Patriarku i Serbisë: Kosova është Jerusalemi serb, por ne po zhdukemi si popull

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, në mesazhin e Krishtlindjes ortodokse, ftoi besimtarët serbë që me zemër e shpirt të jenë një me popullin serb në Kosovë, vend që sipas tij është “pronë e përjetshme serbe”.

Sipas mediave serbe, patriku Irinej, ka theksuar se “nuk duhet të harrojmë që ‘Kosova dhe Metohia’ është Jerusalemi serb dhe vend ynë i shenjtë”, duke kërkuar që “të mos i harrojmë qytetarët tanë që jetojnë në Kosovë dhe Metohi në kushte të vështira”.

“Veçmas ftojmë të gjithë besimtarët që në këtë natë të qetë, me zemër e shpirt të jenë një me një me popullin e shumëvuajtur ortodoks serb, i cili me besnikëri ruan çdo hap të tokës së shenjtë të Kosovës dhe Metohisë,  e cila na është dhuruar nga Zoti si një pronë e përjetshme”, tha Irinej.

Sipas tij, “asgjë nuk do të vlejë për serbët, as shteti, as qytetet dhe fshatrat e rregulluara, as zhvillimi ekonomik, për të cilin përpiqemi aq shumë, as të gjitha të mirat e kësaj bote, nëse ne si komb, gradualisht, por të sigurt, po zhdukemi. Pra nëse vdesim më shumë se sa lindim”.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Patriarku i Serbisë: Kosova është Jerusalemi serb, por ne po zhdukemi si popull”

 1. Toke e Xanun says:

  Zoti ia ktheu perseri Shqiptareve.
  Do e kete kuptu qe ka bo gabim.

 2. pena says:

  Jerusalemi shqiptar eshte NISHI dhe NOVI PAZARI kurse ju serbet e ken i ate ne hesfel

 3. Veterinari per shkavella says:

  Shum i respektuari Patriark i kishes qenefoshkavelliste,

  Taqift zoti epiqendren e pidhit te nonës.

  Me respekt,

  Veterinari per shkavella.

 4. Hana says:

  …na e ka dhuruar zoti si prone te perjetshme….

  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAAHAHAh

 5. ben says:

  Kur shqiptaret jetonin ne tokat qe jane sot nen Serbi, populli “i shumevuajtur” serb, vegjetonte ne stepat e Rusise. Keta plehrat kane harruar se nga kane ardhur.

 6. Don says:

  Serb nation,serpente notion. Keta jane kriminela si popull ndryshe nuk do benin sehir se si ushtria e tyre pushkatoi 10 mije veta brenda dites vetem ne Srebrenice te Bosnjes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *