Përfundon takimi i Bushatit me Kotzias në Kretë, ja çfarë u vendos

Ministrat e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dhe Greqisë, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias, zhvilluan bisedime në Kretë më 10-12 nëntor 2017, duke u fokusuar në çështjet e hapura dypalëshe.

Gjatë bisedimeve, të cilat u zhvilluan në një atmosferë miqësore dhe konstruktive, u krye një punë substanciale.

Të dyja palët pranuan rëndësinë e dialogut në zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura dhe ranë dakord për hapat e mëtejshëm që duhen ndërmarrë për të arritur rezultate pozitive duke u mbështetur në vlerat dhe normat  evropiane, në të mirë të dy vendeve dhe popujve të tyre.

Bisedimet përbënë një hap të rëndësishëm përpara dhe përpjekjet për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme për problemet ekzistuese prej një kohe të gjatë do të vijojnë. Në dritën e këtyre zhvillimeve, u ra dakord që ministrat të takohen sërish në Shqipëri në vijim, në mënyrë që të vlerësojnë progresin e arritur dhe të vendosin për hapat e mëtejshëm konkret përpara.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Përfundon takimi i Bushatit me Kotzias në Kretë, ja çfarë u vendos”

 1. undefined says:

  Bla bla bla si gjithmon i njejti m…ku ka marrveshje qe ti permbahen te PABESET ato njohin vetem gjuhen e forces kush beson te kunderten eshte i “humbur” me ato kaq e thjeshte eshte kjo gje

  1. quokka bo nomi says:

   forca e trurit eshte me forte se ajo e dhunes sunite..sic e kemi pare ne siri, iraq,jemen,afganistan..o shqipfolesi sunmut..qe ben”blah, blah,blah”….

   1. Xha Braho says:

    O evgjit shqipfoles ik se tgf u solli 300. Ik gamisu

   2. undefined says:

    Nuk te pelqen e verteta more bithkiri i Anastas buces sepse jeni mesuar me perrallat me lesh hahahaha por me bukura eshte kur nje bithekire si ty na flet per “fuqi truri” kur ajo e juaja (fuqia e trurit ) nuk shkon me larg se nje pjate supe ne Kishen e Anastas buces si shkerdhata hahahahaha ik ore buce 300 shko laj ndonje hale ne Greqi ate bej e mos na flit per “fuqi truri” pic derr

  2. Baftajri t'ka xhan says:

   Greqia eshte shteti i fundit qe ja fut Shqiperise dhe kush tjeter nuk ja ka futur ne Ballkan thua.Si shpjegohet qe Iliret e vertete kane lepire by then e te gjithve qysh nga Romaket.

   Pastaj , sunitet shqypfoles te kishin dashuri dhe te ishin patriote , dhe jo jevgjite, pse ja shiten detin Greqise , ShenNaunin ,Ohrin Maqedonise, Ulqinin Malit Zi e Koqoven Serbise?

   Sa per tru te gjitha vendet Islamike jane aty ku jane sot per trurin e bukur qe kane.

 2. Baftjar te qafsha, baku! says:

  Takim “substancional” ku u vendos qe te takohen prape se nuk u vendos asgjo.

  Lum ne per kazanin mediatik fshataro-anglez.

  1. mirel says:

   Eshte kazani qeverise qe ka bere komunikimin.
   Pasi pame Bushatin te kerceje si jevgu per Kotsian, e kemi mire parasysh cfare eshte vendosur. .

 3. mirel says:

  Domethene cfare u vendos?

  1. The Punisher says:

   U vendos ajo qe ti klikove te artikulli dhe Meroja fitoi 0.0001 lek.

  2. shqiptari nga Shqiperia says:

   o mirel , po cpyet , bla bla bla , si gjithmone , u vendos qe : nuk bien dakort ,kjo u vendos , ata kerkojne dhe kane vene kushte te papranushme nga asnje qeveri , vec asaj te Saliut , ato paguajme ne sot bemat e Saliut , nejse po ato patentat a i njoften ??? apo as ato , me pak fjale shume zhurme per asgje ……………

   1. mirel says:

    C flet mor idiot.
    Perse diskutohet kur nuk vendoset asgje?
    Kthehu pak nga Dita dhe lexo qe kufiri po rishqyrtohet ne nje lloj negociate te re..baraz shitje si e Saliut.
    Qeveria shqiptare nuk eshte e autorizuar te negozijoje kufinjte e Shqiperise.
    Qeveria shqiptare nuk ka cfare te negocioje kufinjte, kur kete ceshtje e ka mbyllur perfundimisht Gjykata Kushtetuese.
    Pervec kesah qeveria shqiptare merr persiper te rishkruaje hustorine ne tekstet shkollore sipas pelqimit te grekerve.
    Kjo eshte pergjigja e pyetjes sime or tyc qe ben si i mencur.
    Popull idiot.

 4. zani partizani says:

  Dhe çfare u vendos se e lexova lajmin po vendim nuk pashe gjekundi? Kujdes me titujt!

 5. mom says:

  Ja cfare u vendos… he pra cfare u vendos? Apo u vendos te vihet nje titull i tille sa per klikime? Jeni patetike

 6. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  hahaha,pra symfonoun se diafonoun[ne shqip;rane dakord[edhe kjo fjale lesh eshte shqip po nejse] se nuk bien dakord]………………
  asnje symfoni nuk mund te behet me te pabeset tourk’alvanoi,keta edepseze mohojne fene,origjinen,ADN e tyre turke e jo me te mbajne fjalet apo ”besen”e dhene……….!!!!???

  1. Gaqi says:

   O jevgo vorio-afrikano pse epitetet i zgjidhni me emrat e byrazereve evgjit aziatik?

 7. SHQIPETARI-Berlin says:

  Ja dhe “Deklarata Bumje” e shumepritur per ne Miletin Shqipetare te quajtur me perbuzje nga Greket “Alvani”…
  Pra u Mblodhen, ne Cersonisos te Kretes dhe pasi u Shtrenguan dhe u sforcuan se mos Ishallah dhe nuk na “Pirdhte” Bushati…doli se na Dhjeu….dhe Pordhi z.Kocia…Biles Pordhi aq Forte sa Mali me i larte i Kretes Psilloritis u Tunde i teri…nese Mali u Tunde…z-Bushati u tunde e u shkunde se Qeshuri..
  dhe pas Bisedimeve “Miqesore” dhe “Konstruktive” Vendosen..qe te TEKOHEN NE TIRANE dhe Te Pjerdhin me Forte se ne Krtete qe te Tundet mali i Dajtit…Zoti Ruajte Miletin Fukara se nuk Pati Viktima nga “Pordha” e Minstrit z.Kocias…..por me mire nje Pordhe te madhe..se sa te na Hane ndonje Cope Toke apo Deti…ka edhe me keq…
  Nje Fjale e Urte Greke thote:O KAKOS KAKO DHEN VRISXEI(I keqi keq nuk gjen)….me mire keshtu se sa te na gjej ndonje e keqje dhe bejme HIMAREN MINORITET…zoti na Ruajte nga Politikanet “Interlokutore”…dhe “Llokoshente” qe kemi…lol

 8. T.Voda says:

  … Ja cfar u vendos == LESH ME QIME.
  …Ku ishe..? —Hic. As gjekundi. // Cfar bere..? — As gje..
  …. Vime nga larg — S’dime se nga…. // Do te shkojme larg …. S’dime se ku….
  ….. HOJ E BROJ. .PO NJESOOOOJ .
  …. JA CFAR U VENDOS ….. ASGJE..!!!!!..?????…
  ….Orolinga -torolinga // Xhako purtha me opinga.

 9. Bob says:

  vk moj janulla…………

 10. mirel says:

  O popull shqiptari…lexoni gazeten Dita se Tema e ka bere komunikimin e qeverise me Editorialin e Meros: mos prisni ndonje gje te mire ..
  Te Dita njoftohet se Mareveshja e Detit 2009 po rinegociohet me nje lloj propozimi te ri per ndarje ne mes te zones qe kerkojne greket.
  Dmth, Ramuti po kerkon ta shqyrtohe dhe njehere kufirin pa patur asnje lloj autoriteti ligjor. Sipa Ramutit eshte gjys tradhetie kur shet gjysmen e Saliut..gjysmen e detit..
  Eshte pranuar qe dhe ne tekstet shkollore te mos shkruhet asnje fjale e keqe per greket.
  Ka njeri te ma sqaroje kete?
  Kur ti ktheni dhe njehere syte te lexoni cfare ka biseduar Bushati ne Krete, pergjigja nuk eshte me Asgje.., por eshte tradheti.
  Shitje te detit dhe shutje te Historise se Shqiperise.
  Prandaj qeveria e Ramutit nuk komunikon asgje..sepse nuk ka me cthote per diskutimet qe Ramuti po kryen per detin. Dhe diskutimin tashme te perfunduar per ndryshim historie.
  Keshtu qe ajo Asgjeja…dhe bla bla bla sic e komenton ndonje idiot tjeter jane vetem aparenca per sojin e budallenjve qe mbush sot Shqiperine.
  I.le me boshllek mendor qe te mos jene ne gjendje te mendojne ndonje gje, pervec Asgjese..

 11. Lec Kabashi says:

  ..”mirel.”.Djaliii..!!! Uaaa..Uaaaa..!!!!
  Sa i zgjuar.Qenke pjekur para kohe. Si zor te benesh,.. mo djal..!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *