Deklarata e fortë e Majkos: Nuk na le biznesi të hapin kufirin me Kosovën, nuk po qeveris politika, rregullin po e vendos biznesi

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko bëri një deklaratë të fortë në RTSH, duke zbuluar arsyen që e pengon lëvizjen e lirë mes Shqipërisë dhe Kosovës.

I ftuar në emision “Përballë” Majko tha se bizneset nuk na lejonë që të hapin kufirin me Kosovën.

“Pas nesh qëndrojnë bizneset dhe bizneset na thonë “prit, kujdes, mos hap kufirin, se më duhet mua konçesioni atje, mos ma hap kufirin se më ul mua çmimin e mallrave, nuk më duhet mua politika, se më intereson më mirë të hyjë malli nga ky drejtim se sa nga ai drejtim..

Pavarësisht se duket sikur po qeveris politika, gjithmonë e më tepër rregullin po e vendos biznesi.

Sikur ta vendoste në fokus të interesave ia kisha bërë hallall, por ngandonjëherë vendimmarrja nën lobingun e biznesit është për të qarë hallin dhe nëse ka një pamje të ulët të keqtrajtimit që biznesi po i bën politikës është moslënia e lëvizjes së lirë të njerëzve mes Shqipërisë dhe Kosovës, është në nivelin e krimit”, – tha Majko në emisionin Përballë.

 

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Deklarata e fortë e Majkos: Nuk na le biznesi të hapin kufirin me Kosovën, nuk po qeveris politika, rregullin po e vendos biznesi”

 1. ALPINI.
  Me qe bisnesi ju ka dhene votat dhe sot drejtoni .vazhdoni te ecni me politikat e bisnesit dhe jo te votueseve.

 2. Alba says:

  Po ca jane keto deklarata aman? Po nuk duhet t’i kishit zgjidhur keto pune para se te benit deklarata si qeveri? Se qeveria ate pune ka, jo te flase ne ere. A e kupton sa amatoresk qe dukeni duke ia hedhur fajin njehere Haradinajt, tani biznesit, neser ndonje tjetri? …

  1. mirel says:

   Pse moj Alba u cudite ti?
   Kush po i promovon koncesionet ne Shqiperi? Edi Ramiu dhe Arben Ahmutaj.
   Nuk kane asgje tjeter ne program pervec privatizim koncesionim..
   Perfituesja: Serbia, Greqia, Turqia.
   Nuk e shikoni qarte qe ne Shqiperi sundon struktura serbo-greke e politikes?
   Zona e lire ekonomike ne interes te kujt eshte?
   Sikur i hapi akses Serbise ne det? Apo dhe kjo eshte shpifje?
   Po deficiti tregetar me Serbine qe eshte 1: 5 ne favor te Serbise?
   Kush pra jane biznesmenet dhe bizneset? Qeveria shqiptare eshte vetem rregullatore e ketyre bizneseve qe kane perfitues Serbine dhe Greqine. Cfare pritet per shqiptaret pervecs skllaverimit?

 3. zgjohu SHqipo ! says:

  Ti je Legjenda ,Majko .duhet ngritur niveli Kulturo social ne kosove dhe shqiperi !!!
  bisnesmen dmth.Mafioz.ju me shoke jeni dielli per SHqiprine dhe SHqiptare.
  Rrespekt !

 4. E verteta e hidhur says:

  Shume korente kane kaluar ne PS,shume kane shkuar dhe jane larguar qe andej,por Majko mbeti nje figure interesante,ashtu sic eshte paraqitur ne kete deklarate,tere vertetesi dhe i sinqerte.Nga kjo deklarate kupton se qeverite jane perfaqesuese te bisnesit,shprehin e mbrojne interesat e bisnesmeneve,por vijne ne pushtet me votat e qytetareve.Dhe ketu fillon paradoksi .Po mire more Z.Majko, po perse qendrove kaq gjate per ta thene kete te vertete?Kur do te dalin politikane qe perballe interesave te bisneseve(kupto monopoleve) dhe te qytetareve te shikojne interesat e ketyre te fundit? A eshte e mundur nje gje e tille?

  1. ben says:

   Majko eshte nje rr. k.
   Kur ishte K.Minister, dilte ne mengjes tek dera e Krye Ministrise qe te bente apelin per punonjesit e institucionit, sikur te ishte Shefi Kuadrit ne nje ndermarrje socialiste.
   Na cuditi Majko me kete deklarate. Dihet se ne te gjithe boten, biznesi eshte faktori kryesor qe ben politikat e jashtme te nje vendi.
   Sepse deshi biznesi, Amerika u fut ne Luften e Pare Boterore dhe ne te Dyten. Se deshi biznesi, ajo shkoi ne Afganistan dhe ne Irak. Presidentet, K.Ministrat apo liderat e tjere jane ato qe jane sepse u sherbejne bizneseve. Nga ana tjeter niveli bizneseve dhe fuqia e tyre jane ato qe percaktojne nivelin ekonomik te nje vendi dhe mireqenien e popullsise. Perse cdo qeveri, kerkon qe te nxise bizneset qe te vijne dhe te investojne ne nje vend?

 5. Gezimi says:

  Shyqyr qè njè poltikant i vjetèr pranon njè fakt tè tillè.
  Bisnesi i DROGES èshtè ajo qè vendos ç’do ditè pèr jetèn e shqiptarève.
  Komentet e tjera nuk kanè kuptim.
  Pèrshèndetje,
  Gezimi

 6. Raketa says:

  2(di) kendveshtrime
  Ne kryesine e ps- es kane filluar krisjet me bekimin e lartmadhnise” rama”.Rama e di shume mire se ca po ben apo s’ ben per ti hapur rrugen bashes…dhe ka filluar me demek vrejtjet,si ajo bomba e djeshme e taulant balles qe tha se kishin zbuluar nje armik brenda partise.Po para se ta zbulonin nuk punonin celularet?! Perse se hoqen direkt kur po behej fushata?!
  A ka socialist qe beson se zgjejet e bashkise kavaje nuk u shiten nga rama?!

  Duke ditur se edhe kete 4 vjecar eshte rama…majko po behet gati per zgjedhjet e kryetarit te ps-es.
  Po i thom qe tani majkos se nqs do te kete shpresa per kryesine duhet te mos merret vetem me konsatime…duhet te dali e te thote: une nuk jam dakort per 1,2,3 dhe keto 1,2,3 une do i beja keshtu.
  Perndryshe kemi te bejme me lojra politike dhe asgje me shume.

 7. dardan says:

  Ju rrofshin mbledhjet e perbashketa Shqiperi-Kosove se shefi yt vec i ben per tallava folklorike. Ne te vertete asgje ska me realizu, vec pallavra mediatike.

 8. pro says:

  ..kjo eshte si ajo shprehja “””..ne i kemi ne gryke te pushkes..ata na kane ne gryke te topit”..hajde pohim hajde..ndoshta ju e keni sinqerisht,por keni sfiduar imazhin..!!

 9. Shkullaku Uturaku says:

  Ky Majko duket qe ezhte k9mplet idiot i lindun dhe kokrra e debilit. Or tyc je aty se te ka votu populli jo biznesi o trap. Komplet adolesht bdj hesap kur gruan ja punon badigardi cdo presesh prej tij….

 10. Timi says:

  Problemi është se nuk kemi ne biznes prodhimi, të dyja palët e blejnë në Serbi. Në këtë rast përfitojnë vetëm biznesmenët dhe jo populli.

 11. Katunari says:

  Amator komplet!
  Prej 300 vjetesh, afersisht qe ne fillesen e kapitalizmit, politiken e drejton biznesi.
  Mire jemi.

 12. pena says:

  ti majkuc as nuk din as nuk te pyet kush e as nuuk te be n bytha te besh ndonje pune te hajrit Ti je topmodeli klasik i cmimit “dolce far niente!Historia do te te kujtoje si nje gaztor figurant model ne skenen politike te kohes se rrumpalles

 13. Glauk says:

  Majko ka then nje te vertet, Shqiperia importon shum gjera nga italia dhe greqia, dy vende te be,se qe kan nje standart mbi mesataren e vendeve te ballkanit. Prandaj jeta ne shqiperi eshte e shtrejt me e shtrejt se ne disa vende te ballkanit ndersa paga e shqiptarit ne nivel te ballkanit ndersa qmimet e konsumit ne nivele te greqis dhe italis. Dhe gjithe kjo barre i bie konsumatorit qytetarit shqiptare ndersa biznesi perfiton, Nderkohe qe shqiperia ka shum mundesi qe disa produkte te shtrejta qe importon nga italia dhe greqia ti zevendesoj me produkte te rajonit dhe ballkanit qe jan me te lira. Por ja qe biznesmenet mafioz nuk lejojn nje gje te tille. Nga ajo qe une kam para produktet e konsumit ne shqiperi jan 30-40% me te larta se ne kosove, Prandaj jeta ne shqiperi eshte shum e shtrejt ndersa paga mesatare ne shqiperi eshte me e vogel se ne kosove. E di se produktet italiane dhe greke jan pak me cilsore se ato te ballkanit por shum produkte nuk bejn diference te madhe munde te jet vetem diferenca e kostos se prodhimit qe ben diferencen. Dhe kosoton e paguan qytetari shqiptare te cilit i veshtirsohet jeta dhe i ngritet kostoja e jeteses.

 14. Kuq e zi says:

  Nje e vertete e hidhur
  Pra hapjet e bisedimeve apo hyrja ne be eshte thjeshte shou sepse biznesi nuk don konkurrence
  Nuk shoh dallim nga biznesi i soten nga bejleret e zogut …
  pra kjo eshte ajka jone?

 15. Arber Iliri says:

  Majko kjo tregon se edhe ti s’i minister e te gjithe si qeveri jeni te pazote per tebere punen tuaj.Ligjet erregullat i ben shteti jo biznesi.nese ju drejton biznesi ju keni marre fund, ndaj mendo se c’duhet bere jo me u anku, ose leshoje vendin per nje person qe din me bo punene.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *