Paralizohet Greqia, vijon me intesitet greva 24 orëshe

Prej orës gjashtë të mëngjesit, Greqia është paralizuar nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe që organizojnë konfederata e sektorit publik ADEDY dhe atij privat GSEE.

Është greva e 45 që prej vitit 2010 kur filloi në Greqi zbatimi i masave të rrepta të kursimit, të cilat vazhdojnë edhe pas shtatë vitesh. Sindikalistet greke protestojnë ndaj politikës qeveritare për kushtet e punësimit si dhe rritjes së taksave që kanë gjunjëzuar qytetarët.

Në grevë marrin pjesë nëpunësit e administratës civile dhe lokale, mësuesit, nëpunësit e bankave. Spitalet do të funksionojnë me personel sigurie, mjetet e shërbimit urban do të punojnë në mënyrë të reduktuar, anijet qëndrojnë të ankoruara në portë, shumë fluturime janë anuluar ose është ndryshuar orari i tyre.

Gjithashtu në grevë ndodhen edhe të gjithë gazetarët dhe nëpunësit e mediave. Sindikatat parashtrojnë kërkesat e tyre në mitingje të mëdha protestë në Athinë, Selanik dhe qytetet e mëdha të vendit.

Megjithëse Greqia ka arritur për herë të parë këtë vit, prej fillimit të krizës, një rritje ekonomike për tre tremujore rrjesht, papunësia është ulur nga 27% në 20%,depozitat bankare janë stabilizuar, çmimet e obligacioneve bankare kanë rënë dhe duken shenjat e para se vendi mund të dalë nga programet e ndihmës, përsëri ekonomia vazhdon të përballet me sfida të mëdha pasi reabilitimi i dëmeve të shkaktuara nga kriza kërkon shumë kohë.

Edhe sondazhet e shumta tregojnë, përveç diferencës mbi 9 pikë të konservatorëve që udhëheqin ndaj partisë qeveritare Syriza, frymën e pakënaqësisë së qytetarëve që nuk ndjejnë ende shenjat e përmirësimit te zhvillimit ekonomik.(tch)

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Paralizohet Greqia, vijon me intesitet greva 24 orëshe”

 1. mario says:

  Lajme per Arnautat,ne kete moment nuk ka asnje greve ne Greqi.

  1. Janullatos arxidoglyftis says:

   Ik o bythqir i janullës

 2. Bobi says:

  BRAVO GREKET QE NGRIHEN PER TE DREJTAT E TYRE DHE QE KANE SINDIKATA E FORTA DHE QE SJANE NE KONDICIONIN TONE. SMBAJ MEND NJE HERE QE POPULLI SHQIPETAR TE NGRIHET PER INTERESAT E TIJ DHE SINDIKATAT NUK EKZISTOJNE EDHE SE ROJNE ME 80 MIJE LEK TE VJETRA NE MUAJ. POPULL FRIKACAK I EDUKUAR NGA DIKTATURA DHE I MESUAR I SHTYPUR.

 3. 2018 says:

  Greket do mbarojne fare, po erdhi ne pushtet ai idioti i Micotaqis. Atehere thuaj se ka mbaruar greku dhe do kthehet ne nje kerme te Europes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *