Vota në OKB/ Ngjela “shpërthen” ndaj Ramës: Ul kokën, o i mjerë, dhe prite fatin tënd, je trutharë si Enver Hoxha, injorant që nuk kupton dot asgjë

Si mund të shpjegohet vota shqiptare kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OKB?

Nëse kjo ka qënë një skemë që t’i japë mundësi kundërshtarëve të presidentit Trump të krijojnë retorikë të re kundër presidentit amerikan brenda Amerikës, as që mund të mendohet që intelekti i vobegtë i Edi Ramës të ketë hyrë në këtë lojë kaq të hollë.

Jo. Është një diçka krejt tjetër qëllimi Rama.

Le ta shohim.

l.

Zotërinj; keni në krye një kryeministër që nuk ka as gjykimin e një katërmbëdhjetë vjeçari.

Është i trembur nga forca që po tregon politika amerikane në Tiranë, dhe kërkon të nxisë politikën amerikane që ajo të mos angazhohet në çështjen e pastrimi të amoralitetit shqiptar.

Po ku dallon frika e Saliut dhe taborit të tij të korruptuar, nga frika e Ramës?

E keni parë Saliun që është kundër Amerikës dhe s’ thotë dot asnjë fjalë kundër saj po merret me ambasadorin amerikan në Tiranë? Eshtë fëminore kjo, natyrisht.

Kurse Rama nuk mund të kundërshtojë, por me frikën a tij, pret tinëzisht që herë-herë të veprojë njëlloj si Saliu.

ll.

Në fakt Rama është një trutharë njëlloj si Enver Hoxha. Se metodat e tij po përdor.

Po ku mbush ky pafille! Pse Amerika është në aleancë me Tiranën politike për një akt human?

O injorant, që nuk kupton dot asgjë!

Amerika ka interesa jetike në Shqipëri, dhe as që pyet fare për ty, se ka 97 përqind të shqiptarëve me vete.

Gjithsesi, ul kokën, o i mjerë, dhe prite fatin tënd me qetësi se të vjen ashtu siç vetë e ke kërkuar.

Nuk mund të ketë asnjë justifikim tjetër vota kundër Amerikës në OKB, veç kërkesës për shpëtim të Ramës dhe grupit të tij, sa injorant aq dhe i korruptuar.

Por kot e ka. Asnjë tërheqje nuk do të ketë politika amerikane në Tiranë kundër korrupsionit malinj që sundon mbi djersën, varfërinë dhe ndershmërinë ë popullit shqiptar.

Fakti historik i palëkundur është ky: interesi amerikan për Ballkanin Perëndimor arrihet vetëm me një Shqipëri të fortë dhe një botë shqiptare këtu, në aleancë me Amerikën.

Amerika kërkon një Shqipëri dhe Kosovë të fortë në këtë zonë: dhe do ta bëjë.

lll.

Pse nuk ia di politika amerikane hallin Edi Ramës?

Asgjë… vaji i kandilit korruptiv në Tiranë është në fund: shumë shpejt, të gjithë “pronarët e mëdhenj” politikanë, majtas e djathtas, do jënë në kllapat e rënda të ligjeve antikorupsion.

Halli i Ramës dhe halli i Saliu dhe i ministrave të tij që bënin si të çakallisur të hënën, është i njëjtë. Por frika e secilit prej tyre, është veçmas e ndryshme, sipas psikikës individuale.

IV.

Mos u mërzisni, o të mjerë! se nuk do t’ju ndodhë ndonjë gjë e madhe: jeni të varfër me para e me prona që nuk janë tuajat, dhe do ktheheni në një gjendje normale, siç keni qenë – të varfër pa para.

Për dënimin penal pastaj, ju duhet avokat dhe jo politikë.

REMOTE_ADDR:[]

34 komente në “Vota në OKB/ Ngjela “shpërthen” ndaj Ramës: Ul kokën, o i mjerë, dhe prite fatin tënd, je trutharë si Enver Hoxha, injorant që nuk kupton dot asgjë”

 1. Kozmo says:

  AMERIKA NUK E REGJISTRON FARE VENDIMIN E SHQIPERISE ,
  AS NUK KA PER TE TERHEQUR FBI , SEPSE NUK ESHTE SHOKU I BERISHES DHE I MONIKES , QE PO SHFRYTEZOJNE KETE GABIM TE RAMES DHE PO NA SHITEN SI GJOJA PRO AMERIKANET ME TE MEDHENJ TE GLOBIT . NGA FRIKA QE KANE PO PUTHEN NE BUZE ME AMERIKEN DHE PO NA DALIN ME TE NDERSHMIT E SHQIPERISE .

  1. Tani says:

   Ngjela, nuk jam dakord me komentin tuaj per disa aresye. Shqiperia po perpiqet te hyje ne BE dhe jo te behet shtet i SHBA-se. Prandaj votimi duhet te behet ne perputhje me BE-ne. E dyta, Shqiperia si edhe Europa ka shume myslimane (ne Shqiperi me shume) dhe Shqiperia nuk mund te votoje kunder deshires se popullsise mylsimane. Se treti, keto ka demokracia; per gjera jo shume te rendesishme mund te zgjedhesh te votosh sipas interesave te vendit tend. Se katerti, Izraeli nuk e njeh Kosoven. Perse ne duhet te behemi pro politikave Izraeliane kur ata jane kunder interesave te shqiptareve ne rajonin tone. Se katerti, Turqia po investon ne Shqiperi per ngritjen e flotes se pare ajrore dhe aeroporte te rendesishme qe do te punesojne me mijra shqiptare dhe do te ndihmojne me miliona shqiptare qe te udhetojne cdo vit jashte dhe brenda Shqiperise (perfshi edhe ty). Nderkohe, per fat te keq, Amerika nuk eshte duke bere investime te rendesishme ne Shqiperi, pervec mbeshtetjes politike. Amerika eshte aleati i yne i madh por jo e njejta mund te thuhet per Izraelin, edhe pse lobi Izraelit ka ndihmuar shume ne ceshtjen e Kosoves (shteti Izraelit nuk e ka njohur Kosoven). Vazhdon te mbeshtese Serine.

   1. Ti o Tani ose je budalla, ose i çmendur tërësisht.Si mund të duket e vogël vota kundër Amerikës.BE -ja uk mund të funksionojë pa Amerikën. Të paskan dehur premtimet e Edrdoganit, i cili ka interesin e vet në krye të çdo ivestimi.

 2. Lili says:

  Takuke pjerdhur fare…Si ka mundesi te derdellishesh keshtu…le ti leme te gjitha menjeane…dhe te flasim nga intetesi shqiptar. Israeli nuk njeh Kosoven o Taku o Maku … megjithese shqiptaret ishin te vetmit qe i ndihmuan ne luften e 2 boterore ata nuk njohin Kosoven…se funfi gsrantuan Derbine qe nuk di ta njohin Kosoven…prandaj Taku Maku leri gam gamet dje shko lexo…Rana eshte i vetmi politican ketu…ju tr tjeret jeni vite drite prapa

  1. Selim Dion says:

   Po Palestina e njeh Kosovën?
   O Lili o Pili!

   Informohu një herë a e njeh Palestina Kosovën, pastaj shkruaj.

 3. Harillaqi says:

  Po keta o palaço Avukat,te Ballkanit dhe te Be-s qe votuan kundra,mos vall jane te varfer,frikacake e pa tru? Ah mjere ti o Ngjela qe u bere gazi i botes.Ti je tamam si ai papagalli i thuthuqit Edi Paloqja.

 4. Jaho Gjoliku says:

  Dikur, kur babai i avokatit ishte minister i Hoxhës, dhe Hoxha ishte burre i mire, nje fare Kiço Spiri nga Koncka e Zagorisë, i shkonte ne ministri, dhe mbrapa deres I thoshte:: Kiço ti e Kiço unë, hape deren se kam pune.
  Ndersa bashkefshatari i vete Ngjeles, i ndjeri Tak Muzha nga Sheperi, I thoshte avokatit:
  Taku ti, e Taku unë, boll fole, se na hengre munë.

  Por avokati nuk degjon, dhe vazhdon ha mender kot se koti.
  Eshte kaq mediokër dhe bazik ne aresyetimet e tij, tamam si nje kooperativist i brumosur me mesimet e partise, qe thoshte:
  “Sikur te kishte jetuar Stalini edhe nja 20 vjet, kush e di sa perpara do kishte ecur Shqiperia.”
  Tani, thoni ju: Çfare ndryshimi ka ai kooperativisti nga avokati?
  Dakord pra, asnje ndryshim nuk ka.

  1. PidhiISateme says:

   Po ate ndryshim me ca qe thone sikur te ngrihesh Enveri nga varri vetem 5 minuta.

   1. Selim Dion says:

    E ke gabim, o Pidhi i sat ëme!

    1. PidhiISateme says:

     Selim o Trim, PidhiiISateme nuk gabon kurre.

 5. saliu says:

  Ore Spartak, je i mbaruar intelektualisht, psiqikisht, dhe menderisht.
  Tere jeten tende qe ne rini ke qene i disekuilibruar, keshtu nuk duhesh marre ne konsiderate.
  Mendimi logjik kalon neper disa shkalle , sic jane : perceptimi, metoda e krahasimit, analiza, deduksioni. Ju Z. Ngjela i kaperceni shkallet e logjikes dhe kaloni ne perfundime, duke i quajtur “logjike”.
  Cilen logjike perdorni kur analizoni ju Z.Ngjela? Logjiken e te nenshtruarit, te servilit, te imponuarit, te “yes man”.
  Ne qoftese prireni nga kjo lloj logjike “hallall Zyko Kamberi”.
  Eshte turperuese dhe ofenduese per cilindo shqiptar qe ka nje fije kulture dhe inteligjence mesatare te pranoje logjiken qe perdorni ju.
  Me vjen keq qe replikoj me ju sepse jeni po i njejti person qe keni qene ne rini, arrogant, mendjemadh dhe “derdimen”.

 6. Zagoriasi says:

  Ky Taku nuk ka rrjedhur porgo eshte pjerdhur.Tamam alabak rrugesh.apushtZagor

  1. irak says:

   Ky Ngjela asht nje palaço, more te gjithe e kuptojne se ky asht i pierdhur, po si nuk e kupton ky koqja se ka ike per lesh

 7. Lisi says:

  Taku është Monika mashkull !
  Nuk e lexova ç’shkruan , por , dihet ajo punë – tautologji! ( përdora fjalën tautologji , se Taku I ka qejf fjalët e huaja )

 8. Me ke te bashkohej Shqiperia me guatemalen apo me togon apo me trampin qe sic ka emrin ashtu eshte trap.
  Trapi do qe te hedhi boten ne lufte se aq tru ka.
  Bota arabe sapo ra ne qetesi ky gomari e futi ne konflikt.

 9. Nustreti nga Gjirokastra says:

  Taku te rrosh si kallep se mendja te ka lene vetem.
  Te ka ikur miza dhe ka mbetur kashunia bosh-thone tironcit.
  Zagoria eshte krahine e madhe me tradita te shkelqyera nga me te mirat.
  Por thone se, zagoritet shquhen edhe si guzhinjere te zote,po aq sa dhe te cmendur klasike.

  1. Jaho Gjoliku says:

   O Nustret
   Thone çfare thone, le the thonë, por po ti o burre me thashetheme merresh?
   Demek aI fshati jot i paska te tere te mençur? Çdo fshat, çdo qytet, dhe çdo shtet ka të çmendur. Nuk e di andej nga shteti yt, por ne Shqiperi kemi dy kampionë per meshkuj dhe femra: Saliu me Monën.

 10. Haka Tekizoti says:

  Për paralelizëm me reagimin e “të madhit” Ngjela vini re se cilët reagojnë si ai; janë të tërë ata, të cilët nuk janë me asnjë, as me Shqipërinë, pale me Amerikën, por që po shqyhen për t’u shtirur sikur i ha meraku për Amerikën, ndërkohë që vdiqën për pak pushtet për të bërë zakonin e hajdutit. Mendojnë se duke iu servilosur Amerikës ajo, “si e paaftë” për ta kuptuar ku e kanë hallin do t’i mbështetë në synimet e tyre prej hajnash. Fundërina!

 11. betixho says:

  SIKUR NUK FUNKSIONON KËSHTU KY EKUACIONI YT NGJELA! ËSHTË KUNDËR LLOGJIK.
  E PARA, E DYTA ÇËSHTJA E VËND VENDOSJES TË KRYEQYTETIT JERUZALEM TË IZRAELIT KA MBI 40 VJET DHE KA INTERESAT E NJË SHTETI,IZRAELIT.POR MEQË IZRAELI UDHËHIQET NGA ARSYETIMI I VENDIT TË SHENJTË LINDJA E JEZUSIT,NXIT REAKSIONIN EDHE PËR PALESTINEZËT TU REFEROHEN JERUZALEMIT LINDOR SI KRYEQYTET I TYRE PËR TË NJËJTAT MOTIVE TË SHËNJTA MUHAMETIT.PRA KA NEVOJË PER PROGRES BISEDIMESH MES DY PALËVE.
  KURSE IZRAELI NUK KA MBËSHTETUR AKOMA NJOHJEN E KOSOVËS,E CILA ËSHTË MË E RËNDËSISHME SE VËND NDODHJA E NJË KRYEQYTETI,QË KËRKON TI NGJELA PSE RAMA VEPROI GABIM.
  IZRAELI TË NJOHË PAVARESINË E KOSOVËS SI EDHE TË VAZHDOJË BISEDIMET PER JERUZALEMIN LINDOR PER SHTETIN PALESTINEZ.
  NGJELA! TI NUK JE I PAGABUESHMI,LERI INSINUATAT DHE TENDENCAT EKSTREMISTE APSOLUTE.DËGJO EDHE TI NGA NJË HERË,DHE SKEPSE OFENDONTË TJERËT SIKUR TI JE MESIA QË U PARASHIKON EDHE FATIN TË TJERËVE.GJITHKUSH FATIN E TIJ E KA NË DORËN E VET POR TI S’JE PROFETI.ULU PAK!

  1. Selim Dion says:

   Betixho.
   As Palestina nuk e njeh Kosovën.
   Si i bëhet hallit?

 12. Zorro says:

  Kjo tregon qe nuk eshte bythlepires i amerikes po te ishe ti apo saliu do votonit me te dya duart si bythlepires qe jeni …ka votuar drejt ,ashti sic votuan 127 vendet e tjera… Prandaj mbylle dhe mos bej zhurmusin per hicgje…

 13. krysho ludovik says:

  gjyna ka rrjedhur i ziu
  nuk thone kot qe mendja nje grusht me miza eshte

 14. Genti says:

  Pavarsisht qendrimit “sovran” dhe “konseguent” qe mund te supozohet se ka mbajtur qeveria jone ne OKB duhet paraprakisht te ishte konsultuar me Departamentin e Shtetit per te mos ju kundervene ne asnje menyre qendrimit te tyre. Nese justifikohet diplomacia jone permes qendrimit “kokseguent” ndaj ceshtjes Palestineze dhe Izraelti kjo eshte idiotesi e plote duke pare qendrimin konseguent te Autoriteteve Palestineze dhe shumices se vendeve Arabe ndaj pavarsise se Kosoves pavarsisht se jemi “vellezer” muslimane. Enver Hozha mbante qendrim te tile ndaj Palestinezeve jo si muslman pasi as qe behet fjale por per te vetmen arsye e te qenit anti -Imperialist e anti Amerikan i thekur. E te ndjekesh te njejten politike edhe mese 32 vitesh kur xhaxhi na ka lene shendene eshte jo vetem verberi por edhe me teper qendrim kunder interesave te vendit me dashjeapo pa dashje. Pas ketij qendrimi skandaloz Bushati do bente mire te jepte dorheqjen dhe Rama permes nje njohjeje rrufe te Jeruzalemit si Kryeqytet te Izraelit ti kerkonte te falur SHBA-ve ne emer te gjithe shqiptareve.

 15. faro says:

  O minister o kryeprokuror, perndryshe vetem rrufete e mia (se sa te forta jane pyesni Saliun), do t’ju leshoj.
  S. N.

 16. Zini says:

  O TAKU NA HENGESH MUTIN SE TI JA FUT KOT SI GJITHMON NUK DI ASGJE POR HIQESH SIKUR DI DO TJA DEGJOSH KRISMEN SH B A ME AVASH MOS JA FUT KOT

 17. Soni says:

  Ju te gjithe grini…
  Rama ka interesa personale me Erdogan, kjo vote eshte cmimi i Erdoganit…

 18. Niko Shpiragu says:

  Dje ne nje koment te keshilloja te mos diskutoje me me Monen se ajo eshte e nje niveli shume te ulet, kurse sot po kerkoj falje: vazhdo se ti je me te njejtin nivel me te, ne mos me poshte.

 19. Marjan Pjetraj says:

  Mundohu qe te shkruash sa me pak z Ngjela se u bere femije per se dyti here dhe mosha te vuri perpara me duket.Fol ti per Edi Ramen qe ka mbi 70 % TE POPULLIT ME VETE dhe ju nuk jam i sigurte a ju mbeshtet dhe familja juaj biologjike.

 20. taraboshi says:

  O Tak truthari don nuk don ti me Edi Ramen ceshtja shqiptare po perparon dhe duan nuk duan edhe P .D dhe L .S .I Edi Rama po behet lider ne ballkan . Flet p.sh sot Edi Rama per nje problem ne ballkan ose ne Europe ti me ato tjeret te dy partive qe permenda me lart dhe analistat e famshem tollac dhe kryemdhenj fillojne e flasin e cka nuk flasin kunder Edi Rames pas nje muaji kur e flet edhe Amerika dhe Europa ashtu sic e ka thene edhe Edi Rama atehere futni bishtin nen shale e nuk ndiheni ma . Sipas teje dhe atyre tjereve Edi ti bashkonte votat me ato 7 shtete qe nuk njihen fare dhe te delte kundra gjithe shteteve te botes N .A .T .O s dh O .K .B se se ka nje interes vetem Trampi qe nuk ja miraton as kongresi vet si edhe kongresment republikan se demokrat jo dhe jo .

 21. taraboshi says:

  Utzhfv gfk hlihibuoly,yx,hx,gx,gxy,,yx,,ukgchlhvlh ucxkv gbg,hlchchcchllhchhlvuvlhylchclhxxkggxggkxyhckgkxdydyk,yxystkbchkkgchllhvhkggkccgkkgkstzmf

 22. vito says:

  KU ke byth ti o legen te shash ENVER HOXHEN , ai as bythen nuk fshinte me njerez si ty , vet e ke then te mbante per budalla kur ishe ne bllok ,ENVERI ishte burri vetem qe nuk e rruajti as per ameriken dhe as per rusin , ishte zot i vertet ne vendin e vet dhe nuk dhiste njeri fare , flet ti bythlepires i amerikes njeri qe me shum do ameriken se vendin tend , rrot gomari .

 23. Toc kuklle says:

  Taku ke pjerdh. Arsyetimi se Rama votoi kundra Amerikes se ka frike nga drejtesia eshte idiotsia me e madhe qe mund te thuhet. Po te kishte frike duhej te votonte pro qe te mos e mernin me sy te keq. Po ti je toc kuklle. Rama votoi si gjithe bota. Trump ia futi kot dhe mbeti vet I nente. Dhe ketu mund te jete antitrump por jo antiamerikan.

 24. Avokat; Edhe sa do vazhdosh te cmendesh neper Media, a thua se Ti je “njeriu” me filo-Anglo Saxon (me sakte, te pelqen te quhesh filo-Amerikan), nderkohe qe per nje post Minister apo Kryeprokuror ke muaj (qe pas zgjedhjeve te 25 Qershorit) qe shpif e shan e kercenon Edi ramen. Ta them cope o ti cuni Kico Ngjeles dhe Vera Pojanit se, Edi Rames i hani MUTIN (Ti, Saliu, Iliri, Monika, Tosi, Media hale qe shpif e kercenon nen parate e pista te klaneve familjare dhe politike te Berishes e Metes) edhe per dy mandate te tjera pas kesaj qe ka marre me 25 Qershor 2017, sepse Ai eshte filo-Perendimori me i sakte deri me sot ne Shqiperi dhe Ballkan, sa Amerikanet dhe Europianet e kane kuptuar dhe besuar qe kur ishte Kryetar Bashkie, e me pare.

  1. PidhiISateme says:

   Kush je ti mer qerrata, Olsi Rama? Apo Gregu, vellai i vogel per babe i Edit?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *