Përçarja e aleatëve, Fatmir Mediu: LSI nuk është koalicion me PD-në, ja çfarë po përpiqemi të bëjmë

Afrimi i LSI-së me Partinë Demokratike ka sjellë shqetësime tek aleatët e demokratëve.

Kjo ka qenë edhe një nga pikat e nxehta të debatit në mbledhjen e së hënës të kryedemokratit me aleatët e vegjël.

Kreu i Republikanëve Fatmir Mediu në një intervistë për “TemA TV” ka sqaruar pozicionin e LSI-së.

Ai tha se LSI nuk është në koalicion me PD-në por është në një pozicion Politik.

 “LSI është pjesë e një fronti opozitar politik dhe qytetar, për rrëzimin e qeverisë dhe kryeministrit. Nga ana tjetër duhet të bëjmë dallimin e qartë, koalicionin politik të së djathtës me pozicionin politik të LSI-së.

Koalicioni i PD-së është një koalicion i djathtë ndërsa LSI është një parti politike e majtë.

Ajo që po përpiqemi të bëjmë është të formojmë një të djathtë që është funksionale dhe ka një bashkëbisedim të ngushtë me qytetarët për të bërë të qartë vizonin e PD-së dhe për të bërë bashkëshoqërues qytetarët në zgjedhjet e ardhshme.

Ka edhe një agjendë veprimesh politike ku në një pjesë është e përfshirë edhe LSI-ja por ka edhe një agjendë veprimesh politike që ka të bëjë me organizimin elektoral të partive të djathta,” u shpreh ai.

Duke folur për protestëne opozitës që do të zhvillohet më datë 27 janar, Mediu gjykon se ajo nuk pengon çeljen e negociatave me BE-në.

Çështja e hapjes së negociatave me BE-në, nuk ka të bëjë me një opozitë të squllur e cila rri dhe nuk reagon, nuk ka të bëj me një shoqëri që rri dhe pranon të keqen.

Procesi i integrimit evropian ka të bëjë me një proces kushtesh që duhet të plotësojmë ne. Ne nuk i bëjmë këto kushte për te kënaqur Brukselin por i bëjmë që të përmirësojmë jetën e qytetarëve shqiptar” tha ai.

Ashtu si Lulzim Basha, edhe Mediu u shpreh se opozita do të jetë e pranishme në komisionin e reformës zgjedhore. Ai kërkoi që të ndryshohet sistemi që deputetët të zgjidhen nga populli dhe të mos caktohen nga kryetarëët e partive.

“Çështja e reformës zgjedhore nuk është çështje partish të vogla dhe partish të mëdha, por është për ti kthyer të drejtën shqiptarëve që të kenë të drejtë të zgjedhin përfaqësuesit e tyre ne kuvendin e Shqipërisë.

Për fatin e keq me sistemin aktual zgjedhor nuk janë shqiptarët ata të cilët zgjedhin përfaqësuesit e tyre por janë kryetarët e partive,” gjykon Mediu.

Përgatiti Mariglen Kume-TemA

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Përçarja e aleatëve, Fatmir Mediu: LSI nuk është koalicion me PD-në, ja çfarë po përpiqemi të bëjmë”

 1. Plato says:

  Zot i madh!!! kur do te vij fundi i ketyre kafsheve

  1. Kujtimi says:

   Kur do largohen KETA pliera qe po I pin gjakun popullit
   MEDIU DHE ZENI VRAN NE GERDEC DHE LULI ME BERISHEN VRAN 21 JANAR
   TASHI IQEN SIKUR JU DHEMP POPULLI
   TURP JAN SHUSHUNJ QE NUK ZHDUKEN KOLLAJ

 2. ALPINI.
  Praktikisht a ka PR apo jo se nuk shikoj asnje aktivitet te kesaj partie.qysh se jetonte Sabri Godo dhe se dyti ky fare politikani e shikoj gjithmone pas Lulit sikur te ishte badigart i tij.

 3. Vlonjati 12 says:

  Tani u erdhi mendja ketyre budallenjeve, qe sistemi zgjedhor eshte jo per popullin po per kreret e partive, se ata fusin ne listat
  per deputete gjithe lakenjte e tyre e gjithe sahanlepiresit. Gati 70% te deputeteve aktual nuk i njeh as lagjja ku jetojne e jo me te behen
  ata perfaqesues te nje komuniteti ne Parlament. Puna e pare e Reformes Zgjedhore eshte nryshimi i sistemit zgjedhor. OK

 4. Fatja says:

  Fatmir methoxha perfaqesuesi dhe sherbetori i trafikanteve te droges vazhdon ende te jete aktiv ne shqiperi ? Keto jane standardet e atij vendi rrumpalle te ashtuquajtur pilitikane qe duhet te ishin ne burg ose me e pakta ta mbyllnin h…. vazhdojne ende te bejne politike.

 5. fiqo says:

  Ky duhet te jete….diku gjetke….duke ngritur sapunin te cunat e vaqorit?!.

 6. Asi says:

  Z. Mediu! Lsija do të na marrë më qafë.
  Mos lini të na bashkohet.✋️

 7. uskania says:

  Keta jane krye…are partie. Valle,cfar thote krye…ari Nard Ndoka , apo krye…ari Dash Duka?

 8. says:

  Do hapen vënde të reja pune këtë sezon turistik si dhe investime të shumta nga partēnert tanë nē fusha të ndryshme

 9. Askushi says:

  Jeni te nje ane si ju si Lesh e lia. fronti i hajduteve te ndershem ne opozite.

 10. Jim says:

  Me duket se po te ngushtohet laku edhe Ty prandaj beni kete loje te zgjasni sa me shume kete gjendje

 11. neda says:

  A ka prekuror ky vend ta arrestoje kete kriminel qe shkaktoj gerdecin, kete hajdut qe se bashku me banden e hajduteve kane kryer krime ne kete ved.Ky dhe keta duhet te gjykohen qysh nga dita qe jane marr me politike, duke filluar qysh nga djegeja dhe shkaterrimi ekonomise kombetare e deri te vjedhjet e sofistikuara ,te gerdeci,21 janari dhe cdo dite te mbreterimit te tyre, keto mbeturina te shoqerise shqiptare kane dhe kurajon te ftojne popullin ne protesta,po per cfare per te mbrojtur hajdutet e kriminelet? Po cili eshte ai qytetar, qe do nje shqiperi ndryshe qe do nje shqiperi perndimore, qe mund tu veje nga mbarapa ketyre horrave? Ne keto mitingje mund te shkojne naivet, hajdutet,kriminelet etj por pjesa qytetare e vendit do qe dikush ti udheq ne protesta jo per te mbrojtur keta hajdut e kriminela,por kunder politikes antikombetare qe eshte ndjekur dhe ndiqet me vite te tera,duke shkaketuar varferi,korrupsion,denigrim, friken per te protestuar se shteti te vret sepse eshte drejtuar nga kriminel ,emigrimet masive ne saj te politikave te qellimshme te ndjekur nga qeverite, disnivelet e tejskajshme ne politiken e pagave,ne punesimin e militanteve injorant ne administraten e shtetit,mostrasparencen e shtetit me qytetaret per te ardhurat dhe shpenzimet,,vjedhjen e votave,ndertimit te nje shteti monarkik,ku qytetaret nuk kane asgje ne dore,as deputetin e zones se tyre nuk zgjedhin dote se ate e zgjedh monarku etj.etj.per te cilat qytetaret mund te motivohen per te shkuar me protesta, por te vesh ne mitingun qe thote opozita qe ka si qellim te mbroje kreret hajdut e per ti thene Europes se” ne jemi shume e mund te destabilizojme vendin” eshte e turpshme. Kush bene thirrje per destabilizim duhet te arrestohet publikisht,ne se duam te shkojme drejte botes perndimore, dhe ta ta denojme me force politiken e mosdenimit te aplikuar nga monarket e deritanishem,duke ju kthyer hapjes se dosjeve te kaluara.Shpresa jone e veteme mbetet faktori nderkombetar,sidomos ai Amerikane dhe Gjerman, sepse populli yne ende nuk di te protestoje ,politika 50 vjecare e monizmit dhe reprezaljet e aplikuara mbas viteve 90 deri ne vrasje,pushime nga puna etj. kane bere qe qytetaret te kene frike te protestojn per te drejtat e tyre,ata edhe kur dalin ne ndonje proteste nuk dalin per te drejtat e tyre por per ato te krereve te partive

 12. albana says:

  Ti flet per permiresimin e jetes se shqiptareve!? Ti nuk ke moral me qe te mbrosh shqiptaret dhe te flasesh per te drejtat e tyre, ti e ke patur mundesine dhe nuk e ke bere tani nuk ke me shans. Ti bashke me shoket e tu si nga e djathta dhe nga e majta i trembeni pergjegjesise ligjore dhe ju as keni care koke as nuk do cani ndonjehere per shqiptaret. Largohoni dhe lereni proceset te zhvillohen boll me hipokrizira. Organizimi i te djathtes nuk te takon me ty, as Lulzim Bashes e Sali Berishes ju e deshtuat te djathten e vertete shqiptare, e minuat, e tradhtuat si ai kali trojes.

 13. mimmo says:

  Kjo fare fytyre nuk shifet dot , e jo ti lexosh brockullat qe shkruan ! ! ! Qenie e neveritshme fatmir medihoxha ! ! ! Pershnetje ! !

 14. pensionisti says:

  Aman ,o Zot ,kur do t’na shpetosh nga keta mashtruesa.? Si guxon ky e del ne popull ? O kryetar pa parti! O krimineli i Gerdecit ? Pse jo O popull do te jemi me te vertet fatkeq te shikosh persri kete fytyre te hyje e dali neper ministri … Ku ca cone mushka ,o pupull ! Keta thone : ” jeani, opopul, vrtuni ju qe te behemi ne, qw na i pate surratin per 8 vjete, t’na shikoni perseri….. O zot na jep mend per pak kohe te lutem!

 15. Life is gamet says:

  Or Fat, po mjafte o koqe! Dil njeehere sndej nga gjykata! Si i penduar fiton gjysmen! Ose na trego se sa here ma pordhe SB mbrem! Po luli ja futi po…. sot ne Elbasan! Shih o njeri vehten! Zoti thone se te ka qejf! M

 16. Lili says:

  Ne burg kur do te shkojsh,kjo na intereson
  Edhe e dime se manifestimi nuk eshte tjeter gje pos tentativa e juaj me penguar Vettingun qe mos te shkoni ne burg per krimet politike e ekonomike qe i keni shkaktuar kombit.
  Pra asnje nuk do dale per ju ne manifestim:meritoni burgun njeqind e nje mije here!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *