Ish- konsulli i Berishës përdor “Vatran” për të sulmuar Ramën

Pas Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, pothuajse me të njejtën gjuhë ka reaguar për votën e Shqipërisë në OKB kundër njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit, edhe Federata Panshqiptare e Amerikës “VATRA”.

Në një deklaratë publike, presidenti i “VATRA”-s, Dritan Mishto, e ka cilësuar votën e Shqipërisë si një akt antikombëtar dhe goditje që u bëhet marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe SHBA.

Por qëndrimi identik i Mishto-s me PD dhe me Sali Berishën nuk është edhe aq rastësor.

Dritan Mishto, është ish- konsulli i përgjithshëm i Shqipërisë në New York, i zgjedhur në këtë post me bekimin e vetë Sali Berishës gjatë qeverisjes së tij.

Sot ai përdori emrin e një shoqate që lindi me qëllime patriotike në vitin 1912, për qëllime kryekëput politike të 2017-ës.

Kjo nuk është hera e parë që Mishto abuzon me postin që mban në shoqatë.

Mishto dhe gruaja e tij kanë arritur deri aty se të kërcënojnë seriozisht integritetin e shoqatës “VATRA”, duke ndezur brenda saj një vatër korrupsioni.

Ky dokument gjyqësor i datës 18 korrik 2017 tregon se gruaja e tij Agata Mishto, anëtare e Këshillit drejtues të shoqatës së grave greko-amerikane dhe sekretare e kësaj organizate, ka blerë një ndërtesë prej 1.270.000 dollarësh cash nga shtetasi David Balaj.

Davidi është djali i Zef Balajt, i cili pas kësaj “shitjeje” është shpërblyer nga Dritan Mishto duke e bërë atë anëtar të kryesisë në “VATRA”.

Pyetja që ngrihet është se ku i gjeti Agata mbi 1 milionë dollarë cash për të blerë një ndërtesë? Është e vështirë ta besosh se mund ti ketë kursyer nga rroga e të shoqit si konsull në New York!

Pse menjëherë pas shitjes së ndërtesës, Zef Balaj bëhet anëtar kryesie i shoqatës “VATRA”?

Meqënëse në deklaratën publike, Mishto “i bën thirrje ndërgjegjes shqiptare kudo në botë që në këto momente delikate të rrisë dashurinë dhe besimin tek SHBA”, ai duhet të thërrasë po ashtu ndërgjegjen personale, përpara se ta përdorë shoqatën e të gjithë shqiptarëve si vend qokash për personat me të cilët e lidhin interesa materiale.(Lexo.al)

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/mishto-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/mishto.jpg","attachment_id":"817249"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/mishto-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/mishto-1.jpg","attachment_id":"817250"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/mishto-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/12\/mishto-2.jpg","attachment_id":"817251"}]

28 komente në “Ish- konsulli i Berishës përdor “Vatran” për të sulmuar Ramën”

 1. Kombi says:

  Nuk ka nevoje Shqiperia per kritikat e ketij te shituri . Te flasi ne emerin e tij dhe jo te VATRES ,ose ne emer te Berishes.

  1. adi says:

   a sa bukur a .
   rilindja e zbuloi se ne amerike nuk funksionon drejtesia, se amerika ka nevoje te beje nje reforme te thelle ne drejtesi dhe me shume mundesi do i cojme ne ndonje specialist ose saimir tahirin ose ulusi manjen sepse nje shtetase amerikane qe ben nje blerje mbi 1 milione $ brenda amerikes dhe amerikanet nuk e zbulojne dot patjeter qe ka nevoje per specialiste nga rilindja.
   a pika qe sju bie juve qe shkruani te tilla karagjozlleqe dhe ketyre qe ju besojne.

 2. tomorraku says:

  Ky konsulli me kujton Mal Berishen ne Londer qe nuk e linte postin e ambasadorit sepse e kishte emeruar Saliu me Nishanin .Po pse nuk e shkarkon dot ministri i jashtem , kur ky nuk zbaton politikat e qeveris Shqiptare, apo edhe ky kujton se e ka emeruar Saliu me Nishanin!?

 3. BUTRINTI says:

  FATKEQESISHT E KEQJA E SHQIPERISE JANE VET SHQIPTARET ….

 4. Landa says:

  S’ka turp, ky LEGEN!!👎👎

  1. spartaku says:

   Qenka koqe gomari me keq se Sali Berisha ky mut Mishto. Nga na doli kaq zagar ky qen qe lehe ne favor te Berishes.Berisha ka mbaruar,eshte i rrjedhur,ecen me prostat neper brek.

 5. Zihniu says:

  Ky ka qene i edukuar ne vendet islamike. Eshte nga Elbasani dhe eshte besimtar i madh mysliman. Ka vite qe ka ikur, çudi ka qene madje me mjekerr.

 6. Elinda says:

  Ne fakt Eshte Hera e pare qe Vatra kundershton te kuqte qe ne 1990! As vete Berisha nuk iu ka rene te kuqve keshtu! Kush eshte Mishta do thoni ju? Mishta eshte nje medioker dhe nje matrapaz si te gjithe shqiptaret qe kane nje karrige nen bythe! Te shohim cdo ti punoje dega e Michiganit mikut te saj, se ky nuk ka si del nga direktivat e Deges qe ia futi doktor Buqes per ti leshuar vendin Mishtes!

  1. Bushi says:

   Duket nga surrati ky mut,qe eshte njeri i keq.Qysh e mban “Vatra”kete matuf njeri,qe nuk ja vlene ta veshe edhe per te fshire kepucet.

 7. Azio says:

  Po kush pjerdh per keta kelyshe te Sali Berishes?
  Ketu ne SHBA shqiptaret as nuk e dine se egziston vertete “Vatra”
  Ate qe ata respektojne eshte ajo vater qe personofikon Nolin dhe jo keto surrugatot qe bejne nje politike injorante dhe mizerabel nga niveli,I cili as qe mund ti afrohet mendimit inteligjent shqiptar qe shfaqet ne biseda takime mes shqiptaresh qe jetojne e punojne ne Amerike,vecanerisht pas viteve nentedhjete.

 8. Prap says:

  Pa llogaritur faktin se edhe Berisha edhe Rama e dine se vatra asht nje vrime ku struken deshtaket , mediokrit, hajnat dhe gjithe felliqesinat , per te ngushulluar veten! Sepse vatra nuk luan asnje rol as ne jeten politike as ate komunitare!!!

 9. drita says:

  Ky Mishta dhe disa te tjere diplomate si ky u caktuan nga shteti yne si diplomate ne vendet e huaja por kur i mbaroi mandati nuk u kthyen ne Shqiperi por qendruan atje duke braktisur vendin tone.Keto nuk jane shqiptare te vertete.Sheti yne t`i ndeshkoje me ligj rastet te tilla e persona te tille qe shperdorojne detyren e shtetit duke spekulluar.

 10. hetusi i enverit says:

  Pa llogaritur se ky eshte i biri i nje hetuesi i kohes Enverit ne Elbasan.I jati nje qen bir qeni qe ka dhunuar te ndaluarit dhe ka denuar me pa te drejte per agjitacion e propogande.Qen bir qeni qe te dhunonte barbarisht kur te merrte ne pyetje dhe duhej te pranoje c’donte ai.E kuptoni i biri i nje enveristi te thekur ne krye te Vatres.Mjere shoqeria Vatra kush e drejton tani

 11. dru me pre says:

  Edhe ky Mish(to) per top(e) mungonte per ta plotesuar me mire spektrin antishqiptar e prokorrupsion qe po i dridhen themelet e qe shpresojme te ndryshoje per mire se shpejti.

 12. Marigoja says:

  Pirdhuni me gjithe vatren e Anadollakeve. Shumica e Shqiptarevet I kabere vend vehtes me pune dhe zgjuaresi Atyre u vjen ndoht nga kjo cerdhe injorantesh e batakcinjs qe e denigruan emrin e vatres se Nolit te madh.

 13. Patriot says:

  Vatra eshte organizata me me shume reputation me Amerike dhe me njerez me te ndershem dhe patriot. Dritanit I Jane lutur qe te merrte drejtimin e Vatres dhe si e mori qe to sherbeje Shqioerise dhe Shqiperareve. Dritani vjen nag nje familje e shkelqye e besimit Ortodiox ndersa e shoqja vjen nag nje familje patriotike e Nastove

 14. Po,Po says:

  Ju kujtoni se jini ende “Vatra” e shqiptarit te madh e te pa vdekshem Theofan Stilian Nolit , por populli i njeh mire , bijte e vet , miqte , dashamiresit dhe shqiptaret e vertete. Qysh me uljen ne poltronin e kryepeshkopit te KAOSH , te emisarit te kishes greke dhe te Asfalise , kolonel Janullatosit , nuk ka me “Vater” shqiptare , si dikur , por moçal grek ! Tashme e dinë gjithë shqiptarët , kudo që janë , se në atë moçal edhe festa më e madhe e shqiptarëve , siç është ajo e pavarësise , e 28 nentorit , në atë moçalin tuaj festohet me këngë , valle e bëma te gjuhës se “palikarëve” fanariotë . Nuk duam të dëgjojmë më për ju , qyshse u kthyet ne moçal dhe na vjen të përzier , kur përpiqeni të dukeni “shqiptarë” !

 15. Luli says:

  Nuk shof asgje gabim se çfare thote ky tipi.Pse jeni terbuar ju te Ripjelljes.Apo rendesi per ju ka vetem Erdokarni dhe Sorrrroasi.Keni pjerdhur nga trute po spo e kuptoni akoma.

 16. Tasim says:

  Ne radhe te pare Dritan Mishto eshte ortodoks nuke eshte musliman, jo ka mbaruar ne arabi jo me mjekrra
  500 budallalleqe
  Vatra eshte nje shoqat patriotike, po te mos te ishte Vatra nuke do te kishim Shqiperi, prandaj duhet te keni respekt per kete shoqat 100 e ca vjecare
  Vatra duhet te reagoj dhe te ngrej zerin per cfare do politikani dhe partie qe me politiken e tyre nuke perputhet me ceshtjen kombetare.
  Sa per djeni Zef Bala ka 60 vjet antari Vatres I cili ka dhene ne kontribut te math per ceshtjen kombetare per gjat ketyre viteve, nuke e dime ku I keni marre keto informacione ju? Dhe ka qene antar kryesie para se te behej kryetar z Mishto
  Per shtepi asnje nuke e merr me cash, te gjithe paguajne murgic

  1. Ay says:

   O Tasim, gjithe katundaret dhe ata gjasme te persekutuar( qe kane qene spiuna te sigurimit, ) kane hyre te Vatra. O Tasim, vatra ka qene organizate e majte qe kur e ka themeluar Noli, por ti ndofta nuk e di. Po qe e ka blere me para kesh ky zotnia qe ka qene ish konsull, e ka blere….. tani te te pyes ty si biznesmen qe je, a ble dot nje shtepi ne Amerike per 1250000 $ per kaq vite sa ka ky ne usa??? Apo aty te vatra burojne leket vete???? O Zoteri, i njofin shqiptaret te gjithe me rrenje e me dege…..

 17. baseta says:

  Qe shqiptaret kane qene pro izraeliteve e tregojne dokumentat e luftes 2 boterore kur jo vetem shqiptaret e thjeshte por edhe zyrtaret “kolaboracioniste ” ndihmuan keta fatkeqe. Me gjithese s’jam i majte mendoj se veprimi i Shqiperise ka qene nje mbeshtetje per njohjen e Kosoves.

 18. Ilir says:

  VATRA 105 vjeçare ka patur probleme edhe më të mëdha se dritanthin dhe i ka kaluar. Do ta kalojë edhe këtë dhe do të eci në rrugen e saj të lavdishme me mejkërr apo pa mjekërr.

 19. Ere says:

  Vatra e mire a e keqe, I ka 105 vjet .,Pra ka vjetersine e nuk eshte shujt. Vatra mban nje qendrim qe pasqyron nje mendim te shumë njerezve. Por pse valle kjo gazete per te dyten here ne kater muj sulmon nje person te vecant dhe zgjedhjen e tij ne krye te Vatres. Kujt I ka prishur pune zgjedhja e Dritanit, kristian ortodoks , ne krye te Federates? Pastaj Zef Balaj ka kontribu me dhjetra mijra dollare per Vatren e per Kosoven dhe ka qene anetar I kryesise se vatres per shumë vite edhe pse kusherini I tij i pare Gjon Buci ishte Krytar. Askush ska pas problem me kyt fakt ma pare . Kush pra ka interes tash te germoje e shperndaje materiale te tilla qe jane publike por per biznese private per te demtu reputacionin e dikujt? Kush jane ata qe furnizojne sene te ndyta me prish imazhin e nje njeriu thjesht se ai leshoi nje deklarate ne emer te nje organizate?? Pune e piste! Nese jane njerez ne SHBA sa keq! Nuk e dun Dritanin e ja fusin thiken keshtu . E turp per Ju qe botoni te tilla pislliqe. Aq me teper ne prag festash. Si kemi rene kaq poshte !?

 20. Dritan Shkaba says:

  NJE HAJDUT ME CIZME PA ASNJE SKRUPULL

  KY ESHTE KRYETARI I RI I VATRES ISH-KONSULLI I SALI FLORIRIT DHE MONIKES NE NJU JORK DRITAN MISHTO !

  Ka sherbyer me shume si kavatrice pet pastrim parash te pista te Mafias se Sali Berishes, Ilir Metes, Lulezim Bashes, Fatmir Mediut, Genci Pollos, Shkelzen Berishes, Agron Kulicit…..
  Ku i mori 1.8 milione dollare per te blere cash nje ndertese nga djali i Zef Bales !?
  Sa eshte vlera e deklaruar per IRS dhe sa taksa ka paguar Balaj dhe Mishto ne kete afere tipike per Mafian italiane per te pasturar parate e Krimit !?
  Me cfare ngriti nje biznes multimilionesh ne Nju Jork brenda tre vjetesh !?
  Nga rriga qesharake e nje konsulli !
  Jesus na ruaj mendte e kokes !
  Pervec lavatrices se parave te Mafias pitimo- familjare te Sali Floririt e Corp. Dritan Mishto ka bere kerdine edhe me pasaportat dhe leternjoftimet e shqiptareve te Amerikes.
  Ka mashtruar Qeverine Federale dhe Imigracionin Amerikan duke mos u leshuar pasaporta imigranteve te urdheruar per tu larguar nga SHBA kundrejt pagesave te majme deri ne 10-15 mije dollare.
  Ka bere spekullime e mashtrime me qerate e banesave dhe shpenzimet e sherbimeve duke paraqitur fatura 4-5 here ne te larta se qeraja e vertete dhe sherbimet e rreme.
  Vetem per nje panair me tre/ kater kavanoza turshi e gjoja produkte ushqimore ne Yonkers ka zhvatur nga MPJ e Qeveria shqiptare mijera dollare….
  Mashtrimet, petvetesimet dhe korrupsioni i tij ka lidhje edhe me lobingjet e PD-se dhe lidhjet e fshehta me lobin grek dhe serb ne Nju Jork e me gjere.
  Auditi i MPJ-se dhe Komisioni I Kontrollit te Shtetit duhet te beje ne bashkepunim me BKH dhe Prokurorine e Pergjithshme per bemat e ketij dallaverexhiu e hsjduti me cizme e pa asnje skrupull .

 21. Fan Konica says:

  NGREU NGA VARRI IMZOT FAN NOLI E RINGJALLE VATREN E SHUAR E SHURRUAR NGA BIJTE E KATILAVE DHE HAFIJET E ISH- SIGURIMIT E TE SHIK- T TE SALI GAZIDEDES !?

  Ringjallu si Jezu Krishti ne kete prag Krishtlindjesh e ringreje kete organizate lavdi plote dikur te krhyer ne nje shoqate oturakesh e mafiozesh – lavatrice parash te pista te Mafias se Sali Floririt e Corp. te gjakut e dherses te vjedhur e plackitur shqiptareve.
  Cohuni nga varri Imzot e bashke me Konicen dermoni keta hora qe per Vater kane poshtersine e kusarine dhe per oxhak kane krimin e Mafian jo vetem te Tiranes por edhe te Athines e Beogradit, qe i kane duart te zhytura deri ne berryla ne gjakun e djersen e dlire te shqiptareve si popull e shqiptarise si komb !
  Amen !

 22. vk says:

  Ky mbron interesat e USA apo shqiperis se spo e mar vesh

 23. Pokahontas says:

  Sa “patriote” te flakte qe jeni o shqiptare, qe as tifozllik ne futboll nuk dini te beni, ju vlon gjaku vetem kur luan Shqiperia me Greqine dhe Serbine, o “trima”…Nuk shikoni Edi Ramen qe po ju pi gjakun e po ju leron nenen deri ne kocke…po me ate s’merreni dot, nuk keni kellqe se ju shfaros 7 breza. Ku ia pa Shqiperia te keqen shoqates Vatra, Dritan Mishtos dhe gruas se tij? Sikur te kishte Shqiperia ca Dritanër e ca Agata me shume, ju siguroj se sot do renditeshim nder shtetet me te lumtura. Mesoni te shkruani njehere, me 4 klase shkolle jeni? Kot nuk thone: “Injoranca pjell perbindesha”. I thurni lavde droges e prostitucionit, jeni kurveruar ne shpirt e ne fizik. Vazhdon tradita e largqoftit qe te goditet i dituri, i shkolluari…po fatmiresisht pervec gojes hale qe keni, nuk keni gje tjeter…

 24. Bukuroshi says:

  Vatra ka shkelqyer per moral. Tash Vatra paska mundur vetveten me qelbesira, njerez te korruptuar. Keta njerez nuk kane turp. Turpi i tyre mbulohet me para te fituara me korrupcion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *