FOTOT: “Varfëria dhe Propaganda”, brenda Koresë së Veriut

Fotografi Eric Lafforgue është një ndër pak persona që ka patur shansin të shikojë nga afër jetën e përditshme në Korenë e Veriut.

“Që nga viti 2008 e kam vizituar 6 herë Korenë e Veriut, dhe vetëm falë kartë memorieve digjitale kam mundur të siguroj foto të cilat nuk lejohen nga institucionet shtetërore”, thotë fotografi Eric.

Aktualisht fotografi Eric Lafforgue është bashkëpunëtor me portalin BoredPanda, nga i cili është huazuar ky lajm.

I tërhequr nga disa shtete misterioze ku fasada duket shumë e bukur dhe propaganda mbjell edhe shpërndanë ideologji dominuese dhe diktuese duke fshehur realitetin plot vuajtje në të cilin njerëzit jetojnë, fotografi Eric Lafforgue na sjell pamje të jetës së përditshme në Korenë e Veriut.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/2-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/2-1.png","attachment_id":"823558"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/3-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/3-1.png","attachment_id":"823557"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/4-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/4.png","attachment_id":"823556"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/5-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/5-1.png","attachment_id":"823555"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/6-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/6.png","attachment_id":"823554"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/7-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/7-1.png","attachment_id":"823553"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/8-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/8.png","attachment_id":"823552"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/9-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/9.png","attachment_id":"823551"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/10-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/10.png","attachment_id":"823550"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/11-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/11-1.png","attachment_id":"823549"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/12-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/12.png","attachment_id":"823548"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/13-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/13.png","attachment_id":"823547"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/15.jpg","attachment_id":"823545"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/16-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/16.jpg","attachment_id":"823544"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1-5-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1-5.png","attachment_id":"823560"}]

2 komente në “FOTOT: “Varfëria dhe Propaganda”, brenda Koresë së Veriut”

  1. loni says:

    Vuajtje dhe mjerim nuk pashe ne keto foto.

  2. shqip says:

    Dakort . Propaganden e pame . Gjithe populli ushtar . Po ne asnje foto nuk duket varferia ekstreme . Ose fotografi i ka harruar ne banjo , ose gazeta nuk ka patur vend per ti botuar . Kuptohet mesazhi i ketyre fotove . Duan te thone ; Ja keshtu Kemi qene edhe ne para 90es . Kaq te mefshte , e kaq hipokrite nuk ka si behet . Ore gazetare . Nje pyetje . Si i behet Nese gazeten tuaj nuk e blen me njeri ? Po sikur te gjitha institucionet qe merren me taksat e me gjobat , mos kete dite qe mos ju kripin koken ? Ajo Korea qe thoni ju , e ka gjithe boten kundra . Imagjinoni ti behet Shqiperise Tone bllokade ekonomike , jo me dekada , jo me vite , Po nja dy muaj . E dini ç’ndodh ketu ? Ha njeriu njerine . Le qe ne foto duket vetem paterti , rregull , e njerez te urte . Jo si harbutet qe prishin qetesine e pallateve me muziken deri ne qiell . Apo kaosi i makinave e i borive . Lere fare se as me foto shop nuk ja dilni dot .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *