Ish-presidenti: Ftesa e Ramës ndaj opozitës për kryeprokurorin, kurth. A do të bjerë Basha në të?

Ish-presidenti, Bujar Nishani e ka cilësuar ftesën e Ramës për bashkëpunim me Bashën në lidhje me zgjedhjen kryeprokurorit, thjesht një kurth të kryeministit për betejë të imazhit publik.

Përmes një postimi të gatë në facebook duke ju referuar Kushtetutës Nishani liston disa skenarë të zgjedhjes së kryeprokurorit.

Dhe në fund ish-presidenti Nishani e mbyll postimin duke thënë …“Nëse opozita do të bjerë apo jo në këtë kurth të ngritur, mbetet për tu parë”.

Reagimi i plotë i ish-presidentit Nishani:

Kurthi i Kryeministrit ndaj opozitës.

Rrugëtimi evropian e Shqipërisë është projekti i shekullit për shqiptarët. Megjithëse një Komb Evropian aq i vjetër sa vetë Evropa, shqiptarët janë luftuar, izoluar, u janë ngritur kurthe, janë përçarë, grabitur territore, lënë në varfëri, atrofizuar në raport me lirinë, civilizimin dhe kulturën perëndimore, historikisht.

Por, ky shekull ka nisur krejt ndryshe nga e shkuara për shqiptarët. Liria ekonomike është një mundësi për ta. Shqipëria është anëtare e NATO-s. Shqiptarët lëvizin të lirë pa viza në Evropë. Integrimi Evropian mbetet ëndrra ende e parealizuar e shqiptarëve, por e vetmja alternativë e tyre për të ardhmen.

Politikisht ky mund të jetë vetëm një proçes, një angazhim, një kontribut gjithpërfshirës. Në këtë kontekst çdo iniciativë për angazhim gjithpërfshirës ka sens mëse normal. Por thirrja formale e Kryeministrit të vendit ndaj opozitës për pakt për integrimin dhe zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm, më së pari ka nevojë për disa sqarime publike nga Kryeministri i vendit.

Së pari, pse u përjashtua dhe anatemua politikisht opozita nga takimi i fundit i Këshillit të Asociim Stabilizimit në Bruksel.

Së dyti, Kryeministri duhet të sqarojë për opinionin qëndrimin e tij politik më të fundit se Shqipëria mund të orientohet drejt Rusisë dhe Kinës nëse nuk hapen negociatat e BE me vendin. Kjo duhet të jetë një kambanë alarmi për opozitën e cila ka lindur në këtë vend dhe ka egzistuar si orientuese e Shqipërisë drejt perëndimit. Pa e sqaruar këtë pozicionim të ri politik të qeverisë aktuale, opozitës shqiptare do ti vihet në dyshim përkatësia, gjithashtu.

Proçesi i Prokurorit të Përgjithshëm kërkon veçse zbatimin korrekt të Kushtetutës.

Prokurorit të Përgjithshëm i ka mbaruar mandati. Më datën 8 dhjetor Prokurori aktual i Përgjithshëm nuk mund të hyjë më në zyrën e këtij institucioni. Ky moment kërkon zgjedhjen e një prokurori të ri. Ky proçes duhet të shkoj vetëm sipas përcaktimeve kushtetuese dhe jo dëshirës politike të Kryeministrit të vendit.

Kushtetuta e Shqipërisë Neni 179/13 citon “Deri në zgjedhjet parlamentare, që do mbahen pas hyrjes në fuqi të këtij ligji, por jo më vonë se data 1 shtator 2017, zgjedhja e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë dhe e Prokurorit të Përgjithshëm do bëhet me dy të tretat e anëtarëve të Kuvendit (94 vota). Zgjedhjet e tjera do të bëhen me tri të pestat e anëtarëve të Kuvendit (84 vota).” Kjo është Kushtetuta e Shqipërisë, e zeza mbi të bardhë, që nuk e lëviz as topi, as Kryeministri, as Parlamenti dhe asnjë përfaqësues ndërkombëtar. Eshtë e vërtetë që ka një artific (i njëanëshëm politikisht) në ligjin për prokurorinë. Por ka një hierarki juridike në çdo vend demokratik. Kushtetuta prevalon mbi çdo ligj. Kushtetuta është ligji themeltar që qëndron i pari në hierarkinë e tërësisë së legjislacionit të një shteti ligjor.

Nëse maxhoranca politike do ti qëndrojë nocionit të “prokurorit të përkohshëm”, referenca kushtetuese për këtë moment procedurial kërkon 94 vota në parlament. Nëse do referohet zgjedhja e tij me 84 vota duhet propozimi nga KLP. Parashikim tjetër kushtetues nuk ka. Kryeministri nuk ka asnjë tagër dhe asnjë hapsirë apo mundësi që Ai, të propozojë procedurën. Ndaj oferta e tij ndaj opozitës është thjesht një kurth për betejë të imazhit publik. Nëse opozita do të bjerë apo jo në këtë kurth të ngritur, mbetet për tu parë. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Ish-presidenti: Ftesa e Ramës ndaj opozitës për kryeprokurorin, kurth. A do të bjerë Basha në të?”

 1. arjan cani bir k...e says:

  ik mor kok loqe

  1. Kujtim Pushka says:

   Jan TRADHETAR tegjithketa Plera qeKan Ngren
   Buken
   Eketij Populli
   TURP

 2. mom says:

  Ah moj PD si je plot per plot me budallej. Jeni komplet neandertale nga i pari tek i fundit.
  Po cfare kurthi mor sakat, ku ka me mut se PD-ja ne kete moment. Ju keni rene ne mut, dhe ne vend te ngriheni e te pastroheni, filloni e hani.

  Rama ka mesuar qe kush luan me rregullat e SHBA&Europe e fiton lojen. Ju thoni hajde lujame me rregullat e xhungles (andej nga vini). Mos i dilni prape kunder te huajve se keq e me keq do shkoni o budallej.

 3. BERISHA LARGOHU says:

  Mendoj se shqiptaret nuk kane nevoj per kete sakat qe u be aksidendalisht president ne kohen e Berishes, ky eshte thjesht nje harrdall.

 4. €piriiiiii says:

  O Njeri Ulok jo vetem nga trupi por edhe nga mendja, juve ua kane me te futur te gjithe, Rama, USA, BE.

 5. ka mustaqe ska mustaqe zari says:

  Injorant I peshtire. Qepe halen

 6. Aureli says:

  Gjalle qenke more handikap, dorethare? po ty edhe mendja te eshte thare se ta ka mbushur sali krimineli me bajga.

 7. Plator Kaba says:

  Ky “nishani” vazhdimisht sheh kurthe, nga qe eshte vete kurthi, i futur nga te tjere e i pa afte te dale dot vete. Le qe s’ka ku shkon. Nderkohe ai nuk eshte asgjekundi. Ende nuk e ka kuptuar se ka qene caktuar te bente nje gje, nga qe ishte nje asgje. Fatkeqesia eshte e vendit me “nishane te tilla, qe ku kerkohet mirekuptimi e bashkepunimi ai sheh kurthe. Enverist i pandreqshem.

 8. Artur Xhani says:

  Ky “nishani” vazhdimisht sheh kurthe, nga qe eshte vete kurthi, i futur nga te tjere e i pa afte te dale dot vete. Le qe s’ka ku shkon. Nderkohe ai nuk eshte asgjekundi. Ende nuk e ka kuptuar se ka qene caktuar te bente nje gje, nga qe ishte nje asgje. Fatkeqesia eshte e vendit me “nishane te tilla, qe ku kerkohet mirekuptimi e bashkepunimi ai sheh kurthe. Enverist i pandreqshem.

 9. Gaetano says:

  Te shohesh foton cfare president kishim,kemi,kemi patur per kto 27 vite…njeriu nuk ka si mund te mos ndjeje nostalgji per mungese vlerash te nje babai kombi me vlera apo me bole te renda.te mendosh qe keta deri diku trashegojn te ndien pasues te skenderbeut,ismail qemalit,drejtues apo baballare kohor te kombit si burra trima si,isa boletini,myslym peza,deri tek adem jashari.shqiperi e mjera ti,kush te la me krye ne hi.dhe perendimi nuk eshte se tallet me ne,thjesht populli shqiptar trajtohet si ajo femija pa baba,dhe nuk po I del nje njerk ta afroi ,ta dete si femijen e tij.dhe te gjith e dine,ne te gjith e ndiejme por pelqejm te mos e kuptojm,populli shqiptar I cdo treve do trajtohet si nje femij qe pret ta adoptoje nje baba tjeter,kjo per sa kohe keta parlamentar tallin koqet ne shqiperi e kosove me shqiptaret,per sa kohe perendimi nuk na shikon si nje komb serioz me vlera por qe I dukemi se I ka zene halli me ne.dhe pra gomari e nxjerr gomarin nga balta,kot u venit shprehja na pranoni,na beni shqiperine si gjith europa.shqiperise I mungojne kaq vite burra shteti,burra me vlera,burra deri diku si cunat e kombetares mbrojten flamurin me nder e lavdi mes beogradit per aq sa I takoi.por kur mendon kete ish president I qan hallin popullit tashme,duket sikur na takon shprehja,mire kali ngordhi,por ste lene as mizat rehat.nuk jane keta politikane humoriste te portokallise,eshte fatkeqsi si kombi shqiptar tashme duket nje portokalli show,ku tallet a nuk tallet bytha,majtas apo djathtas.

 10. Lili says:

  Po dalin kurvat nje nga nje tani qe po i iken mburoja e tyre nga prokuroria dhe na japin edhe mend se si duhet te veprojme…te hiqet prokurori sherbetor i berishes sa me pare dhe ti hapet rruga hetimit te krimeve qe kane kryer derrat berishiste duke perfeshire edhe kapterrin e mesiperm qe po jep mend kur ka mend me pak se gomari.

 11. ALI says:

  Gagaci duke shtremberuer fjalet e Rames komenton se Rama do hidhet ne preherin e Kines apo Rusise. Rama nuk tha se kush do hidhet ne preherin e Rusise apo Kines (Ps, PD alpo LSI) ne rast se Evropa i kethen kurizin Ballkanit. Ai tjesht dhe me zgjuarsi tregoi se Kina dhe Rusia jane gati te plotesojne boshlleqet e mundeshme te Evrpes . Me siguri ata ka kohe qe punojne qe “neser’ kur te vije rasti te te marrin ne preherin e tyre “armiqte” e Evropes ne Shqiperi. Meqe ra fjala, Luli e Co jane ata qe momentalisht jane te pakenaqur me Evroen, logjikist edhe me te mundeshmit te bjene ne prehrin e Rusise apo Kines. Skenari akoma me I keq eshte qe ata tashme jane nen influencen Ruse prandaj dhe flasin per rezikun nga ” te tjeret”. Me keq se kaq eshte qe Luli prej kohesh(qe nga koha e sherbimit ne Kosove) e ka kaperxyer hallven Ruse (lexo srbo-berishjane) dhe tani vetem sa hedh valle dore oer dore me gagacet dhe unuket e Shqoperise ne vallen e tyre mortore :” Do te ta tregojme ne vendin ty o Shqiperi qe do te vesh ne Evrope”….

 12. Renato says:

  Ushtaret e PD po bien nje nga nje tani vetem tani po e kuptojne qe sjane me ne qeveri dhe ne opozite leh kot se sta var askush.

 13. niki says:

  Asnjehere nuk tentoi Rama te largoje kryeprokurorin para perfundimit te mandatit,siç bente ish kryetari i tij Berisha. Llalla kjo pjelle e keqe nuk ka bere gje tjeter veç demtimit kolosal qe i ka bere popullit te tij.Plehrat kane goje dhe flasin.

 14. Fatosi-kosove says:

  Nese per asgje tjeter ne shqiptaret do te mbahemi mend si njerez te papare,pasi shifni nishanin i cili mendohej se ka “vdekur” u shfaq papritur duke i kujtuar lulit se ka rene ne kurth por edhe shqiptareve se edhe lugatet flasin,ne kete te fundit e kemi ditur sidomos qe nga dita kur sali berisha e lul absha emeruan president nje te vdekur,prandaj e ka borgj edhe nga atje te lajmerohet sepse endrren te behet president as ne gjume se kishte pare,po nejse shifni mbrojtesi i kushtetutes kur lajmerohet si dikur putini ne rusi qe nderronte kushtetuten sa here qe nderronte pozitat,kur behej kryeminister i rusise presidenti thuajse nuk egzistonte,kur u ba president askush nuk e di nese rusia ka kryeminister,poashtu edhe millosheviqi sa here nderronte pozitat nderronte kushtetuten,siq bente sali berisha dikur,por edhe per rastin e kryeprokurorit une mendoj se me mire eshte ky viktime e vdekur te mos flet,pasi kur sali berisha dhe lul absha shkarkuan Ina Ramen sipas tij pasken repektuar kushtetuten kurse tash qe llalles i ak skaduar mandati Rama dhe mazhoranca po shkelin kushtetuten qe eka shkelur e shkerdhyer nishani sa here ju eshte “quar” sali berishes e lul bashes,prandaj per sa njerezve qe kane mbajtur edhe postin e presidentit nuk i vie turp as nga femijet e vet per poshtersit qe ka bere duhet te dali dikush dhe tia kujtoj pra se nese tash u beka shkelje qe duhet bere zgjedhje çfar u be ateher qe shkelet kushtetuten dhe masakrua shtetin duke vrare edhe njerez!!
  Pra kryeprokurorin duhet zgjedhur dhe nese jo per tjeter per ti treguar shkaterruesve te shtetit se duhet bere shtet dhe se dhunuesit e kushtetutes,vrasesit,organizatoret e droges dhe krimit duhet te perfundojne ne burg e jo te mbrohen nga llallat qe vendosteshin si kunguj ne pozita edhe epr inat te ish opozites,siq deklaronte sali berisha me krenari se jo i gjithe fisi Rama jane kriminel,duke lavduar Ina Ramen ne fillim per tu kthyer pastaj ta quan kurve dhe sherbetore e Rames,ku ishte ateher nishan gjenazja qe nuk fliste,apo rasti i ish presidentit Topi kur sali berisha zgerdhihej ne kuvend se as gruaja e vet nuk ja jep atij, e shume gjera te tjera qe vetem nje “demokrat” di dhe mund ti beje,e nese edhe ksaj radhe Rama dhe mazhoarnca do lusin kete opozite qe perbeht nga dyshja sali berisha e lul basha ateher do te deshtoi sepse shqiptaret ia dhane voten te beje shtet ligjor,ku krimineli denohet e jo te behet kryetar partie me leje te mjekut vetem per ti ikur denimit,ose kur policia kap kriminelet me 12 tone droge dhe llalla i liron e pastaj kur ti bejne azilant politik ne zvicerr apo angli i kerkojne policise ti arrestojne ose fajesojne policine pse nuk i kapin,ky eshte qellimi i tyre,prandaj nuk duhet lejuar te vazhdojne me kete avaz,dhe ti tregohet qiftit te alibeajt se nuk je ti mbreti qe tu bertasesh deputeteve ne komision se po su be siq them unedo behet lufte,se pari shko kap vllaun tend vjedhes en gjermani me tre karta identiteti,nje shqiptare,nje greke e nje serbe dhe ate si polic hetues qe prezentohej e pastaj del aty dhe shaj e kerceno te tjeret,por edhe kjo e ka ate anen e mire qe shqiptaret nuk e dinin deri vone ose nuk donin ta besonin sespe kishin krijuar nje bindje se “demokratet” jane njerezit me te ndershem e qe tash çdo shqiptari po i vie turp ti krahasosh me alibeajt,nishanin,e mos o zot me shkop noken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *