“Enver Hoxha u përpoq të joshte mbretëreshën Geraldinë”

Enver Hoxha është përpjekur të joshi mbretëreshën Geraldinë. Kështu shprehet Alfred Peza në një promo të realizuar nga Mapo Edition, në një bisedë me Alda Bardhylin. ”Të gjithë ambiciozët e kësaj bote, e nisin nga fustanet rrugën e tyre drejt majës dhe është e pashmangshme që edhe Enver Hoxha të ketë flirtuar me Sarah Blloshmin, ashtu siç thuhet që ka flirtuar edhe me një nga Princeshat. Ashtu siç do të flirtonte edhe me Mbretëreshën vetë më prapa. Arsyeja? Vetëm e vetëm që ti fitonte zemrën Mbretit Zog, për të arritur ambicien dhe synimin e tij”, thotë Peza.

Ka një traditë të konsoliduar tashmë “Mapo Editions” që kolanat e botimeve të saj, i mbështet me aktivitete promovuese dhe mediatike, ndërsa çdo libri i dedikon edhe një video të posaçme. Nëpërmjet saj, synohet që ti qaset lexuesve me një mënyrë më të thjeshtë, interesante e tërheqëse, duke i ofruar si një mini film, fabulën e librit të ri që propozon.

E shoqëruar kjo jo vetëm me pamje dhe kolonë zanore por edhe me intervistën e autorit apo përkthyesit, por edhe me batuta joshëse që ngacmojnë çdo indiferent të letrave, për të vrapuar këto ditë në stendat e saj. Për më tepër që nesër hapet edhe edicioni i 20 i Panairit të Librit, në hollin e Pallatit të Kongreseve, në Tiranë. Ja biseda e videos:

Zoti Peza, jemi në vitet ’30- ’40 dhe ju ndodheni në një lokal me Sarah Blloshmin, çdo bënit?

Do bëja atë që do bënte instikti i çdo mashkulli përballë femrës më të bukur të vendit të vet, të cilën nuk e ka përditë aq afër sa e kisha unë dhe e kam unë në këto çaste. Do mundohesha ti tërhiqja vëmendjen dhe të flirtoja me të. Nuk e di sesa do ia arrija!

Një nga njerëzit që shihej në shoqërinë e saj ishte Enver Hoxha…
 
Të gjithë ambiciozët e kësaj bote, e nisin nga fustanet rrugën e tyre drejt majës dhe është e pashmangshme që edhe Enver Hoxha të ketë flirtuar me Sarah Blloshmin, ashtu siç thuhet që ka flirtuar edhe me një nga Princeshat. Ashtu siç do të flirtonte edhe me Mbretëreshën vetë më prapa. Arsyeja? Vetëm e vetëm që ti fitonte zemrën Mbretit Zog, për të arritur ambicien dhe synimin e tij.

Ju thoni në libër që Enver Hoxha është përpjekur që të joshi edhe Mbretëreshën Geraldinë.

Po. Sepse në mendjen e ambiciozit shkon gjithçka dhe flirti me Mbretëreshën është rruga më e shkurtër për të fituar vëmendjen e Mbretit.

Ju thoni që Mbretëresha Geraldinë e ka ditur gjithmonë raportin e Ahmet Zogut me Sara Blloshmin…
 
Unë besoj se po. Është e pashmangshme. Po të lexosh me vëmendje kujtimet e saj, Ajo e kupton se deri në momentin që janë njohur, zemra e Tij, e gjithë vëmendja e Tij dhe Mbretëresha e Tij ka qenë dikush tjetër. Sepse ajo pranon me dhimbje që dashuria e tyre, është ajo e një rreth 50 vjeçari tashmë. E Ahmet Zogut në emigrim, larg atdheut, larg Pallatit Mbretëror, larg ballove, larg vëmendjes, larg tapeteve. Ishte një dashuri tjetër (përpara kësaj), ndryshe. Ishte vetëm një dashuri e atillë, si ajo që mund të ketë patur, vetëm Sara Blloshmi me Ahmet Zogun.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në ““Enver Hoxha u përpoq të joshte mbretëreshën Geraldinë””

 1. Thanasi qe ta plasi says:

  Ore kini mend ne koke ju apo jo? Nuk late budallallek pa shkruar. Jo po ja ka lypur edhe mbretit Zog

  1. Lugati says:

   ja kerkoi te gjitjeve..por vetem shqipnise ja mori ky plera

 2. shqip says:

  Shkrimi , libri , intervista , pergjigjet , dhe se fundmi parate e fituara nga shitja e mepasme e librave , gjeja me abstrakte qe mund te ndeshet . Asnje dokument , as deshmitare bashkohes . Vetem hamendesime per te zgjuar kureshtjen e ” lexuesve ” . Dhe keshtu arrihet te fusesh ca para ne xhep.

 3. Tringa says:

  Ndoshta edhe Ducja ka rene ne dashuri me ish mbretereshen e vjeteruar shqiptare.Dihet boterisht qe Geraldina ka qene shume ndershme dhe me siguri qe ja ka futur me shpulle Hoxhes,prandaj dhe Zogu vdiq pa grua prane(vetem motrat kane qene prezent sepse Geraldina ishte e zene me ca miq amerikane ne hotel).Eshte njelloj si te thuash qe Basha ka rene ne dashuri me Angjelina Zholin.Neise i kam shume qejf kur parate behen me “kazane” mediatik.Pezes nuk ja qaj hallin sepse eshte bere milionier dollari nga shume i varfer qe ka qene.

 4. Laveri says:

  Thanas mos te duket çudi se mund tja kete kerkuar dhe Zogut , me çkemi degjuar thone se komandanti kur e kerkonte nevoja ( e partise) i binte dhe daulles

 5. Edi says:

  Po spaska më budalla gazetar nga ky pellua Është më se normale në efektin e plurit dhe madhit ky pellua I pjedh mëndia zogj korenti Ku të gjendën dhe ty gazetar padyshim në ndonjë paket patatina

 6. Moisi Golemi says:

  Enveri pati marrdhenie me te gjitha motrat dhe dashnoret e Zogut. Pastaj edhe me vete gruan e tij, mbretereshen. Pastaj edhe me mbesat dhe kunatat e Zogut. Pastaj edhe me shoqet dhe motrat e kunatave dhe mbesave. Derisa arriti edhe tek mamaja e Fred Pezes, por me ate e beri kur pinte akoma duhan dhe whiskey, keshtu qe Fredi lindi gjysmak.

 7. K. F says:

  E po Enveri birbo ishte, nje hungareze do te shkonte shume me nje gjirokastrit, jo me nje nje fshatar nga Burgajeti? Peza ketu ka te drejte se Geraldina dhe Enveri jane takuar disahere sa dhe Leka Zogu mund te kete ndonje gen gjirokatrit. Keta trushpelaret e Ahmet Zogut ne Tirane nuk dijne ta mbrojne historine, por te bejne perc, perc.

 8. syri blu says:

  Si te gjthe meshkujt dhe Enveri deshte ti hiqte ndonje te holl , ku eshte e keqja ?? Zogu nuk qe amshor ,qe pederast , lekist i terbuar , muslim nga veriu , cpret me , se kish mendjen per sex, Enveri po amshor , i pashem , i rende , Zogu qe si pinjoll , si fyell me 18 vrima , epo ka bere sevap ka ndihmuar Zagollin , keshtu eshte kjo pune ndihmo , te te ndihmoj …… kot ja dha bursen Enverit Zogu ??? I paska pastruar oxhakun Veri, ia ka vaisur farfallen xheraldines , mir ja ka bere . Te lumte o Veri…..

 9. mohikani says:

  o enver te lumte bitha
  se ajo i di te gjtha
  LAL KROSI.

 10. partizani i panjohur says:

  po pse s thoni ju qe na paska nderuar komandanti ne shqiptaret e tij! si ne lufte me pall ne dore edhe ne punen per rindertimin e vendit po me palle ne dor edhe ne paralufte me hajdar pall paska qen dulla.
  po pse e shani atehere ate. e keni inat?
  ai paska bo detyren sipas formules “ma var s ma var in bej punen si kurvar”
  edhe dulla, ja paska hyp te gjithve edhe zogit vet ndoshtra se s osht rastsi qe I dha burs zogolliu dulls.
  dhe shkoj edhe neper europ duke ja hyp femnave si kaposhi pulave.
  e ka pallu familjarisht dulla zogun mo me kuc e me mac. I ka pallu zogollet si farefis.
  he me ta lumte topin populli ty o dull komandanti se na nderove rracen

 11. Artur says:

  Si mund te kompromentohet figura e nje engjelli me Monstren Enveriste ….Kto jashteqitje Komunistash nuk ndalen nga asgje vetem e vetem me fitu dy Dollare te qelbur…….Shqiptarizmi i ktyre Plehrave nuk ekziston .
  Turpqe nje Njeri me emrin ALFRED PEZA quhet Shqiptar…..
  Poshte Komunizmi e RROFTE SHQIPNIA…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *