FOTO/ Rindërtohet Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi, Kumbaro: Ashtu siç e premtuam dhe siç e meritojnë banorët e tij!

Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve të Kulturës, në mbledhjen e fundit të Këshillit Kombëtar të Restaurimit pas shqyrtimit të bërë ka miratuar projektin e rindërtimit të Kishës së Shën Thanasit brenda Qendrës Historike të Dhërmiut. Lajmin e bën të ditur vet ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila shkruan se ky jo vetëm që është një premtim i mbajtur, por kisha madje do të rindërtohet ashtu siç ka qenë dhe ashtu siç e meritojnë banorët e Dhërmiut.

Ashtu siç ka qenë kur ishte vërtetë një kishë, siç e meriton Shën Thanasi, sic e meritojnë banorët e Dhërmiut, siç profesoret Aleksander Meksi e Pirro Thomo e patën studjuar e rilevuar herët. Eshte siç e premtuam se do ta rindërtonim. Faleminderit Bashkisë së Himarës dhe Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë për bashkëpunimin”,– shkruan Ministrja Mirela Kumbaro në Facebook, ku ka ndarë edhe këto foto të veçanta.

Kumbaro thekson në statusin e saj se “Punët e mira flasin vetë dhe mbeten, zhurma dhe balta trazojnë kazanet po punës s’ia zënë dot vendin”, si një përgjigje për gjithë kritikat por edhe debatet që ka shoqëruar shembja e rrënojave të Kishës së Shën Thanasit, por edhe kritikave të shumta ndaj punës në trashëgiminë kulturore.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23844424_10214978407315033_2016514516060285852_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23844424_10214978407315033_2016514516060285852_n.jpg","attachment_id":"803747"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23795279_10214978407275032_2425464646220838916_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23795279_10214978407275032_2425464646220838916_n.jpg","attachment_id":"803753"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23795447_10214978408915073_9069396211219067297_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23795447_10214978408915073_9069396211219067297_n.jpg","attachment_id":"803752"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23795906_10214978407915048_4301706061724334462_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23795906_10214978407915048_4301706061724334462_n.jpg","attachment_id":"803751"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23658877_10214978408195055_7505805529212132428_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23658877_10214978408195055_7505805529212132428_n.jpg","attachment_id":"803750"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23905262_10214978407835046_5318419126441505009_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23905262_10214978407835046_5318419126441505009_n.jpg","attachment_id":"803749"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23844559_10214978407235031_5983990179909928859_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/23844559_10214978407235031_5983990179909928859_n.jpg","attachment_id":"803748"}]

11 komente në “FOTO/ Rindërtohet Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi, Kumbaro: Ashtu siç e premtuam dhe siç e meritojnë banorët e tij!”

 1. Hick says:

  Ne ditet e sotme el-ohimi I testamentit te vjeter do te duhej te gjykohej per krime kunder njerezimit per masakrat kunder familjeve te tjera hebreje (veç izraeliteve).MB

  1. Flm says:

   Nje pyetje …
   Kur zapton nje siperfaqe dhe nderton, shteti jo vetem ta prish fpr edhe te ndjek penalisht, se nuk more leje.
   1- Po kur shteti prish pa lejen e pronarit “Kishes Orthodhokse Autoqefale e Shqiperis” dhe nderton ne token e K.O.A.SH. c’fare skice qe ti doj qefi pa lejen e KOASH, ky akt si quhet ????? Pa tjeter rugaceri, ja perse Europa duhet ti terheq veshin Ram-utit.

 2. Babadimri says:

  Ndërtoni kisha e xhamia se ai është shpëtimi i shqiptarëve 🙊💩

 3. Shqiptari nga Shqiperia says:

  Ai kanceri tfgs1 do na thote gje ??? Keto iniciativa a i bejne pershtypje ?? Kane greket 20 e ca vjet qe nuk bien dakort te ngrene nje xhami ne athine qe jane te detyruar sipas regullave nderkobetare , dhe nuk duan por shtyjne ceshtjen nga nje qeveri qe vjen tek tjetra . Rendesi kaqe nuk respektojne detyrimet qe kane ndaj besimtareve te ndryshem .

 4. Poli says:

  E çfarë iIhynë në punë grekut xhamitë e qoftë largeve? Aty ku kanë mbire vetëm terrorizëm kanë pjelle

  1. Shqiptari nga Shqiperia says:

   Nuk i hyne ne pune grekut xhamite , por ka regulla nderkombetare , ku thone nese ne vendin tend ke komunitet ose qytetare te nje feje tjeter je i detyrur tu ndertoshe shtepine fetare ku mund te kryejn besimin , (te falen ) bile me fondet e tua si shtet , keshtu ndodh ne te gjitha shtetet e botes qe kane qytetare , emigrant quaj si te duash , te nje besimi tjeter ( mysliman ). Greqia jo vetem nuk e nderton por ka 20 vjet qe kerkon sheshin , gjasme nuk egjen , dhe nuk e nderton se atje ekziston shteti kliental , ku qytetaret qe nuk duan dhe forcat e erta ekstremiste me kishen ortodokse ne krye u thone politikane ve : nese ndertoni , nuk ju votojme , dhe keshtu zvaritet , e zvaritet dhe jo vetem kaq ,por refuzon dhe vete te besuarit ta ndertojne me fondet e shteteve te tyre ………. sigurisht qe ka dhe forca perparimtare qe kane mendim te kundert , por nje here per njehere ato jane te pakta …………..kuptohet fare thjesht qe nuk eshte problem finance, parash , por deshire ……………. tung

 5. demok says:

  Te placin syte o greku mutit,nuk e sheh qe eshte kishe katolike,sic kane qene te gjitha kishat autoktone te Himares dhe Laberise?Nuk ka grek orthodhoks me emer gjon,gjike,Gjon Leka,Mertir,Mark,Damjan,si ka Himara.Keta te konvertuarit,le te gjejne vatanin e tyre ku e kane.Shteti shqiptar ka te drejten e prones mbi truallin e kishave dhe xhamive,sepse Janullatosi eshte i paligjshem me statutin e 1929 pika 5 dhe pushtues i kishave shqiptare.

 6. demok says:

  Te placin syte o greku mutit,nuk e sheh qe eshte kishe katolike,sic kane qene te gjitha kishat autoktone te Himares dhe Laberise?Nuk ka grek orthodhoks me emer gjon,gjike,Gjon Leka,Mertir,Mark,Damjan,si ka Himara.Keta te konvertuarit,le te gjejne vatanin e tyre ku e kane.Shteti shqiptar ka te drejten e prones mbi truallin e kishave dhe xhamive,sepse Janullatosi eshte i paligjshem me statutin e 1929 pika 5 dhe pushtues i kishave shqiptare.,..

  1. demokrat says:

   Mire grekeve po edhe ty te placin syte o demok . Po fiset me te medha ortodokse ne Jug jane Gjon, Gjin , GJok dhe Gjika. Onomastika bizantine ka qene shume e dobet, kerkon katolike ne palcen e ortodoksise shqiptare. Kishat ne Himare kane qene uniate, kisha ortodokse qe njihnin per primat Papen e Romes.

 7. Grand says:

  Sigurishte eshte veprim i drejte dhe i ligjshem i qeverise shqiptare. Ne respekt te popullit! Sepse ne Shqiptaret Zotin e kemi kudo. E themi njeri tjerit Zoti ose Zonja. Ligji i vjeter i Shqiptareve thote:
  ” Shtepia ( Shqiperia) e mikut dhe e zotit”.
  Themelet e vjetra ne foto tregon se Qeveria esjte ne te drejten e saj ligjore, dhe fetare…
  Janullatosi duhet te provoj qe eshte mik qe ai te thirret Zoti J. Eshte me shume se hiresi e tij.
  Ne nuk kemi fjale tjetr per miqte dhe njerezit e respektuar. Ne te kundert e therasim edhe kur nuk e kemi takuar ne emer ose me nofke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *