FOTOT / Çudira shqiptare, mobiliet “pushtojnë” rrugët e Tiranës

Rrugët plot me mobilie. Kjo është situata në lagje të ndryshme të Tiranës. Çdo ditë punonjësit e Bashkisë së Tiranës detyrohen që të largojnë mobilie të cilat nxirren jashtë përdorimit nga qytetarët.

Pavarësisht apelit të vazhdueshëm të Bashkisë, kolltukë, karrige dhe në jo pak raste edhe tavolina, pasi nxirren nga banesat, lihen pranë hyrjes së pallatit ose në sheshpushimet aty pranë duke zënë hapësirat për fëmijët apo për të moshuarit.

Paralelisht, punonjësit detyrohen që të largojnë nga rrugët edhe mjaft kuti kartoni e arka, ku fatkeqësisht, qytetarët ende nuk janë ndërgjegjësuar për moslënien e tyre vend e pavend apo për zaptimin e vendeve të parkimit duke privuar qytetarët e tjerë.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25189105_1018897988251771_666702428772347613_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25189105_1018897988251771_666702428772347613_o.jpg","attachment_id":"811468"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25289352_1018891971585706_2731958311432054513_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25289352_1018891971585706_2731958311432054513_n.jpg","attachment_id":"811467"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25158472_1018897951585108_799176908309872951_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25158472_1018897951585108_799176908309872951_n.jpg","attachment_id":"811466"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25075085_1018892111585692_8822933121040233330_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25075085_1018892111585692_8822933121040233330_o.jpg","attachment_id":"811465"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25189105_1018897988251771_666702428772347613_o-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/25189105_1018897988251771_666702428772347613_o.jpg","attachment_id":"811468"}]

3 komente në “FOTOT / Çudira shqiptare, mobiliet “pushtojnë” rrugët e Tiranës”

 1. Tiku-taku says:

  Nuk eshte “çudi shqiptare”, ore gazetar “dru-me-pre”! Eshte injoranca e drejtimit te instituticioneve qe eshte akoma “çudi”. Bashkia perpara se te kerkoje zbatim te rregullave duhet qe t’iu japi mundesi qytetareve qe heqin pajisjet shtepiakete qe jane te padobishme. Duhet qe te organizoje nje kalendar qe ne dite te caktuara qytetaret te kene mundesi qe te nxjerrin gjerat e padobishme dhe Bashkia me mjetet e saja te kete mundesi qe ti largoje ato brenda dites. Nuk mund te kerkosh nga qytetaret rregull kur nuk eshte vendosur ndonje rregullore. Vetem nje organizim i tille me dite te caktuara mund te kerkoje penalitete per ata qe nuk e zbatojne kete rregull.
  Por si gjithnje keta gazetare qe shkruajne gjera te tilla me shume e kane mendjen tek “lajmi bombastik” se sa tek informimi i njerezve.
  Gazetare leshi qe jane akoma te mbuluan me lesh, nga shpellat qe sapo zbriten.

 2. Nxjerja e mobilieve e sendeve te tjera te vjetra,do te thote se po zevendesohen me te reja.Kjo tregon se eshte rritur mirqenia,jane rritur financat,ka evaluor koncepti mbi jetesen e tjer.Por te gjifha vjetersirat nxiren ne nje date te caktuar dhe ne vend te caktuar.

 3. Mik says:

  Simbas fotove, nuk duket ndonje mireqenje ekonomike qytetare, qe kjo ” cudi shqiptare ” te jete nje fenomen shqetesues per bashkin dhe komunitetin.
  Te pakten fotot, te ishin ba ne ndonje zone ma luksoze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *