Ben Andoni: Çfarë po ndodh në Kosovë…

Refuzimi i vizës nga SHBA për kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj ishte një prej temave të emisionit “JAVA” në RTSH. I ftuar në studio ishte gazetari Ben Andoni, njohës i çështjeve rajonale. Në  analizën e bërë, gazetari Andoni e shikon refuzimin e vizës si një përgjigje të SHBA-së lidhur me qëndrimet e Haradinajt kundër Gjykatës Speciale.

“Paradoksi i vetëm ishte se 1 vit më përpara kur Haradinaj bënte betejën ligjore në Francë, familjes së tij i ishte akorduar viza për në SHBA. Për problemin e Kosovës, ka një lloj relacioni. Nga pala serbe përfaqësohet minsitri i jashtëm, nga Kosova ambasadorja.

SHBA prej muajsh kanë humbur besimin me zhvillimet në Kosovë. Qëndrimi amerikan është dhënë përmes ambasdorit Delaëi, që ka qenë i ashpër. Ka qenë e papritur për atë investim të SHBA që pala kosovare, shteti kosovar që është investim i Amerikës të bënte këtë manovrim sa i takon Gjykatës Speciale”, tha Andoni në “JAVA”.

Më tej gazetari Ben Andoni deklaroi se SHBA është zhgënjyer nga faktori politik edhe me çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

“Problemi i madh në Kosovë ëhstë përçarja e madhe e faktorit politik, dhe pamaturia. Kosova po përballet me problemet direkte. Kosova ka bërë veprime të pamatura mjaft të gabuara. Pa konsultuar demarakacionin i dha viston palës malazeze, në kohën kur duhej pasur një vendim nga parlamentet. U bë në Malin e Zi por nuk u bë në Kosovë. Në Kosovë ka ngelur komplet e bllokuar. Të gjitha këto kanë qenë investim i SHBA pasi hartat kadastrale kanë qenë të njohura gjatë luftës”, tha ai.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Ben Andoni: Çfarë po ndodh në Kosovë…”

  1. Kombi says:

    JANE NJE TUFE IDIOTESH , KY GJYSMA JANE TE UDB , NUK SHKON DOT PERPARA KOSOVA ME ARMIQ TE BRENDESHEM .
    ATA QE ISHIN PER KOSOVEN I VRANE .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *