Pas “kaubojsit” edhe Kreshnik Spahiu dënon vendimin e Ismail Qemalit: Gaboi, ja se ku duhet ta ngrinte flamurin

Kreshnik Spahiu nuk është dakort me vendimin e Ismail Qemalit që ngriti flamurin në Vlorë për t’i thënë botës se jemi të pavarur.

Por ish-kreu i Aleancës Kuq e Zi duket se është kundër këtij vendimi.

Pa marrë parasysh rrethanat, Spahiu thotë se plaku i urtë i Vlorës duhet të shkonte në Shkup dhe atje të ngrinte flamurin.

Më herët edhe ish-kolegu i tij Eduart Ndocaj ka dalë kundra Ismail Qemalit duke thënë se ai nuk është “babai i kombit” dhe se pavarësinë nuk e ka shpallur ai.

Ja çfarë shpreh Spahiu në Facebook:

“Ismail Qemali gaboi? Flamuri duhet të ngrihej në Shkup për një Shqipëri të madhe dhe jo në Vlorë për një Shqipëri të vogël,” shkruan Spahiu i cili mbase ka harruar nga historia  vatrat e luftës që e rrethonin Shqipërinë në vitin 1912 dhe kushtet e vështira që plaku i Vlorës realizoi ëndrrën shekullore të shqiptarëve.   (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Pas “kaubojsit” edhe Kreshnik Spahiu dënon vendimin e Ismail Qemalit: Gaboi, ja se ku duhet ta ngrinte flamurin”

 1. Atdhetari says:

  O kreshnik a je ti ishi i kuq e zise,Ismaili Qemali ashtu e mendoi dhe ashtu e beri,per te, dhe per gjithe shqiotaret qe me e mira,hajde dhe bej dhe ti dicka,me llafe te gjith bejne ,po me vepra deri tani je 0.kur ta futen te tute imagjino te huajt cte bejne ty dhe pseudopolitikaneve si ty.

  1. spartaku says:

   Perseri na doli ne shesh ky plesht bythe? Ku dreqin ishe fshehur deri tani ti more mut muti? Ne verin e asja qe te dhjeu (polli)? Yyy fare keqe,mos na dil me ne ekran se na vret syt.Ta futi sa krahu Lul Basha,u preke aq sa shurrose syt ne ekranin e Arjan çanit,dhe tani i harrove e dole per te lypur.Kur te shikojme ty,sikur shikojme nje gomar nga ata te Nartes se Vlores.U be koka jote te kritikoi historin qe kane vendosur burra te zote e te mençem.Ti je nje mize qe rri ngrohet te bytha a kalit

  2. Che Guevara says:

   Doli ky spiuni i te gjithe armiqve te Shqiperise per te gjykuar heronjte qe bene historine e Shqiperise!

 2. kalciani says:

  Foli dhe Sorra,….s kish si te ishte ndryshe,te gjithe kokeboshet dalin mbi uje vete, pa i pyetur kush.

 3. Tersi Pojanit says:

  Dihet qe kandari te punoje duhet te kete nje, por keta jane dy.
  Bir Selman i nenes …..

 4. fariu says:

  Po kush tha që Kreshniku ivockël është politikan? Ai mund të jetë për të kullotur kecat e fshatarve në behar, por jo më shumë.

 5. Kuq e zi says:

  Po pse o tradhtar nuk e ngren ti ne shkup?
  Hyre me pabesi dhe shkaterrove goxha parti apo ky ka qene qellimi qe ne fillim?

 6. shqip says:

  Ne kemi patur shume fatkeqsi si komb . Po me e madhja e te keqijave eshte qe kemi enuke dhe debile si kaubojsi , Kreshnik sorra zi e zi , dhe nuk mund te mungonte Nard Ndoka me Flamurin pa shkop ( Noka ) .

  1. Mik says:

   Shqip, nuk pajtohem me thanjen mbi te cilen ban fjale artikulli, dhe sigurisht, pajtohem me ty rreth thanjes tande qe kemi ‘ patur ‘ shume fatkeqsi si komb.
   Ti permend Kaubojsin, Kreshnik sorra zi e zi, Nard Ndoka e Flamurin ! A mund te me thuash te lutem, cili nga keto i ka pru fatkeqsi kombit tone ?! Absolutisht asnjeni. Keta nuk jan asgja tjeter, vec disa persona qe dikush i mban si politikan, dhe disa gazeta nxjerrin kunjin me to, por ama, asnji nga keto nuk i ka ba keq kombit. nqs po, sill fakte.
   Here tjeter kur te komentosh, mendohu mir, e fol ate qe duhet e jo ate qe mundesh.

 7. Tyci says:

  Sharlatan dhe injorant!
  Fqinjet ishin sulur kush e kush te shkepuste nje cope nga Perandoria Osmane qe po shembej. Shkupi ishte i pushtuar nga serbet te cilet arriten deri ne Mirake te Elbasanit dhe u priten me arme nga mbrojtesit e Elbasanit. Avancimi i ushtrise Serbe detyroi Aqif Pashe Elbasanin te shpallte pavarsine ne daten 25 para Ismail Qemalit. Te prendendosh qe ne keto rrethana Ismail bej Vlora te shkonte ne Shkup eshte mungese llogjike. Edhe sikur Shkupi te ndodhej ne nje zone hipotetike qe nuk ishte pushtuar nga serbet thjeshte vajtja nga Durresi ne Shkup me karvan ne ate kohe do e vononte shpalljen e Pavarsise me shume dite, nderkohe qe shpallja e saj ishte urgjence per shkak te arsyeve qe permenda me siper.

 8. p.dedja says:

  2 karagjoze qe nuk ndryshojne shume.Nuk late njeri pa share e pergojuar o plehera qe ne jeten tuaj pervec palacolleqeve nuk keni bere asgje n vlere

 9. Bregdeti says:

  Po ky “Turkoshaku” c’ka me flamurin tone? Ne Shkup vetem turqisht flasin dhe sot.

 10. Ruzhdi says:

  Heroi i Kombit Shqiptar z,Ismajl Qemajli ka ber at qe ka mundur ne at koh te veshtir shum te veshtir.

 11. Kellira says:

  Kur financohesh nga turqit normal qe te nxjerresh mut nga mendja

 12. Zzzzzz says:

  NE TE SATEME…!!!!??

 13. ALPINI.
  I lutem gazetes tema qe te mos shkruaj nga keto komente.Se me keto komente Sala po lun me bishtin e dhelpres.Tani prit shashken tjeter.

 14. spata says:

  Ky Kreshniku “Faqe Zi” ka nje te drejte. Pamvarsishte se si eshte servirur nga historia Lidhja e Prizrenit kishte si qellim shkeputjen e trevave shqiptare nga sundimi turk . Nuk u realizua jo per merite te pushtuesit turk se sa per percarjet e vete sundimtarve shqiptare . Ajo deshtoje per te ardhur perseri tek gjendja e viteve 1908- 1912 ku u duk qarte se turqise i kishin rene breket . Ai qe e kapi kete situate kryengritjesh ne gjithe teritoret e pushtuara nga Turqia ishte Plaku i mencur dhe i pa diskutuar ne historin shekullore te popullit shqiptare I.Qemali .
  Tani gjukoje mendjen e Kreshikut ne 2017 me ate te I.Qemalit ne 1912 . Me rezulton nga faktet gjeopolitike se vendimi i Plakut per ta ngritur falmurin ne Vlore ishte shume i drejte . Vlora me trevat e saj perrreth qe me e pa turqizuar se cdo treve tjeter e shqiperise .Bejleret dhe agallaret e Vlores nuk komandoheshin nga administrata egzistuese turke .Ata vetem me nje marveshje te bere paguanin detyrimet ndaj perandorise. Populli i kesaj zone nuk kryente asnje rite te fese osmane .Nuk u turqizua por ruajti mevetsine e saj tipike arberore . Formalishte kjo zone qe e lire nga turqit dhe nuk kishin asnje paragjykim se cdo te ndodhte nese largoheshin dhe ato qendra administrative qe egzistonin .
  Krejt ndryshe ishin situatat ne trevat e tjera e sidomos ne veri e aq me shume ne Maqedoni ku Kreshnik “Faqe Ziu” thote se duhej ngritur ne Shkup .Do te kishte te njejtin fate qe pati Lidhja e Prizrenit .Keto treva kishin lidhje shume here me te forta se ne pjesen jugore te Shqiperise.Turqia gradualishte nga vitet 1780- 1820 ndoqi politika influence te perqendrimit ne rajonet me te favorshme ushtarakishte e ekonomikishte per te . Ne jugun e Shqiperise ku perfshihet dhe Vlora Turqia nuk kishte ushtri me turq por sundimtare shqiptare me ushtri shqiptaresh .Ne trevat ku pretendon Kreshniku shqiptaret e turqit ishin ne formacjone ushtrie e administrative te perbashket .Ka dhe shume asrye te tjera qe tregojne se Plaku I.Qemali ,jo se ishte nga Vlora ,qe e bente me te realizushme ngritjen e flamurit dhe shpalljen e Mevetesise. Historia keto i vertetoje me vone . Edhe pse u shpall Pavarsia shume treva nuk qene dakorte me vendimin e Plakut I.Qemali . Mbeten me mentalitet tuk dhe me pas humben lirine edhe kur turqit u terhoqen vet duke ua lene vendit pushtuesve sllave .
  Kreshnik :Me keqardhje po te them se je fare inferiore ne krahesim me trevat qe se kane kertypur pushtuesin por e kane flakur . Hape koken te mesosh per patriotizmin e krahines se Jugut ku ne cdo situate qe eshte vene Mevetsia ne rrezik ka qene ky popull qe i ka vene gjoksin fateve te arritjeve te popullit shqiptare .Ti ,kaubojsi ,Saliu dhe fara tjeter qe doni te shkaterroni vlerat e kombit jeni me koke nga serbi ose nga kushdo tjeter vetem qe ju te komandoni .Tiparet dalluese jane ndar ketu e shekuj me pare qe ju nuk mund te arrini ate qe quhet memedhe . Ka vetem nje burr qe arriti te ngrej latre faren arberore .Skenderbeu.Por edhe per kete figure ju kini rezervat tuaja .Nuk flas per individe patriiot qe skane lidhje me shemtirat tuaja si brenda dhe jashte kufitir Kosove e Maqedoni .

 15. mirel says:

  Eshte koha e tradhetareve dhe zagareve. Faj kane shqiptaret qe nuk e denuan me vdekje Berishen qe ne 97en.
  Do ishin sheruar shume plage, dhe do ishin shmangur shume pislleqe.

 16. Klimax says:

  Hahahaha! Ne Stamboll, ne Stamboll, e pse jo ne Kabul, bile edhe me tutje ……. drejt origjines!!!!!

 17. Tralala says:

  Vajmedet, injorantet do gjykojne Ismail Qemalin, fisnik ne gjak e diplomat qysh femije, te cilin e nderonte Turqia dhe gjithe Europa. Keta lopcare qe nuk njohin vendin e tyre dhe as historine e tij. nuk kane dale per te drejtuar vendin po per te vjedhur placke. Na mbyti injoranca.

 18. Arjan says:

  OOOO Kreshnik Kurva!!!!
  Kuq e Zi e shkaterrove. Deshe te vije me PS. Te perzune me dru!!! Pastaj fillove dhe i lepive by….. due ko….. Bashes!!!
  Edhe atypische te persune!!! E mbylle me politiken e tashme dhe fillove me te shkuaren???!!! Po te mundej Plaku i urte i Vlores do te te pergjigjej me keto fjale:
  “Bushter qe ngre bishtin kur te qasur zagaret!!!!”
  Turp turp turp. Hapu dhe te futesh!

 19. Arjan Gjikaj says:

  OOOO Kreshnik Kurva!!!!
  Kuq e Zi e shkaterrove. Deshe te vije me PS. Te perzune me dru!!! Pastaj fillove dhe i lepive by….. due ko….. Bashes!!!
  Edhe atypische te persune!!! E mbylle me politiken e tashme dhe fillove me te shkuaren???!!! Po te mundej Plaku i urte i Vlores do te te pergjigjej me keto fjale:
  “Bushter qe ngre bishtin kur te qasur zagaret!!!!”
  Turp turp turp. Hapu dhe te futesh!

 20. Al says:

  Fole edhe ti mbas lopcarit?

  Ju qe nuk keni ngritur kurre as edhe nje bisht fshese per Shqiperine duhet te heshtni ne kesi ditesh..

 21. LORA says:

  Eshte lajm i mire,,,,nik-sorra me dylbi ka shku per lesh.
  Duket qe kete degradim te tij e ka pershpejtuar Vetting-u dhe drejtesia e re ,qe do te nise se shpejti.Niku ka qene zv-kryetar i KLD-se,pergjate presidences se B.Topit,,,,,,ku ka bere biznes marramendes me vendet e gjyqtareve.

 22. gjh says:

  nuk e kuptoje kete lajthitje te ketyre njerzeve Nuk eshte vendy ku u ngrite flamuri important is akti qe beri Ne vlore ishte the Isa Boletini E njejta gje do ndothe ne qoftese do ngrihej ne prishtine , shkup or diku tjeter Keto mendje qe nuk te cojne as ne hale duan te duken njeres te medhenj me keto budadalleqe qe flasin Keta duan te percajne kombin me keto teori

 23. Jimi says:

  Plehra te historise na tregojne si duhej bere historia!?

 24. Geg Toska says:

  me 28 /11/1912 forcat serbe pushtuan durresin…ushtit serbe kishin arritur ne shqiperin e mesme…kur nje histori nuk e njeh te lutem pusho….Ismail bej Qemali nuk pati rrug tjeter vec VLORES qe edhe ajo ishte e bllokuar nga deti nga forcat detare greke……nuk ka rendesi vendi ku ndolli por AKTI ISHPALLJES SE PAMVARESISE ishte momenti me kulminant i kombit shqiptar dhe vazhdon te jete edhe sot..rrespekt te gjith shqiptareve kudo qe jan si vellezer te pa tjetersuar te gjakut tim……

 25. Grupi says:

  ky Nik Tarabella eshte shume i frikshem…

 26. kastriot says:

  Keta jane sharlatane bejne dhe shkruajne histori mer sikur per gjera qe kane ndodhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *