Ish-deputetja seksi e PD që Basha e la jashtë listave, letër Metës e Donald Lu: Jam pa punë, po më godasin

Ish-deputetja demokrate seksi, Arbjola Halimi duket se e ka të vështirë që t’i rikthehet angazhimeve të saj para se t’i hynte politikës.

Pasi u la jashtë listave të PD-së, deputetja Halimi ka vendosur te beje publik hallin e saj dhe te kerkoje mbeshtetje per te arritur qe te sistemohet.

Keshtu, në një letër publike drejtuar presidentit Ilir Meta dhe ambasadorit të SHBA-ve, Donald Lu, Halimi shkruan se ka ndeshur me refuzim nga ana e administratës së Universitetit të Elbasanit që ajo të rikthehej në vendin e saj të dikurshëm të punës.

Ish-ligjvënësja e ka cilësuar të qëllimshme të gjithë këtë situatë, ndërsa theksoi se po e godasin.

“Ne te gjithe kete histori une e kam te pamundur te besoj se eshte thjesht nje afere e nje vendi pune dhe se goditja ndaj meje eshte thellesisht politike.”, shkruan ajo.

Leter e hapur:
Drejtuar:
Presidentit te Republikes, Z. Ilir Meta (ne cilesine e institucionit qe dekreton titullarin ne fjale)
Ambasadorit Amerikan, Z. Donald Lu (ne cilesine e institucionit qe ndjek me interes te vecante zhvillimet ne kete vend).
Shenim: Kjo nuk eshte nje kuje per nje hall personal pasi per kete i jam drejtuar gjykates, por nje kuje per nje hall te madh social.
Elbasani, Bandat, Une dhe Lufta Politike.

I nderuar President i Republikes, I nderuar Z. Ambasador i SHBA, pas mbarimit te mandatit tim si Deputete e Qarkur te Elbasanit, ne shtator te ketij viti une ju drejtova me nje shkrese (sikurse te gjithe koleget e mi te rikthyer tashme) Rektorit te Universitetit te Elbasanit, per rikthim ne vendin tim te meparshem te punes. Theksoj se kjo kerkese mbeshtetej thellesisht ne ligj ( ligji per statusin e deputetit).

Jo vetem qe nuk u riktheva por:

1. Se pari mora nje pergjigje te shtremberuar e te pambeshtetur ligjerisht se nuk mund te rikthehem

2. Dy muaj me rradhe, pas tre kerkesash te protokolluara, nuk pajisesha me vertetim se kam qene ne pune ne kete Universitet. Madje, pas kerkeses se pare mora nje vertetim me te dhena te rreme vetem e vetem per te me goditur. Kjo sigurisht per te penguar plotesisht cdo aplikim te mundshem ne cdo universitet tjeter

3. Ministria pergjegjese refuzoi te me takoje dhe me vonoi gati 20 dite ankimin ku sigurisht harroi se ka per detyre te kontrolloje zbatueshmerine ligjore ( le te shoh ligjin ministria) te Universiteteve dhe se fjala autonom nuk perdoret kur te leverdis. Asnje titullar nuk eshte Zot mbi toke. Kujtoj se gjate mandatit kam qene nje nga kritikueset kryesore te ligjit per arsimin e larte dhe nuk e di nese sulmohem edhe per kete qellim.

Ne te gjithe kete histori une e kam te pamundur te besoj se eshte thjesht nje afere e nje vendi pune dhe se goditja ndaj meje eshte thellesisht politike.

Per me konkretisht, Pseudo Rektori aktual ( i zgjedhur pa kandidate perballe) rastis te jete nga Peqini. Une me “Peqinin” i kam pasur ca halle pasi kandidonim ne te njejten zone dhe vijme nga i njejti komunitet. Se dyti, ne zgjedhjet e 25 qeshorit binomi PS-PDIU u be i pandashem. Se treti, juristja aktuale ne UE eshte ish juristja e Qazim Sejdinit, me lidhje edhe sot ndersa ai i financon qendren qe ajo ka ngritur per femije. E mesuar gjithashtu me qelite.

Se katerti, theksoj se nuk kam pasur kurre nje konflikt personal me titullarin ne fjale. Nuk kam dyshimin as me te vogel se gjitha kjo eshte nje Bande e Organizuar Kriminale e Politike. Per ta argumentuar: Ku e gjen guximin nje Rektor te shkele ligjin nese nuk ka mbeshtetje nga lart? Ku e gjen motivimin po ashtu? Cili eshte ai Universitet qe refuzon te ktheje ne pune nje ish deputet kur te gjithe vendosen ne gare ti mbajne? Rast unik i padegjuar dhe ndodh ne Elbasan.

I nderuar President i Republikes, I nderuar Ambasador, pyetja qe kam une eshte se a eshte normal nje shtet i tille? A jemi duke bere perparime Z. Ambasador? Kur nje ish deputet trajtohet ne kete menyre cfare ndodh me njeriun e thjeshte? Ate te thjeshtin fare, qe nuk e njeh askush e nuk njeh askend. A mjafton ligji per ti luftuar bandat qeverisese?

I nderuar Z. Ambasador duke besuar ende por fare pak se drejtesia mund te kulmoje dhe se ende mund te kete shprese ne kete vend, shpresoj qe ajo Reforma ne Drejtesi qe votova me doren time te jete vertete e tille. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Ish-deputetja seksi e PD që Basha e la jashtë listave, letër Metës e Donald Lu: Jam pa punë, po më godasin”

 1. artan says:

  Na plasi menderja se paske mbet pa pune ti laraske e keqe. Shko ankohu tek Saliu dhe Basha. Nuk ke pune me Meten e Lu-ne.

 2. Karderri says:

  Çar thoni mo jeni në të apo jo. Ju paski rroitur fare. Seksi thotë. Kjo e ka surratin si mushka e Peços

 3. Fatosi-kosove says:

  O e dashur ish deputete,duhet te kerkosh pergjigje nga vetja jote se si ke lejuar veten te behesh mish per qente,nese vertet je e kercenuar dhe eposhteruar ate duhet ta kerkosh te vetja jote zonje se si ke lejuar te te poshteroi sali berisha e lul basha,i pari si gjakpires sa per ta dhururar nje post deputeti jam i sigurt se ka shperlare dhembet ne trupin tend te njome,kurse i dyti i lepire mire dhe si dhelprak qe ishte dhe vazhdon te jete edeh ne kete moment qe po e degjoi ne TV duke “qare” per femijet e Bulqizes dhe policet grek qe luftojne me drogen e Rames e Tahirit sot,sikur me ban te ndiej nje kenaqesi edhe per ju zonje sepse i keni dhene jete dhe pushtet dy njerez qe per pushtet jane ne gjendje ti dhunojne edhe vajzat e tyre,qofte edhe te mitura,ves qe deri me sot dihej se e kishin vetem serbet prandaj kane zgjedur nje serb kriminel per keshilltar kurse ty dhe koleget tuaja ju mbanin afer per ti shfryre epshet serbit kriminel,shpresoi ta keshe kuptuar dhe te jeshe penduar,se shqiptaret jane penduar kete e deshmojne edhe zgjedhjet e fundit,kue dhe per kete qeshtje luli dhe bylykbasha gjejne prova per blerjen e votave kurse sikur kane harruar kohen kur ristani ishte mreti i KQZ-s,sikur kane harruar ate fshatin Ruzhdie me 74 banore e me 1074 vota per PD-n,zonje e dashur me dhimbsesh si femer spese ty te kane perdorur per ti mbuluar poshtersit e tyre dyshja kryetare e PD-s,siq ta deshmoi me shume fakte se kjo dyshe sa here kishte zgjedhje ka keqperdorur qindra qytetar nga kosova per te votuar per ta,kete ta them me pergjegjesi penale zonje,nof qindra qe edhe sot pas 18 vite perfundimi te luftes jetojne ne serbi dhe vazhdojne te qajne per nanen serbi porse jane “patriot” sepse votojne per dyshen vrastare,prandaj zonje e dashur sa me shume shqiptar qe ndiehen te kercenuar nga kjo dyshe aq me e lehte do te jete izolimi dhe denimi i ketyre dy krimineleve qe krimet e tyre i mbulojne me siglen PD.

 4. Tirona says:

  Po ja kthej un pergjigjen e ambasadorit Lu dhe president it Meta , kesaj Debileje.
  O debile , konkuro, 🤼‍♀️👩‍💻nese fiton,e gezofsh vendin e punes, nese nuk fiton, behu amvise shpie 👩‍🍳

 5. harillaqi says:

  Mire ta kane bere moj laraske qe te kane lene jashte liste dhe papune.Paske krtikuar per aresimin e latr ti, qe nuk mere vesh fare nga gjella me presh.Ha ato qe ka vjedhur Saliu,dhe ato te Bashes.

 6. Rr. B. Gramshi says:

  Thuaj shyqyr qe Basha eshte i urte dhe nuk te vuri edhe epitetin “Lavire Elbasani” dhe jo vetem qe nuk do te protestoje por do te mbylleshe ne shtepi dhe do te gatuaje fasule, se helbete, dimer eshte ime.

 7. Artan says:

  Pse kerkon te haj buke kjo nga duart e taksapaguesve prape? Ceshte ky ligj qe te garanton vendin e punes pse je bere deputet? Ik zonje puno ne privat. Atje ku konkurohet dhe ku duhet te plase koka jo parazite ne shtet. Atje shko e na e trego aftesine dhe sesa blen.

 8. Alo says:

  Ta zune vendin. Mos kerceni dege me dege.

 9. degelisi says:

  vendi i punes nuk jepet por fitohet

 10. gadafiqi says:

  Zonja ish Deputete , po te bej nje pyetje… Kur ishe ne parlament i pyete ndonjehere te medhenjte e tu, pse e lane pa pune Z. Ina Rama ish krye prokuroren e Republikes? Pse e shane aq rende publikisht dhe ja mbyllen te gjitha dyerte? Mesoje mire nje rregull te jetes…Ate qe do te mbjellesh ate do te korresh. Eshte per te ardhur keq per fjalorin qe perdor, je edhe pedagoge e universitetit si banda, hatere.etj.

 11. Irfani says:

  Pse ambasadori Lu do te gjej vend pune? Perse i drejtohesh atij, C`pune ka ai me punen tende? Kaq gje nuk kupton ti, o ish deputete.?

 12. lora says:

  Kjo duhet ti beje nje leter Trampit dhe nje leter tjeter Putinit qe e kane lene pa pune. Pika ish deputeten, por pika dhe ata qe e kane votuar kete me shallvare e pa breke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *