Libri francez i 1553: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

 faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant.

– Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së Shpëtimtarit tonë Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishterë i Francës, Henri II, që tashmë fatmirësisht mbretëron”, të autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouillé, gjejmë një medalje dhe shkrim të veçantë, dedikuar heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

Nga Aurenc Bebja

Skënderbeu (i quajtur kështu nga turqit, pasi u bë synet, sepse më parë quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipërisë, vende të njohura më parë si Maqedonia, Muratit, perandorit të shtatë të turqve, i cili pasi eksperimentoj aftësinë e tij gjatë përshleshjeve, e bën atë shefin e tij të ushtrisë kundër hungarezëve, të cilëve Skenderbeu u dorëzua, për fat të keq të turqve.

Për më tepër, detyroi Bashën, sekretarin e turqve, që t’u shkruajë drejtuesëve të Krujës, që ai është dërguar nga vetë Murati për të drejtuar qytetin e lartpërmendur.

Kështu e mori në drejtim vendin e tij…

Murati u nis për Epir me një fuqi të madhe, duke e mbajtur Krujën të rrethuar pa sukses për disa muaj, vdiq nga trishtimi.(Darsiani)

  

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Libri francez i 1553: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës”

 1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

  dhe habitet dikush se perse turkoshqipfolesit e citojne heroin e KRISHTERIMIT G.Kastrioti si ”SKENDERBE”!!!!!???
  eshte e thjeshte,sumqiret vazhdojne ta citojne keshtu pasi keshtu e quajten paraardhesit e tyre turq…………..

 2. DARK_MATTER says:

  A E IMAGJINONI TE VDESI SOT TRUMP NGA TRISHTIMI SE SPO E PUSHTON DOT AFGANISTANIN

  IK ORE AURENC TRAPI
  DI PESE FJALE FRENCH EDHE NA SHET MEND

 3. Kujtimi says:

  Basha qenka I math

 4. Gjergj Kastrioti i pa bere synet says:

  Oooo…..oooo….. Mero te njoh dhe e di se nuk je i nivelit te kesaj “foshnjeje”, quajtur Bebja !!!!!! Ju lutem mos i jepni hapesire ketyre “femijeve” “historian” se po na stresoni deri ne ate mase sa mos e hapim me faqen e Temes !!!! A i redaktoni ,i verifikoni se ç’shkruhet tek Tema ???? Apo ç’i qi temen ,as ju rruhet fare per drejteshkrim apo seriozitet te “lajmeve qe transmetoni nepermjet faqes suaj !!! A e lexoni “xhevahiret” e Bebes citoj: Skenderbeu i quajtur keshtu nga turqit pasi u be synet , se me pare quhej Gjergj Kastrioti …. bla …bla /. More thoini keti alifmatraku qe Skenderbe ( Iskander-beg ) nuk eshte llagap (emer), por titull (grade) qe u jipej luftetareve (jo ushtareve por oficereve madhor) per meritat e tyre ne fushen e betejes dhe nuk u jepej se beheshin synet ……….!!!!! Le ti thoni qe te mare historine e Shqiperise te shkolles 9 vjeçare dhe do gjeje me shume te reja se sa ne biblotekat e universiteteve te Frances !!!!! Ene nje verejtje Bebes kur perkthen perdor jo fjalorin Frengjisht -Shqip por, Dictionnaire Larousse Frengjisht .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *