Njihuni me 3 ushtritë më të fuqishme në botë, ja ku renditet Shqipëria

Kur flasim për ushtrinë më të fuqishme në botë menjëherë na shkon mendje tek forcat e armatosura të Amerikës, Rusisë, Gjermanisë, Kinës, Anglisë etj.

Dhe sipas portali Global Firepower i cili merret me analizën e të dhënave mbi shkathtësitë ushtarake të vendeve të ndryshme të botës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës  janë forca më e fuqishme ushtarake në planet.

Ndërsa e dyta sipas tyre rënditet  Rusia dhe ajo pasohet nga Kina dhe India e katërta.

Franca është forca e pestë ushtarake, ndërkohë e gjashtë Britania e Madhe, Japonia e shtata, Turqia e teta, Gjermania e nënta dhe lista top 10 përfundon me Egjiptin.

Përsa i përket rajonit të  Ballkanit Perëndimor sipas portalit Global Firepower, Kroacia ka ushtrinë më të fuqishme.

Ndërsa Shqipëria renditet e 90-ta, Serbia është e 83-ta, Bosnja dhe Hercegovina e 121-ta, Sllovenia e 113-ta, ndërsa Maqedonia zë vendin e 122-të në ushtrinë e vendeve më të forta në botë.

Në këtë analizë të detajuar për ushtrinë më të fortë u përfshinë 133 vende të botës. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Njihuni me 3 ushtritë më të fuqishme në botë, ja ku renditet Shqipëria”

 1. armand says:

  Izraeli ju ben zbor nja 5-6 vendeve qe hyjne ne top ten. S’ka parametra te sakte qe percaktojne fuqine ushtarake. Do ishte me mire te percaktohej si lista e ushtrive qe bejne me shume rremuje dhe shkaterrime. Per nga fuqia e zjarrit si liste mund te jete e sakte me perafersi, hiqni egjiptin dhe vendosni izraelin nga fillimi i listes.

  1. jon says:

   Pavaresisht se duket se thua nje sekret ne te vertete thua nje nje enderr qe e shikon me sy hapur. Do thuash ti; Po si e fitoi luften per 6 dite etj Une do te them shiko si e humbi luften me Hizbullah 10 vite me pare ne Leban. Por ktheu pak ne histori dhe ta dish se vetmja metal qe cifutet vene ne dore eshte vetem paraja. Si pakice kombetare ata vetem jetonin si parazite , prandaj ne asnje vend te botes pervec Izrahellit sgjen asnje cifut te merret me pune fizike si buqesi etj. Po te mos ishin amerikanet qe vdesin per Izrahellin ne vendet arabe harta do ishte ndryshe. Trimeria dhe guximi i cifuteve pershrohet vetem ne Tv apo ne gazeta por jo ne terren. Por trimeria e tyre me e madhe eshte sigurish krimi makaber kunder USA me ‘USS Liberty Attack”

   1. armand says:

    Avash mos è merr me yrysh. 11 vite me pare lufta pushoi me nderhyrjen e OKB, per te ndaluar krizen humanitare. Keta luftetaret e allahut e kane strategji te fshihen mes popullates kur shkrepin dyfekun. Izraeli dihet qe s’merr leje per te bere lufte kur i cenohet integriteti territorial. E ka vertetuar edhe me goditjen qe i beri anijes amerikane gjate luftes se 6 diteve. Ishte thjesht aksident dhe kete konkluzion e nxorren amerikanet.
    Megjithate po’ dalim jashte temes . Ajo lufta e 6 diteve eshte fakt historik dhe sado qe perpiqesh ta evitosh ben autogol.
    Persa i perket asaj tjetres qe s’punojne ne bujqesi s’arrij te kuptoj lidhjen me temen e shkrimit. Edhe une jetoje jashte Shqiperise prej 30 vitesh dhe s’kam pare ndonje kinez te punoj ne ndertim osé bujqesi. Por kjo s’do te thote qe ushtria kineze eshte trendeline e kenge. Te replikova sipas standartit dhe nivelit te replikes qe i bere komentit tim. Me serioz te lutem kur replikon se dallohet quarte urrejtja qe keni ndaj izraeliteve.

    1. jon says:

     100% me ty me fjaline e fundit. Por nje ushtri qe funksioni kryesor eshte te terrorrizoje popullsin autoktone, te vrasi njere te pafajshem dhe jo vetem te pafajshem po edhe gjysem te vdekur si shembulli me Elor Azaria apo te mbroje deri ne fund terrorristet e ISS si shembull eshte fakti se edhe sot terrorristet e ISS jane te sigurte vetem ne kufi me Izrahellin. Edhe kur ushtria merret me gjera te tilla ska mundesi qe te fitoje beteja lufte te verteta. Dhe kete e dine ata qe jane gati per lufte.

 2. Flutura says:

  Po Shqiperia nuk ka ushtri, apo behet fjale per ushtrine e Enverit?

  1. Tarrasi says:

   Po te kishim edhe ata 4 qe iken, ne do te ishim sot 20 vende me lart ne klasifikim .

   1. Asdreni says:

    A çme kujtove ate filmin Ata ishin kater

 3. perkthyesi says:

  Shqipertia e 90? Statistike e cuditshme! Cfare armesh disponojme, a mund te ma thote ndokush?

  1. Janullatos kolotrypida says:

   Llastiqe, cfurqe e shpata që nga koha e dushmanit

 4. kau me nji bri says:

  ha haaaa…. shqiptaret!
  ushtri !!!!
  shqiptaret s kan njeres n rradh t par . e si do ken ushtri?
  t kesh ushtri duhet me qen njeri e jo …. shqiptar.
  tradhtar. desertor.
  qe tradhtin e kan ngret ne monument me hymnin kombetar. hymnin e tradhetorit.
  po te shofesh ngjarjet me te medha te shqiptarve jane ato qe kan lidhje me treadhetin.
  -futja ne ambasada me 2 korrik. gjoja luft kunder komunizmit. por ne fakt ishte traqdheti ndaj atdheut.
  refugjatizmi biblik shqiptar-tradheti
  krimi legjendar shqiptar-tradheti kundrejt njerzillikut
  kurvnimi barcaletik shqiptar-tradhti ndaj moralit
  politikanet shqiptar-tradhtare me byth te buta

 5. h says:

  Beni pak listen e dezertimeve te shikoni çfare vendi ze shqiperia.

 6. Alban Dardani says:

  …kenga e DEMOS;..
  THOSH. DEMUA…KAM KAL,ME SHALE ..
  ..C’kale me shale ke ti
  Ti ke mje gomar te zi
  4 a 5 pula deti
  Nje qylaf sa nje karroqe
  4 a 5 oke l…qe
  ..TOSH DEMO KAM SARAJE..
  E C’saraje ke ti
  Ti ke kasollen me kashte
  Koka, kembet. B…tha
  ……,,,,,,,…,,,,
  Bam e bum kembora e madhe
  Qumesht o gjysem okare
  20 dhen 40 kembore
  Stani DEMOS duket p…dhe
  T.V. N. Y.

 7. dashi says:

  NESE DONI TE DINI per ushtrin e ENVER HOXHES futuni ne yutub dhe kerkoni parada ushtarake vitit 1974 dhe shikoni kush ishim ne ne 74tren ,,tridhjet vjet mas çlirimit , sot kemi 30 vjet demokraci . shikono dhe mos beshtyni ne punen e baballarve tuaj me te pa drejt kan qen me te mir se ju sot , po respektojeni ate qe tju rrespektojn edhe ju.

 8. dashi says:

  NESE DONI TE DINI per ushtrin e ENVER HOXHES , futuni ne yutub dhe kerkoni parada ushtarake vitit 1974 dhe shikoni kush ishim ne ne 74tren ,,tridhjet vjet mas çlirimit , sot kemi 30 vjet demokraci . shikono dhe mos beshtyni ne punen e baballarve tuaj me te pa drejt , kan qen me te mir se ju sot , po respektojeni ate qe tju rrespektojn edhe ju.

  1. Plaku Xhuxhumaku says:

   O dash, o koqe, po ja edhe u futem ne youtube, e pame edhe ushtrine e Enver Hoxhes, e çë pastaj, propagande atehere, propagande edhe tashti. Mos shkrepi ndonje pushke gjekundi ushtria e Enver Pordhes?

   1. Karderri says:

    Shkrepi o idiot shkrepi ne 99 ne kufi me kosoven kunder reparteve serbe

 9. KORÇARI says:

  o XHUXHUMAK, NË KOHËN E ENVERIT , SHQIPËRIA ISHTE NGA VENDET MË TË FUQISHME USHTARAKISHT, JO VETËM NË BALLKAN POR DHE NË EUROPË, PRANDAJ NUK I LUANTE [email protected]ËT ASKUSH ME TË, NDËRSA SOT QË E DINË QË S’KEMI USHTRI TALLIN [email protected]ËN ME NE DHE MAQEDONASIT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *