“Forca e Ligjit”/ Çfarë po paralajmëron Xhafaj? Pas Fierit kemi 4 grupe të skeduara, luftë krimit të organizuar

Ministri Fatmir Xhafaj ka paralajmëruar luftë frontale ndaj krimit në përmbushje të misionit “Forca e Ligjit”.

Xhafaj i është përgjigjur edhe akuzave të vazhdueshme të opozitës për të, duke i konsideruar ato si sulme personale.

Ai shtoi se preferon që të mos bëhet pjesë e këtyre debateve.

Më tej ministri i Brendshëm u ndal edhe tek buxheti, duke u shprehur se policia do të pastrohet nga të gjithë të inkriminuarit.

“Buxheti mundëson blerjen e pajisjeve speciale për të luftuar krimin e organizuar. Buxheti mundëson plotësisht realizimin e prioriteteve. Do të vazhdojmë që të godasim kultivimin e kanabisit.

Implikimi i punonjësve të policisë në trafik është një motiv më tepër për t’i hequr nga policia përmes Vettingut. ‘Forca e Ligjit’ do të luftojë krimin e organizuar. Goditja e një prej 5 grupeve të skeduara në atë rajon do të vijojë.

Jemi në fund të grumbullimit të të dhënave të grupeve kriminale, një data baze për personat e përfshirë në këtë biznes. Me partnerët tanë ndërkombëtarë po punojmë fort për evidentimin dhe goditjen e marrëdhënieve të tilla. Shkëmbimi i eksperiencave ndihmë e madhe në këtë proces.

Opozita të bëhet mbështetje pa rezerva. Pa kuptim nëse lidershipi i opozitës vijon me sulme personale. Efikasitetit është zero.

Nëse vijon të merret me sulme personale nuk kam ndërmend të humb kohë duke u përfshirë në këtë debat.

Jam ulur në atë karrige jo për ambicie personale por për t’iu shërbyer qytetarëve për të siguruar se reforma në drejtësi do zbatohet për të qenë të gjithë të barabartë para ligjit.

Nëse diskutohet si ta bëjmë luftën kundër krimit jam gati për debat. Lufta kundër krimit të organizuar sfidë e madhe për të gjithë por nuk kemi zgjidhje vetëm ta fitojmë sepse vetëm kështu do ta çojmë vendin drejt BE-së”(TemA)

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...