REPLIKAT/ Fleckenstein “sherr” me Juncker për Shqipërinë: Ka ecur më mirë se çdo vend tjetër në Ballkan, por ju vlerësoni Serbinë…

Mbledhja në Komitetin e Politikës së Jashtme për integrimin europian të Ballkanit është shoqëruar me debate të forta.

Raporteri për Shqipërinë, Knut Fleckenstein, është shprehur i revoltuar ndaj presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, për vlerësimin e Serbisë, në raport me Shqipërinë.

Sipas burimeve të gazetës TemA, Fleckenstein ka thënë se:

Une nuk ndaj te njejtin mendim me zotin Juncker i cili vendosi dhe nje date per anetaresimin e Serbise.

Nese do ti krahasonim Shqiperia ka bere hapa me te dukshem sesa vendet e tjera te Ballkanit perendimor ne reforme ne drejtesi”.

Shqipëria shpreson që këtë vit të hapë negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian, ndërkohë që Serbia dhe Mali i Zi mund të marrin datën për anëtarësimin në BE.

Edhe kryeministri Edi Rama është shprehur i pakënaqur ndaj BE-së në disa intervista për media të rëndësishme ndërkombëtare, për vlerësimet në lidhje me Serbine e Malin e Zi, kundrejt Shqipërisë.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “REPLIKAT/ Fleckenstein “sherr” me Juncker për Shqipërinë: Ka ecur më mirë se çdo vend tjetër në Ballkan, por ju vlerësoni Serbinë…”

 1. shqip says:

  S’eshte faji i Junker-it . Ne kemi nje opozite antikombetare. Ne çdo takim me partite popullore , bastardet , jashteqitja e kombit , ben propagande kunder anetarsimit ne BE .

  1. .... says:

   “Te rime shtrember dhe te flasim drejt”
   Z. Fleckenstein rendesi nuk ka sa shpejt ecen Shqiperia apo Serbia …. po rendesi ka sa dekada perpara eshte Serbia nga Shqiperia.
   Sa per ecurin, korupsionin, drejtesin, shendetesin, arsimin, mentalitetin …. nuk munde te thuash qe kemi ecur perpara ose shume shpejte.
   Vetem te krahasosh Beogradin me Tiranen do te kuptosh sa mbrapa jemi ne te gjitha aspektet.
   Mjerimi, Injoranca, Islami, krimi, ….. si ne Shqiperi nuk ka te ngjashme ne Ballkan.

   1. armand says:

    Ti …. ( anonim ) paske te dhena per arsimin, drejtesine,shendetesine dhe mentalitetin e serbeve? Na ndrico pak se personalisht s’dua te jetoje ne injorance.

   2. moni says:

    @ anonimi pika pika Krahaso Beogradin me Tiranen? I pari zhyti ne gjak gjithe Ballkanin, 3 luftra per 10 vjet! E dyta eshte viktime e historise, Sa shpejt i harroni ca gjera. Mendjen e nje vendi nuk e bejne klubet dhe dy rruge kryeqyteti. Ju ka ngelur ora tek Pozdravi… Mos harro se nazizmi lindi ne gjirin e shtetit me te zhvilluar dhe te kulturuar te Europes.

   3. albaniafirst says:

    Serbia eshte vite drite mbrapa Shqiperise. Ajo nuk ka asnje shans te anetaresohet ne BE pa njohur Kosoven

  2. armand says:

   Gjermani-Luksemburg (France)
   Miqte e Shqiperise s’kane ndryshuar,Jane ata qe ishin edhe nje shekull me pare.
   Respekte.

  3. Real Madrid says:

   o fundrrin komuniste a harrova se ca bani edi rama 8 vjet ne opozite aaa per 3 ligje qe bllokoj ai drogaxhi e shtyni statusin 4 vjet edhe 4 vjet te tjera qe asht ky ne qeveri nuk ti hapi kush negocitat se e ka mbushe shqiprine me droge dhe kriminel edhe vizat kur ishim duke i marr ne 2010 deshi ti bllokonte duke fjete rrugve po nuk ja arriti prap kur ishte duke hyre shqipria ne NATO sali berisha ishte ne bruksel ndersa edi rama ishte duke ba proteste kunder ti harroje europen per edi raman se nuk te fut kush ty me kriminel e drogaxhinje ne europe

  4. (Real Madrid) says:

   o fundrrin komuniste a harrova se ca bani edi rama 8 vjet ne opozite aaa per 3 ligje qe bllokoj ai drogaxhi e shtyni statusin 4 vjet edhe 4 vjet te tjera qe asht ky ne qeveri nuk ti hapi kush negocitat se e ka mbushe shqiprine me droge dhe kriminel edhe vizat kur ishim duke i marr ne 2010 deshi ti bllokonte duke fjete rrugve po nuk ja arriti prap kur ishte duke hyre shqipria ne NATO sali berisha ishte ne bruksel ndersa edi rama ishte duke ba proteste kunder ti harroje europen per edi raman se nuk te fut kush ty me kriminel e drogaxhinje ne europe

 2. I says:

  Sna don askush. Edhe ky Flenckestein do kete marre para sa per 1 kundervenie 2 minutshe.

  1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

   sa keq me qen………korrak!

 3. Kujtimi says:

  Ne kemi nje OPOZIT shum te keqe
  Luli adoleshent dhe kjo opozit e pa nevojshme per kete vend kane vjell vetem vrer
  Si do mendoin te huajt me shum
  Luli me shok duhet te ndeshkoen me voten e popullit akoma me KEQ se ne zgjedhjet qe kaluam
  Populli mos haroi te ndeshkoi me vot edhe LSI
  JAN NJELLOJ

 4. bregdetari says:

  TALLET BOTA ME NE.
  KUR KANE GJET KETA PALOPOLITIKANE C’TE BESH ???
  NE EVROPES I KEMI BERE AQ NDER ME GJAKUN E DERDHUR DUKE U BERE BARRIKADE E PAKAPERCYESHME NGA PERANDORIA OSMANE SA SOT NUK GABOJ TE THEM SE DHE AJO MUND TE FLISTE TURQISHT E TE NGRINTE BYTHET PERPJETE DUKE PUTHUR TOKEN ME CALLMAT NE DORE.
  KJO LOJE TURPI QE BEN EVROPA NDAJ NESH KA NJE FUND RASKAPITES PER POPULLIN.
  DERI DJE ESHTE THENE SE BALLKANI DO TE FUTET SI BLLOK I VETEM NE BE.
  SOT BEJNE TEATER E LOZIN SI MACJA ME MIUN ME NJERI TJETRIN , EVROPIANET PER NE DUKE BERE GJOJA E SIKUR JU PRE BARKU.
  BREZI I PARE I EMIGRANTEVE SHQIPTARE U INTEGRUAN NE SHTETET EVROPIANE SI NE GREQI E GJETKE PERFITUAN TE DREJTEN E NENSHTETESISE DHE ME PASAPORTAT E MARRA SHKOJNE NE CDO CEP TE BOTES.
  JO VETEM NE GREQI E ITALI PO NGADO KA PATUR SHQIPTARE KESHTU KANE BERE.
  TANIME ESHTE NJE REALITET I HIDHUR PASI ME PASAPORTAT GREKE E ITALIANE KANE IKUR NGA PERSPEKTIVA E ZYMTE NE GREQI DHE ITALI DHE JANE INTEGRUAR NE SHTETE TE TJERA TE EVROPES DHE TE BOTES SI SHTETAS GREKE , ITALIANE ETJ.
  KY ESHTE NJE TURP I MADH MBI TE GJITHA PER POLITIKEN SHQIPTARE E PASTAJ ME RRADHE.
  TURP ! TURP !! TURP !!!
  NJEMIJE HERE TURP.

 5. Kujtimi says:

  Ne kemi nje OPOZIT shum te keqe
  Luli adoleshent dhe kjo opozit e pa nevojshme per kete vend kane vjell vetem vrer
  Si do mendoin te huajt me shum
  Luli me shok duhet te ndeshkoen me voten e popullit akoma me KEQ se ne zgjedhjet qe kaluam
  Populli mos haroi te ndeshkoi me vot edhe LSI
  JAN NJELLOJ ,,,,,,,,,,

 6. myslimani says:

  ai junckeri eshte bere si ata te byrose politike te kohes se dulles ne komisjonin europjan,nuk iken nga aty as me shqelma,kurse per te vdekur ka harruar ai plak matuf,sa per ty edi rama nuk ta ka fain kush,por ta kan fain xhamite qe nderton ne mest te tiranes,nuk e kupton ti o drogaxhi qe europa nuk do kulte myslimane neper kryeqytetet e shteteve qe ka ne familjen e saj,kurse ti me vrap bere xhamine mu ne mes te tiranes,nuk dua te ofendoje asnje kult fetar,por europjanet jane rracista me kete fe dhe e urrejne,nuk mund te quash serbine mike dhe ta afrosh ne zemren e saj vetem sepse eshte krishtere,ku me histori serbia ka qen dhe eshte kunder europes,per shkak te serbeve u vrane mbi 40 milion njerez ne luften e pare boterore,dhe per shkak te serbise perpak sa nuk filloj lufta e trete kur natoja sulmoje killerin miloshevic,dhe perseri serbine e duan,nuk eshte rastesi qe shtetet myslimane te ballkanit jan te gjitha jasht europes dhe pa shprese per tu afruar me ta,shqiperi,turqi,bosnje,dhe kosove,nqs nuk doni ta kuptoni atehere jeni njerez komplest,shikoni polonine qe ka qene gjithmone nje shtet qe e benin qofte sa gjermania ashtu edhe rusia i grefeshe palla,kurse ata nuk ngrihen per per krimet qe i kan bere keto shtete,por ngrihen duke kerkuar te largohen myslimanet nga vendi i tyre,kurse realiteti flet ndryshe qe polaket myslimanet i shohin vetem ne televizor se ne poloni nuk ka refugjate myslimane,ja sa te felliqur qe jane keta plerat,prandaj edi rama ka ardhur koha te gjesh strateg tjeter,pse jo me kinen ur te tjeret nuk ta varin,lere europen se ajo do krishterimin e saj ne familjen e vete,ne jemi te denuar vetem per nje arsye qe jemi shumice myslimane.

  1. ''askush nuk urrehet me shume se ai qe thote te verteten...........[PLATO]! says:

   Ti vertet beson se sumqiret muslims kane vend ose duhet te jene pjese e Evropit kristiane!?? KURRE!
   Arapi e ka vendin mes arapeve,pra jashte Evropit…………..kjo eshte e shkrujt edhe nga Zoti.

   1. Mbreti says:

    Evropi eshte mpushur me Muslimon ore Neogrek( Gabel)! Kjo qe ben “Evropi eshte” loje te gllaberi Serbine si vend shtese Marionete e Bankave, qe Anglia u tha ditnemire, kujton taj or jabeli qe ju don Evropi juve Bajgigreket!?? Jo nuk ju don aspak me shum se Shqipetaret( Iliret)! Ballkani Perendimor fatkeqsisht do integrohet njekogsisht ne BE, tjerat jan lojra per te larguer kthetrat e Rusit nga Serbi qe ia ka kaleruer Popullaten qe 1870 duke perdorur ket Satelit Mish per top! Evropi esht mbushur me Arabe shiko Francen sudomos jugun ku nuk dallon nga popullata greke( kaq shum esht karandisur me Arabe, Marrok e Simbabwe, Kongo edhe Mugabee)!, Italine, Gjermani e, Suedin , Zvicren, Hollanda esht gati 50/50 me Afrikane dhe Greke si ty dhe 50ty me Hollandese qe duken si Shqiptare si un spo tjere! Mis e qa Evropin, se esht destinuer qe Moti per ne te Semes!

 7. LALA says:

  edo largou nga europa plak shum veshtir te jesh europian seja ata qe jane brenda europes nuk shikon si jan katandisur greqia .bullgaria rumania spanja portugalia etje etje pse budallenj ishin anglezet….prandaj kondra shiko andej nga rusi ,,,,kina japonia …ku te duash vetem europen plak lere se me keta skemi gje shiko ne dere dhe brenda…

 8. undefined says:

  Junkcer eshte nje kurve e peshtire grekofile nje politikan legen qe shikon xhepin dhe interesat e veta personale nje poshteresi qe shkon e shijon pushimet lluksoze ne Greqi pa paguar asnje cent vetem e vetem sepse i mben krahun jevgjiteve parazite ne ceshtjen e borxhit nje plere qe nuk i hyne ne pune dreqit e jo me Europes dhe te tille b…q…kane ne “dore” te tilla ceshtje. Poshtersi

 9. ABC says:

  Ta gezojme opoziten o trima te PD-se. Nuk kane lene as edhe nje takim te vetem pa share dhe vjell helm per Shqiperine neper takime zyrtare apo shtyp te huaj. Te thuash ti se Shqiperia para se te vinte PS-ja ne fuqi ishte destinacioni numer 1 ne BOTE per investim dhe ligji zbatoheshe gjitmone. Edhe agjentet me te afte te ish Jugosllavise do i kishin zili keta opozitaret tane. Mos haroni ti votoni prape se e keni zakon…ju pelqen ai qe ja u fut me shume.

  1. Barbuti says:

   Sì mund te shpresojme qe te na hapi dyert bota kur ne kemi nje opozite qe kudo qe shkon dhe nuk po le media europiane dhe americane pa paguar qe te flase keq per shqiperine kur vete serbet e PD votuan kunder hapjes se negociatave cfare prisni me! Mos u deshperoni se kur te vije haleja e kombit PD ne qeveri do na fusin ne be be beeeee.

 10. Kuq e zi says:

  Fakti nuk mohohet serbia luajti me friken e be-se me karten ruse
  Ndersa shqiperia krenohej se jemi populli me proeuropian
  Rezultati dihet frika mbizotron mbi ralitetin
  Ne duhet te promovonim referendumin e bashkimit kombtar
  Vetem keshtu do e arrinim serbine
  Fakti ngelet qe serbia e njeh me mire europen prandaj dhe korri ate qe korri

  1. Basri says:

   Fjale te qelluara.

 11. Beni says:

  Po pra po. Me fut Shqiperine ne Europe eshte po aq e mundshme sa me fut Sirine apo Libine.
  Ne Shqiperi, mbizoteron Xhamia dhe leshtoret myslimuta. Une e ka shkrojtur ede para 5 et 10 vitesh ne Gazeten Tema qe ndertimi i Xhamise ne Shkoder dhe tashme kjo e fondit me Minare te nalta ne mes te Tirones eshte helm per shqiperine, rinine e saj dhe Rinine Evropiane qe don me visitu Tiranen. Kosova she Shqiperia do ngelen jashte Evropes edhe Sikur te ardhurat e çdo shqipetari de beheshin 200.000 euro ne vit. Faji eshte se u beme myslimuta qe prej viteve 1990. Nuk perfitum nga shembja e komunizmit de te kishim vepru si Kinezet p.sh (qe vazhdojne te konvertohen ne te Krishtere). Ne duhet ta kishim ndalu ne vitet 90′ ndertimin e xhamive dhe te kishim perqafu EVROPEN kristiane siç kemi qene para 500 vjetesh kur u konvertum nga turku.
  Ne çdo fshat po bohen xhami te felliqura ne Shqiperi. Une njoh nje fshat ne Diber qe quhet “tek Kisha” dhe para 5 vjetesh Sale rrumpalla inaguroj 3 km rruge dhe ne kry te vitit u bo nja xhami qe as gomaret nuk hyne brenda (imagjinoni tek fshati qe quhet Kisha !).
  Shteti duhet te nderhyj me shpejtesi te korrigjoj gabimet e renda qe u bone keto 30 vjet (te pakten le te heqe Minaret siç veprohet sot ne europe, Xhami pa Minare). Nuk ishte budalla Enver Hoxha pas kishte jetu ne perndim dhe ai.
  Te numerohet popullsia shqipetare dhe te pershtaten statistikat et perqindjes fetare ne shqiperi dhe ateistat te konsiderohen automatikisht si kristian. RRUGA JONE ESHTE EVROPA DHE JO TURQIA, KINA APO RUSIA.
  Evropa eshte, financa, demokracia, kultura, tolerance dhe djepi i qyteterimit planetar.
  Nuk kemi RRUGE TJETER VEç EVROPES.
  EDI RAMA TE RREAGOJ SA S’ESHTE VONE. Perndryshe bashkim me Koqevaret dhe shtet islamist ne ballkan jashte EVROPES. Turp..!

 12. Gregori.uk says:

  Mos ja fusni kot se nuk eshte Juncker qe vendos kush do pranohet ne europe ose jo. Keta bejne thjesht teater dhe tallin koqet. Eshte gjermania qe vendos dhe shume e veshtire ta pranojne shqiperine qe e ka gjithe aparatin shteteror te korruptuar nga kryeministri e ish kryeministri deri te nenpunesi me i thjeshte. Nje vend ku drejtesia vetem per te dhene drejtesi nuk sherben. Kur edhe fshatari me i humbur mbjell droge dhe nuk punon token. Kur femrat akoma shiten si placke per prostitucion etj. Nje vend ku asnje nuk eshte i interesuar per vetingun se po u fut ne burg Bode pas tij e ka rradhen Beqja po u fut Berisha i vjen rradha Rames e Metes e keshtu me rradhe. Qe te na pranojne ne Europe nuk duhet te ndryshoj qeveria por populli qe e vjedhin perdite dhe perseri eshte i lumtur. Sipas kokes vendoset festja thoshin te vjetrit dikur. Prandaj po nuk ndryshuam ne nuk na pranon europa edhe per shume vjet akoma.

 13. M says:

  Faktet tregojne se nga frika e ndikimit Russ pranohen me mire ne Nato e ne Evrope se sa te jesh pro amerikan dhe
  evropian.por mos harojme se opozita luan rol negativ kur flet per ecjen e shqiperise me akuza, thirje per destabilizim te vendit etj sikur kam qen une ne pushtet 27 vjet dhe jo ata

 14. says:

  Vizioni BE-së për Evropën është vënde katolike me fqinj orthodoxe. Ne ,Bosnja dhe Kosova do ndëgjojmë denglat e tyre deri sa të plasi lufta e tretë botërore

 15. fantoma says:

  Si gjithmonë, kërkojmë të gjejmë fajtorë jashtë vetes sonë…(?!) N.q.se, nuk do të kemi “burrërinë” të shikojmë realitetin në sy, do të mbetemi gjithmonë në bisht dhe shëmbulli i vetëm negativ në Evropë (e në botë)…! Thjesht e qartë, ne jemi të paktën 30 vjet më prapa se Serbia, Mali i Zi dhe Shkupi…! Ne ecim përpara vetëm me pordhë e vetmburrje për “glorien” e historisë sonë, pavarësisht se jemi brekëgrisur, kokëpalarë dhe … “delja e zezë” kudo ku shkel këmba jonë nëpër botë…!

 16. Stela says:

  Nuk ka europe per shqiprine edi rama duhet te largohet nga turqia se po na con ne anadoll

 17. Stela says:

  Edi rama eshte antishqiptar derisa lidhet me turkun

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *