Erdogan del kundër SHBA-ve: Njiheni Jerusalemin si kryeqytet të Palestinës, Izraeli shtet terrori

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, ka apeliar për njohjen e Jerusalemit  si kryeqytet të Palestinës.

Kreu i shtetit të Turqisë i është përgjigjur njohjes nga Shtetet e Bashkuara, si kryeqytet të Izraelit.

Erdogan tha se Jerusalemi është “vijë e kuqe” për myslimanët, të cilët nuk do të pranojnë çfarëdo agresioni kundër vendeve të shenjta islamike.

Ndërkohë ai gjithashtu e ka kritikuar ashpër Izraelin, duke e cilësuar si “shtet terrori”.

Këto komente ai i bëri duke e hapur samitin e Organizatës për bashkëpunim islamik (OIC) sot në Stamboll,(TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Erdogan del kundër SHBA-ve: Njiheni Jerusalemin si kryeqytet të Palestinës, Izraeli shtet terrori”

 1. Klimax says:

  Po mire more Sulltan, kur ti thua “Izraeli shtet terrori”, nuk na thua, Turqia cfare eshte qe nuk lejon te drejten e kurdeve per vetvendosje? Perse i persekuton, i burgos, i vret dhe perse i trajton ata si terrorista? Perse palestinezet paskan te drejte per shtetin e tyre dhe kurdet jo?
  Kur ti deklaron se Jerusalemi duhet te njihet si kryeqytet i Palestines dhe na kujton se ky qytet eshte i “shenjte per myslimanet”, harron se pari me sa duket se ky qytet nuk eshte i “shenjte” vetem per myslimanet, por edhe per kristianet e hebrenjte dhe se dyti, nje status te ngjashem me Jerusalemin ka edhe Konstandinopuli apo Stambolli “yt”! Atehere perse nuk e respekton statusin e atij qyteti? Perse kerkon ta kthehet Shen Sofia, simboli i Ortodoksise, ne xhami?
  Hajde! Mos te vazhdojme me tej qe edhe qytetaret e tu turq po i kercenon, po i pushon nga puna dhe po i burgos duke i trajtuar si terrorista vetem e vetem qe nuk jane dakort me politiken tende!!!!!!

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  sumqir……………

 3. jon says:

  Klimax. Eshte tipike per disa perfshi edhe ty qe eshte nje ceshteje per te diskutuar dhe e fut ne koment gjera qe skane asnje vlere si ,kurdet, shen sofia etj. Pra eshte Izraeli shtet terrorrist? Nqs shikon harten kur u krijua Izraeli ne vitet 40 ose 60, 90 apo sot duket hapur se si ky shtet gllaberon toka duke shperngulur apo vrare populline lokale. Te pelqen ty qe ne qs ne vitet 40 prinderit e tu kishin 10 dynim toke kurse sot ty te ka mbetur vetem 100m. Gjithashtu eshte fakt se Izraeli sistematikisht bombardon apo pushton gjitonet. Kejo quhet terrorrizem. Ceshtja tjetra eshte e vertete se cifutet mund te kene pak pretendime fetare ne Jeruzalem por kryesorja eshte sic e pranon edhe ty se ky eshte qytet i shenjete vecanerisht per te krishteret dhe muslimanet dhe ne baze te marreveshjeve ne OKB palestinezeve u takon te kene kryeqytetin te tyre ne anen lindore. Cfare kane cifutet aty eshte vetem germadhat e nje ndertese romake qe ata e quajne tempull. Si mendon ti cfare lidhje kane cifutet ruse, polake apo amerikane me Jeruzalemin? Asgje.

  1. Klimax says:

   Nuk na thua, e para, kur lindi feja islame? E dyta, perse hebrenjte u shperndane nder shekujsh neper bote si ne Rusi, Poloni, SHBA, Gjermani, Hungari, Greqi, France, etj, etj? E treta, a ke degjuar per mbretin David? Ne qoftese jo, atehere meso para se te komentosh ndonje here tjeter per kete teme apo per tema te tjera se ishte mbreti i dyte i Izraelit dhe ai qe ndertoi qytetin e Jerusalemit 1000 vjet para krishtit dhe 1600 vjet para lindjes se fese islame!
   A e kuptove se cfare lidhje kan hebrenjte me Jerusalemin?

   1. jon says:

    E para. Hebrenjte qe ti nenekupton u shperndane nga cili vend? Jo nga Judea, por nga lindja dhe kryesisht nga Rusia. Dhe kejo rrace cifutesh quhet ashkanazi pra te bardhe si gjithe evropianet . Eshte pikerisht ky grup qe dominon Izraelin pra klasa superiore. Ne Izrael sigurisht qe ka autoktone cifute por ata duken njelloje si arabet. Keshtu ndodhe me cdo lloje cifuti si ne Maroko, Irak, Ethiopi etj jane te ngjashem me popullsine lokale , thjeshte kane adoptuar fene. Pra kejo rrace ska lidhje fare me izraelitet e lashte. Apsolutisht anje lidhje. Dhet te dish se vete zionistet kishin shume mundesi ta krijonin shtetin terrorrist cifut ne Rusin lindore, ne Ugande, Australi etj. Thjeshte donin nje vend qe te siguronin te vjedhurat dhe te mbronin kriminelet cifute nga drejtesia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *