Nexhmije Hoxha: Një mesazh për të gjithë ata që më “vdiqën” dhe më akuzojnë se helmova Enverin

Pak ditë më parë në media qarkulloi lajmi i vdekjes së gruas së ish- diktatorit, Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha.

Edhe pse bëri “xhiron” e mediave ky lajm rezultoi i pavërtetë.

Nexhmija ka folur  për herë të parë në lidhje me këtë ngjarje, në një rrëfim për gazetën “ Dita” .

Ajo shprehet se ishte nusja e djalit, Teuta, ajo që e zgjoi nga gjumi duke i thënë: Ngjallu se të kanë vdekur para kohe…

– Kjo letër duket si një përgjigje për ata që të “vdiqën” disa ditë më parë, e pyet gazetari Xhevdet Shehu

– Mund të merret edhe ashtu, si një përgjigje për ata që sajuan atë lajm të rremë me shumë keqdashje dhe ligësi, – ma ktheu ajo. – Por unë nuk e them këtë në letrën e urimit që po u jap për Vitin e ri 2018. Unë u drejtohem veteranëve, miqve e dashamirësve dhe gjithë shqiptarëve.

– Sidoqoftë, ai lajm ju tronditi ndopak, apo jo?, i thotë Shehu.

-Aspak. Madje u zbavita. Ju e kishit shkruar shumë mirë në gazetë përgënjeshtrimin. E përgënjeshtruan publikisht edhe Pranvera dhe Teuta. Unë u zbavita dhe kemi qeshur me atë marrëzi. Isha shtrirë dhe po pushoja si çdo ditë, kur më vjen Pranvera dhe më zgjon: “Po ngjallu, më tha, se të kanë vdekur para kohe…” Nuk e morëm vesh se kush e fabrikoi atë lajm, por pak rëndësi ka kjo, pasi janë ata që na sulmojnë prej më shumë se njëzet vjetësh… Por mendoj se në përhapjen e atij lajmi kanë përgjegjësi edhe gazetarët, ata që e shpërndanë nëpër portale, pa e verifikuar. Ku është profesionalizmi dhe etika profesionale në këtë rast?

Ajo flet dhe për debatin dhe akuzat ndaj saj, për helmimin e Enver Hoxhës.

Është një debat i stisur dhe për të krijuar konfuzion.

Kjo çështje është shumë e qartë dhe unë nuk merrem me to. Folën njerëz me integritet si Dr. Sabiti, Isufi e njerëz të tjerë.

Unë i kam shkruar këto në librat e mija dhe nuk do rri e të merrem me shpifje.

Ua kam dhënë përgjigjen njëherë e mirë në letrën që i kam drejtuar Ilirit e Teutës dhjetë vjet më parë, në 100-vjetorin e lindjes së Enverit.

Është e kotë të merresh me shpifjet. Tani po vazhdoj të shkruaj kujtimet e mija…” thotë Nexhmije Hoxha.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Nexhmije Hoxha: Një mesazh për të gjithë ata që më “vdiqën” dhe më akuzojnë se helmova Enverin”

 1. Vetetingu i ramiut says:

  Po pse habitesh se mos kane kohe te merren me varrezat greke ne toke shqiptare dhe detin e shitur mileti anadollak erdoganistan.
  Ti ske nevoje te vdesesh se kur vat mbahen mend dhe te vdekura.

  1. Lab I Keq says:

   Kur…Ve Miku im është profesioni që ua dha pluralizmi fermave të pragut tënd. Kusherirat në Greqi, nëna jote në Itali motrat e tua në Angli kurse yt at në Francë mbajnë gjallë prostitucioni me gishta përpjetë. Qoftë viti I rri një kurvellek për ty edhe të afërmit e tu.

 2. Shqip says:

  Nusja e djalit e ka Teuta.
  Pranvera eshte e vija.
  O gazekar…

 3. DASARE OSE 'SUPERMBESA' says:

  U BEFSHA MUTIN NE GAZETARI !MIRE ENVERIN E QUANI DIKTATOT PO HIDSTORIJA SI DO EPITERTOJE KRRIMINELIN SERB SALI?
  KUR JU NUK DINI AS EMEREIN E VAJZES PRANVERA SI MUND TE QUHET GAZETARI DHE E BENI NUSE TE DJALIT!

 4. Kellira says:

  Po atyre veteraneve qe futet ne burg dhe i pushkatuar a do t’iu kerkosh falje?!

 5. TROPOJANI I SHITUR TE UDB-ja says:

  @@Nexhmije:PERPARA SE TE NA “IKESH” NGA KJO BOTE NA BE NJE “NDER”…NA THUAJ KUSH E VRAU MEHMET SHEHUN…te pakten te te Repektojme per nje “Nder”……qe tu mbullet goja Spekulimeve…..
  Nje Gje Enveri Vrau Burrat, sepse keta qe na Qeverisin sote kane dale nga “Koqe te Tredhura”….sa nga Greku dhe Serbi…..
  po si moj Nexhmije:TE NA LINI NJE GJYSEM-VELLA TE KARAXHICIT si Sali Berisha, te behet Zevendesi i dyte i Enverit….kaq poshte rate???

 6. fiqo says:

  Znj. Hoxha, mos u beni merak, ju j’u shtohet jeta…..le t’e hane MUT keta palo “analiste, gazetare dhe politikane te tipit, noka…”

  Tani, te gjithe dalin anti-komunista, disidente te zgjuar…..prandaj dhe jemi kaq mire…..

 7. Mbylleni gojen kerrma,kriminelet e nje populli qe e mjeruat deri ne ate mase sa donit ta ushqenit me bar,rrace e keqe ,tradhtare te kombit

 8. Arsimi- Prishtine says:

  Shendet loke. Paq uraten!

 9. vjola says:

  Blu dhe vetem blut do te nxijne kete vend . Respekte Nexhmije Hoxha .

  1. Lugati says:

   ik mi buce kurve plake gjakatare karthyse degjenerume..kush te mer interviste ty ja qifsha rracen kuceder serbe

 10. spartaku says:

  Kushe kerkon t’i beje gropen tjetrit, me pare ja bene vehtes. Nexhmija,rrofte sa ti doje qejfi saj,dhe u lumturoft.Gojet e liga ate pune kane te shpifin intriga.

 11. Beho says:

  Mace e zeze ti duheshe te vdisje si Elena Caushesku,por nuk pati kush te hiqte qafe
  Sepse ata qe erdhen ne pushtet jane bijte e
  PPSH dhe cfare lind nga macja gjuan minj

 12. Kasandra says:

  Mahana për trahana!
  Artikuj pa fund përtypin pa pushim të njejtat të thëna dhe opinione si lopa kashtën me shpresë se titujt e tyre bombastik komercialë do të lenë ndonjë gjurmë në favor të politikanëve të tyre historikë dhe aktualë. Po ja që lexuesi nuk është aq naivë sa të besojë hamendjet dhe komentet e shtypit për socializmin shqiptar para përvojës së vet jetësore dhe fakteve ndërtimtare të asaj kohe.
  Si u shua Enver Hoxha dhe mosmarrëveshjet në familjen e tij për këtë çështje nuk kanë asnjë vlerë dhe asnjë interes për publikun e gjerë. Pse?
  1. Sepse populli e ka bërë të veten, e ndoqi me dashuri dhe e përcolli me nderime Enver Hoxhën. Sido që të jetë ndarë nga jeta nuk ndryshon asgjë në figurën e tij. Historia është bërë. Nëse uniteti i familjes Hoxha është dëmtuar nga kjo çështje prapë nuk ia vlenë të diskutohet sepse nuk e ndryshon as historinë e kohës së Enver Hoxhës as figurën e tij prej udhëheqësi dhe atdhetari të madh.
  2. Sepse familja Hoxha ashtu si shumë të tjera nuk i ka shpëtuar me kohë gjurmimit dhe goditjes së hallkës më delikate në familje, deri sa e theu atë ashtu siç ra edhe Shqipëria si dominoja e fundit. Këto janë të lidhura ngushtë. Shumë familje kanë probleme, ndoshta shumë më të forta, por do të dalin njerëz me kurajo që të zbërthejnë tragjedinë që ndërroi drejtimin e zhvillimit të Shqipërisë nga majat më të larta drejtë greminës për ta shpallur socializmin shqiptar të falimentuar, atëhere do të kuptojnë se janë mashtruar e keqpërdorur nga forca të errëta të maskuara të cilat vazhdojnë akoma për të thelluar përçarjet ku të mundin, për t’i vënë shqiptarët kundër njëri tjetrin. Dhe atëhere ata të gjithë do të ndjejnë nevojën që të bëjnë paqe me veten dhe me pjesëtarët e tjerë të familjes.
  3. Sepse kundërshtarët e sistemit socialist ose agjentë të tyre, si dje edhe sot, janë të interesuar vetëm për mirëqenien dhe pasurimin e tyre me çdo mjet, për një sistem klasor të quajtur demokratik ku pakica sundon dhe shfrytëzon shumicën madje dhe popuj të tjerë, për një sistem që pjellë pasuri për 1% të popullsisë, konkurrencë të egër dhe falimentime për borgjezinë e mesme dhe varfëri e plagë të rënda për shumicën. Këtë e shikon kudo, në Lindje e në Perëndim. Sistemi socialist i kishte mbyllur shtigjet e shfrytëzimit e të pasurimit në kurriz të tjerëve dhe vendosi barazinë sociale, përmirësimin e jetës për të gjithë krahas forcimit të ekonomisë dhe të shtetit të popullit. Ligji ishte i njejtë për të gjithë. Kush përbuz atë kohë përbuz publikun e gjerë dhe udhëheqësit e tij. Kush është atdhetar e respekton historinë për vlerat e saj që na nderojnë të themi “Ti Shqipëri më jep nder, më jep emrin Shqipëtar.” Gëzuar Vitin e Ri 2018! Kasandra.

 13. miri says:

  ZOTI ka vendosur tja mari shpirtin avash avash kesaj shtrige.!125 vjet do jetoje,deri sa ti shkoje goja tek bytha.

 14. murat kepa says:

  Do tju besh nder shokeve tuaj komunista dhe trego:Kush e vrau Mustafa Gjinishi dhe pse?Kush e vrau Qemal Stafen,kushe spiunoj dhe pse?Kush e vrau Koci Xoxe dhe pse?Kush e vrau Beqir Ballukun dhe pse?Pse u vete vra mehMETI,…J.

 15. joel shkodra says:

  Nuk merret vesh se kush e zgjoi per ta “ringjallur”. Ne fillim ajo vete thote “Teuta, nusja e djalit”. me pas thote “Pranvera” (qe eshte e bija). Aman, o shoqja Nexhmije, na e sqaro mire se kush te zgjoi e kush te “ringjalli”. Kush e ka ate “merite”? Teuta, nusja, apo Pranvera, vajza?

 16. ....... says:

  JUVE qe e shani ja u shkerdheu kurvat sa ishte ne pushtet, tani ju shani si burra kurva se perveç gojes nuk ju ka ndgelur gje tjeter , legena te degjenerum , ajo esht nje plak dhe duhet rrespektuar ju dobiça sa ishte ne pushtet i bet shuplaka me shum se te ter , sot ju plerat pa moral e shani , se te persekutuarit politi te vertet qe jan fare pak nuk flasin , te rroj sa ti doj zemra , ndonje nder sme ka ber , por si plak e vjeter qe esht i uroj ter te mirat ,esht grua fisnike.mi te gjitha patriote ka luftuar per lirin e kti vendi meriton rrespekt.

 17. Pantera e zeze says:

  Rrofsh “shoqja”Nexhmie,jetofsh si mos me keq degjenerimin e familjes tende,
  Kur te ikesh ne ate bote tregoja edhe Enverit triumfin e revolucionit qe korret.

 18. goni says:

  Absurditeti ska kufi! Nje akuz qesharake,dhe e padenje! Enver Hoxha,hyri ne Historin Boterore,i qarte i kthjellet,si uji i Maleve Shqiptare! Ky uj i kthjellet,ruajti kthjlltesin e Tij,per 30 Vjet merradhe.Te gjitha veprat e Tije qe nga Dita e qe mori Pushtetin,deri ne Vitin 1975,qartesun krejt Boten,dhe i ben me dije Opinjonit pro Tij ne Bote se eshte nje Vend ne Planet,qe jeton ,gezon,i lumtur,pa borgje dhe krejtesisht,nga burimet e ktij Vendi! Pas Ktij Viti,ky uj i kthjellet,u turbullua,zilija kaploj Fqinjet,dhe krejt Boten Kapitaliste,dhe Revizjoniste! Nje propagand e fuqishme u ngrit kunder Tij, ne kufijt e ktij Vendi,u instalun,Satelitet me moderrn te kohes,me qellimin e vetem,te rreklamohej jeta perrallore ne Vendet Fqinje. Kta Satelit,turbulluan jo vetem Udheheqesin e ktij Vendi,por ky Turbullim,erdhi per shkak,te turbullimit qe ju be Popullsise,se ktij Vendi,dhe ky ishte shkaku i turbullimit te Enver Hoxhes! Enver Hoxha me mijra here e kishte thene e shpjeguar,se kta gjera behen,per te rreklamuar jeten qe behet ne kta Vende,e kishte then se prapa kulisave te ketyre rreklamave,droga kishte marre udhe,degjenerimi ishte i paskrupullt,dhe nuk ishte ashtu se Populli jetonte ne bollek e parajs,sikurse rreklamohej! Por Enver Hoxha nuk mund te bente me teper,sepse,ky ishte nje izolim ,dhe nje bllokade,qe behej per shkak te zilise,se si ishte e mundur,qe nje vend kaq i vogel,te jetonte pa ndihmen e asnje Vendi ,dhe keshtu te nxirrte fiasko,Boten Kapitaliste dhe Revizioniste! Enver Hoxha u detyrua te shkeputej nga kthjelltesija,dhe ti hinte valles se trubullt qe luhej ne bote! Enver Hoxha nuk kerkonte lufte,ne Shqiperi Minoritetet nuk shtypeshin,por gezonin te gjitha te drejtat ashtu sikurse Populli Shqipetare.Ne Shqiperin e Enver Hoxhes nuk kishte detyrim,ne qeshtjet Familjare,ne qeshtjet Shoqerore,ndersa ne qeshtjet Politike,qdo gje ishte e kthjellet sikurse Uji i Maleve Shqiptare!Kjo zgjati per 30 vjet,derisa siq edhe e ceka me lart ky uj u turbullua! Enver Hoxha rrespektonte te gjitha kartat nderkombetare,per mosndryshim kufijsh,per mosnderhyrje ne punet e brendeshme te nje Vendi Tjeter! Enver Hoxha,i akuzuar se Partin e Tij e Krijun Jugosllavet,dhe Shqiperija nuk ishte veqse nje Satelit i Jugosllavis,dhe pergjigjen e menjehershme,duke pushkatuar ne rradhe te pare Kunatin e Tij,Bahri Omari,dhe krejt kliken Titiste,qe deshironte qe Shqiperija te behej Rrepublik e Shtate e Jugosllavis! Propaganda per ta nxjerr Enver Hoxhen si nje Pro Jugosllav mori nje goditje te fuqishme,sepse Enver Hoxha nuk isht i Tillent

 19. loni says:

  O MIRI , DHE JU MIRAT E TJERE , JU QE NUK NJIHNI DHE NUK JU NJOHIN , JU QE KEMBES I THONI DORE DHE DORES I THONI…….
  BENI NJE BILANC , TE ATYRE QE GJETET NE 1990 DHE ATO QE JANE BERE NGA 90 DERI 2017……
  GJETET HIDROCENTRALE DHE TERMOCENTRALE , ME TE CILAT PO PUNONI EDHE SOT….
  GJETET UNIVERSITETE DHE SHKOLLA ,TE TE GJITHA SHKENCAVE , ME ATO DIJE PO SHKONI EDHE SOT….ATA DHE ATO QE MOREN DIPLLOMEN PAS VITIT 1995 NUK DINE NGA LIDHET GOMARI SE GOMARI BABA LA LESHTE NE TE PAGUAR…..
  GJETET SPITALE DHE AMBULANCA NE TERE SHQIPERINE , NUK PAGUAT DHE NUK U KERKOI LEK ASKUSH , PER SOT BEHENI VETE FJALINE….
  KOOPERATIVA E PLASES NE KORCE MERRTE 40 KV GRURE PER HA , NDERSA TANI PO MERRET 40 TON HASHASH PER HA…..
  GJATE LUFTES U VRANE 28000 VETE , VETEM GJATE 1997 JU E DINI SA U VRANE
  SEMAFORET E EUROPES JANE MBUSHUR ME SHQIPTARE QE SHUAJNE EPSHET E EVGJITEVE TE EUROPES…..
  DJALI VRAU BABANE , BABAI NGACMOI CUPEN DHE NUSEN E DJALIT, ETJ ETJ SI KETO , TANI JANE BERE SMFONI E JETES……
  ATEHERE EKUILIBRAT E JETES I MBAJTI KUSH I MBAJTI , NDERSA TANI ATO I KANE LENE PA FRE ……..NQS NUK I DINI KETO ,MOS I FLISNI , POR AMA MOS U MBURRNI SIKUR CFARE DINI DHE KUSH JENI….
  GAZETARE QE NUK DINE TE SHKRUAJNE SHQIP SOT KA ME QINDRA ….

 20. goni says:

  Ju lutem botojeni komentin qe shkrojta me siper,dhe kte tash! Pra pas futjes ne vallen e trubullt,i detyruar,nga Njerez qe gjith jeten e kalonin ne turbullira,sepse nuk deshironin,kthjelltesin,sepse kjo kthjelltesi do ti nxirrte lakuriq,siq nxorri Adamin e Even,kur hengren mollen e ndaluar,Enver Hoxha,tha shkoqur dhe kete e perseriti,mos luani me zjarrin se do te digjeni vet brenda! Dhe theksoj,ne kete Fjalim,se nje qen Serb,i quajtur Sinan Hasani,thot se Parti e krijun Jugosllavet,por le te leh se per kete pun paguhet! Enver Hoxha nuk deshironte luft me Fqinjet,por deshironte qe Vendin e Tij ta linin ne pun te vete,sepse nuk mund te ndryshonte kufijt e vendosur nga Fuqit e medha,dhe per kete ishte koshijent,(qe don te thote,ky ndryshim i dhunshem i kufijve nuk do te binte gje te mire per Popullin,sepse do te behej,me ndihmen e tjeterkujt,dhe keshtu kjo ndihme te fuste ne borgje,dhe ne qorrsokak!).I detyruar te shkeputej nga rruga e Tij 30 Vjeqare,qe tashme ka hyre ne historin Boterore,si rrug e pashembullt,ne krejt Boten,Enver Hoxha paralajmeroj zjarr do te ndizet krejt Jugosllavija,dhe kjo profeti(paralajmerim),ndodhi,dhe edhe sot Popujt e ish Jugosllavis,si dhe Fqinjet ,vuajne pasojat ,e luftes! Ndersa persa i perket Greqis la pas Librin dy Popuj Miq,qe nxjerr fijasko,Udheheqesit e ktij Vendi qe akoma edhe sot mbajn ne fuqi ligjin e luftes me Shqiperin!

 21. Me te lumte KASANDRA sa ke shkruar te lumte ajo mendie komanduar ate PENE(Taster).
  Thene c’duhet thene>.ketu ndalo o halle madh popull!
  Historia eshte histori dhe ju keni vene TRe pika kyce sqaruese.
  Faleminderit e Gezuar vtin e Ri Kasandra cupe e nuse e mbare.me:
  “Ti shqiperi me jep nder me jep emrin SHQIPETAR !
  Gezuar vitin e Ri.
  Nene Pashako Emigrante.

 22. Me te lumte GONI komentuesi dhe, Pac Uraten…po shtoje….armaten.
  Nene Pashako D

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *