“Revolucioni popullor”, Berisha ka një thirrje për të gjithë shqiptarët e ndershëm: Nesër në protestë para Parlamentit

Sali Berisha ka bërë një thirrje për shqiptarët që nesër të vijnë para parlamentit për të rrëzuar kryeministrin Edi Rama.

Ish-kryeministri thotë se nesër do të protestohet kundër kabinetit qeverisës si dhe mos kapjen e drejtësisë.

I shqetësuar për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm Berisha ka një tjetër tezë.

Postimi i plotë

Shqiperia neser ne ora 09:30 ne proteste para Parlamentit kunder:

-Norieges narko-prokuror i pergjithshem,

-Mbylljes se mega dosjeve

-Xibrakes per Olsi dhe Edi Rames,

-Saimir Trafikut,

-Mimi Trafikut

-Ilir Beqes dhe ndrikull Nushit

-Famozit Zho Zho

-Gjiknurit, narko-ministrave dhe narko-drejtoreve te narko-shtetit! sb. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

49 komente në ““Revolucioni popullor”, Berisha ka një thirrje për të gjithë shqiptarët e ndershëm: Nesër në protestë para Parlamentit”

 1. h says:

  Shko ha nji kovë me MUT maloku,qe të ngopesh.

  1. salih berisha terrorist islamik says:

   hahahaha sali shurra te dergova ne Messenger para pak min nje mesazh te vogel te dhe luli mamakes lexoje po te duash dhe me kthe pergjigje se rropt e familjes kam per te ti shkerdhyer.!!!!

   1. Shqipnia eme says:

    Terroristi Islamik Salih Berisha ka dhe nje tjeter arsye te bej greve:”

    Dorezimi i qeverise shqiptare per te lejuar varrezat greke ne Shqiperi”.Ndoshta dhe shitjen perfundimisht te detit nga Rama e socialistet patriote.

    Pra kete lajm kaq te rendesishem nuk e kane botuar akoma disa “gazeta”

    Shpresoj qe redaktort e temes mos blloojne komentin tem. Ju falemnerit!

    1. Siren says:

     Trim shqiperia ime .keta jane llum i kombit jashqitje e kombit e zhiten vendin dhe populli fle……

    2. Tori says:

     Ik bo nai koment aneJ nga panorama,,,,apo panorama i ka blloku komentet,,,,e jeni cu knej nga tema,,, protesten do ta bojme para baneses se sali berishes,,,i pari berisha,,,,pastaj te tjeret me rradhe,,, edhe rama po qe nevoja,,po listen e kryeson baca,,,,,

   2. Kriminel Tropoje says:

    Po pse more Kryekriminel , qe je zhytur deri ne mjeker me gjak, akoma ty duhet te degjojme.Qelbesire burre.
    Po Shkerdhenin ku e ke per momentin ???!!! Po Dasaren e Argites , ku e ke more kriminel edhe me digital ??!!!

  2. bozdo says:

   maloku u ben nenat te gjithé ju bashke me gjithe kta monstra pushtekare perfshire monstres berisha

 2. Tunxhi says:

  dmth. po nuk dolem neser ne proteste nuk jemi te nershem o Saluk, hahahahahahaha na shkrive o plakush i rrjedhur

  1. Roberto says:

   Hahahah jo jo o TUNXH ,Saliu eshte i ndershem dhe nuk duron dot padrejtesi.

   1. $$$$ says:

    O Robert koqja si e mbijetove 97n e ndershme ? Apo po notoje ne koqet e ndershme te sateme ?

 3. Bato says:

  Agjentura serbo-greke ne panik.Klithmat e tyre te coroditura lajmerojne friken qe i ka zene.SHqiptaret e ndershem ty dhe bandat antikombetare ju duan ne burg ooo Salimuti

 4. Tropojani Ndershem says:

  Thirrje per Tropojanet e ndershem, se shqiptaret nuk te vijne, mbasi te njofin se çfare muti je. Po ne rast se tropojanet e ndershem marrin pjese ne proteste, ti nuk mund te jesh aty, sepse nuk je njeri ndeshem.

 5. “populli shqiptare”
  s’kalidhje fare me banden e shpelles se salih rrahman sheqire brrishes ,
  te telekomandiar nga tutoret serb .
  Nji rrevolucion shqiptare do ndodhe vertete ,
  Prokuroria e Re qe do formohet ,do sekuestroje jo vvetem pronat e terroristit islamik te shpelles se vvicidolit saleh abdurrahman sheqire brrishes ,por edhe bandes se tij ,bashesh ,metes ,bodes,rulit ,e cju permban pragu gjithe Antishqiptareve qe shkaterruan te ardhmen e atij vendi dhe jeten e popullit Shqiptare.
  Ty personalishte o kryekurva e kombit do te shkoje ne hell -ne heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeell
  satnistin ,shpellarin qe therret “Dumbaben” !

 6. Miri says:

  Saliu eshte ne panik, mos e degjoni, ka hallin e femijeve te tij qe jane bere. super te pasur me leket tona.
  Le te dali vetem ne proteste, vetem ai eshte shqiptar i ndershem, ne te tjetet, jo.

 7. Rasel says:

  Revolucioni i pithit te sateme gagrena e shqiperise
  Ketu Serbia me ndihmen e vendeve fqinje dhe rusise po futet ne BE dhe Kosova eshte akoma e panjohur dhe pjestare e OKB dhe ti shkerdhate akoma me metodat e viteve 91 !!! dhe ben thirrje per destabilizim dhe trazira vetem e vetem per te marre pushtetin dhe per ti shpetuare drejtesise
  Si nuk ka ndonje Avni Rustem per keta Haxhi Qamilat dhe Esat Toptanet e Shqiperise se soteme

 8. Atdheu says:

  Ik mor plak matuf i semur psiqik

 9. Ali pazari says:

  Po tet emen e familjes tende ku e le ? Ham…ham….ham…

 10. bregdetari says:

  NESER NE PRORESTE PER TE SHPETUAR PARATE E VJEDHURA TE KETIJ PLAKU SHTRIGE
  TE LULBASHE TYRYFYLIT
  TE ILIRMETMONIK SHEMTIRAVE
  TE POLITIKANEVE HAJDUTE QE POPULLIN E DUAN DHE E SHOHIN VETEM SI MASHE PER TI PERDORUR NE INTERES TE CMENDURIVE TE TYRE PERSONALE DHE JO NE INTEFES TE VETE POPULLIT APO VENDIT.
  BOLL ME SHQIPERIA ME KETO PLEHERA TE HISTORISE.
  NE “GIJOTINEN” E PROKURORISE TE KALOJE I MADH E I VOGEL NGA I PARI TEK I FUNDIT.
  NE NJE “SHTEPI” TE PASTER KU MERR FRYME LIRISHT DHE MBUSHESH ME OKSIGJEN KU FUTET DRITA DHE SHKELQIMI NUK KA VEND PER PISLLEQE TE TILLA QE BEJNE THIRRJE PER PROTESTA SEPSE SHOHIN FUNDIN E TYRE.
  FUNDERRINAT NE KOSHIN E PLEHRAVE !

 11. ELOHIM says:

  AMON ME SHPETONI NGA BURGU !!!

 12. free says:

  ky gjak prishur serbofil gati gjithmon per interesat e huaja ne kurriz te ktij populli.

 13. Ballist puro says:

  O sale po pse populli vjedhjet dhe krimet e tua do mbroje, hajde trap qe je hajde, behu gati te shkosh ne burg bashke me lulin o hajdara hahahahahaha

 14. Qytetari says:

  Po po do vime ne proteste,por do vime qe te PESHTYJME TY, mu ne surrat o ndyresire o plera e ketij vendi.

 15. Hekri says:

  👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎

 16. Milan says:

  Neser i vini prangat e futeni Brenda qelbesiren

 17. salem says:

  Une vije ne proteste po te me sjellesh supermbesen ashtu me barkun jashte (gjysem e gatshme)

 18. gjergji says:

  burgu te pret o kriminel

 19. Albani says:

  SADO QE NE ATO QE THUA KA DHE TE VERTETA,PRAPE DUKE DALE NGA GOJA JOTE SALI NUK TE BINDIN,SEPSE TI JE KRYE TRADHETARI DHE KRYE HAJDUTI I SHQIPERISE.
  thirrjes tende vetem budallenjte,naivet,hajdutet dhe kriminelet I bejne iso.

 20. Ymer says:

  Ore ky ka rrjedhur ,do izoluar eshte fatkeqsi kombtare.

 21. Tropojani i Ndershem says:

  Te Qifsha Mbesen dhe Cupen….Kur na Flete per “Ndere” ti Kryekurve e UDB-se Serbe qe e ke ber Shqiperine Arabi…..lolo

 22. taraboshi says:

  O kriminel Berisha qeveria rrezohet me vote dhe jo me protesta se me protesta te dhuneshme qe beni thirrje ju i leni bythte brenda se i ke meduar ti qe me i vra 300 e sa te mundena (jo qe kush eshte ai budall qe sakrifikon jeten e vet se keni vjedh popullin vetem ata qe kan perfituar prej jush si ish qeveritaret tuaj nga komunat e deri tek ti biznesmen pronar medjash si Frangaj Peka Balliu Fevziu etj )

 23. Slda says:

  Ky i çmendur, do lidhur!👺👊👹

 24. taraboshi says:

  Kapeni e lidheni qenin .

 25. BERISHA LARGOHU says:

  Po ky nuk eshte i ndershm dhe paska thirrje per te ndershmit haha, shqiptaret ta bojkotojne krimin opozitar. Te ndershmit nuk mund te perdoren nga krimi.👎👎

 26. Eli says:

  Po ca thoni mer plehra . As ne 1997 nuk eshte zgjedh prokurori nga qeveria. Kjo na kthen 25 vjet mbrapa. Un them qe neser cdo shqiptar me mendje eshte para parlamentit

  1. Ti Eli dhe saliu, do jeni para Parlamentit,,, mos harro Kandilin qe tja mbash saliut,,,,

 27. Kisha terroriste "greke" says:

  Sali te erdhi ora te shkosh te sheqerja.

 28. , says:

  saleh vixhidoli mik ideal i gadafit.Populli Shqiptare nuk te ka ndjekur kurre ty o vegel e fabrikuar nga duart e anti shqiptarise.mallkimi i ketij populli po te afrohet.Mos fol ne emer te shqiptareve ,ata duan atdhe,shtet,dhe nje qeveri ,qe ti permirsoje jeten ne shtepite e tyre,ne truallin tone.

 29. KOLOMBO says:

  THIRRJE AMBASADES SH B A ZOTIT LU MOS E LEJONI BERISHEN ,LULIN ,ILIRIN ,MONIKEN DHE KOMPANI QE TE LOZIN ME FATET E POPULLIT SHQIPTAR AMERIK E KA NDIMUAR DHE PO E NDIMON KETE POPULL POR NUK TE LENE HAJDUTET ZOTI LU DI DHE SHQIP NUK JA HEDHE DOT SALI EKOMPANI LU MBESHTETE KETE POPULL KEMI BESIM

 30. PROTESTUSI says:

  Sa per kujtes per Z. Sali se ke harru Argiten Sy Peshkaqenin,Mallkeqin, Mediun ,Fullanin,Bashajt me qen e mac,ke harru ministrat e sterministrat e tu m, ke harru LIKEN FLORIRI dhe bashke puntoret e tij te ngushte,ke harru te vraret ne shesh,me 21 Janar , ke harru tragjedit e kohes tate kur ishe nalte madheni o Sali efendi,por para se te shkosh prapa hekurave hajde e me puthe pak ne prapanic o Sali efendi,bashke me suiten tende qorre. O Sali efendi tani je nje karte e djegur ,Akoma se ke kuptuar se je nje cop vemje e mbetur nga P.K.SH.

 31. Polici says:

  Kam frike se Vucidolsi do e beje martir neser Lulushen. Ca nuk pret nga i friksuari.

 32. BRSS says:

  PROTESTA E GOPIT TE SATEME TE SHKERDHEFSHA ROBET E SHTEPISE MOR HALE

 33. ALPINI.
  or popull ndigjoni kete thirje te ketyre tre opozitareve.se e kane nje hall te madhe.por jo per ju por per vete.Se te ishte per popullin do te kerkonin te na mblidhnin te pakten para nje javePor hallin e kana per vete.me mbrojtur pislliqet e tyre. te familjareve te tyre.Me paret tuaja sot nuk kane lene mbeturine te tregetareve te uzines dinamo pa blere per te treguar gjoja forcen e vet.Dhe nje porosi per keto te tre.Mos ju futni kesaj aventure neser se do te beheni .jo vetem gazi i botes.por edhe i vetvetes tuas kur te shikoni se kush ju ka ndjekur.

  o

 34. Alban Dega says:

  TE BLLOKU …. TEK BLLOQET E KUCEDRAVE TE KRIMIT TE SALI FLORIRIT & CORP .

  Te Lalzi i Sales, Likes, Mediut e corp!
  Te blloku… tek bloqet e Xenit, Armines, Monikes !
  Te pronat e grabitura nag Banda e Gangstereve !
  Te sarajet e dugajat e ” … Kesaj Mafia qe ka dale
  krejt jasht kontrollit “!
  Aty eshte vendi i popullit !
  Tek Blloku…
  Tek blloqet e krimit !

 35. Hetimicioni says:

  Une do te dale ne protesten e Saliut me nje çante te madhe te mbushur plot me hamburgera, sufllaqe, berxolla…
  Argita do vije me shishe birre.
  Ndersa e dashura ime do vije e veshur me sutjena me dantella dhe string firmato. I thashe te vishet me gjera lluksi per t’i tregu Edi Rames qe ne nuk jena legena dhe varfanje. Jetojme ne lluks dhe jena seksi dhe ne te opozites.
  Ndersa mbesa do vije me nje liber te shkruar se fundi mbi teorine e piercing ne Gjermani dhe ne Angli dhe shume detaje te tjera qe ju shqiptaret nuk i njihni akoma.

 36. Alban Dega says:

  A MUND TE PROTESTONI PERKRAH KETIJ XHAHILI TE BEOGRADIT DHE PUTINIT !?

  From: Alban Dega
  Date: January 25, 2011 at 12:21:34 PM EDT

  KRONIKE E EKZEKUTIMIT TE PARE BERISHIST NE SHQIPERI

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pese nenta tragjike …

  Dita e nente. Muaji i nente. Viti 1992. Nje trokitje jo e zakonshme ne deren e babait tim Ram Dega ne Bajram Curri. Ishte diku afer mesnates.
  Jetmira 7 vjece dhe Erjoni 5 vjec vrapojne drejte deres si dy engjej. Prisnin qe tu kthehej babai qe nuk e kishin pare per disa dite ” Babi… babi…babi” therrasin ata me mall per te jatin , vellain tim Agim Dega, ish- lider i opozites per Tropojen dhe nje nder inxhinjeret e ndertimit me rezultate te shkelqyera.
  Nena ime, e bija e Imamit te degjuar te Malesise se Gjakoves, sot fiks 75 vjecare,
  nxiton te hape hap deren… C’ te shohe !?
  Nente police fakira tropojane qe mbanin femijet, familjet e veta me ate uniforme qendrojne si te ngrire para saj.
  – Hajde, mireseerdhet , u drejtohet ajo per nje cast. A mos mi ka ndodhe gje djalit bre…
  Nente police ngrijne perballe nenes sime dhe dy vocrrakeve. Nuk dinin cfare te thoshin. Nuk dinin cfare te benin . Nuk dinin ku ti fshihnin syte. Nuk dinin ku te mbulonin turpin e shtetit qe perfaqesonin…

  Kur e keqja fillon nga maja

  Veterani i Luftes Antifashiste me plaget e nazisteve ne trup dhe ciflat e bombave te terroristeve te UDB-es ne koke e ne krahe Rame Dega, jurist i degjuar dhe ish-kryetari i Gjykates se Tropojes per disa vite, i shtrire pak me heret se zakonisht ate nate shfaqet ne dere dhe i fton mysafiret e paftuar te hynin brenda.
  Ata kane mbetur si te shtangur derisa njeri prej tyre i pergjigjet se kishin ardhur per te marre kunaten time Fatbardha Dega pasi prokurori kishte leshuar nje urdher arresti dhe ata duhet ta zbatonin.
  – Ligji eshte ligj u thote, im ate. Vecse a nuk kishit mundur ta beni nje gje te tille diten a ma heret ore burra malesie!
  – Na beni hallall ( na falni ) o Rame Dega , po urdheri eshte nga maja fare e nuk kemi cka me ba vec me e zbatue.
  – Edhe une kam qene polic dikur u thote babai, por kurre nuk kemi shkue ne shtepine
  e dikujt ne mesnate aq me teper me e marre nje grue jabanxheshe o burra. Po ju nuk kini faj. Bani detyren qe u kane ngarkuar.

  Nje mallkim me shami

  Me lot ne sy e duke mallkuar me shami ate majen qe kishte leshuar ate urdher njesoj sic kishte mallkuar me dhjetra here majen e meparshme Enver Hoxhen ” qe je ka e drejto kete vend si me ia pase inat popullit tand” .
  Bija mallakastriote e lindur ne Berat nderkaq ishte bere gati dhe del. Nente police marrin nje grua ne sy te dy vogelusheve e dy pleqve. Per hir te se vertetes nuk i vendosin pranga ne syte e tyre dhe as pasi e fusin ne makinen e tyre. E c’ka u duheshin prangat nente policeve ne duart e nje nene, e para grua qe arreston regjimi i Sali Berishes ne Shqiperi per aresye te mirefillta politike.
  Akuza e sajuar eshte shperdorim detyre, kur ajo sherbente si Drejtoreshe e Bankes ne Bajram Curri. Aresyeja e vertete eshte veprimtaria politike e familjes sone kunder atij regjimi dhe konkretisht artikujt e mi kunder politikes se mbrapshte.
  I pari gazetar qe e ka quajtur ate regjim demokrature qysh ne artikullin e pare te mirefillte kunder drejtimit te demokracise me mendesi e praktike tipike komuniste , sic e tregon edhe kjo ngjarje “Demokracia fiton cdo dite” ne mesin e qershorit te vitit 1992, kur Berisha akoma nuk kishte ngrohur mire karriken e Presidentit te Shqiperise.

  Ne emer te beses dhe mikpritjes shqiptare

  Kishte edhe nje aresye tjeter madhore. me 28 janar te atij viti, familja ime shpeton nga lincimi, nga poshtrimi dhe nga ndeshkimi liderin kombetar te opozites shqiptare Z. Fatos Nano me porosi te vecante te Sali Berishes, sic e ka pohuar ne prani te dy gazetareve te tjere vete Azem Hajdari ne shtepine e Guro Durollarit ne Hackensak te Nju Xhersit, ne viziten e tij te fundit ne SHBA.
  As prinderit, as vellai e shoku im me i mire Agim Dega qe sot punon si arkitekt dhe inxhinjer projektimesh ne nje nga firmat me prestigjioze te Nju Jorkut, ” Elez Dega i ri”,sic e quanin shoket e mi te punes ne ATSH sa here vinte per te me takuar, nuk e kryen nje akt te tille burerror as per ideologjine e as per syzet e Nanos, por ne emer te mikpritjes dhe beses se Malesise se Gjakoves.
  Falangat e murrme te Berishes e rrethuan edhe shtepine tone, hodhen edhe parulla ” Poshte Fatos Nano!” “Poshte Rame Dega” por asnje qime floku as bolesh nuk iu prek mikut te shtepise me bole qe i doli per zot e e mori ne bese. Lavdi mikpritjes malesore ! Lavdi beses se Malesise se Gjakoves.
  Ishte kjo burreri e bese shqiptare, ishte gjakftohtesia e prinderve ,e Agimit dhe e Fatbardhes trimereshe Corrushi qe ruante tek dera me nje sepate ne dore qe te mos hynte kush i gjalle brenda shtepise dhe per hir te se vertetes edhe trimeria e qetesia e Fatos Nanos, e shoferit dhe bodigardit te tij nga Kavaja. Ishte edhe trimeria e kusherinjve tane Avni Dega e Fatmir Dega qe shmangen nje kasaphane e vellavrasje, qe kishte urdheruar faqja e zeze e Malesise se Gjakoves dhe banditet e saj. Nuka ka pyll pa derra, thote populli.
  – Jam edhe me e revoltuar,me tha sot Fatbardha teksa po festojme 75 vjetorin e Ditlindjes se Nenes, jam me Fatos Nanon. Si nuk ua beri nje telefon prinderve as neve kur u kthye si kokrra e molles ne Tirane!? Te pakten te pyeste si jeni… Mosmirenjohes !Vesi me I poshter i njeriut!

  Kenaqesia e …O bama hallal bre burre !

  Ndjeva nje kenaqesi te vecante kur njeri prej atyre bashibozukeve,qe Berisha e pat derguar edhe ne nje ambasade shqiptare si shperblim per bemat e tij terroriste per llogari te tij, me thirri para dy javesh nga… dhe me kerkoi “sall ( vetem ) nja njemije dollare borxh” se kam mbete pa asnje cent ne xhep.
  – Po ti dergoj me kusht qe te therrasish edhe nje here ” Poshte Rame Dega” qe te ka shpetuar nja tri here nga burgu vec per hire te babes tend e jo per bakshishe e as per ty….
  – O me fal o Hamdi Dega po ashtu e kam pase urdhnin… O mi kerko falje Rame Deges pash Tyrben e Dervish Luzhes. O bama hallall bre burre se e di qe jam korite… o
  – Kerkoja Sales apo Argites , i thashe se, edhe ne saje te sherbimeve tua jane bere
  multimilioner dhe ta kane aq borxh, shtova para se ti mbyllja telefonin.
  Mbas nje jave Fatbardha Dega- Zeneli semuret dhe per tri dite me radhe lufton me vdekjen ne qelite e errta, te pista te burgut te Bajram Currit. Gjendja e saj vjen duke u renduar nga casti ne cast . Jeta e saj tashme ishte ne nje fije peri. Babai, vellai Agimi alarmohen dhe trokasin ne te gjitha dyert e drejtesise… Heshtje varri. Indiference makaber. Moskokcarje kriminale.

  Ne tehun e vdekjes

  Kryeprokurori i Tropojes Ram Muja, i thote vellait se nuk mund te beje asgje pa marre drite jeshile nga lart fare. Ne cdo dere qe troket ne Tirane i tregojne deren e Presidences, deren e Sali Berishes. Nje dere qe nuk hapet as per te e as per familjen e tij. Mehmet Elezi , eminenca gri e Berishes as nuk pranon ti hape telefonin.
  Mbas dy javesh, kur Bardha ishte me afer vdekjes se jetes me ne fund therrasin mjeken ne burg. Ajo, nje kolege e bashkeshortes sime konstaton shtatezani gjashtejaveshe dhe jep alarmin per ta nisur urgjentisht ne spital. Urdhedhenesit vonojne edhe dy dite te tjera. Gjendja e Bardhes ishte kritike.
  Bebja gjashtejaveshe ne barkun e saj ka mbaruar. Ishte teper vone per te. Ajo u vra, u ekzekutua nga maja e piramides shteterore shqiptare. Viktima me e re ne historine e Shqiperise. Viktima e pare e Sali Berishes,
  Krimi me i rende ish diktatorit komunist Enver Hoxha cilesohet ekzekutimi i Vera Geges shtatzene.
  Krimi i pare i Sali Berishes behet nje bebe gjashtejaveshe ne barkun e nenes.
  Vec Zoti shpeton jeten e se jemes. I shpeton jeten per te denoncuar me zemer nene ekzekutorin e bebes gjashtejaveshe te vrare ne barkun e saj. Denoncim i saj publik “ Kush i vret foshnjat gjashtejaveshe ne barkun e nenes, botuar ne “Zeri i Popullit” trondit jo vetem Shqiperine por edhe opinionin publik nderkombetar.

  Vdekje e fashizmit liri popullit

  Nga fundi i nentorit therras ne telefon vellain nga Madridi dhe me thote se se shpejti do te ishte gjyqi i Fatbardhes. Ishin castet me te renda per familjen tone. Duke ditur rrezikun qe me kanosej nuk me tha te kthehesha. Nuk ishte nevoja.
  Duke ditur se Fatbardha ishte viktime kryesore e artikujve te mi, e ndjeja detyrim te ishja prane vellait dhe familjes se tij ne ato caste. Pak para se te fillonte gjyqi e pyes Agimin nese e kishte deshmine e spitalit. Sic e kemi zakon te keq ne malesorit shpeshhere gjerat me rendesi jetike i leme per ne castin e fundit.
  – Jo, me thote. Shko merre! Nuk i dihet si shkojne punet neser i them une… Parlam Volam Scriptum Manent – Fjalet i merr era e shkruara mbetet.
  Edhe sot shoku im me i mire vellai im i mrekullueshem e kujton ate ngjarje dhe qesh duke me thirrur ” O Parlam Volam Scriptum Manent”!
  E kam regjistruar krejt gjyqin. “Mos e fik se do tu fikin ” me thoshte nga mbrapa Sali Lusha, qe me vone do te sherbente si bodigard i Berishes. Ishte nje nga deshmitaret qe do te bente fertele pretencen mjerane te shtetit dhe e bukosi fare gjykatesen qe ishte ne nje pozite me te vertete mjerane, por nuk kishte rruge tjeter.
  Ajo qe e dermoi regjizorin e ketij gjyqi farse ishin thirrjet e dhjetra te rinjve tropojane prane dritareve te gjykates: “Vdekje fashizmit! Liri popullit!” qe ishin nje surprize per te gjithe. Me shume se nje surprize e shpirtit rinor tropojan ajo ishte nje akt-akuze rinore e popullore per demokraturen e Sali Berishes.

  Hakmarrja e Berishes me ligjin e tij nazist godet gjykateset

  Ishin edhe ato thirrje qe demaksuan krejt farsen e sajuar keq te regjimit te Berishes. Fatbardha u lirua ne sallen e gjyqit me votat e dy gjyqtareve dinjitoze, dy nenave heroina tropojane qe nuk ia shiten fytyren e shpirtin e tyre djallit per fat te keq po tropojan…
  Pasojat do te ishin teper te renda per to. Pa u mbushur muaji nga vendimi i tyre, te dyja u pushuan nga puna ne baze te ligjit nazist 34 te Sali Berishes dhe regjimit te tij, ne baze te reformave qe godisnin cilindo qe mendohej ose spiunohej si ishte kunder diktatorit te ri shqiptar.
  Do te denoheshin me vdekje ekonomiko- financiare nga nje regjimi qe ne 1996- 1997 do te denonte me vdekje krejt Shqiperine me 10 mije viktima e mbi 4 miliarde dollare rrenime financiare e ekonomike.
  E regjizori i kesaj katrahure kombetare pati fytyre te kerkonte e te rikerkonte voten e shqiptareve. Kur nuk i doli numri jetik per te siguruar karriken e tij bashke me kusaret, bashke me bashibozuket, bashke me Mafian e tij i vodhi ato, i ndihmuar edhe nga krye-hajnat Fatos Nano e Ilir Meta Kokemadhi !
  ” 30 per qind e votave u numeruan keq ose shume keq” konkluduan vezhguesit demorkatike perendimore te ODHIR-it!

  Vrasesit e foshnjave orvaten te vrasin edhe te verteten

  Sali Berisha urdheron prokurorin Ram Muja te replikoje. Kryeprokurori i Tropojes i kerkon Thoma Gellcit, kryeredaktorit te “Zerit i Popullit” ne ate kohe te botoje repliken. Thomai i pergjigjet “ Menjehere vetem me sill nje dokument spitali si ky i Bardhes qe kam fotokopjuar dhe do ta nxjerr ne krye te faqes se pare repliken dhe dokumentin”! E pamundur.
  E boton gazeta e turpit antidemokratik “Rilindja demokratike” Titulli ishte “ Kush
  orvatet te vrase te verteten ne emer te foshnjave !? “ Gabim foshnjarak i despoteve te rinj me Berishen ne krye. Ne vend te vetullave nxjerrin syte e vet.
  Brenda 24 oresh merr pergjigjen e merituar nga nena e bebes jo vetem ai por edhe ish- lideri i PD-se per Tropojen nje fare Sabah Jemishta qe vodhi aq shume e beri aq shume korrupsion si nendrejtor i Tatimeve sa u detyrua ta flakte me turp nga posti vete Padrinoja. E kishte kaluar cdo lloj mase! Hiqej edhe si i ish i persektuuar politik.
  E di cila ishte deshmia e tij per kete persekutim.!? Ishte perjashtuar per nje vit nga Gjimnazi . Aresyeja!? Ne nje ditar personal kishte shkruar “ Te gjitha femrat shqiptare jane kurva!”Gjithcka dihej por jo se ku i fuste nenen, motrat dhe bashkeshorten e vet ! Titulli i pergjigjes eshte “ Vrasesit e foshnjave vrasin edhe te verteten!”

  E pabesueshmja….

  Nenat e motrat shqiptare me shoqatet e tyre organizojne protesta ne Tirane e shume rrethe te vendit. Ceshtja e saj ngrihet ne Asamblene Parlamentare te Keshillit te Evropes nga ish- nenkryetari i delegacionit shqiptar Z.Namik Dokle.
  Dy perfaqesues te Helsinki Watch te Kongresit amerikan vijne nga Uashingtoni per te verifikuar tragjedine. I kam takuar e kam biseduar edhe vete me ta ne Tirane pasi ishin kthyer nga Bajram Curri.
  Ishin skandalizuar nga grisja e faqes se rregjistrit te Spitalit ne Bajram Curri , ku ishin shenimet per kete akt kriminal pa precedent. “Nje gje e tille nuk ndodh as me diktaturat e gorillave ne Ameriken Latine”, me tha njeri prej tyre… “Eshte e pabesueshme se si mund te ndodhin akte te tilla kriminale ne nje shtet demokratik”
  Per fat te mire kishim origjinalin me nenshkrimin e mjekes, qe nuk kishte guxuar te denonconte grisjen e rregjistrit. Komiteti Shqiptar i Helsinkit nxjerr nje deklarate me te cilen denon ashper keqtrajtimin e Fatbardha Deges, qe mbetet me anemi te theksuar nga ajo dite e deri sot.

  Asnje perplasje as meri… Respekt dhe mirenjohje

  Asnjehere dhe askush ne fisin tim kurre nuk ka pas asnje perplasje as qejfmbetje me fisin e familjen e Sali Berishes. Bile xhaxhai im Elez Dega e ka pasur shok kur te dy studionin dhe punonin ne Tirane.
  Dy here me ka shpetuar jeten e babait tim te goditur nga infarkti kur punonte si kardiolog ne Spitalin Nr. 1 . E kam takuar disa here por nuk kam pasur ndonje lidhje te vecante pervec respektit per aftesite e tij si kardiolog.
  Te vellain, Selim Berishen, drite i paste shpirti, e kam pasur komisar batalioni kur benim zborin ushtarak ne Molle te Kuqe se bashku me nxenesit e Shkolles se Mesme Bujqesore “ 16 tetorit “ te Tropojes. Nju burre i mencur, skofnar, me kulture, gjithnje i qeshur, aktiv…
  Vdiq krejt i ri kur i duhej me se shumti keshilla e tij te vellait qe u katapultua ne krye te politikes shqiptare. Me shume se fatkeqesi per te vdekja e parakohshme e tij ishte edhe nje fatkeqesi per Salen e sidomos per Shqiperine, megjithese ky nuk degjon askend pervec vetvetes kur eshte fjala per piolitiken.

  Krisja qe thellohet ne hendek politik

  Krisja e pare me Sali Berishen fillon me pushimin tim nga puna si Editor per Kosoven ne Agjencine Telegrafike Shqipetare, ATSH ne qershor 1992 pa asnje aresye ligjore ose njerezore. Vec per aresye politike.
  Pushimi nga puna ne fillimet e ekonomise se tregut ishte baraz me denim me vdekje ekonomike e financiare per viktimen. Natyrisht nuk e kishja lene veten ne meshiren e askujt. Ne ATSH paguhesha rreth 20-30 dollare ne muaj.
  Qysh ne veren e vitit 1990 punoja si korrespondent i gazetave me te medha spanjolle “ El Pais”, “La Vanguardia” dhe 11 gazeta te tjera te huaja per Shqiperine dhe Kosoven . Fitoja rreth 2 500 dollare amerikane ne muaj. Ka pase raste si ne prillin e vitit 1992 qe kam fituar mbi 25 mije dollare me lajmet e sakta per perberjen e qeverise se re, qe i merrja nga burimi me i sigurte i mundshem, shoku i klases se vellait te vogel Besnikut, Azem Hajdari, drite paste. Vetem me ate lajm “El Pais”ka fituar rreth 25 milione dollare pasi ua shiti te tjereve.
  Kjo krisje do te kthehej shume shpejt ne nje hendek te thelle midis nesh. Behej fjale per nje hendek politik i pambyllur asnjehere me autokratin, me dhunuesin e te drejtave te njeriut, me rrenuesin e demokracise shqiptare, me despotin neo -komunist Sali Berisha.
  Pas vrasjes se foshnjes se palindur ai do te behej nje perfundimisht i pakapercyeshem.

  Nje jete e keputuar pa filluar mire

  Ne mes ishte jeta e posanisur dhe e keputur ne mes e nje bebeje gjashtejaveshe ne barkun e nenes e ekzekutuar prej tij dhe politikes se tij vrastare.
  Nje pjestar i familjes sone mungon perjete. Nje zemer nene mbeti e plagosur perjete. Shendeti i saj mbeti i cenuar pergjithmone prej urdherave te despotit komunist Sali Berisha!
  Nga shpetimtar i dyfishte i jetes se babait tim te nderuar kthehet ne ekzekutorin e nje foshnje te palindur ne barkun e nenes dhe rrenues i shendetit te se jemes se aaj.
  Me mijera krime e ekzekutime te tjera te shqiptareve do ti shtoheshin atij qe me atdhetarin kosovar te zhdukur pa lene gjurme Remzi Hoxha, me mbi 10 000 viktima te 1997-es, me dhjetra viktimat e Otrantos qe akoma nuk kane gjetur as prehje e as drejtesi, me 26 te vraret e mbi 500 te plagosurit ne masakren e korrupsionit qeveritar ne Gerdec me 15 mars 2008, me tre shqiptaret e ekzekutuar barbarisht nga Garda Pretoriane e Sali Berishes ne qender te Tiranes e perballe kamerave me 21 janar 2011….

  Mbas 18 vjetesh

  Sot vellai ka tre femije te mrekullueshem. Jetmira punon ne qendren me te avancuar te riprodhimit njerezor per ciftet qe nuk lindin femije ne Nju Jork. Erjoni eshte avokat biznesi ne Tenesi. Juliani i lindur ne Gjermani mbaron shkollen e mesme me rezultate te shkelqyera.
  Jane me dhjetra ofertat nga universitetet me ne ze te Amerikes duke filluar nga Harvardi, Princetoni, Jale e deri tek Stanley ne Kaliforni. Gazeta te shumta perfshi “ The New York Times” kane shkruar per rezultatet e tyre te shkelqyera, cka u ka siguruar edhe bursa te plota!
  Sivjet do te ishte ne vitin e dyte te Universitetit edhe bebja gjashte javeshe po te mos e kishte ekzekutuar Sali Berisha me politiken e tij te dhunes.

  Neveri… ndot

  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje urrejtje per Sali Berishen. Kemi neveri!
  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje lloj zilie per Sali Berishen. Na vjen ndot qe e kemi bashkevendas.
  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje armiqesi me Sali Berishen. Duke qene armik i popullit te vet ai eshte pikesepari armik i vetvetes, i femijeve te tij , i niperve e mbesave te tij. Ai ka njollosur e damkosur se pari emrin e tij por edhe te krejt brezave te le pas me zine qe e pllakosi nje popull e komb te tere nga Medvegja e deri ne Follorine, nga Pilati e deri ne Ulqin.
  E keqja e madhe eshte se tragjedive te hershme po u shton perdite te reja duke ia nxire faqen vendlindjes sone Malesise se Gjakoves, Shqiperise e krejt ne shqiptareve me politiken faqezeze te tij.

  Lotet e vajzes dhe kujtesa e djalit

  Sot pashe lot ne syte e vajzes sime 18 vjecare Deas kur po shikonte vrasjen makaber te refugjatit dibran Hekuran Deda e degjonte tregimin tragjik te shokut te tij ne duart e te cilit dha shpirt … I erdhi shume keq sidomos per dy jetimet e tij.
  Si e ka vra Sali Berisha ate njeri pa faj? Si i ka lene dy femije jetime!? Si do te rriten ata jetime!? Pse ua ekzekutoi babain !? Pse nuk e ndrron mbiemrin e ta beje Sali Bisha…
  Edhe me shume jane tronditur ata nga pamjet makaber te ekzekutimit te 68 vjecarit nga Gjirokastra Ziver Veizi ne News24 ore. –
  – How the military could shot an innocent people like him from Albanian White
  House. Just because he was looking over there? Unbelievable… Is the shoter a nazi ?
  Si mundet qe ushtaraku te qelloje nje njeri te pafajshem si ai nga Shtepia e Bardhe e Shqiperise!? Vetem sepse po shikonte atje!? E pabesueshme… A ishte nazist ai qe qelloi ?
  Nuk dija si tia shpjegoja… U detyrova ta genjej djalin vetem 14 vjec. I thashe jo po jane duke luajtur nje film kunder nazisteve dhe ekzekutimeve qe ata kane bere…
  – E tmerrshme… E pabesueshme, me tha . Cfare nuk ndodhka ne Shqiperi. Une nuk shkoj me ne Shqiperi. Edhe kur kam qene te dajet ne Valbone e kane vra nje grue edhe vajzen e saj. Eshte ba lufte atje. Kam qene vec kater vjec…
  Po e mbaj mend mire se i kane vra, i kane vra te shtepia e vete jo tek Shtepia e Bardhe e Shqiperise. Edhe xhaxhi Agimit ia kane vra nje bebe te palindur ne Shqiperi…

  25 JANAR 2011

  SHENIM: Ishte vellai im Agim Dega, bashkeshorti i Fatbardhes, i cili ne Kongresin themelues te PSSH-se, u ngrit ne emer te delegateve te Tropojes dhe deklaroi nga tribuna e tij :
  Jemi kunder emrit Partia Socialiste e Shqiperise, qe sidomos ne delagateve te Malesise se Gjakoves na kujton djegjen shkrumb e hi tri here te saj nga hordhite barbare serbe !
  Jemi kunder qe Partia Socialiste e Shqiperise te mbaje emrin e Partise Socialiste te Sllobodan Milloshecit, qe zbaton politiken e terrorizmit shteteror dhe te ” tokes se djegur” kunder vellezerve dhe motrave shqiptare ne Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e Luginen e Presheves…
  Fjala e tij u prit me klithma e zhurma frenetike te gardes se vjeter enveriste, njesoj bile edhe me ashper se ajo e Dritero Agollit…
  Me intersantja as RTSH as Rilindja Demokratike e Sali Berishes nuk thane nje fjale as shkruan nje rrjesht per kete qendrim atdhetar e demokratik te tij…
  Nuk kishte si te ndodhte ndryshe enveristet e Katovices ne te dyja skajet e politikes shqiptare i lidhte ne nje pike Katovica famekeqe …
  Gjysma e se keqes! E keqja e madhe ishte ndeshkimi i ketij guximi e qendrimi atdhetar deri ne ekzekutimi e nje foshnje te palindur ende ne barkun e nenes nga Sali Berisha dhe banda e tij e gangstereve dhe krimineleve qe do ta rrenonte demokracine dhe Shqiperine!

 37. Korçari says:

  Vetëm IDIOTËT dhe MASKARENJTË mund të shkojnë akoma në protestat e Sali KRIMINELIT, Kryehajdutit të pasurive të Vendit, Vrasësit Gjakatar të shqiptarëve, Kryetradhtarit të Kombit.

  1. AZ... says:

   Foli dhe korcari rrote ka.. I (them se do jete i vetmi ekzemplar ne Korce) se korcaret te majte o te djathte nuk Jane rrota ka….

 38. Jimi says:

  Populli pa tjeter qe do te dale ne proteste, por jo te pengoje reformen e shumpritur, por per te futur ty nje hu ne bythe se boll na e cave trapin !Vrases!

 39. Jimi says:

  Mos o zot t’ja lesh perseri ne dore jeten dhe fatin tend ketij vrasesi!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *