Ngjela: Shqipëria në 70 vjet kaloi nga ligësia tragjike Hoxha, në ligësinë dramatike Berisha, te ligësia qesharake Rama

Nga Spartak Ngjela

A ka ardhur koha të themi se ne shqiptarët kemi shpëtuar nga ligësia Hoxha?
Shqipëria në shtatëdhjetë vjet kaloi nga ligësia tragjike Hoxha, në ligësinë dramatike Berisha, dhe, që është përqëndruar tani te ligësia qesharake Rama. Shqiptarët e Shqipërisë, prej më se shtatëdhjetë vjetësh, kanë qenë sunduar nga ligësia Hoxha, sepse ende ajo po i drejton edhe sot. Por tani ajo është në fundin e saj.

l.
Kur para 20 vjetësh; e studiova fenomenin e ligësisë njerëzore sipas konceptit të Martin Luterit, dhe e konceptova saktë ligësinë Hoxha në Shqipëri, sigurisht që e konstatova se ajo ishte prezente edhe gjatë viteve 90′.
Mendimi ishte se atë ligësi do ta vuanin gjatë, të gjithë shqiptarët. Por, çfarë është ligësia Hoxha dhe pse po vijon kaq gjatë?
Ligësia Hoxha është e njëjta gjë edhe me ligësinë Berisha, edhe me ligësinë Rama që kemi ende prezente, dhe disa muaj akoma, derisa ligësia Hoxha të rroposet me gjithë këta të dy, që sigurisht se janë shtojca të gjalla të ligësisë Hoxha.
Të dy këto shtojtca nuk janë gjë tjetër veçse pasqyrë e dëshirës së shfrenuar për pushtet, që, brenda ligësisë, abuzojnë me interesin kombëtar. Çdo lider politik që për interes të pushtet të vet shkel mbi interesin kombëtar, priret nga një ligësi e brendshme që ka lidhje me patologjinë e tij për pushtet. Liderë të tillë nuk kanë lidhje me demokracinë.

ll.
Pushtimi i shoqërisë shqiptare nga ligësia Hoxha ka qenë një gjëmë në historinë kombëtare të Shqipërisë. Ajo shkurt mund të përmblidhet në këta elementë:

Sëmundje e çmendurisë së një individi skizofrenik, që të gjithë shtypjen e personalitetit të tij kërkon ta kompensojë me shtypjen dhe vuajtjen reale, fizike dhe shpirtërore, të shoqërisë që sundon.

Pushtet absolut skizofrenik i prirur nga një urrejtje kundër qytetërimit dhe vetë njeriut.

Adhurim me pasion i vrasjes së të tjerëve, sidomos të çdo individi kundërshtues.

Impuls hakmarrës kundrejt gjithkujt që i duket më i ditur se vetja.

Pushtet të izoluar drejt një sundimi absolut.

Kënaqësi për të vrarë bashkëpunëtorët, si frikë se këta mund të jetojnë edhe pas vdekjes së tij.

III.
Edhe ligësia e sotme në Shqipëri i ka këto cilësi patologjike, pavarësisht se jo të gjitha njëherësh, sepse, edhe pse rrjedh direkt nga ligësia Hoxha, kjo është më e butë se ajo.

Edhe ligësia Rama edhe ligësia Berisha e ka impulsin e hakmarrjes kundrejt gjithëkujt që i duket me i ditur se vetja.

Edhe ligësia e sotme, Rama-Berisha, e ka cilësinë e ligësisë Hoxha si pushtet të izoluar drejt një sundimi absolut.

Edhe ligësia e sotme Berisha – Rama e ka si prirje një urretje drejt demokracisë si qytetrim.

Duke u nisur nga këto tipare të përbashkëta me ligësinë Hoxha, ligësia Rama – Berisha provon se është rrjedhojë direkte e ligësisë Hoxha.

IV.
Po, si shpjegohet që ne shqiptaret nuk patëm mundësi që, edhe në njëzet e shtatë vjet pas ligësisë Hoxha, të mund të shpëtonim nga ligësia Hoxha? Sigurisht që përgjigjia e kësaj pyetjeje kërkon sutdim të veçantë psikologjik, por ajo që mund të themi në këto momente është arsyeja e majaftueshme për ta pranuar se, çdo shoqëri që kalon nga tipi i ligësisë Hoxha për një përiudh 45 vjeçare, nuk e ka aq të lehtë për të zgjedhur liderë të paprekur nga patologjia skizofrenike për pushtet.

Edhe shqiptarët nuk mund të dilnin dot me shumë lehtësi nga ligësia patologjike Hoxha, sepse ajo kishte pushtur të gjithë spektrin shoqëror të mendimit; kishte ndërkallur frikën tërsore të shoqërisë për ekzistencën e saj, sepse regjimi politik Hoxha, në 45 vjet, ishte ithtar i madh i vdekjes dhe presekurcionit. Megjithatë, duke e konsideruar ligësinë Berisha dhe Rama si korolar të ligësisë Hoxha, mund të themi se 27 vjet kanë qenë shumë për të duruar ligësi të tilla.

Po, tani erdhi fundi.
Reforma në Drejtësi, ashtu sikurse është sktruktuar në kushtetutë dhe në të gjithë reflektimet e të gjithë ligjeve të tjera, është kura me cilësore për eleminin e ligësisë Hoxha në Shqipëri, nëpërmjet: moralitet të qeverisjes, drejtësisë shoqërore, luftës kundër krimit, antrikorrupsionit, dhe, ngritjes së intelektit shoqëror demoktatik mes reformës integrale në arsim. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Ngjela: Shqipëria në 70 vjet kaloi nga ligësia tragjike Hoxha, në ligësinë dramatike Berisha, te ligësia qesharake Rama”

 1. preshi says:

  Kur lexon Takun, me nje nivel ngeles edhe per fillore, te vjen te qeshesh me pershkrimin si nje intelektual klasi qe i bente Prec Zogaj ne librin e tij. Dhe Preci nuk eshte se nuk ka shije dhe nivel, por e gjitha kjo te ben te mendosh se sa me rezerve duhen marre pershkrimet tip Preci, se perndryshe merr veten ne qafe…

  1. shvejku says:

   Ke pjerdhur nga trute o i biri hajdutit te dollareve te shtetit!
   Jepini more ketij psikopati ilecat e cmendurise,se jo vetem nuk di te beje ndonje pune,por ha mut kot!
   Ty nuk te qasin tek porta,o kuluf,ndersa ti kerkon te bijen e mbretit per grua!

 2. Mali says:

  Po te bente Rama minister ty o trap nuk do flisnje asnje fjale per te

 3. Me gjithe rrespektin per erudicionin Tuaj, zoti Ngjela,
  pasi lexova c’keni shkruajtur sot, me fal,po mos vazhdoni me…
  Qe ka patur koha e Enver Hoxhes ,gabime deri faje,nuk diskutohet,
  po c’perfaqeson Ajo kohe e Tij ne pushtet, ishte, se u abuzua ne emer te popullit.
  Sot po abuzohet ne emer te gjithcka te keqe qe po perjetoj populli yne.
  Avukat i nderuar Kundershtarit jepi ate qe i takon,sa dhe kur ai fiton me te drejte mbi Ty.
  Nuk jam i nivelit tuaj e me fal per kete,po nuk me bind sa keni shkruar sot.
  Opozitare po VELLEZER z.Avukat ,po nuk e shoh ketu zgjidhien.. keni variant tjeter?!
  Hidheni, ne prag te luftes per DREJTESI…
  Me konsiderat c’perfaqesoni.
  Dhimbia e Madhe Popull !

 4. vjola says:

  Enverit nuk i arrini te tere para lufte e pas lufte as ke maja e thoit te gishti i kembes .Ki kujdes amanet Like floririn ,Salen Lulushin e te gjithe ju te zgjedhurit ne keto 27 vjete , do te jepni llogari

 5. lulashi says:

  Ngjela ne gare me Berishen, kush dhjet me shume nga goja.

 6. kozmo says:

  JU PERGEZOJ Z. AVOKAT, PER OPTIMIZMIN QE TREGONI VAZHDIMISHT , POR QE KY VEND TE DALI NGA BATAKU SHEKULLOR , DO TE ISHTE CUDIA ME MADHE , NGJARJA ME RENDESISHME E VENDI TONE .
  QE KETA NDERKOMBETARE ,TA KENE SERIOZISHT PER TA FUTUR SHQIPERINE NE SHINAT E EUROPES ,KJO MBETET PER TU PROVUAR . KETA GJOJA POLITIKANET TANE , NUK DO TE ISHIN BERE KAQ ZULLUMQARE , PA MBESHTETJEN DHE TOLERANCEN QE NDERKOMBETARET I KANE LEJUAR ,DERI ME DITEN E SOTME .
  SI ESHTE E MUNDUR VALLE ,QE KETA POLITIKAN TE NDESHKOHEN PO NGA ATA ,QE VETE I LEJUAN ??????
  100% NUK DO TE NDODHE ASGJE . NUK DESHIROJ ASPAK TE DALI PROFECIA IME ,POR FATKEQSISHT NUK DO TE NDODHI ASGJE . RAMEN & CO ,DO TA KEMI DHE 4 VJET TE JERA .😞😢😱👳

 7. Epo kjo pune! says:

  O i nderuar, po je bere si ato fallxhoret tani, nje poc dhe fillo e hidh fate … se te kaluares ia ke vene te gjitha pikat mbi i. Si more barazon Ramen me Berishen! Si more qenka ligesi Enveri. Po nuk vodhi asnje qyp me flori o burre, nuk abuzoi si diktatoret e tjere, ishte i ashper po ashtu i donte mushka drute, vete arkivat e CIA po deshmojne se donin ta hiqnin qafe, dakort te ikte po kush ta zevendesonte, krimineli luftes qe bashkepunoi me okupatorin apo zogollistet anadollake qe dhane troje dhe ia mbathenkur plasi dyfeku. Avukat, futu ne kontekstin e kohes, po te ishe ti cfare do beje, do i bije violines kur ta masnin te tjeret koken me pe, e provoi Noli dhe frymen ne Amerike e mbajti. Hajde avokat, qetesohu me ndonje pije tek Blloku i xhaxhit apo komandantit.

 8. vini says:

  O Taku! Shume je ftillu kohet e fundit,por, a ishe Ti ne “97 qe nuk e mbeshtesje revolten popullore k/qeverisjes se atehershme te Salushit?Apo ishe ne pusht-et,e tani je pa gje.Take it easy,mos u konsumo shume.

 9. hoxha nuk ishte asgje tjeter vecse nje kriminel skizofren injorant qe mori denimin e popullit kur shembi statujen e tij e pshurri dhe e terhoqi zvarre copa -copa neper rruget e Shqiperise,por keto nostalgjiket e tij nuk kuptojne nje gje te thjeshte qe ti thuash nje gjallesi ,vetem pamjen e kane njerzore,enveriste eshte poshterimi me i madh !

 10. Nona-Madona says:

  Enveri kishte tope or Taku Tarrallaku ,se boni shtet per shqiptaret.
  Enveri ishte LEGJEND e SHQIPTARIZMIT dhe nuk e njollos dot nji pizeveng politikan kameleon si ty
  Me diktatur e me dhune por shteti ishte shume ma i mire se ky i sotmi ,prandaj kur ta permenesh Bacen Enver ,te rrish gati tu,

 11. profesjonali says:

  coje der ne fund analizen o Tak ! dhe mos I bjer shkurt e shkurt tak-fak(fuck).
  o Tak-fuck!
  po analizoje njicik edhe popullin more.. se ai esht zanafilla.. populli shqiptar ky debil masiv…
  ky garrumbull skizofrenesh psikopatesh dhe te marresh te t gjitha kategorive e niveleve.. ky cudi e njerezimit.

 12. Vasilevski says:

  Enver Hoxhes i9 hengret mune sa ishte gjalle,por me shumne po ia hani tani o te mjere!
  Jeni te gjithe te marrosur se vetem te cmendurit maten me ju!
  Keni 27 vjet ne sistemin tuaj qe u hapet bythes se po e kerkonit,por nje mut te madh keni bere!
  Mos u matni me sharje me Enver Hoxhen por me vepra!
  Merrni me radhe te gjitha fushat e jetes,hidhini ne referendum popullor dhe do te merrni pergjigjen perfundimtare nga populli,se kur jetonin si njerez atehere,ne kohen e legjendarit Enver Hoxha,apo sot!
  Hidhuni ne ua mban suma!
  Dhe mos hani mut kot!

 13. Vasilevski says:

  Enver Hoxhes i hengret mune sa ishte gjalle,por me shume po ia hani tani o te mjere!
  Jeni te gjithe te marrosur se vetem te cmendurit maten me ju!
  Keni 27 vjet ne sistemin tuaj qe u hapet bythes se po e kerkonit,por nje mut te madh keni bere!
  Mos u matni me sharje me Enver Hoxhen por me vepra!
  Merrni me radhe te gjitha fushat e jetes,hidhini ne referendum popullor dhe do te merrni pergjigjen perfundimtare nga populli,se kur jetonin si njerez atehere,ne kohen e legjendarit Enver Hoxha,apo sot!
  Hidhuni ne ua mban suma!
  Dhe mos hani mut kot!

 14. ,,,,….OOOooo TAKUuuu…..!!!
  Po ca ben a,i vrar, CA BEN KESHTU. ..!!!
  U trete, ja dhe shpirtin shejtanit .
  … Ta kam thene …disa here….edhe me vargjet
  ….ZHUKU-ZHEKU, ZHUKU-ZHEKU. / BAM E BUM KERCET DUFEKU…….
  …..U TRETE GJOJLEK. U TRETE / STE MBEYEN. FYSHEKE NDER. XHEPE.
  .. Ne se vertet e quan veten intelektual t ditur . .nderto nje platforme te detajuar dhe argumentuar shkencore …..ANTI LIGESI, , BEJE
  PER VEHTE INTELEKTUALET DHE.. MASAT E GJERA, DHE VERE NE ZBATIM…PROVOjE. !!!.
  ,… BOLL HENGRET GAM-GAM -GAM , BOLL CORODITET. DHE VRATE SHPIRTIN E SHPRESAT E ATIJ POPULLI . .. A e kuptoni se cfar po beni ….
  … E kini ngopur me keto gjera ate popull ss edhe shendet ti thuash i duket plac,.
  …. Lexoje efhe NAIMIN:: TEK QIELLI MOS U MBANI, SE AI SMBAHET GJEKUNDI…

 15. ,,,,….OOOooo TAKUuuu…..!!!
  Po ca ben a,i vrar, CA BEN KESHTU. ..!!!
  U trete, ja dhe shpirtin shejtanit .
  … Ta kam thene …disa here….edhe me vargjet
  ….ZHUKU-ZHEKU, ZHUKU-ZHEKU. / BAM E BUM KERCET DUFEKU…….
  …..U TRETE GJOJLEK. U TRETE / STE MBEYEN. FYSHEKE NDER. XHEPE.
  .. Ne se vertet e quan veten intelektual t ditur . .nderto nje platforme te detajuar dhe argumentuar shkencore …..ANTI LIGESI, , BEJE
  PER VEHTE INTELEKTUALET DHE.. MASAT E GJERA, DHE VERE NE ZBATIM…PROVOjE. !!!.
  ,… BOLL HENGRET GAM-GAM -GAM , BOLL CORODITET. DHE VRATE SHPIRTIN E SHPRESAT E ATIJ POPULLI . .. A e kuptoni se cfar po beni ….
  … E kini ngopur me keto gjera ate popull sa edhe shendet ti thuash . i duket plac,.
  …. Lexoje efhe NAIMIN:: TEK QIELLI MOS U MBANI, SE AI SMBAHET GJEKUNDI…
  Krijono frymen e bashkepunimit , pajtimot, vllazerimit , SEPSE EDHE KNO QE BEN TI ESHTE NJE LIGESI

 16. ,,,,….OOOooo TAKUuuu…..!!!
  Po ca ben a,i vrar, CA BEN KESHTU. ..!!!
  U trete, ja dhe shpirtin shejtanit .
  … Ta kam thene …disa here….edhe me vargjet
  ….ZHUKU-ZHEKU, ZHUKU-ZHEKU. / BAM E BUM KERCET DUFEKU…….
  …..U TRETE GJOJLEK. U TRETE / STE MBEYEN. FYSHEKE NDER. XHEPE.
  .. Ne se vertet e quan veten intelektual t ditur . .nderto nje platforme te detajuar dhe argumentuar shkencore …..ANTI LIGESI, , BEJE
  PER VEHTE INTELEKTUALET DHE.. MASAT E GJERA, DHE VERE NE ZBATIM…PROVOjE. !!!.
  ,… BOLL HENGRET GAM-GAM -GAM , BOLL CORODITET. DHE VRATE SHPIRTIN E SHPRESAT E ATIJ POPULLI . .. A e kuptoni se cfar po beni ….
  … E kini ngopur me keto gjera ate popull sa edhe shendet ti thuash . i duket plac,.
  …. Lexoje efhe NAIMIN:: TEK QIELLI MOS U MBANI, SE AI SMBAHET GJEKUNDI…
  Krijoni frymen e bashkepunimit , pajtimit, vllazerimit , SEPSE , EDHE KjO QE BEN TI ,… ESHTE NJE LIGESI.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *