FOTOT e rralla: Kur Shkodra bëhej “det” në 31 dhjetor 1935

“Shkodra nën ujë”. Këto pamje të rralla të Shkodës së përmbytur janë realizuar më 31 dhjetor 1935 nga fotografi Kol Marubi.

Këto dëshmi të kohës tregojnë se fenomeni i përmbytjes së Shkodrës ka qënë i hershëm.

Përmbytjet u ndalën për një periudhë gjatë sistemit komunist për tu rikthyer sërish pas ’90-s.

Këto foto të rralla të i përkasin arkivës Marubi. (TemA)

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/marubi-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/marubi-5.jpg","attachment_id":"807423"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/marubi-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/marubi-3.jpg","attachment_id":"807421"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/marubi-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/marubi-2.jpg","attachment_id":"807420"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/permbytja-marubi-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/permbytja-marubi.jpg","attachment_id":"807419"}]

2 komente në “FOTOT e rralla: Kur Shkodra bëhej “det” në 31 dhjetor 1935”

  1. loni says:

    Vetem ne kohen e ENVERIT nuk u permbyt asnjehere

  2. lora says:

    Dmth, sipas juve , vetem sistemi komunist qenka ai qe te shpeton nga permbytja, nga vrasja, nga vjedhja, nga tradhetia, nga pornua apo edhe nga apokalipset. Ne qoftese kjo eshte vertete e vertete, hajt ta kthejme sistemin te shpetojme. Apo dhe me ha dhe me gris. Megjithese kete e kane ne dore ata qe e drejtojne sistemin , si gjithenje, popujt popla jane ne çdo sistem, vetem sa flasin ne emer te tij dhe atij i rritet mendja e u thote beni si te doni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *