“1 milion dollarë për lobing”, Prokuroria nis hetimin ndaj PD

Porkuroria ka nisur hetimet pas lajmit të publikuar në media që Partia Demokratike ka lidhur kontrata me një kompani Amerikane lobimi dhe ka fshehur burimin e financimit.

Organi i akuzën ka nisur verifikimet për burimet e financimit të Partisë Demokratike. Sipas informacioneve do të ketë verifikim të dokumenteve të këtyre kontratave.

Shuma e paguar nuk rezulton të jetë e deklaruar dhe dyshohet se është paguar në rrugë informale.

Nga dokumetat e publikuara në media Partia Demokratike ka shpenzuar 1 milionë dollarë për lobing  në SHBA dhe vetëm 500 mijë euro i ka përdorur për të siguruar “mbështetje fallso” nga Washington-i gjatë kohës që ishte në çadrën përpara Kryeministrisë.

Më herët Partia Socialiste, nëpërmjet kryetares së kësaj partie në Tiranë, Blerina Gjylameti, i bëri thirrje Prokurorisë për nisjen e hetimeve sa më shpejt të këtij skandali.

“Basha nuk mund t’i shpëtojë këtij skandali, duke na akuzuar, për të hequr baltën që ka mbi vete.

Kush i pagoi këto para, cili është burimi i tyre, pse prokuroria nuk nis hetimet. Ai duhet të shpjegojë se çfarë bëri në vizitën e tij në Washington.

Janë mbi 500 mijë dollarë të një kompanie lobiste, me krijimin e farsës se Washington-i mbështet çadrën dhe opozitën. Shpenzimet e Partisë Demokratike nuk janë deklaruar,” u shpreh Gjylameti. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në ““1 milion dollarë për lobing”, Prokuroria nis hetimin ndaj PD”

 1. akrepi says:

  Prokuroria te kerkoj heqien e mandatit dhe te kerkoj arrestimin e Lulzim Bashes ashtu sic kerkoj per Saimir Tahirin, qe per Saimirin I kerkoi pa asnje fakt konkret,ndersa per Lulzimin faktet jane aty me dokumenta te firmosura nga vet Luli.Veprimi ndryshe duke mos kerkuar heqjen e mandatit,tragon qe prokuroria eshte e kapur nga Saliu e Luli dhe tregon se punon me dy standarte.

 2. spartaku says:

  Eshte shaka.Nuk e bene hetimin prokuroria sot.Po te ishte per t’a hetuar,prokuroria e kishte bere qe kur mori sinjalin e pare qe nga çadra e turpit ne bulevard.Prandaj mos prisni,se vertete prokuroria do nis hetimet.Eshte shashke e Saliut.

 3. lora says:

  Prokuroria e filloi hetimin qe kur te nderrohet kryeprokurori, dosja te jete e mbyllur dhe per proçedur mbyllet dosja e Lulit. Kjo eshte hileja qe besoj se nuk do ti shkoje, por kur mbyll CEZ, nje çudi si gjithe te tjera, eshte çmendur prokuroria shqiptare!

  1. albaniafirst says:

   lora-ke thene fjale me vend.
   Kjo Prokurori mund te hetoje cdo njeri qe eshte kunder PD-se apo LSI-se, por kurre keto dy parti.

 4. Alban Dega says:

  From: Alban Dega
  Date: December 21, 2016 at 6:27:34 PM EST

  NUK MUND TE KETE DEKRIMINALIZIM NGA KRYEKRIMINELET

  – Vjedh nje cent e pefundon ne burg… vjedh nje shtet e popull te tere e behesh multimilioner

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje mini-biznesmen depresiv nga Lushnja u arrestua, burgos sepse kishte lidhur linjat e dy mini- biznesve, nje gjelltore dhe internet- kafe me linjen e shtepise se vet. Sipas logarive, cmimi qe kishte paguar per te njejten energji ishte me i larte se ai po ti kishte lidhur drejtepersedrejti. Edhe pasi pagoi shumen e llogaritur ala- CEZ apo OSHE…. vazhdoi te mbahej ne burg…
  Ne burg derisa depresioni dhe padrejtesia e antidrejtesise shqiptare dhe semundja e coi ne arkivol.
  Kesaj i thone hic me shume e hic me pak se vjedh vetveteen dhe perfunon ne burg … arkivol.
  Revoltuese …. Ngjethese… Tronditese kjo vetvrasje tragjike e nje te fakir- bizsnesmeni Aq me teper i semure…. Me depresion.
  Polici, prokurori dhe gjykates qe e cuan dhe mbajten ne burg … duhet te shkojne ne burg.
  Si mund te mbahen ne ato detyra injorante e cinike te tille qe nuk diten te bejne asnje llogari te thjeshte aritmetike per demin qe me shume ia kishte shkaktuar vetvetes se sa elektro-shperndarjes apo shtetit.
  Edhe me revoltuese, edhe me ngjethese, edhe me tronditese, edhe me makare jane klithmat makabre te opozites se sotme, me kriminalja, me kusarja, me kobndjellesja qe ka pasur ndonjehere Shqiperia si dje ne pushtet edhe sot ne opozite.
  Lideri i saj de jure e de fakto Sali Berisha nuk le rast pa permendur e himnizuar kodin e vdekjes dhe akoma pa fillar ende ceremonia e saj ne familjet e viktimave apo vetviktimave hedh kushtrimin e permbysjeve me dhune, te revoltave masive, te gjurulldive populiste.
  A ka shkelje me te rende, a ka abuzim me makaber me kodin e vdekjes se sa ne emer te saj te predikosh e kerkosh vdekjen fizike apo politike te kundershtarit tend politik!?
  Per nje shpulle apo nje grusht ndaj nje provokatori e rrugaci politik si Strazimiri detyroi ushtaret e tij dhe opoziten te braktise per 6 muaj rrjesht altarin e dmeokracise, undersa akoma nuk eshte thare ne duart e tij e te birit gjaku i viktimave te Gerdecit, gjaku i kater protestuesve te vrare dhe dhjetra te plagosurve me 21 janar 2011 me urdher direkt te tij ne ate shesh ku nuk kishte guxuar te ekzekutonte as Nazi- fashismi dhe as komunizmi makaber i Enver Hoxhes.
  A ka klithma sirenash e shembull me makaber te politikes se tij vrases se thirrjet e tij dhe telalleve te tij si Lulezim Basha e co. per dekriminalizimin e Kuvendit pikerisht nga ai qe kriminalizoi jo vetem Kuvendin me krimin masiv te vjedhjes se perseritur te votave te shqiptareve dhe sperkatjen e mureve te tij dhe te selise se qeverise se tij me gjakun e dlire te protestuesve krejt te pafajshim.
  I ekzekutoi pa gjyq per se gjalli me plumbat e gardes se tij pretoriane.
  I riekzekutoi edhe per se vdekuri me akuzat me makabre ala emveriste te “cadrave pistoleta” , “stilolapsave me helm”,“makinave me eksplozive”e cfare nuk polli mendja e tij e cakardisur dhe truri i tij cartun.
  Nderkohe ceta e megakusareve qe vodhen e plackiten, rrenuan e grabiten nje popull e nje shtet te tere me ne krye Sali Berishen nuk dine nga tu japin e ku te fshehin milionat e megakusarise se tyre.
  Sali kryekusari, Shkelzen Gerdeci, Lulzim Argita 500 milione euroshi, Ridvan Bo… le huamarrezi me fajde 11.99 per qint per te financuar Autostraden e Megahajnise se Kombit mbajne leksione e lehin dite e nate kunder kusarise e krimit.
  Vrastaret e kusaret me te medhenj ne historine e Shqiperise, Sali Berisha dhe ceta e tij e hajduteve cirren nate e dite tamam si Ali Baba dhe banda e tij e hajnave kapeni hajdutin.
  Sali Berisha e korrieri i tij me UDB-en gjakatare Serbe, Flamur Noka, Lulezim Basha e Arben Ristani, Ritvan Bode e Eduard Halimi e co na cane veshet e by…then me thirrjet e tyre patetike “ te dekriminalizojme Kuvendin”kur de jure e de fakto jane vet kriminelet me te medhenj ne historine e Shqiperise qe me shume se ne Kuvend e kane vendin ne birucat e 313-es dhe Peqinit.
  A thua nuk e ka ditur e nuk e di Sali Berisha, se Flamur Noka eshte rekrutuar nga UDB- ja Serbe, se ka nenshkruar kontraten e spiunit te Milloshevicit, se e ka shitur Shqiperine dhe shqiptaret tek Beogradi!?
  A nuk e di nje njeri i zakonshem e jo nje djall i vertete me titullin Profesor Doktor te marre me plagjiature te plote plus ditiriambe bythelepirese per Partine e shokun Enver te pompuara si shpikje boterore nga Zeri I Popullit te disidentit antikomunist Mehmet Elezi se
  Jane shqiptaret ata qe duhet te bucasin para SHQUP-it te vjedhur e Shqiperise se plackitur te dekriminizojme atdheun tone te dashur nga keta krye- kriminele qe ekzekutuan ne mes te dites e ne syte e kamerave e botes 26 viktimat e Gerdecit, kater protestuesit fakira te 21 janarit, regjizoret e piramidave vrastare dhe megakusarise se Autostrades se Kombit, te rrenimit me themel te shtetit shqiptar jo vetem me 1996- 1997 ne mbi 10 000 viktima, por edhe 1998-en… ne 2009- 2013-ten!?
  Kurre Shqiperia dhe shqiptaret nuk do te behen pa u vene drejtesia ne vend, pa u goditur pa meshire e me tere fuqine ligjit e te shtetit ligjor keta kriminele e kusare qe vodhen nje shtet e nje popull te tere e bashke me klanet e tyre familjare e politike u bene multimilionere.
  E ne vend qe te leshojne shashka zhurmemedha e bomba tymuese ala Berisha, kryetari i Keshillit te Larte te Drejtesise Bujar Nishani dhe Adriatik Palla te bejne detyrat e tyre ligjore si kryetar dhe si kryeprokuror i shtetit perkatesisht dhe jo avokatin dhe protektorin, garden pretoriane dhe telallin e Berishes, te kusareve dhe vrastareve te kapur me presh ne duar e ne kamera nga nje popull e bota e tere. Hetimi eshte i fiksuar ne CD e kamerat televizive me ze e me figure.
  E vetmja gje qe kerkohet prej tyre jo vetem nga Kushtetuta,por edhe nga mbare shqiptaret eshte te zbatojne ligjin e shtetin ligjor per dekriminalizimin jo vetem te Kuvendit, por ne radhe te pare per te cliruar nga kthetrat e krimeve monstruoze te Berishes e co. vete Shqiperine.
  Nuk ka e nuk mund te kete dekriminalizim te Kuvendit e te asnje institucioni shteteror ose privat pa dekriminalizimin e Shqiperise nga keta kriminele te sprovuar e monstra te krimeve me te perbindshme e makaber.
  Ata jane shembulli me i keq, frymezimi me i madh i cdo krimi ne Shqiperi e jashte saj perderisa nuk vihen ne bankon e te akuzuarit e nuk pergjigjen deri me nje per secilin prej tyre nga kusaria e deri tek tradhetia ndaj atdheut, nga vrasjet e deri tek plackitja masive e shqiptareve, nga rrenimi i shtetit e deri tek kalbezimi i cdo hallke te tij me korrupsionin pa fund e pa ane e te pandeshkueshem te Sali Berishes e co.
  Ta dekriminalizojme Shqiperine ose te gjithe ne shqiptaret te ngreme duart lart e te dorezohemi, te shtrijme kokat e kurrizin nen cizmet e tij te renda…
  Cdo popull ka qeverine dhe shtetin qe meriton, ka thene nje nga baballaret e demokracise amerikane, Abraham Linkoln.

 5. kuq e zi says:

  me vjen keq por keta gjera ata i dine me kohe … eshte thjeshte nje dosje ne kembim te asaj te tahirit
  nuk pres drejtesi as per tahirin as per lulin
  duhet te presim drejtesine e re e vetmja shprese qe kemi
  keta dosje behen publike vetem per faktin per ti treguar kundershtarit qe edhe ti je i korruptuar pra o shpetojme te gjithe o asnje

 6. Nevend qe keto para ti jepen popullit dhe te ndertohet dicka qe na sherben keta mafioz paguajn amerikanet ,si e si te zene ndonje karrike.
  Nuk mjaftoi qe keta antishqiptar shkatrruan e vodhen vendin,por i pasurojne edhe tehuajt.
  Nga 90 e ketej vetem per fushata dhe lobime partite qe udhehiqen nga komunistet,kane harxhuar aq shume para sa mund te ishin nderuar spitale e shkolla mjaftushem per kete popull

 7. kasem gahinji says:

  nese prokuroria nuk e heton,apo kerkon ta mbylle kete ceshtje ,duhet te mbylle edhe ceshtjen sota me 863 mije eurot per kurumin.ne fund te fundit ne t zeze ka paguar luli,ne te zeze do te paguante dhe sota.ka nje gje te “vogel”ne kete mes.sota justifikon burimin.lulushi jo.sota i ka me burime brenda vendit,lulushi nga offshoret.shendet lulush,te pafshim atje te 7 penxheret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *