Pas SHBA edhe BE: Llalla të largohet, ne ftojmë Kuvendin të procedojë në respekt të plotë të ligjit

Prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri ka reaguar në lidhje me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm

Ashtu edhe si Ambasada Amerikane edhe prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri thotë se “Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita të qarta transitore”.

“Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita të qarta transitore – siç konfirmohet nga EURALIUS dhe OPDAT në opinionin e tyre në Kuvend. Ne e ftojmë Kuvendin të procedojë në respekt të plotë të ligjit”– thuhet në deklaratën e e prezencës së Bashkimit Evropian në Shqipëri.

Pra sipas BE, mandati i Adriatik Llallës si kryeprokuror ka përfunduar dhe tashmë ai duhet të zëvendësohet, ndryshe nga sa pretendon PD dhe LSI, që kërkojnë të mbajnë ende atë në krye të Prokurorisë së Përgjithshme.

Kujtojmë se EURALIUS dhe OPDAT i ka propozuar Kuvendi të Shqipërisë që Prokurori i Përgjithshëm të zgjidhet me një shumicë të thjeshtë votash.

Ndërsa me herët në ragimin e tij lidhur me çështjen e kryeprokurorit ambasadori amerikan Donald Lu tha:

Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë Parlamentit.

Ne nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin”. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Pas SHBA edhe BE: Llalla të largohet, ne ftojmë Kuvendin të procedojë në respekt të plotë të ligjit”

 1. Çina says:

  Heu!
  Edhe EU-ja , ja dhjeu PD-së.🤣

  1. Kujtimi says:

   BRAVO RAMES
   BRAVO BE DHE SHBA
   PD LE TE LEHIN SI QEN TASHTI

  2. eno says:

   Prokurori Adriatik Lalla do te mbahet mend si prokurori qe kriminalizoi shqiperine. Nuk ka patur kurre shqiperia aq shume krime keta 27 vjet sa kur prokuroria eshte drejtuar nga nje langaraq dhe hajdut Adriatik llalla.
   Adriatik llalla pushoi te gjitha ceshtjet e korruspionit te ministrave te qeverise se sali berishes.
   Fakti qe ne shqiperi eshte rritur kriminaliteti tregon se Prokurori i pergjitheshem jo vetem qe nuk e ka luftuar krimin por eshte bere pale me te. I gjithe sisteme i prokurorise eshte korruptuar nga dora e ketij krimineli qe ka favorizuar korrupsionin dhe mosndershkimin. Largimi i tij nga detyra megjithese i vonuar eshte gjeja me e mire qe po behet nga e cila do te perfitoje qeveria dhe shqipertaret. Krimi duke filluar nga sot do te filloje te kerkoje vrima ku te futet pasi nuk do te kete me kryebanditin Adriatik Llalla qe ta mbroje.

 2. Diamond says:

  Hani mut tani PeDeja dhe LeShelja

 3. liu says:

  Per nje muaj , Tahiri i pafajshem…
  Per dy muaj – Minnistri i Rendit me i suksesshem qe nga 1912. lol

 4. Besim Hajdari says:

  LUFTA PER GJYSMAGJELIN E SALI METES
  ADRIATIK RROTEN ESHTE LUFTA PER
  KOKEN !

 5. Alban Dega says:

  SALI LUL META… E DUAN SHQIPERINE SI ADRIATIK PALLA !

  Ne shqiptaret e duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  Ne shqiptaret e duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Kjo eshte Shqiperia qe Duam !
  Per kete shqiptaret 95 per qind properendimore
  i dhane shumicen e votave Edi Rames !
  Nuk ka pazare me kete besim te shqiptareve !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *