Serbët tmerrohen nga krijimi i një shteti të tretë shqiptar!

Konsolidimi demografik i shqiptarëve në Maqedoni është bërë tmerri i mediave serbe.

Frika e shtypit serb se në Maqedoni po krijohet dalëngadalë shteti i tretë shqiptar ka sjell edhe analiza e projeksione për shtrirjen etnike të shqiptarëve në këtë shtet, shkruan gazeta Lajm e Maqedonisë.

Ndërsa të dhënat e regjistrimit të vitit 2002 tashmë konsiderohen si tejet të vjetruara dhe pak të besueshme, shqiptarët me fitoren në Kërçovë në vitin 2013 dhe në Dollnen, në zgjedhjet lokale të këtij viti, kanë krijuar një bllok të fortë që shtrihet edhe në zemër të Maqedonisë.

Portali serb ‘Srbijadanas’ ka publikuar një hartë të përqindjes së shqiptarëve në Maqedoni, ku bie në sy mbizotërimi në Çashkë dhe Dollnen, komuna këto në Maqedoninë qendrore.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Serbët tmerrohen nga krijimi i një shteti të tretë shqiptar!”

 1. Vicat e karpateve says:

  Jane 1 milon shqiptare ne maqedoni

  1. Shqiptari i revoltuar says:

   o vici i karpateve JOOOO JOOOO NE MAQEDONI NUK KA SHQIPETARE POR TURQ QE FLASIN SHQIP PRANDAJ MOS DERDELLIS KOT PA KUPTIM : SE PO TE ISHIN SHQIPTARE ATA TURKO-ARABET E E KOSOVES APO MAQEDONISE NUK E PRESIN ME BUQETA ME LULE SULLTANIN E TURQISE ERDOGAN DHE SOT E KESAJ DITE TURQIT SHQIPFOLES MATANE KUFIJVE I BEJNE ELOZHE TURKUT E ARABIT .

 2. Quo Vadis! says:

  Fuqite e medha e bene njehere ate gabim me Kosoven.
  Nuk e bejne me me Maqedonine.

  1. azdrypi says:

   @ quo vadis
   ne te semes ti me gjithe ato fuqite e vogla atehere.

 3. GOGO says:

  DOVEJ HAKA TEK I ZOTI.

 4. #varijanullen says:

  Pritet se dhe Mali i zi me reformen territoriale duhet te krijoje komunat qe i kishte fshire pra shume komunitete shqipe tani do kene perfajsine e tyre ne tertitor me gjithe avantazhet qe sjell..Shqiptaret faktor stabiliteti I kontinentit Europian.

 5. Forca says:

  Boll jane masakruar. Shqiptaret do fitojne te drejtat e tyre kudo qe Jane, duan apo nuk duan sllavet. Shovinizmat nuk Kane te ardhme. Eshte koha e lirive dhe te drejtave te individIt e Jo me e drejta e popujve.

  1. Mik says:

   Pajtohem me ty plotesisht por, mos thuaj ‘ boll jane masakruar ‘ por thuaj ‘ boll jena masakruar ‘ . “ ata “ jane ‘ ne ‘ e jo ‘ ata ‘ .

 6. Vorio Epirioti says:

  Turqit dhe shqiptaret tmerohen nga Megalli Idea
  1914 AH

 7. Kanina e Ismailit...Prishtin-Shkup.Janin.Tiran,te gjithe djem nenash SHqiptare jane!!!! says:

  PO Greqine e harruat?Jan 4 shtete Shqiptare, eshte vetem ceshtje kohe!Sado kohe te kaloje, nuk harron vatani te zone,kshtuqe do shkoje haku tek SHqiptaret …|!!!

 8. Janullatos arxidoglyftis says:

  Po. Kjo tregon se, edhe pse vratë e pretë shqiptarëve në shekuj prapë nuk i zhduket dot .
  Vdekje serbo-grekeve orthodhokse !

 9. zaimi says:

  Sallatë për ultra injorantë… ! Hahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa……………………………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. xyz says:

  Sa i bukur ky qytet,qfare sheshi,fat qe nuk eshte ne shqiperi se emrin do ja nderrorrin ne skopje vetem,per ti kenaqe maqedoncat si thoni…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *