Denoncimi për dekoratën e Ilir Metës: Rexhep Çelikun e ngritën nga shtrati i lëngimit për t’ja dhënë shpejt e shpejt titullin. Flisni o artistë, do ju vijë radha dhe ju

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Moza Demiri, ish-mexosoprano e Operas ka reaguar ashper per dekorimin e artistit te ndjere Rexhep Celiku, te cilit pak dite para se te ndahej nga jeta, iu dha titulli “Nderi i Kombit”.

“Rexhep Çelikun e ngriten nga shtrati i lengimit per tja dhene shpejt e shpejt titullin, ashtu…”me e heq qafe debatin mbas” dhe pas dy ditesh zemra i pushoi e cila mund te kishte ndodhur edhe ne ato momente, mjaftone ata te mos kishin telashe…ja ta dhame edhe titullin sa je gjalle dhe 48 ore…”, shkruan ish-mexosopranoja. REAGIMI I PLOTE:

“Flisni o artist, Mos e poshtroni kolegun tuaj…do j’u vije rradha edhe ju…Nga keta mund te presesh gjithcka.

Banditizmi, djallzia, pabesia…. arrine deri ne shtratin e…..!

Banditet edhe vleresimin e nje artisti te madh e bejne banditçe…Rexhep Çelikun e ngriten nga shtrati i lengimit per tja dhene shpejt e shpejt titullin, ashtu…”me e heq qafe debatin mbas” dhe pas dy ditesh zemra i pushoi e cila mund te kishte ndodhur edhe ne ato momente, mjaftone ata te mos kishin telashe…ja ta dhame edhe titullin sa je gjalle dhe 48 ore…Nuk dua te shkruaj gjate per horrat e djallzuar qe kane ne dore njerezit me vlera te verteta, ajo eshte bere tashme e zakonshme…harxhojne gjithcka duke u kujdesur per antivleren dhe nuk kane lene kriminel pa bere nderi i kombit, madje i nderojne ata duke ju bere salltanete festimesh neper salla lluksi akoma atyre qe nuk j’u ka munguar kurre privilegji, si ne komunizem edhe sot, jane me fare e fis ne krye te artit qe vendosin akoma fatin e te tjereve…. ….nder kohe vlerave te kombit j’u jepet titulli i meshires dy dite para se te vdesin.

Turpi i tyre eshte kthyer tashme ne suksese dhe mund te pritet gjithcka e kobshme.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

28 komente në “Denoncimi për dekoratën e Ilir Metës: Rexhep Çelikun e ngritën nga shtrati i lëngimit për t’ja dhënë shpejt e shpejt titullin. Flisni o artistë, do ju vijë radha dhe ju”

 1. Ska nevojë Rexhep Çeliku për medaljet e këtyre. Populli e ka birin e vet dhe do e kujtojë në jetë të jetëve sepse ishte i mrekullueshëm. Na ka ngritur vlerat në arenat ndërkombëtare. Kurse këta që japin medalje vetëm na kanë turpëruar dhe degjeneruar. Më vjen neveri nga ky veprim. Mirë presidenti që është politikan dhe në shqipëri edhe në buzë të varrit të jesh, do luajnë me ndjenjat e njerëzve, por inat më vjen me familjarët që e lejuan këtë turp.

  1. kulmaku says:

   Institucioni i Presidentit (jo I. Meta,qe per mua eshte nje person pavlere) ka bere veprimin me te mire te mundshem per te nderuar kete figure te koregrafise dhe muzikes shqiptare.Duhet te keni parasyshe se ne krahasim me fushat e tjera si ne shkence,mjeksi,industri,bujqesi ,etj eshte i paket numri i artisteve ,kengtareve,piktoreve,,etj te nivelit te lart, qe u bene figura te nderuara publike, dhe pjesa tjeter ishte niveli medioker dhe pa vlere te cilet perkedheleshin dhe mbaheshin vetem per ti sherbyer objektivave te politikes komuniste ne art dhe kultur.Dhe te imagjinosh qe ishin me qindra mijra,qe mbaheshin me paga nga buxheti i shtetit,vetem per te kenduar dy kenge dhe dy valle. Kete e tregoje situata katastrofike postkomuniste kur u shkatrua dhe u veshtirsua cdo gje,por qe kjo shtrese e shoqerise shqiptare ishte me e paafta per te mbijetuar,mbasi ishin mesuar te merrnin paret qyl.Kuptohet qe ne memorie]en e popullit mbeten dhe do te mbeten figura te pavdekshme dhe te paaritshme,,por jo si kjo qe shkruan me siper qe eshte hera e pare qe i degjoje emrin dhe nga menyra qe shkruan duket qe eshte e deshtuar dhe me mllefe.Ka ardhur koha qe te japim mesazhe optimiste . inkurajuese

   1. undefined says:

    Sakte. Eshte vleresim dhe shume mire.

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  fatale,kjo eshte rraca perverse turkoshake………………

 3. Devolliu says:

  Kur DDRTËROI i Madh po lëngonte në shtratin e vdekjes, Kaçi i Zi bënte selfe ne koka e tij i kënaqur e duke qeshur.
  Këtë po bën edhe Like FLORIRI me artistin REXHEP ÇELIKU.

 4. Pellazgos says:

  Zoti Rexhep me talentin e tij e kerceu Vallen e Shqiponjes Greke te Bizantit me mire se askush zoti arber_vlore.
  Ka te tjere qe e kane shkruar Historine dhe identitetin e Ballkanit,nuk kane mbetur “nacionaliste” si puna juaj qe nuk kini rrenje,riza greqisht,roots anglisht.

  1. Mbreti says:

   E beri Shqiponjen e Bizantit, sepse. Eve Shqiptaret jemi Bizantinet e vertet me Bese, jo si sit. Eogreket qe ne fakt jan Jevgje, Lebaneze, Kurde, Armene, sllav te ngjyrosur! Kshuqe Patenta e Greqis te vjeter do ju rikthehet Shqiptareve qe ende sot e flasin gjuhen Autoktone ne Ballkan ( Gadishulli Ilirik) sidhe Plisat e Herkulesit, Udheseut, Zeotit, etc mbajn mbi Kre!

 5. Devolliu says:

  Kur DRITËROI i Madh po lëngonte në shtratin e vdekjes, Kaçi i Zi bënte selfe ne koka e tij i kënaqur e duke qeshur.
  Këtë po bën edhe Like FLORIRI me artistin REXHEP ÇELIKU.

 6. floriri i Bençes says:

  Kot e ke ti Moza Demiri qe ankohesh, sepse artisti pas viteve 90 mori fund dhe avash, avash do te zhduket. Deri ne 90 ishim te nderuar, te privilegjuar, me pasion, e i dedikonim jeten artit dite pas dite, ndersa kriminelet perfundonin tek vendi natyral i tyre. Sot kohet kane ndryshuar, kriminelet jane ata qe bejne ligjin e vendosin per gjithshka, neper duart e tyre kalojne miliardat, ndersa artisti eshte i varfert, dhe per te nuk do t’ia dije me njeri.

 7. Iliri says:

  Pavarësisht do të ia ipte presidenti apo jo dekoratën “Nderi i Kombit”, maestro Rexhep Çeliku shumë fish e ka dëshmuar se është NDERI I KOMBIT!
  Gjithmonë kujtimi i përjetshëm qoftë për maestron!

 8. r.i.p says:

  i paarritshem ,i paharruar por sduhet ta kishte pranuar dekorimin nga kriminelat qe shakaterruan artin, kulturen, gjuhen Shqiperine.

 9. Cudia says:

  Nuk e kuptoj se sa te lehte e kane shqiptaret t’i hapin rruge ligesise. Boll me keto shkrime te tilla. Kjo shume mire mund te quhet nje perpjekje ne minutat e fundit per te gezuar artistin e madh por ne asnje menure per ta denigruar ate apo per te hedhur lumin. Jam shume i bindur se cdo gje eshte bere ne baze te marrjes se informacionit qe eshte marre per shendetin e tij ne keto ditet e fundit. Mund te shkruhet me vend se aktivitete te tilla duhet te merren me seriozisht nga shteti per te vleresuar figura te tilla pa nxitim sic ndodhi. Kjo do te ishte me me vlere per artikullin e shkruar sesa te thuhet qe nje veprim i tille te quhet turp. Turp me i madh eshte te besh shkrimete tilla . Une e vleresoj cfare u be per ta nderuar artistin tone te madh gje qe ne fakt e gezoi edhe vete ate. Nuk kam pik respekti per Meten. Por ketu nuk behet fjale per leshin Meta por per artistin e madh. Ti qe ke shkruar kete artikull je nje e pacipe!

 10. Jovan says:

  Dekorimin e Rexhep Celikut duhet ta kishin bere presidentet e meparshem, pasi Ilir Metà 3-4 muaj ka president. Bujar Nishani beri qindra ( ne mos mijra ) dekorime por per Rexhepin nuk u kujtua.

 11. Viktor Paloka Vau Dejes says:

  Eshte me shume se i drejte shqetesimi qe ngrihet dhe nuk ke qfare ti heqesh as pike as presje veq ti shtojsh ketij shqetesimi te madh per artin dhe artistat shqipetar, qe politika po terhiqen zvarre. Por une kam diqka per ti shtuar ketij denoncimi . Vitin e kaluar President Nishani shperndau me thes tituj sikur ti kishte per ti tretur edhe femijeve tane ju dha tiuj ku arriti deri aty qe tju jape mjeshter edhe atyre qe jane mjeshter te publikojne foto nudo dhe nisur nga keto poshtersira i kam derguar nji leter Z.Nishani nder te tjera i them qe ju lutemi shpirterisht ta shikoni kete problem per keto njrez qe vlerat e jetes te mos i jeni pas vdekjes . Asnje reagim as pergjigje nuk mu dha se edhe une kam gati te njejtin problem jam 65 vjeq 50 vjet ne sherbim te artit e kultures dhe i ka shkuar 3 here prpozimi per mua Z. Nishani nji here nga bashkia dhe 2 here nga Ministria dhe per 5 vjet jo e jo iku pa ma dhene m shpresojme tek Z. Meta . Se veqse jam pak ma ne gjendje shendetesore se edhe mua ndoshta me ndodh sikur te Madhit Rexhep. por te pakten Presidenti Meta ja dha ashtu si ndodhi se nuk kishte faj pasi tani e mori detyren por faji ngelet tek Nishani per 5 vjet apo te tjere. Une si krijues kam nji citat per keto padrejetsina – Arti e sporti jane jeta , Artistet e sportistet jane bleta . kush hyn ne hak me bleten do ta vuaje gjith jeten . me rrespekt Rrapsodi popullor nga Vau Dejes dhe drejtues artistik per 40 vjet Viktor Paloka . ju faleminderit per denoncimin dhe per mire kuptimin.

 12. Viktor Paloka Vau Dejes says:

  Eshte me shume se i drejte shqetimi qe ngihet , nuk ka as pike as presje ti hiqet veqese ti shtohet kesaj maskarade te artit dhe artistave shqipetar , qe po terhiqet nga politika zvarre . Vitin e kaluar President Nishani dha tituj me thes sikur i kishte per ti tretur dhe arriti deri aty qe tju japi edhe femijeve tane e moshes tone jo aq me keq ju dha mjeshter atyre mjeshtrave te publikimit te fotove nudo dhe jo artistave te vertete. Nisur nga ky shqetesim edhe une i shkrova Z. Nishani nji leter ku i lutem shpirtetrisht qe vlerat e jetes te mos i jape pas vdekjes , pasi edhe une kam te njejtin shqetesim se prite 5 vjete nga ky me 3 propozime nji nga bashkia e 2 nga Ministria dhe jo e jo nuk ma dha iku pa ma dhene shpresoj tek zoti Meta , pasi i njejti fat mund te me gjeje edhe mua si te madhin Rexhep veqese jame pak ma ne gjendje shendetesore se jame 65 vec , 50 vjete ne sherbim te artit e Kultures ka 15 vjet qe i nderuari President Moisiu me ka dekuaruar me Urdherin Naim Frasheri, Kurse Z.Nishani as pergjigje sme kthej per 5 bjet pritje deri sa iku .
  Te ndjerit, te madhit e te paharruarit te pakten Z. Meta ja dha ashtu si ishte pasi nuk kishte faj se tani e mori detyren por ai qe iku e te tjeret kane shume pergjegjesi. Per kete fenomen negativ ndaj artisteve kam nji mesazh me citat ne vargje – Arti e sporti jane jeta , Artistet e sportistet jane bleta . kush hyne ne hak me bleten, do ta vuaje gjithe jeten.
  Me shume rrespekt Viktor Paloka nga Vau Dejes Rrapsod popullor autor i 3 botimeve dhe drejtues artistik per 40 vjete , ju faleminderit per denoncimin dhe per mirekuptimin.

 13. Mileti says:

  Po ti fol, por ,aman, mos shkruaj. Se e prishe fare! Artiste qe nuk si as te shkruaje gjuhen e vet! Sikur vjen nga shpellat. Po ke qene ne mes te Tiranes moj. A ke lexuar ndonje liber ti, a gazete, apo vetem komentet ne Fb te injoranteve si puna jote. Se per kuriozitet u perpoqa te mesoj kush je, se helbete, emer i padegjuar me dukej! Asnje shenje e veprimtarise tende ne Youtube, per shembull. Artiste vetem per te vene firmen ne borderò. Rri moj aty e mos u ndiej. Ben mire qe merresh me politike se per art e kulture nuk qenke!

  1. Tr says:

   Ky MILETI i ndyre vjen nga familja e debilave te Metes .

 14. ilda says:

  Ne te gjithe dejet e adminsitrates eshte kjo djallezi dhe jane keta horra qe zonja Demiri i permend ne kete artikull Po shtypin cdo vlere profesionale dhe kombetare dhe eshte instaluar rrugaceria, harbuteria dhe injoranca.
  Ndoshta kete fat ka Shqiperia ne cdo periudhe.

 15. Kombi says:

  KA SHUME TE DREJTE ZONJA , QE DISKRETITON PRESIDENCDN E NDYRE . DUHET TA KISHIN DEKORUAR ME KOHE , E MERITONTE PLOTESISHT DHE JO NE PRAG TE VDEKJES . TE NDJERIN REXHEP, KUR E PASHE MENDOVA SE DO TE MBARONTE ATJE NE ATJE SALLE .
  TURP, TURP ,TURP !!!

 16. GJUHA JONE SA E MIRE says:

  Shume turp, e kam pare qe diten e dekorimit, qe kishte dicka te ciditeshme. por kurre smendoja vdekjen e valltarit te madh.
  Megjithate dekorata me e madhe e ketij artisti eshte populli qe e ka pare i teri me vite me radhe. Tu prefte shpirti ne paqe o artist i madh Rexhep Celiku

 17. T. Voda says:

  — SHPREH KEQARDHJE- NGUSHELLIME TE SINQERTA FAMILJES, TE AFERME DHE MIQVE TE TIJ ME TE NGUSHT.
  DO TE MBETET GJITHNJE I FRESKET NE KUJTESEN TONE , KJO FIGURE E SKALITUR E VALLZIMIT TE SHQIPES .
  U PREFTE NE PAQE ..
  xxxxxxxxxxxx
  — Diten qe lexova vleresimin ”NDERI KOMBIT” perRexhepin dhe Liljanen [ 8 Janar] , pa i njohur e takuar nga afer, ne komentin te Dita , hodha keto rreshta ;;–
  xxx
  —- Eshte nje vleresim plotsish i merituar.
  — JU, REXHEP E LILJAN, DHE I GJITH GRUPI JUAJ ,- me levizjet harmonike e plot kuptim ,- me buzeqeshjen tuaj fisnike e pambatim,-me koloritin e kostumeve e te zerit gjith frumzim,- bet qe shqiponja juaj te prek e ngjitet ne cdo zemer shqiptare. — Me menyren tuaj ushqyet nder vite ndjenjat , shpirtin dhe zemrat tona feminore e rinore me dashurin per SHQIPERIN , PER ATDHEUN DHE KOMBIN SHQIPTAR.
  —Prekem, kur shikoj nga larg grupin TUAJ tuaj pak te rene dhe plakur.
  UROJ QE ”SHQIPONJA ” JUAJ TE MOS PLAKET KURRE…URIME
  Tomor Voda NY 8 janar
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  —- Lajmi i vdekjes sot me preku…… POR, POR… nuk mund te rri pa shkruar 2 rreshta per ate gjuhe te hidhur qe perdor zonja Demiri dhe komentusi me emer te rrem . T i moj zonjeze gje j nje kohe e vend tjeter per te cfryre dufet politike . Kushdo qufte arsy e qellimi jot. LE SHIJE TE KEQE DHE TREGON CEKETesi.

 18. Ani says:

  Mbeshtes komentin e “Cudia” – as.

 19. sadat mero says:

  mua ma bllokove komentin o kelysh i temes, pse keshtu

 20. ALPINI.
  Ky president per te bere buje si i dashtur me popullin Nuk te lene as te vdesesh.

 21. demo says:

  Nuk e fyu,e nderoi,ne prag te vdekjes.Me e ndyre ne kete rast eshte kjo moza demiri qe kurrkush e ka degjuar emrin e saj.Me c`te drejte flet ne emer te familjes?Ilir Meta nuk ka 6 vjet president,ka 6 muaj.I takojne mustaqerruarit ato fjale.

 22. Pellazgos says:

  Valltare i Madh,por Rexhep apo jo?
  Ah Skendrbe ta dish ty se cfare fare ka mbire ketu.
  Kombi ve.lezer eshte te luftosh per te,te respektosh gjakun e te pareve,te urresh ate qe te ka perdhunuar,vrare,poshteruar,marre peng nga gjiri i Nenes.
  Ketu vjen Rexhep Erdogani dhe njerezit perloten nga gezimi!
  Dhe e dini pse?
  Se jane anti Greke,anti Epirote,anti Ilyre te tjerat jane per koshin e plehrave.
  Vete Ballkani dhe jo vetem,cdo gure te kthesh do lexosh Greqisht,kurse Sulejmanet “shqipetare” nuk e kuptojne se ceshte nderi.

 23. vdekja e valltarit te madhe shqiptar me preku thelle ne zemer,se ka ken nje shqiponje e vetet.u pa ne sy se vuante nga nje semundje e avancuar,stade perfundimtar,nga gabimet fatale te dr picimulave me zero eksperience medikale.a ilir meta i njoftur si politikan sovjetik ,e manipuloj kise per titulle nderi,a zero ndihm per sherimin e tije ne europe.turpe per sulltan nevruzin ilir meta.

 24. israeliti says:

  l, homme de kremlin a,la tet de albanie.oh sa mire me besue ne ilir rusin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *