Hahn dhe Mogherini mesazh për vendet e Ballkanit Perëndimor: Dyert e BE-së janë të hapura, por…

Nga Brukseli komisionari për zgjerimin e BE-së Johannes Hahn, u shpreh se duhet shfrytëzuar “momenti e ri” për përfshirjen e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

Ndërkohë, pas takimit të Këshillit për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit BE-Serbi, kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic tregoi se anëtarësimi në BE është qëllimi i parë i vendit të saj.

 

 

Hahn dhe Brnabic i bënë këto komente në një konferencë të përbashkët për media me shefen e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Nga ana tjetër Mogherini u shpreh  se dyert e BE-së janë të hapura për gjithë Ballkanin Perëndimor kur secili nga partnerët në rajon t’i plotësojë kushtet dhe reformat e caktuara. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Hahn dhe Mogherini mesazh për vendet e Ballkanit Perëndimor: Dyert e BE-së janë të hapura, por…”

  1. adi says:

    Mqs kjo shoqja mogerini nuk foli per tahirin se eshte nen hetim.
    Kisha nje pyetje une , po per sasine hashashit qe simbas qeverive europiane jane kapur mesatarisht ne 2017 1 ton ne dite pse nuk e komenton kjo shoqja ?????
    Apo ka dijeni se edhe qeveria shqiptare eshte nen hetim????

  2. C says:

    “Dyert jane te hapura por …. “ por pidhi satom

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *