Kavaja, “fushata e protestave” dhe këshilltarët axhami të Lulzimit

Nga Artur Ajazi

Lulzim Basha e nisi turin e “riorganizimit” të PD ditët e fundit të 2017 pikërisht nga Kavaja, pikërisht nga simbolika e dikurshme e kësaj force politike, për ti ftuar demokratët atje, ti bashkohen “fushatës” së protestave të janarit 2018. Duket si paradoksale tek shikon kreun e PD, të ketë kurajon të nisë “fushatën e protestave” pikërisht nga Kavaja, për të cilën partia e tij sa ishte në pushtet nuk u kujtua pothuajse fare. Të duket paradoksale tek dëgjon se si kreu i PD, ka kurajon dhe fton demokratët e Kavajës të bashkohen në “fushatën e protestave popullore” kur e di fare mirë se atje dega e kësaj partie (si në çdo qytet) ndodhet në kaos total, dhe se shumica e bazës atje më shumë se kudo, mbetet e zhgënjyer maksimalisht.

Zoti Basha duke bërë demagogji në Kavajë theksoi se “mazhoranca doli nga blerja e votës dhe përfshirja e shtetit dhe e bandave në zgjedhje”, kur këto zgjedhje i ka njohur vetë ai i pari, dhe faktori ndërkombëtar. Zoti Basha tha se “është koha për të marrë përgjegjësi”, duke mos sfecifikuar se për çfarë përgjegjësish flet ai kur shumica e demokratëve në PD prej 8 muajsh kërkojnë nga ai, pikërisht të njëjtën gjë. Zoti Basha u tha kavajasve se “bashkimi i të gjithë demokratëve do të sjellë fitoren”, ndërkohë që PD më shumë se kurrë sot ndodhet në krizën më të madhe dhe më e pabashkuar se asnjëherë tjetër në këto 27 vjet , pikërisht nga dobësitë dhe drejtimi i gabuar i tij.

Zoti Basha u tha kavajasve se “ne jemi forca e vetme që qëndroi, që tregoi moral, që tregoi vendosmëri që nuk bleu asnjë votë, që nuk ofroi para dhe favore për votën, që nuk përdori krimin dhe bandat”, kur edhe kavajasit e dinë se si u zhvillua jo vetëm fushata e fundit elektorale por edhe procesi votimit të kryetarit të ri të PD në 22 korrik 2017. Ai u pohoi kavajasve se “është koha për të marrë përgjegjësi duke nisur nga unë, ndaj është ora për të marrë përgjegjësitë e mia”, ndërkohë që ka ndodhur e kundërta prej 8 muajsh, fjalë vetëm fjalë.

Zoti Basha e konsideron “fushatën e protestave” jo fundin e betejës opozitare ndërsa nuk u shpjegoi atyre se përse nuk ka deri tani, një program dhe një platformë të qartë të PD për aksionin opozitar 4 vjeçar, se përse ai u përqafua me Monikën, përse ai nuk ka sqaruar paqartësitë dhe zhgënjimin e mijëra demokratëve nga humbja e thellë në 25 qershor dhe votimin e 22 korrikut 2017, se përse sulmohen ashpër ambasadorët e SHBA dhe BE, se përse mban pranë këshilltarë të papjekur etj, etj.

Kjo pasi në fakt Kavaja, është leksioni që duhet të shërbejë si “mësim i mirë” për Lulzim Bashën , pasi është qyteti simbol (madje në qendër ka patur deri vonë edhe dy gishtat lart si vepër arti) që deri në 2013 nuk përjetoi asnjë realitet ndryshe pavarsisht premtimeve , dhe se çdo fushatë elektorale votat e tyre u përdorën vetëm politikisht. Zoti Basha u kërkoi demokratëve kavajas, “të bashkohen dhe të lenë mënjanë qejfmbetjet”, duke harruar se lart në piramidën drejtuese, Partia Demokratike ka 1001 probleme të pazgjidhura pikërisht nga mungesa e dëshirës së bashkimit dhe harresa e

qejfmbetjeve të kryetarit, që akoma këshillohet keq nga disa axhami që pasi morën nga lista e tij mandatin e deputetit, janë kthyer në manikina memece të grupit parlamentar. Zoti Basha duhet ta dijë se, aleanca me Monikën nuk mund ta transformojë, ribashkojë dhe ta kthejë Partinë Demokratike në një opozitë të besueshme, përkundrazi pas asaj që ndodhi në parlament me “çizmet fluturuese” dhe fjalorin e pasur, zhgënjimi është thelluar 100 fish.

Zoti Basha e di mirë se sjellja e opozitës ditën e votimit të Kryeprokurores së re, ishte e pakuptimtë dhe absurde, pasi mungonte çdo element i politikës qytetare. Duke demonstruar mungesën e theksuar të sjelljeve e principeve qytetare, opozita e zotit Basha ra në kurthin e Monikës, e cila përmes dhunës kaosit dhe imponimit fizik, mendoj se e realizoi skenarin e saj. Duke parë lëvizjet e fundit të kreut demokrat, bindesh se edhe për 2018 misioni i PD si opozitë mbetet i njëjtë me atë të 2017, protesta kuturru, aleanca ditore, duke shënuar si arritje të re ndoshta afrimin e ndonjë tjetër këshilltari rastësor, që zoti Basha do ta prezantojë sërish si “prurje të re”.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Kavaja, “fushata e protestave” dhe këshilltarët axhami të Lulzimit”

 1. Alban Dega says:

  From: Alban Dega
  Date: December 21, 2016 at 6:27:34 PM EST

  A MUND TE KETE DEKRIMINALIZIM NGA KRYEKRIMINELET !?

  – Vjedh nje cent e pefundon ne burg… vjedh nje shtet e popull te tere e behesh multimilioner

  – Salikracia qe varrosi jo vetem
  demokracine ne PD por edhe Shqiperine !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje mini-biznesmen depresiv nga Lushnja u arrestua, burgos sepse kishte lidhur linjat e dy mini- biznesve, nje gjelltore dhe internet- kafe me linjen e shtepise se vet. Sipas logarive, cmimi qe kishte paguar per te njejten energji ishte me i larte se ai po ti kishte lidhur drejtepersedrejti. Edhe pasi pagoi shumen e llogaritur ala- CEZ apo OSHE…. vazhdoi te mbahej ne burg…
  Ne burg derisa depresioni dhe padrejtesia e antidrejtesise shqiptare dhe semundja e coi ne arkivol.
  Kesaj i thone hic me shume e hic me pak se vjedh vetveteen dhe perfunon ne burg … arkivol.
  Revoltuese …. Ngjethese… Tronditese kjo vetvrasje tragjike e nje te fakir- bizsnesmeni Aq me teper i semure…. Me depresion.
  Polici, prokurori dhe gjykates qe e cuan dhe mbajten ne burg … duhet te shkojne ne burg.
  Si mund te mbahen ne ato detyra injorante e cinike te tille qe nuk diten te bejne asnje llogari te thjeshte aritmetike per demin qe me shume ia kishte shkaktuar vetvetes se sa elektro-shperndarjes apo shtetit.

  Kodi i vdekjes

  Edhe me revoltuese, edhe me ngjethese, edhe me tronditese, edhe me makare jane klithmat makabre te opozites se sotme, me kriminalja, me kusarja, me kobndjellesja qe ka pasur ndonjehere Shqiperia si dje ne pushtet edhe sot ne opozite.
  Lideri i saj de jure e de fakto Sali Berisha nuk le rast pa permendur e himnizuar kodin e vdekjes dhe akoma pa fillar ende ceremonia e saj ne familjet e viktimave apo vetviktimave hedh kushtrimin e permbysjeve me dhune, te revoltave masive, te gjurulldive populiste.
  A ka shkelje me te rende, a ka abuzim me makaber me kodin e vdekjes se sa ne emer te saj te predikosh e kerkosh vdekjen fizike apo politike te kundershtarit tend politik!?
  Per nje shpulle apo nje grusht ndaj nje provokatori e rrugaci politik si Strazimiri detyroi ushtaret e tij dhe opoziten te braktise per 6 muaj rrjesht altarin e demokracisey, undersa akoma nuk eshte thare ne duart e tij e te birit gjaku i viktimave te Gerdecit, gjaku i kater protestuesve te vrare dhe dhjetra te plagosurve me 21 janar 2011 me urdher direkt te tij ne ate shesh ku nuk kishte guxuar te ekzekutonte as Nazi- fashismi dhe as komunizmi makaber i Enver Hoxhes.
  A ka klithma sirenash e shembull me makaber te politikes se tij vrases se thirrjet e tij dhe telalleve te tij si Lulezim Basha e co. per dekriminalizimin e Kuvendit pikerisht nga ai qe kriminalizoi jo vetem Kuvendin me krimin masiv te vjedhjes se perseritur te votave te shqiptareve dhe sperkatjen e mureve te tij dhe te selise se qeverise se tij me gjakun e dlire te protestuesve krejt te pafajshem.

  Ekzekutoret e dyfishte…

  I ekzekutoi pa gjyq per se gjalli me plumbat e gardes se tij pretoriane.
  I riekzekutoi edhe per se vdekuri me akuzat me makabre ala emveriste te “cadrave pistoleta” , “stilolapsave me helm”,“makinave me eksplozive”e cfare nuk polli mendja e tij e cakardisur dhe truri i tij cartun.
  Nderkohe ceta e megakusareve qe vodhen e plackiten, rrenuan e grabiten nje popull e nje shtet te tere me ne krye Sali Berishen nuk dine nga tu japin e ku te fshehin milionat e megakusarise se tyre.
  Sali kryekusari, Shkelzen Gerdeci, Lulzim Argita 500 milione euroshi, Ridvan Bo… le hismarresi me fajde 11.99 per qint per te financuar Autostraden e Megahajnise se Kombit mbajne leksione e lehin dite e nate kunder kusarise e krimit.
  Vrastaret e kusaret me te medhenj ne historine e Shqiperise, Sali Berisha dhe ceta e tij e hajduteve cirren nate e dite tamam si Ali Baba dhe banda e tij e hajnave kapeni hajdutin.
  Sali Berisha e korrieri i tij me UDB-en gjakatare Serbe, Flamur Noka, Lulezim Basha e Arben Ristani, Ritvan Bode e Eduard Halimi e co na cane veshet e by…then me thirrjet e tyre patetike “ te dekriminalizojme Kuvendin”kur de jure e de fakto jane vet kriminelet me te medhenj ne historine e Shqiperise qe me shume se ne Kuvend e kane vendin ne birucat e 313-es dhe Peqinit.

  Doktor Plagjiatura dhe

  A thua nuk e ka ditur e nuk e di Sali Berisha, se Flamur Noka eshte rekrutuar nga UDB- ja Serbe, se ka nenshkruar kontraten e spiunit te Milloshevicit, se e ka shitur Shqiperine dhe shqiptaret tek Beogradi!?
  A nuk e di nje njeri i zakonshem e jo nje djall i vertete me titullin Profesor Doktor te marre me plagjiature te plote plus ditiriambe bythelepirese per Partine e shokun Enver te pompuara si shpikje boterore nga Zeri I Popullit te disidentit antikomunist Mehmet Elezi !?
  Jane shqiptaret ata qe duhet te bucasin para SHQUP-it te vjedhur e Shqiperise se plackitur te dekriminizojme atdheun tone te dashur nga keta krye- kriminele qe ekzekutuan ne mes te dites e ne syte e kamerave e botes 26 viktimat e Gerdecit, kater protestuesit fakira te 21 janarit, regjizoret e piramidave vrastare dhe megakusarise se Autostrades se Kombit, te rrenimit me themel te shtetit shqiptar jo vetem me 1996- 1997 ne mbi 10 000 viktima, por edhe 1998-en… ne 2009- 2013-ten!?
  Kurre Shqiperia dhe shqiptaret nuk do te behen pa u vene drejtesia ne vend, pa u goditur pa meshire e me tere fuqine ligjit e te shtetit ligjor keta kriminele e kusare qe vodhen nje shtet e nje popull te tere e bashke me klanet e tyre familjare e politike u bene multimilionere.
  E ne vend qe te leshojne shashka zhurmemedha e bomba tymuese ala Berisha, kryetari i Keshillit te Larte te Drejtesise Bujar Nishani dhe Adriatik Palla te bejne detyrat e tyre ligjore si kryetar dhe si kryeprokuror i shtetit perkatesisht dhe jo avokatin dhe protektorin, garden pretoriane dhe telallin e Berishes, te kusareve dhe vrastareve te kapur me presh ne duar e ne kamera nga nje popull e bota e tere. Hetimi eshte i fiksuar ne CD e kamerat televizive me ze e me figure.

  dhe kamikazet e tij

  E vetmja gje qe kerkohet prej tyre jo vetem nga Kushtetuta,por edhe nga mbare shqiptaret eshte te zbatojne ligjin e shtetin ligjor per dekriminalizimin jo vetem te Kuvendit, por ne radhe te pare per te cliruar nga kthetrat e krimeve monstruoze te Berishes e co. vete Shqiperine.
  Nuk ka e nuk mund te kete dekriminalizim te Kuvendit e te asnje institucioni shteteror ose privat pa dekriminalizimin e Shqiperise nga keta kriminele te sprovuar e monstra te krimeve me te perbindshme e makaber.
  Ata jane shembulli me i keq, frymezimi me i madh i cdo krimi ne Shqiperi e jashte saj perderisa nuk vihen ne bankon e te akuzuarit e nuk pergjigjen deri me nje per secilin prej tyre nga kusaria e deri tek tradhetia ndaj atdheut, nga vrasjet e deri tek plackitja masive e shqiptareve, nga rrenimi i shtetit e deri tek kalbezimi i cdo hallke te tij me korrupsionin pa fund e pa ane e te pandeshkueshem te Sali Berishes e co.

  Salikracia dhe mesim i Linkolnit

  Si mund te jete demokratike e te lehe nate e dite per demokraci nje parti qe nuk ka pasur asnjehere demokraci ne vet gjirin e saj qe kur themeluesi i saj Azem Hajdari emeroi Berishen me kobure ne krye te saj e deri sa Lulezim Sala vodhi hapur me ze e me figure votat e anetareve te saj qe diten qe u emerua nga Berisha ne krye te saj e deri ne korrikun e vitit qe kaloi ku kamerat rregjistruan dhjetera kamikaze te tij duke votuar deri ne pese here per kryetarin e paracaktuar nga Salikracia qe varrosi jo vetem PD por edhe Shqiperine mbi 7 here ne 27 vjet .
  Ta dekriminalizojme Shqiperine ose te gjithe ne shqiptaret te ngreme duart lart e te dorezohemi, te shtrijme kokat e kurrizin nen cizmet e tij te renda…
  Cdo popull ka qeverine dhe shtetin qe meriton, ka thene nje nga baballaret e demokracise amerikane, Abraham Linkoln.

 2. Rilindja e PD-se says:

  Kater Musketjeret e PD-se
  Mendojini njehere qe ne Qeverine qe do te krijoje Lul Basha keta tre te tjeret do jene ministra dhe perkatesisht Ministri i Drejtesise Enkelejd Alibehaj, Ministri i Rendit Mul Ndoka, Ministri i Energjitikes dhe Transporteve Edi Paloka.
  A e mendoni dot Shqiperine nen drejtimin e kyre pacavureve? PD-ja ka nevoje te konkuroje me nje elite intelektualesh dhe jo me keta ordinera.

 3. Soni says:

  DITA DALË KA HERË,
  PO TROKET NJË DRË,
  PIRDHUNI O PEDERË,
  SE NA SHKRITË NË LOTË!!🤣🤣🤣
  PDE-ista. 🤡🤡🤡🤡🤡

 4. Nowja says:

  HEJ , ÇUNA!
  Shihini ….yth ….irrat, si garripa.
  Po shkojnê drejt atijë venit🤣🤣🤣.

 5. Sali says:

  Vertete Kavaja u ngrit njezeri per demokraci ne fillimet e saj por nuk do te thote qe te ngrihet perseri per te mbrojtur kusaret e batakcinjte si lulush hajduti e kompanie. Ne se ne Vendin tone te varfer nuk behet nje reforme e thelle ku hajdutet te dorezojne gjene e vjedhur me hir ose me pahir vendi ska derman. Hajdutet tek ne as nuk zverdhen e as njk skuqen dhe flasin e emer te popullit pasi i kane bere mutin mu ne koke.

 6. Beluli says:

  Foto e modhe.Lyl-ushi me tre “musketjeret”.E shikoni se si duket bufi me syze? Banda e lulushkes.Por pa strazo trimoleshin ,qe pret deren e prokurorise s’ka lezet kjo foto…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *