Rama: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni, arritje historike për shqiptarët

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas miratimit të projekligjit për përdormin e gjuhës shqipe në Maqedoni .

Përmës një postimi në facebook Rama thotë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është një arritje historike për shqiptarët.

“Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit të gjuhës shqipe një arritje historike për shqiptarët që demokratizon e forcon vetë Maqedoninë🇦🇱”-shkruan Rama.

Kuvendi i Maqedonisë vendosi ta kalojë sot projektligjin për përdorimin e gjuhëve që përcakton me ligj përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet zyrtare, me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Rama: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni, arritje historike për shqiptarët”

  1. mirel says:

    O Pusteci, dale se do ja degjojme krismen dhe kesaj..emri i Maqedonise sllave?
    Apo ndonje varreze sllave te re..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *