Marrëveshja “ngrirje për ngrirje”, Trump dakortësohet me Kinën: Pezullim për pezullim, zgjidhje e mirë

Pasi Presidenti i SHBA, Donald Trump deklaroi se ai dhe homolog ii tij kinez Xi Jinping hodhën poshtë marrëveshjen “ngrirje për ngrirje”, Kina tha se propozimi i një “pezullimi të dyanshëm” për të zgjidhur konfliktet me Korenë e Veriut është zgjidhja më e mirë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze në një konferencë për shtyp tha se një zgjidhje paqësore mund të ketë vetëm përmes bisedimeve.

“Ne besojmë se propozimi i” pezullimit të dyfishtë “është plani më i mirë dhe më i drejtë në situatën aktuale”, tha Geng. Jo vetëm që mund ta lehtësojë situatën, por dhe mund të zgjidhë shqetësimet e të gjitha palëve, nënvizoi zyrtari kinez.

Mes rritjes së tensioneve në Gadishullin Korean pas lëshimit të raketave koreanoveriore, Pekini propozoi një qasje të re për të zgjidhur situatën, pezullimin e ushtrimeve të përbashkëta ushtarake, amerikano-koreanojugore, në këmbim që Koreja e Veriut të ngrijë programin bërthamor, marrëveshje kjo e cila u quajt “ngrirje për ngrirje”.

Progresi i shpejtë i Koresë së Veriut në zhvillimin e programit bërthamor ka nxitur rritje tensionesh rajonale dhe sanksionet e udhëhequra nga Kombet e Bashkuara duket se nuk kanë mundur të japin efektin e duhur aq sa të detyrojnë Penianin të ndryshojë sjellje.

Kina dhe Rusia propozuan më herët që SHBA dhe Koreja e Jugut të ndalojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake në mënyrë që Koreja e Veriut të ndalojë programin e saj bërthamor.

Ndërkohë, Koreja e Veriut thotë se duhet të zhvillojë programin bërthamor për të mbrojtur veten nga agresioni amerikan, pasi i konsideron stërvitjet ushtarake të SHBA-ve dhe Koresë së Jugut si përgatitje për pushtim.

Ndërkohë Shtetet e Bashkuara, që kanë rreth 28,000 trupa në Korenë e Jugut, thonë se ushtrimet e tyre të përbashkëta kanë thjesht natyrë mbrojtëse, e jo sulmuese. (oranews)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *