George Weah zgjidhet president i Liberisë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

George Weah, fituesi i Topit të Artë në vitin 1995, ka shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale të Liberisë.

Ish-ylli i Milanit dhe Paris Saint-Germainit, George Weah, festoi fitoren në garën për president të Liberisë.

Weah, u bë futbollisti i parë afrikan që e fitoi Topin e Artë në vitin 1995.

Ai iu fut politikes pasi u largua nga futbolli dhe u mposht në zgjedhjet e vitit 2005, para se të rikthehej këtë vit si kandidat i Partisë për Ndryshim Demokratik (CDC).

Duke festuar fitoren, Weah shkroi një status në Twitter: “Thellësisht i emocionuar, dua t’ju falënderoj juve, popull i Liberisë, se më nderuat me votën tuaj sot. Shpresa është e madhe”.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *