“Ismail Qemali turist që shkonte me femra në hareme”, “kaubojsi” nxjerr “xhavahirin” e radhës: Më ofenduat se thashë të vërtetën, treguat injorancë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj ka marrë përsipër që të bëjë disa konstatime historike që edhe studiuesit e kanë të vështirë t’i bëjnë.

I njohur ndryshe si “kaubojsi” i parlamentit, ka vijuar të rrëfejë se si ishte Ismail Qemali sipas tij.

Ndocaj thotë se plaku i urtë i Vlorës shkonte me femra nëpër hareme të Stambollit dhe se kishte mendjen tek pavarësia.

Sipas “kaubojsit”, Ismail Qemalit i ra rruga për në Vlorë dhe se s’kishte për qëllim të ngrinte flamurin pasi nuk kishte marrë me vete një të tillë.

Më tej Ndocaj i bën thirrje shqiptarëve të zgjohen sepse janë mësuar me tjetër histori duke apeluar se nëse e ofendojnë apo kërcenojnë, kanë treguar injorancë.

“E verteta e dates 28 .11.1912 eshte e hidhur, dhe kjo duket ne rrevoltimin e çdo njeriu, qe s’e din ate dhe qe s’jep argument veç ofendon dhe kercenon duke treguar injorancen qe u ka mbuluar dhe duke u munduar te mbyllni gojen dhe fjalen e lire, qe me gjak e fituam kunder turkut e kunder diktatorit qe shkaterroi historine e lavdishme te katolikeve dhe myslimaneve shqiptare dhe duke jua atribuar lavdine dhe meritat njerezve te dyshimte ne historine tone . Zgjohuni se keni mesuar historine e djallit, ate te Enver Hoxhes.

Ismail Qemalit s’ja heq kush faktin qe ishte pjese e asaj qe ndodhi me 28 netor 1912. Por ai erdhi si turist dhe ishte akoma deputet turk dhe skishte as flamurin me vete se sishte nis per ate pune .

Ndersa shqiptaret qe kishin 500 vjet lyfte kunder padronit te Isnailit sulltanit , ata kishin bere gati terrenin patriotet e vertete, si dom Nikoll Kaqorri e shume klerike katolike e ortodokse dhe hoxhallare e betakshi patriot te vertet, qe luftuan 500 vjet kunder turkut, nuk kursyen asgje per komb dhe fe, duke u bere nje me popullin qe luftonte e derdhte gjak nen udheheqjen e trimave e kapedaneve te Mirdites e te jugurmt qe luftonin ne Shqiperi .

Kurse ky Ismaili Qenali pinte çaj kembekryq ne Stambol neper baret lluksoze dhe haremet e turkut, ndersa shqiptaret vriteshin nga prendoria turke, ku ky ishte deputet i perandorise dge sejziston asnje dokument ku ky proteston per sgqiperin apo genocidet qe turqit benin ne shqiperi ndaj popyllit te ti.

Pra e gjeti gati terrenin dhe mendoni se me nje shkop qe i ngeci ne dore behesh babai kombit joooo kurr ,eshte kontribues po jo me shum.

Dhe me e rendesishmja, flamuri per pamvaresi duhej te ngrihej ne Kosove, por ai hezitoi dhe ju drejtue Vlores, ose nga frika ose ishte dakord me marreveshjen turko – serbe.

Ai la jasht Kosoven duke ngritur flamurin ne Vlore . Dhe kjo ishte marrveshja turko – serbe kunder kombit tone .

Ai beri te pamvarur 30 % te Shqiperis dhe nuk solli pamvaresi per gjithe trojet shqiptare,” shprehet Ndocaj. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

58 komente në ““Ismail Qemali turist që shkonte me femra në hareme”, “kaubojsi” nxjerr “xhavahirin” e radhës: Më ofenduat se thashë të vërtetën, treguat injorancë”

  1. Toni says:

   Keta jane esadistet e Berishes. Anti-shqiptar deri ne fund. Ismail Qemali ka qene nje nga diplomatet me te shquar te Perandorise Otomane i njohur nga e gjithe bota Perendimore per edukaten dhe civilitetin e tij te pashoq. Keta injorante maskarenj hedhin balte mbi burrin me te mencur te Shqiperise qe edhe pse punonte ne Ministrine e Jashtme te Turqise i sherbeu popullit te vet. Ngriti flamurin ne Vlore dhe na dha pavaresine. Luftoj qe forcat fashiste greke e serbe te mos merrnin tokat tona ne Jug de Veri e Lindje te vendit. Per fat te keq fuqite e medha te kohes ishin kundra shqiptareve dhe krijimit te Shqiperise. Kjo na kushtoj ndarjen ne 5 shtete dhe vuajtejet e medha te shqiptareve ne shekuj. Mallkuar te gjithe ata qe hedhin balte mbi kete figure te shquar te popullit shqiptar. Nuk jane tjeter vecse tradhetare dhe esadista te pashoq PFTUUUUUU ne fytyre. Kete meritoni!

   1. Flm says:

    Lexoni ne Internet Shqip “Ismail Qemali besnik i perandoris Otomane, perplasete Italianet”
    Eshte intervista e plot e Turko-manit Ismail Qemal Bej qe i dha gazetes Britanike “the morning post”, aty duket qarte qe eshte me Otoman se Turqit dhe me Shqiperin e lidh gje tjeter vec gjuhes dhe deshires per ta bajtur nen influencen Turke Shqiperine.
    Hapni syt o QORRA se na i fshehin shume fakte qe gjith Bota i di, pervec bagetive Arnaute.

    1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

     file mou,ti kujton se qorrat muslims nuk e dine te verteten mbi turkoshakun Kemal Ismael!!!??
     e dine shume mire,por keshtu u leverdise te lehin ,lloji i qenit………….

     1. Janullatos kolotrypida says:

      Dy bythqirat e janulles Flm dhe papa tfgs ……

  2. armand says:

   “Idiot racional” ?
   Shume i bute je treguar. Ketij frymorit qe mbas dy sekondave politike po’ kerkon te beje gjysem sekonde histori s’i duhet dhene hapesira qe po’ i jep TEMA. Kuptoje qe fjala e lire s’duhet ndaluar por kur brenda saj mban forcen e argumentit dhe respektin,pa ofenduar asnje individ dhe Jo me nje popull te tere dhe historine e tij. Instiktivisht duhet te behesh idiot qe ti pergjigjesh idiotit. I bie qe flamurin ne Vlore na e paska ngritur nje “kurvar”. I bie ,sipas llogjikes idiote, qe edhe ata qe e ndoqen ne Vlore, Kacorri, Gurakuqi, Boletini mos te jene me te mire se plaku i urte. Pra pavaresinee e kemi ,sipas llogjikes idiote, nga nje cete kurvaresh.
   Ismail Qemali eshte nje nga ikonat e kombit dhe si i tille duhet mbrojtur me kushtetute.
   Uturaku eshte me fat qe jeton ne nje vend pa ligje. Ne perendim do e kishin mbyllur ne psikiatrine e ndonje burgu. Ne lindje e kishin bere pleh. Boll i dhate hapesire debilave qe historine e komentojne sipas endrrave qe shohin gjate nates. Boll se na lemeriset.

   1. Jeff says:

    Armand, thuhet irracional jo rracional, qe dmth qe idiotizmi smbaron asnjehere , eshte i pafund..

    1. armand says:

     E di kuptimin i nderuar, gabim prej nxitimit. Kam te impostuar Jo gjuhen shqipe dhe kur shkruaj shqip automatikisht fjalet ndryshojne.

  3. harillaqi says:

   Komplete koqe gomari.Ky mut kaubojs,i trash nga trupi,i tarshe dhe trute.

  4. Mono says:

   po perse e nxirni ketu kete vellain e k……..t ky eshte njeri i trashe gdhe derrase njelloj si falmur noka e nard ndoka keta kane nje prerje nje mendje idiote budallej e te trashe

 1. Maloket nuk behen njerez .Nuk ka mundesi te jene kaq te trashe edhe kaq te pabese edhe genjeshtar.Ti je tipik aziatik o pallosh skorbojsi.Turk safi je kokcep .

  1. Sami says:

   Shqipkar vendi e pallosh trap,po te mos ishin “maloket” zotrote do ishte duke folur vetem greqisht apo italisht,erdhen Isa Boletrimi me Malsoret tjere dhe u hyne dajak legeneve si ju mocaloret qe kundershtuan Pamvarsine mu ne oborrin e shtepise se tyre,te cilet kryesisht ishin matane shkumbinit ku edhe ka me se shumti gjakperzier.Ky legeni ktu karubojs nuk perfaqson Veriun dhe Malsoret,ky eshte i njejte sikur kleri i krahut te tij qe gati gjithmone ia ka ngulur thiken pas shpinde ceshtjes Shqiptare.Keni ngelur minorance pas Pamvarsise se Dardanise o llum rracistesh,égoïstes,hajdutesh,tradhetaresh,gjakprishurish te pa-fa dhe te pa-Atdhe.50% keni nderruar kombesine per 300 euro te grekut,keni shitur motrat,kusherirat per para neper europe dhe shumica keni femije me to.Nuk pretendohet te jene ndryshe bijte dhe bijat e kurvave te semaforeve.Sa per gjynah qe jeni

   1. spata says:

    Je me bastard se Kaubojse me keto qe thua .Do besh mire ti mbash pishen fares tende dhe mos u merr e te na mburesh per malesine . Historia i ka ndar gjerat dhe dihen sheshit te vertetat. Sado qe, me Saliun ne krye, mundoheni ti shtremberoni, turpi ju ka rene ne koke .Se kush e ka shitur nderin dhe po e shesin perseri e bim shume mire.
    Une nuk barazoje Malsorin me shemtirat dhe bastardet e tipit Sali ,Hajdari ,Basha ,Kaubytha,Kreshnik, Noka …… e nje dyzine qe ushqen pd ,por kjo nuk me lejon ti them Saliut ty e ndonje tjeter qe ju ka shkerdheu serbi e ndonje tjeter me pare,sic flete per pjesen tjeter shqiptare .

    1. Sami says:

     Spata o prezervativ qirje greko-italiane por dhe pak serbe,degjo ketu o dobic zvarranik mocalor injorant qe merr 300 euro nga greku per nderrim kombesie,dhe njehere,po te mos ishin

 2. korçari says:

  Injoranca nuk ka brire dhe absurde eshte se duke qene idiot mendon se te gjithe jane te tille o Kaubojsi i Italise dhe çudites eshte fakti se s’na u ndane nga syte keta idioter obese …eshte kohe e humbur te merresh me njerez banale qe rastesia i solli per pak kohe ne parlamentin e Nokajve,Ndokajve ,kaubojseve,Paloqeve etj…RRUMPALLE.

 3. katarakti says:

  Sa idiote qe ka ky vend. Dhe pyesin pastaj se perse Shqiperia nuk behet. Injoranca vazhdon e ulur kembekryq ne kete vend. Shqiperia eshte e pushtuar, ne rastin me te mire nga njerez te nivelit te ketij Ndocajt, qe as shqip nuk di te shkruaje.

 4. kepucari says:

  Shtrengohet ky i shkreti, po kaps se kaps eshte ne koke!

  1. Eri says:

   Tani kauuu boja ne keshtu na e kane mesuar ne shlolle ne shqiperi historine ti qe nuk je shkolluar se duket qarte qe je injorant ta tregojne sic duan historine cti besh faji yt se je injorant.

 5. Faji është i Enver Hoxhës : në epokën e tij, prezervatitvët nuk gjendeshin kollaj as në qytet, e jo më në katundin tënd, kështu që yt atë nuk ka asnjë faj…

  1. Aleksander says:

   Fiks fare,shto edhe qe televizor s’kishin te gjithe ne ate kohe dhe darken e kalonin ne te vetmen menyre qe u mbetej te zgjidhnin …per fatin tone te zi !-Jane gatuar me sperme te lodhur te shkretet,gjithe diten neper ara ,zbathur e te pangrene .Grurin e prodhonin por ua hante qyteti,e buken e misrit e kishin te gatuar gjysem me krunde qe si ha as dhia sot(sepse dhite e sotme jane me nazelie se keta fakiret e djeshem me dy kembe)dhe ketu nuk ka asnje egzagjerim .Durim e mirekuptim per keto krijesa…shume durim !

 6. tersi pojanit says:

  Ky me ngjan se eshte ai i famshmi i “…nje mut heshtje…” ne foltoren e parlamentit. -Ô tempra o mores-

 7. Jimi says:

  Analfabet funksional!

 8. Mersin says:

  Ju te Temes qofshi qe merreni me xhevahire te tille.

 9. lelegu says:

  Foli derri me surrat njeriu… ptuu kokederr

 10. Lexuesi says:

  Ha, ha, ha.. ky dhe derrit do ti prishte pune dhe do I ngaterronte rracen..
  O ky eshte injorant fantastik. Ka bo lek ne Itali dhe I duket vetja I zgjut..
  Ha ha ha.

 11. fantoma says:

  Në disa gjera sikur ka të drejtë, ky “kaubojsi”, por ne me dritëshkurtësinë dhe injorancën tonë, e tallim, në vënd që me argumente reale dhe jo përralla historike që na kanë mësuar në shkollë, të kundërshtojmë mendimet e tij…! Si zakonisht, injorantët dhe budallënjtë analfabetë, mendojnë se kanë gjithmonë te drejtë dhe janë më të diturit e Botës…(?!)

  1. Jeff says:

   Fantoma , thua ti kuptoje kundershtimet dhe argumentet tona? Spjegohu ne nje cope derrase me mire. Mbase do te kuptoje dicka , po per kaubojsin (lopcarin), as qe behet fjale.

 12. suliot says:

  ndocaj ka te drejte, ne nuk mesojme historine sic ka ndodhur me te vertete, por vetem propaganden,eshte pikerisht propaganda dhe shkollat qe krijojne dhe kombin, prandaj jane et nevojshme, ndjenja e kobit eshte e vonshme 200,-250 vjetet e fundit, por e verteta nuk i intereson askujt ta mesoj, duhen mite, histori, heronj, per te krijuar kombin, dhe propaganda eshte e vlefshme, universitetet kudo ne bote por me shume ne ballkan, nuk kane per qellim te mesojne historine e vertete, por te edukojne brezin e ri me ndjenjen nacionale, pra te risin nacionalizmin, thjesht edukate, nacionaliste, vetem keshtu mundet kombi tu rezistoje sgidave et historise

  1. Janullatos arxidoglyftis says:

   …..dhe kete e thote nje bythqir i janullës…..

 13. Shoku " Shpati " says:

  O kaubojs , nje keshille . Emergjente per ty eshte ana estetike jotja . Hiq nja 30 kg nga trungu jot I dhjamosur. Fillo lexo ndonje liber qe te praktikosh drejtshkrimin . Rregullo frymmarjen dhe bej ndonje xhiro me mercedesin me fenera te varur si cicat e lokes . Te falenderojme per ilaritetin qe na fal pir ndonjeher na vjen per te qar per faktin qe harritem ne kete derexhe qe ti harrite te behesh lugjvenes . Fshihu ca koh , he xhan I shokut shpati !

 14. Turi says:

  TEMA!!! Pse na hapni barkun me kete debil deficent

 15. .......!!!!!? says:

  Me kete qe ke shkrujt o planc derr duhet me majt nje mut heshtje,po ti sdi me lexu mor cope e karit e duhet me fol per histori,mor kokrra e budallit ,,

 16. Ak says:

  Injoranca eradhes nga nje super idjot

 17. Durim says:

  Loqe+koqe=Eduard ndocaj

 18. Aleko says:

  Po kush ja dha keto njohuri aq te thella historike ketij bufi o suljot..Pse ka paska ngele shqiperia ta bejne historine njerez te rendomte si puna e ketij katundari me shkolle te mesme.Historia eshte shkence dhe e bejne historianet prefesionist.Kejo e para , e dyta , nese do futem thelle ne detaje te jetes personale te figurave historike shkencore letrare e artistike ne te gjithe boten nuk gjendet nje I vetem te kete qene perfekt.Shqipetaret si popull I vogel nuk duhet ti denigrojne ato pak figura historike qe ne momente teper te renda per vendin bene cmunden dhe me ndimen e tyre dhe ata pak miqeve qe kishim kemi kete cope shqiperi sot…Kurse zoteria na tregon perralla cka lexuar ndonje gje apo cka thene dikush qe mund te kete qene kunder pavaresise se shqiperise..

 19. Mik says:

  E ka lexu njeri ‘ Historin e Shqiperise ‘ te Tajar Zavalanit ? Aty flitet shume per Ismail Qemalin .
  Ja vlen te lexohet.

 20. Al says:

  Ke shume te drejte lopcar! Te vertetat e tua jane ne fakt fyese per intelektin e shumices se Shqiptareve.

  Ngjashmeria midis budallait dhe te vdekurit eshte se te dy keta nuk e vuajne vete fatkeqesine por e vuajne personat qe kane perreth.

  1. Kastrioti nga Skrapari says:

   Besoj se flet per vete “intelektual-leshi”. Ketij kaubijsi, ju debila intelektuale as te maja e k…it te tij nuk i vini. Ismail Qemali pervec te tjerave, ia shiti grekeve gjysmen e tokave shqiptare te jugut, per tia bere qefin gruas se tij greke.

 21. beni says:

  Ka shum te drejt së Ismail Bej Vlora ish një mercenar i dërguar i Turqisë kur kapitulloi perandoria otomane?
  Ju mësoni prapaganda ideologjike orientale për bashibozuket e Turqisë!

 22. pashuku says:

  Me i ca ploncin ketij koke boles, gjysma e Lezhes zhytet ne mut deri ne brez.

 23. nastrudini kaqol plak says:

  Gjynah qe si fut dhe nje dedtese tete vjecare mbas universitetit ky.

 24. Bobi says:

  Cmereni me kete perzevativ. Humbje kohe.

 25. Tyci says:

  Menyra se si e ka thene ky palloshi eshte acaruese, por Ismail bej Vlora eshte nje figure me dritehije, nuk eshte figura absolute sic ishte Skenderbeu.
  Nuk ishte aspak turist sic thote ky lopcari sepse angazhimi i tij ishte maskimal, dhe ai ishte i vetmi ne lartesine e duhur per te negociuar ne kancelarite Europiane.
  Por jane disa pika te erreta ne figuren e tij.Ku ishte Ismail bej gjate periudhes se Rilindjes Kombetare? Asgjekundi, ose me mire duke bere karriere nen sqetullen e Mitat Pashes ne Stamboll. Ku ishte ai kur i krijua Lidhja e Prizrenit, kur u mbajten Kongresi i Manastirit i Elbasanit, kur u organizuan kryengritjet e medha? Kurrkund!
  Ai filloi te interesohet per Shqiperine pasi e perzune nga Stambolli ne 1909, pra kur karriera politike ne Turqi ju shkaterrua dhe Perandoria ishte ne zgrip.
  Per sa i perket Pavarsise, ai u nis ne Vjene per te marre mbeshtjetje per autonomi, por atje i thane shpall pavarsine sic dhe e beri.
  Nje pike tjeter e erret eshte fakti qe ai donte te krijonte nje shtet me te perbashket me Greqine (te 2 grate qe ka patur i kishte greke).
  Per sa i perket asaj qe pse e shpalli ne Vlore dhe jo ne Kosove kjo eshte nje gomarllek, se Kosova ishte ne flake dhe e pushtuar nge trupat serbe qe arriten deri ne portat e Elbasanit (arsyeja pse Aqif pashe Bicaksiu u detyrua ta shpallte pavarsine ne daten 25 Nentor ne Elbasan).
  Ai u nis ta shpallte ne Durres qe ishte qyteti me i pershtatshem i kohes per te qene kryeqytet.

 26. TIRONA IME says:

  NUK THONE KOT….RRUAJU , NGA HORRI, MORRI, KARI, DHE KATUNARI…..SE PO TE VUNE POSHTE NUK BEN HAJER TERE JETEN.

 27. vang says:

  PO mire more karagjoz le ta shpallte pamvaresine ai qe kishte flamur ,qe nuk shkonte me femra dhe ne harreme.Kushdo qe do ngrinte flamurin,njesoj do ta nderonin shqiptaret.PO kemi faj ne qe merremi me ty.

 28. cka tkrishtenet besojne says:

  Katoliket dhe Ortodokset shqiptare nuk behen fanatik ne promovimin e figurave te tyre dhe irritohen nga falsiteti i ngritjes ne pjedestal i disa figurave turkoshake ,dhe kulmi eshte kur i thone Baba i Kombit,Ismailit qe ne te krishtenet e dime shume mire kush ishte.I jepni Ismailit ate qe i takon perndryshe ju dh……m ne ismail.

 29. Ptuuuu,,, says:

  Mbetje e spermes otomane,,,nuk ja vlen te komentosh per INJORANT si ky,,,,

 30. loni says:

  KAUBOJSI , SA PER DIJENI KA VITE QE NUK KA PARE ……..SE NUK E LE BARKU , LERE PASTAJ , TE SHIKOJE DISA DEKADA VITESH ME LARG , NUK E KRYEN DOT KETO FUNKSIONE TRURI I TIJ PA RRUDHA , FUSHE E KA……

 31. ***** says:

  Sipas kesaj logjike edhe Skenderbeu ishte kriminel se nuk la turk e pushtues pa vra e pa pre dhe si i tille nuk ishte moralisht i paster per te qene lider shembullor.
  hej zot hej……..
  Po mir mo, po vete papes se Vatikanit a nuk i eshte dashur dhe atij ti puci pak bycen djallit per te arritur aty ku eshte? Normal qe po. Pushteti ne toke arrihet duke ndjekur rregullat e tokes, pas vdekjes pastaj eshte muhabet tjeter, bote tjeter, me rregulla te tjera.
  E nese Ismail Bej ka shkuar ne harem me te vertete, shume mire e ka bere.
  -Jazek mbi Vasilliqine qe s’diti te mbaj shtepine,
  -Nese burri s’dashurohet, do filloje te terbohet.
  -Kur ti behet gati fara
  -Do palloj c’ti dal perpara.

 32. uskania says:

  Ky budallai alla-Haxhi Qamili shan Ismail Qemalin. Po ju rrugace qe shani Veriun greke jeni dhe doni coptimin e Shqiperise?

 33. Jimi says:

  Mire se mizat na ngordhen, po s’te len rehat as gomaret!?

 34. KAUBOJSI i pa shkoll KA TE DREJTE ISMAIL BAY KA KONTRIBU PER NGRITJEN E FLAMURIT POR NUK KA QENE VETEM POR KANE QENE SHUME NJEREZ TETJERE

  NUK E KUPTOJ PSE DISA KOMETUES KANE ALERGJI KUR thuhet SE ISMAIL BAY KA QENE SHERBETOR I TURQEVE DHE I KA SHEBYRE QEVERISE TURKE NE ATE KOHE DHE KETO JANE FAKTE…

 35. kosovari says:

  nuk e kam te qarte, se kjo faqe a eshte e dedikuar per fyerje,sharje apo per komente te verteta.
  Ok,
  sipas kaubojsit , pse atdhetaret: fetaret, nuk e shpallnin pamvaresine e shqiperise, qofte ne Prizren, Shkup, apo diku tjeter, por e pritshin Ismail Qemalin? “te ndahet nga haremi aq i dashur dhe dashuriqkat e tij”
  Eshte shume i mjere, ai, qe per hire politike te merret me te pa verteta dhe fyerje, sharje deri ne idiotizem,
  jemi larg te jemi nje komb i meritushem te krijojme dhe mbajme shtetet.
  Pse Kaubojsi dhe mendimtaret e tij, sot, kur jane kaq te dijshem, nuk i arrijne t’i bashkojne trojet shqiptarine dhe ta shpallin bashkimin; qofte ne shkup, prishtine, etj.
  ju lutem dy gjera; mos fyeni, shani dhe shkruani shqip, tung!

 36. A.j vlora says:

  I pa rekuperushem.

 37. Osman Qystri says:

  Te nderuar miq te ketij blogu, komentues ose jo. Mos bini ne gracen e nje te padituri si kaubojsi. Mos e fyeni, mos e shani nje mjeran si puna e tij qe s’di ç’flet, qe s’di ç’thote, qe s’ka ditur kurre ç’te beje. Lereni te verdalliset ne injorancen e tij djallezore, qe e ka rrethuar qe nga lindja. Lereni te jargaviset ne shkumen gri te budallallekut te tij. Si mund te merziteni nga nje i pa arsimuar dhe i pakulturuar, qe s’ka lexuar nje liber ne jeten e vet. Edhe shkollen baze e ka marre me “shkelma”, dmth me te shtyre. Si mund te shqetesoheni nga interpretimi qe i ben historise sone kombetare nje i pa shkolle. Se kush eshte Ismail Qemali e ka shkruar me shkronja te arta historia e ketij vendi, qendresa dhe rezistenca e ketij kombi, lufta dhe perpjekja e ketij populli te lashte. Veprimtarine e tij politike, kulturore dhe administrative ne shume skaje te perandorise me te madhe te kohes e njohin te gjithe shqiptaret, te cilet nuk kane nevoje tua tregoje ate nje murator, si i vetequajturi kaubojsi. Kontributi dhe merita e Ismail Qemalit eshte Shqiperia qe jetojme sot. Sigurisht do jete me e bukur neser. Flm

 38. Koke lopa says:

  Kaubojsi ka leke por kurre nuk ka me pas mend. Sepse sic ka thene nje shqiptar: nji gram mend vlen ma teper se nji ton ar.

 39. Osman Qystri says:

  Kaubojsi yne i nderuar. Me se pari, meso historine e shqiperise, qe nuk e di a e ke arritur ta lexosh ndonjehere nga fillimi ne fund. E dyta, lexo historine e familjes se nderuar Vlora, patriotike dhe atdhetare ne shekuj. E treta, meso te japesh nje mesaxh te kuptueshem per ata qe do mund te kene nerva te lexojne. E katerta, meso te shkruash o burre, se sje i vogel te besh aq shume gabime ortografike brenda nje fjale. E fundit, te mungon intelekti, saktesisht je nen nivelin mesatar te shoqerise shqiptare, dhe ti japesh mend dhe ti tregosh rrugen shqiptareve se kush ka qene Ismail Qemali dhe kush ka qene dom Nikoll Kaqorri ( Kaçorri, o derdimen). Kjo qe shkruan ti per Ismail bej Vloren, tregon me se paku paditurine tende, ku nuk bie askush nder ne.

 40. Kastriot says:

  Informacionin “Kaubojsi” e ka marre nga Libri ne gjermanisch “Der erlöschende Halbmond: türkische Enthüllungen” te Autoreve Alexander Ular dhe Enrico Insabato shkruar me 1909.
  Ne kete Liber ku Autoret shprehin konsiderata te larte per Shqiptaret duke permendur shume gjenerale dhe burra shteti shqiptare ne sherbim te perandorise Osmane, e pershkruajne Ismaili Qemalin si poliagjent, Kurvar e bixhosci. Njeri i pa moralshem dhe hajdut, qe ka tradhetuar interesat e shqitarve ne ate kohe.
  Psh. ate permendin faktin qe Khedive Ismail Pasha, Sundimtari i Egjyptit ate kohe, i dha Ismail Qemalit 600.000 Franga ari qe te merrte me qira disa anije per transportimin e trupave te marshallit Rexhep Pasha Mati, nga Libia e sotme per ne Shqiperi, qe mbasi te bashkoheshim me Armaten e Rumelise te merrnin ne zoterim Kostandinopojen.
  Ismaili i mori paret dhe u zhduk. Te dy Autoret shkruajne shprehimisht se ai i harxhoi ato pare me kurva dhe bixhos ne France.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *