Bashkohen PD dhe LSI, bëjnë gati skenarin për protestë para Kuvendit

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm ka bërë bashkë Partinë Demokratike dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Burimet thonë se këto dy forca politike janë dakortësuar që të mbajnë të hënën një protestë para Kuvendit.

Bëhet me dije se vendimi përfudnimtar pritet të merret sot nga demokratët  në mbledhjen e grupit parlamentar.

Qëllimi i kësaj proteste të opozitrarëve zhvillohet kundër procesit të zgjedhjes së kryeprokurorit të përkohshëm.

Ndërkohë ditën e hënë mazhoranca ka njoftuar zhvillimin e seancës plenare ku do të votohen 3 kandidatët për kryeprokuror të miratuar nga Komisioni i Ligjeve.

Opozita e ka cilësuar që prej fillimit antikushtetues procesin për zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm dhe i ka kërkuar mazhorancës që të tërhiqet.(TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...