Mediat britanike për këngëtaret shqiptare: Erdhën nga një vend i vogël, u kthyen në yje popi

Këngëtaret shqiptare Dua Lipa, Rita Ora dhe Era Istrefi janë të njohura në të gjithë botën për hitet e tyre në muzikë, duke treguar hapur që janë nga Kosova.

Mediat britanike kanë shkruajtur për këtë rast duke treguar se si një vend kaq i vogël ka arritur të nxjerrë artiste të mëdha.

Shkrimi i The Times:

 “Shteti i Kosovës që ndodhet në julindje të Europës mund të jetë i vogël por është kthyer në një vatër të promovimit të yjeve. Është sa tre herë Londra dhe ka vetëm 1.8 milionë banorë, më pak se cereku i qytetit të Nju Jorkut. Një ndër më të njohurat është Rita Ora që ka lindur në Prishtinë dhe kur ishte 1 vjece u largua për cështje politike. Prindërit i vendosën nofkën Ora, që do të nënkupton kohën.

21-vjecarja, këngëtarja Dua Lipa është vajza e një ylli roku nga Kosova, vend ku kaloi 4 vite të adoleshencës. Kënga e saj ‘Be The One’ u rendit në vend të parë në 15 shtete dhe tashmë numëron 250 milionë klikime në Spotify. 

Suksesi i Era Istrefit u be virale pas këngës ‘Bon Bon’. Video ka arritur 180 milionë klikime në Youtube dhe ka firmosur për kompaninë Sony.”

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *