FOTOT: Zbulohet medalja e hershme artistike “Gherg Kastrioti a Skanderbegu – mbret i Shciperise”

Hulumtuesi Aurenc Bebja ka zbuluar një portret të hershëm të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, mundësuar nëpërmjet medaljes artistike të skulptorit Heinrich Kautsch.

Kjo është sjellë përmes veprës me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”.

Bebja shkuan se në faqen n°17, gjejmë një portret të rrallë të Skënderbeut ku viti i lindjes (1404) dhe i vdekjes (1467) së heroit tonë kombëtar janë të gabuar. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789421-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789421.jpg","attachment_id":"827058"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789276-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789276-1.jpg","attachment_id":"827060"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789818-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789818.jpg","attachment_id":"827059"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789421-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/1515789421.jpg","attachment_id":"827058"}]

6 komente në “FOTOT: Zbulohet medalja e hershme artistike “Gherg Kastrioti a Skanderbegu – mbret i Shciperise””

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  ”il Signore Alessandro………qe ne gojen e shqipfolesve turq[ vazhdojne edhe sot] citohej si ”SKENDER BEY”!!!!!
  vetem materialet e huaja praqesin te verteten mbi historine e Shqiperise se pseftoistorianet turkoshake xhuf,cuf,hasan apo hysen ja fusin pordhes kot…………madje keta bastarde nuk ka cudi ndonje dite te na xjerrin heroin G. KASTRIOTI birazer me sulltan muratin!!!!

  1. Na myten karnat says:

   O koqe kandari qe e di veten me shkolle dhe perendimor
   Sig Alessandro, italisht, eshte Aleksandri (i Madh) e qe ne gjuhet orientale eshte Iskander ose İskender ose Skander, Skender etj.
   Eshte emri i luftes qe i dhane otomanet sepse kishte ringjallur Aleksandrin e Madh.
   Gjithe Europa e Mesjetes e njihte me te dy emrat Gjergj Kastrioti dhe emrin qe i dhane otomanet Scanderbek ose Skanderbeg se pak rendesi ka…

   1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

    O beqir i piset,nje shqiptar kristian hero i vendit te tij nuk ka perse te thirret nga populli i tij kristian[vec ju sumqiret muslims] me emer otoman ”skender”, ”iskender” e pordhe me rigone,pasi ka gjuhen e tij arberore Gjergj apo Giorgo Kastrioti por edhe Alexander i Madh,ok!
    Ik fshi bithen o turk i ndyre se nuk po na rruhet se c’mendon nje njethundrak arab per Heroin e Krishterimit G.Kastrioti.

 2. Pellazgos says:

  Zoti Aurenc Bebja qe nuk u burrerove.
  Emri i ketij burri si Prinesi i Epirit ne kete “deshmi” eshte Giorgio d.m.th Orthodokset e quanin Jeorgios,ju pse e quani akoma Gjergj?
  Epirin qe gjithe historia boterore eshte Helene,me qindra qytete qe te paret tane i thonin Polis dhe vete ishte Prijesi i Epirit nuk ka lidhje me ju qe shumica jini Sulejmaner,Qemaler,Idrizer nga gjysherit tuaj dhe tani ne Elvisa,Edvina,Eriona,Robert,Eduart etj.
  Nuk mu d ta lexoni apo jo emrin e Tij?
  Ne koke ka simbolin e Zeusit Zotit te Grekeve,te Epiroteve,te Ilyreve.

  1. Para Laci says:

   Sepse Gjergj Kastrioti ishte Shqiptar. Jeorgios eshte emer grek. Kjo eshte arsyeja perse ai quhet Gjergj.

 3. Br... says:

  Ka zbuluar “leshin” hulumtuesi.

  Thuajini qe medalja eshte nje çmim i krijuar nga Alandro Kastrioti. Cmim qe e ka mare De Rada dhe Markiani qe ne 1904…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *