ANALIZA/ Turneu i jashtëzakonshëm 12-ditor i Trumpit plot lajka

Nga David Ignatius

Ndërsa Presidenti Trump përfundon udhëtimin e tij në Azi, ai mund të përmbledhë udhëtimin 12-ditor me një rishikim të komentit që i atribuohet Jul Cezarit: Veni, vidi, blandivi. Erdha, pashë, bëra lajka.

Udhëtimi i Trump ishte më afër një pelegrinazhi sesa një projeksion i fuqisë. Presidenti rrallë shpjegoi detajet e politikës së SHBA-ve. Në vend të kësaj, ai kryesisht u kërkoi udhëheqësve të tjerë ndihmë, lartësoi virtytet e tyre dhe përqafoi pikëpamjet e tyre të botës.

Gjatë turit milkues, Trump foli për marrëdhënien e tij “vërtetë të jashtëzakonshme” me kryeministrin japonez Shinzo Abe; ndjenjën e tij “tepër të ngrohtë” për presidentin kinez Xi Jinping, të cilin ai e quajti “një njeri shumë të veçantë”; “marrëdhëniet e tij të shkëlqyera” me presidentin Filipinas Rodrigo Duterte si “shumë të suksesshme”; dhe ndjeshmërinë e tij për presidentin rus Vladimir Putin, kombi i të cilit është “një pasuri për vendin tonë, jo një pengesë”.

Dhe presidenti e lavdëroi veten pothuajse në çdo ndalesë, duke u thënë gazetarëve gjatë rrugës për në shtëpi se udhëtimi kishte qenë “jashtëzakonisht i suksesshëm” me arritje “të pabesueshme”.

Udhëtimi i Trump mund të provojë të jetë historik, por ndoshta jo në mënyrën që ai synon. Mund të sinjalizojë akomodimin nga SHBA-të për rritjen e fuqisë kineze, plus një dëshirë për të riparuar gardhët me një Rusi luftuese – me pak përfitime të dukshme të sigurisë për Shtetet e Bashkuara.

Nëse takimi i vitit 1945 i Jaltës shënoi pranimin nga SHBA-të të hegjemonisë së Bashkimit Sovjetik në Evropën Lindore, ky udhëtim dukej se vërtetonte ardhjen e Kinës si një fuqi në Paqësorë. Siç Xi ja prezantoi Trump, “Oqeani Paqësor është mjaft i madh për të akomoduar Kinën dhe Shtetet e Bashkuara”.

Trump shprehu një dëshirë të qartë për akomodim me një Rusi agresive, gjithashtu. Pjesa më e madhe u bë nga reagimi i tij pas mohimit të Putinit se ai kishte kryer një veprim të fshehtë kundër Amerikës gjatë fushatës presidenciale të vitit të kaluar. “Presidenti Putin me të vërtetë ndjehet – dhe ai ndihet fuqishëm – se ai nuk ndërhyri në zgjedhjet tona”.

Duke cituar një ish-zyrtar të lartë të CIA-s: “Kur Arti i Marrëveshjes takon KGB, KGB fiton.”

Por shumë më e rëndësishme se përgjigjja naive e Trump për Putin ishte dëshira e tij për ndihmën e Moskës për forcimin e pozicionit global të Shteteve të Bashkuara. Për shembull, Trump ka shënuar me forçë një vijë të kuqe mbi Korenë e Veriut, por ai duket se ka nevojë për ndihmën e Rusisë, përveç Kinës, për të marrë rezultate pa shkuar në luftë. Për të marrë ndihmën e Moskës mbi Korenë e Veriut, dhe Sirinë, gjithashtu, Trump duket i gatshëm t’i japë Putinit një pasim.

Ja se si Trump e prezantoi atë gjatë një konference për shtyp në Hanoi, e cila mund të ketë qenë deklarata më e rëndësishme e udhëtimit: “Njerëzit nuk e kuptojnë se Rusia ka qenë shumë, shumë e sanksionuar”, tha Trump.

“Tani është koha për t’u kthyer në shërimin e një bote që është e shkatërruar dhe e thyer. . . . Dhe ndjej që Rusia në një qëndrim miqësor, në krahasim me luftën e vazhdueshme me ta, është një pasuri për botën”.

Komentet ngacmuese të Trump vijnë në një kohë të disorientimit strategjik amerikan. “Ne jemi të lumtur”, tha një staf i shquar republikan i Kongresit, duke shprehur një pikëpamje që është dëgjuar gjithnjë nga analistët jopartizantë në Pentagon, think tank dhe universitete.

Në një kohë kur Rusia, Kina dhe Irani po përparojnë me shpejtësi aftësitë e tyre ushtarake, administrata Trump ka politika deklaruese të forcës ushtarake – por ende nuk ka marrë vendimet e nevojshme për mënyrën se si synon të luftojë në të vërtetë këto kundërshtarë të mundshëm.

Një përmbledhje e hidhur e detyrimit të vonuar të administratës për të marrë vendime strategjike për të penguar Rusinë dhe Kinën, në krahasim me dorëzimin e tyre me dëshirë, erdhi në një letër të vogël më 27 tetor nga senatori John McCain (Republikan i Arizonës) tek Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis. I goditur me kancer, kryetari i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit nuk mban asgjë për vete këto ditë.

“Ne tani ballafaqohemi me mjedisin e sigurisë më komplekse në 70 vjet,” shkroi McCain. “Prioritetet e prishura dhe dështimet e përvetësimeve na kanë lënë pa aftësi kritike të mbrojtjes për të kundërshtuar konkurrentët afër nesh gjithnjë e më të avancuar. . . . Ne nuk gëzojmë më tej kufijtë e fuqishëm që kemi pasur dikur ndaj konkurrentëve dhe kundërshtarëve. Ne nuk mund të bëjmë gjithçka që duam kudo. Ne duhet të zgjedhim. Ne duhet të japim përparësi.”

McCain sugjeroi atë që shumë analistë kanë thënë me heshtje për muaj të tërë. Gjëja më shqetësuese për Trump nuk janë kërcënimet e tij ushtarake impulsive (edhe pse ka arsye për t’u shqetësuar edhe atje). Frika më e thellë është se në sigurinë kombëtare, kjo administratë është një kostum i zbrazët. Nuk merr vendime. Nuk përcakton prioritetet.

Trump është një njeri i kotë që i bën lajka të tjerëve në mënyrë që ai të përkdhelet prapsht. Nëse ekziston një koncept strategjik nën qasjen e tij, mund të jetë realizmi i martuar me pranimin e heshtur. Udhëtimi i Azisë më la ndjenjën se po shikojmë një tërheqje amerikane, të shoqëruar nga një tunxh me shkëlqim. /The Washington Post – Lexo.al/

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *