E thamë dhe e bëmë! Kumbaro: Ja transformimi që Ministria e Kulturës i ka bërë Shtëpisë së Flamurit!

Shtëpia e Flamurit në Korçë është gati për tu hapur ditën e nesërme. Madje ajo do të promovohet së pari nga mbledhja e përbashkët e dy qeverive, Shqipëri-Kosovë. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila ka postuar këto foto të transformimit pas djegies e rrënimit shkruan se Ministria e Kulturës të cilën ajo po e drejton edhe në këtë mandat të dytë, e mbajti premtimin dhe e ndërtoi.
 
“Në 2013, premtuam që do e rindërtojmë, sepse është një ndërtesë shumë e rëndësishme historie për Korçën dhe për Shqipërinë, për Kombin dhe për Kulturën. Ministria e Kulturës e mbajti premtimin, e ndërtoi! Sonte ajo është gati, për të hapur dyert për të parën herë nesër, për qeverisjen e përbashkët Shqipëri-Kosovë 🇦🇱🇽🇰 dhe më pas për t’u kthyer në një qendër kulture e për kulturën”,- shkruan ministrja Kumbaro.
Kumbaro nuk lë pa përmendur edhe kalvarin e gjatë të shkatërrimeve e lënies në harresë nga shteti deri në vitin 2013, ku siç shkruan ministrja e Kulturës “hetimi nuk bëhej kurrë për “mungesë provash”.
 
“#EThameEBeme 💪🏻
Shtëpia e Flamurit ne Korçë 🇦🇱
Në 2012 dhe korrik 2013 e dogjën, rrënuan e shkatërruan. Dhe gjithmonë fajtorët iknin në drejtim të paditur. Dhe asnjeherë prokuroria nuk arriti te kryente hetim “per mungese provash”.
Ç’t’ju them….!, përfundon Kumbaro në postimin e saj, ndërsa fotot e marra demonstrojnë më shumë sesa fjalët punën që është bërë nga Ministria e Kulturës, e cila ka financuar rindërtimin e saj.
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511717131291-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511717131291.jpg","attachment_id":"804178"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511715931832-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511715931832.jpg","attachment_id":"804181"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511716007681-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511716007681.jpg","attachment_id":"804182"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511715936227-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511715936227.jpg","attachment_id":"804177"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511716005195-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/11\/FB_IMG_1511716005195.jpg","attachment_id":"804183"}]

12 komente në “E thamë dhe e bëmë! Kumbaro: Ja transformimi që Ministria e Kulturës i ka bërë Shtëpisë së Flamurit!”

 1. shqiptari says:

  E çfar ka ktu per tu mburrur , ajo me e bukur do te ishte nese do kishte te njejtat karrige te njejtat tavilina orendi dhe dokumentacionet si ne vitin 1912 me 28 nentor kur u shpall panvarsia , mos na tregoni nje shpi bosh qe nuk i intereson askujt , objektet e asaj dite ku jan ato na interesojn , jo muret me boj dhe pllakat majelike , kto si hyn ne pun as qenit.

 2. shqiptari says:

  E çfar ka ktu per tu mburrur , ajo me e bukur do te ishte nese do kishte te njejtat karrige te njejtat tavilina orendi dhe dokumentacionet si ne vitin 1912 me 28 nentor kur u shpall panvarsia , mos na tregoni nje shpi bosh qe nuk i intereson askujt , objektet e asaj dite ku jan , ato na interesojn , jo muret me boj dhe pllakat majelike , kto si hyn ne pun as qenit.

  1. The Punisher says:

   Sakte !!! Keto objekte restauroen, kthehen ne gjendjen origjinale. Pra ruhen vlerat dhe jo te kthehet ne nje salle dasmash ku kercet tallavaja dhe napoloni.

 3. xx says:

  Kumbaros ja ka ”mesuar” Lubonja dhe Markos se si vleresohen objektet kombetare pale heronje kombetar.

 4. lora says:

  Te vjen per te vjelle edhe me keta komentues shpirtkatran qe shprehen keshtu. Kaq pune te medha ka bere kjo qeveri sa duheshin 27 vjet qe prishi ajo qeveri e para 1913-es. Ata qe kane shpirin te keq, nuk behen kurre njerez te dashur per njerezine se ashtu kane lindur nga fare e terbuar historikisht.

 5. Vaso says:

  Pa dyshim ketu ka dore “SDAPI” e ka bere si banja 200 vjecare qe e kthehu ne moderne me pllaka majolike ..ooo Zot!! cfar shemtie!

 6. toni says:

  Eshte per te qeshur dhe per te qare.Ky quhet shkaterim! zonja Kumbaro

 7. lori2 says:

  Mos u beni hiç merak, te gjitha objektet do te restaurohen siç ishin dhe do të ekspozohen. Por puna se ca symbyllurve nuk u hyn gje ne sy, edhe sikur t’ua përplasin ne fytyre. Bravo qeveria, qe po kalon gjithmone e me shume ne vepra konkrete, se nuk eshte asfare e lehte. Po kujt t’i thuash. Derri nuk do qe nuk do. Po, n’dashte!

  1. kepucari says:

   Iori, leri derrat se s’merr vesh nga gjedhi ti, po shko shiko se kane dale tenxhere ne oferte te delimano! Nxito e dashur, sa s’kane mbaruar!

 8. Ira says:

  Jeni komplet injorante te kompleksuar.si nuk ju doli njehere nje “bravo”qe dicka e vdekur ngjallet o popull injorant!e keni hak varferine e mjerimin,po ce do qe ka ende rini te etur per kulture ,a dammljajaaaa popull qe nuk gezon kur hedh nje hap,esht nje popull i vdekur!bravo per punen e bere ,le te lehin kafshet

 9. Ira says:

  Kjo quhet injorance o zoti injorant , bravo mirela

 10. Lili says:

  Zoja kumbaro nuk ka thane se restaurojme ,po transformojme…edhe transformimi po shihet vertete,
  Ama kjo eshte kultura e saj
  Keshtu ruhet trasegimija sipas Zojes kumbzero,qe bredhat e ardhsme te kene salle ballo,pike shitje etj alla me cka te mbudhi xhepat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *