Portali mysliman fyen rëndë Skënderbeun: Serbo-shqiptari me mjekër të gjatë…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Gazeta Impakt, një portal mysliman shqiptar, që shkruan gjithë ditën kundër shqiptarëve, dhe sidomos figurave të rëndësishme shqiptare, që nuk janë myslimanë, këtë radhë ka shkuar shumë larg.

Në një shkrim të djeshëm, ky portal ka fyer rëndë heroin kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriot Skënderbeun, pasi vendimit të Maqedonisë që për nder të 550-vjetorit të vdekjes, të emetojë pullat postare me portretin e tij.

Serbo-shqiptari me mjekër të gjatë vendoset në pullat postare maqedonase”, është titulli i këtij portal.

Ndërsa më pas, në shkrim, thuhet:

Maqedonia me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së sllavo-shqiptarit Skënderbe, ka vendosur që ta respektojë dhe nderojë sikurse shtetet fqinje Serbia dhe Shqiperia, duke emetuar pulla me portretin e tij”.

Gjergj Kastrioti nga shumë myslimanë, konsiderohet jo si hero i shqiptarëve që ka luftuar kundër turqve, por një i krishterë që ka luftuar kundër myslimanëve në emër të Vatikanit.

Por, në viti e shpallur nga Qeveria shqiptare si i “Skënderbeut”, kjo fyerje është e rëndë.

Shteti shqiptar duhet të marrë masa ligjore, ndaj atyre që përhapin urrejtje ndaj një figure kombëtare, që bashkon shqiptarët.(TemA)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

37 komente në “Portali mysliman fyen rëndë Skënderbeun: Serbo-shqiptari me mjekër të gjatë…”

 1. AC/DC says:

  Bravo! Keshtu I ka lezet shqiptare.

  1. spartaku says:

   Enver Hoxhes i ardht dheu lehte,se ai zhduku fene,si nje politike perçarese e sunduese.Ai vuri ne jete thenjet e Vasko Pashes,”feja e shqipetarit eshte shqiptaria”.Ne kohen e tij populli ishte me i qet shpirterisht,nuk kishte mysliman e te krishter,por te gjithe shqipetar.Sot zihen njerzit e genjyer nga ndasit fetare,dhe shikojne njeri tjetrin si armiq dhe jo vellezer.Gjergj Kastriot Skenderbeu,eshte simboli i bashkimit te kombit shqipetar,kurse myslimanet e shartuar e te pa shartuar e hedhin poshte, se na paska luftuar kundra turqeve.Kunder turqeve luftoi e gjithe bota,dhe qenka Skendrbeu i veçanti.Keto insinuata i bejne budallenjet,qe shetisin si mbreter me pantallona triçerekshe e me nje mjeker qe te kall daten.Feja myslimane gjithemon ka qene perçarse,kurse feja krishtere,eshte me tolerante dhe bene thirrja gjithmon per paqe.

   1. Hoxh Armandi says:

    Te drejte kane vellezerit tuaj turkomaqedonas. Ai nuk mund te ishte si turkoshqiptaret e tjere. Ju jeni te gjithe bjond me sy blu dhe rrace ariane po dhe zemren e keni te rexhepi dhe muhamedi. Po jeni te gjithe rrace ariane edhe kur kerkoni azil ne france.

 2. net says:

  Pse more qafelesha! Nuk eshte gjysem sllav ky jorgji?! Qafiri ka luftuar per vatikanin jo per arberine. Historikisht ka gabuar jorgji, kete e thone kronikat e mesjetes dhe historian me peshe boterore.po kur jorgje vdiq çfare ndodhi?! Arberia u pushtua per 500 vjet si asnje komb tjeter, fale jorgje kastriotit. Ikni se na çate korin me gjithe jorgjen dhe rruspije terezen. Na e bene dhe shenjtore pa le! Qe kur njeriu I ka marre kompetencat e krijuesit qe te shenjteroje njeri njerine?! Hani mut ju qente e kazaneve!

  1. Nemezi says:

   Per ty dhe gjithe bukeshkalet e tjere:
   Po kunder turqve luftoi gjithe Evropa mor derr injorant. Se pushtuan gjithe Ballkanin, Hungarine e arriten deri ne Viene. Apo dhe atje arriti per inat te Skenderbeut sipas teje. Po nuk ju vjen mire qe nje Shqiptar gjenial i cili pa forcat dhe ushtrine e sulltanit, pa pasurine dhe.mjetet e tij te shumta ne dispozicion, topa, flote, spiuna e tradhtare si puna jote, e la me turp dhe te dhjere para gjithe botes. Se ia theu hundet mire me nje grusht shqiptaresh te bashkuar me gjak te paster. Jo te shartuar me vemje si te paret e tu.
   Pse duhet ta linte pa pushtuar Arberine Turqia, apo per respekt ndaj sat eme.
   Edhe sot gjithe vendet e Evropes kujtojne nderojne e respektojne te gjithe ata komandante te shkelqyer qe luftuan turqit. E askush nuk i akuzon me arsyen deficente se eshte faji i tyre qe turqit ua pushtuan atdheun. Po ti qe lexon vetem portale gazetash dhe asnje liber historie nuk i njeh. Nga ta dish ti qe evropianet u ndeshen me otomanet ne Kosove me 1389, ne Nikopoje ne 1395, Kostandinopoja ne 1453 qe u mbrojt me me shume vetemohim e deshperim nga evropianet, venedikasit e gjenovezet sesa greket.
   beteja e Kenyermezeit, 1479. Rrethimi i Rodit, 1480 e pastaj 1532. Rrethimii i Maltes ku humben me turp e mundur nga Kavaljeretve Maltes. Rrethimi i Vienes, 1529.
   Beteja e Lepantos, 1572.
   Rrethimi i dyte i Vienes, 1683
   Prandaj po t i shkruaj une;
   Dhe komandantet jane heronj kombetare, po ti qe je nje kombmohues ben mire t i njohesh. mbase te vijne mendte
   Janosh Huniadi, hungarez-çek
   Matia Korvino, i biri qe çlirpi Ottanton nga turqit ne 1481 dhe perçau edhe bijte e sulltanit, Bajazitin dhe Cemin
   Raimondo Montekukoli, modenezi qe udhehoqi ushtrine austriake ne Betejen e Shen Gotardit apo Mogersdorfit 1664.
   Johan Sobieski, mbreti polak qe kundermesyu duke dale nga muret dhe çliroi Vienen nga rrethimi i dyte ne 1683.
   Eugjeni i Savojes, prijesi me i shkelqyer i kapiteneve te ventures (ve bast qe ti nuk di as se çfare e kush ishin) qe i zhdepi mire e mire turqit pas rrethimit te dyte te Vienes. Ky gjeni i artit ushtarak i shfarosi njereremire turqit nga Hungaria dhe u theu hundet ne Zenta, 1697. Per vite me radhe, 20, turqve nuk ua mbajti te dilnin ne beteje kunder tij. Ne Petervaradin dhe Beograd 1717 i mposhti serish.

   Siç e sheh gjithe evropa perjashto francen e Angline i ka luftuar turqit me shekuj. Jo per fene po se ishin pushtues e duheshin shporrur. Gjynaf qe nuk ia dolen me ata qevte kane transnetuarvty ate gjak te thartuar e prishur qe ke ne vena. Po ty as turqit nuk te duan as islamiket se je gjakprishur qe asnje nuk i do.
   ketu poshte ke emrat e komandanteve qe luftuan ndaj turqve. Nje pjese jane shenjtore. Skenderbeun nuk e beri kush shenjtor jo se nuk e meritonte. po per arsye juridiksioni qe ti nuk i kupton dhe e kote t i shpjegoj ketu.
   Stefan Llazari, mbreti serb i Betejes se Kosoves
   Mikeli Kurajoz, rumuni qe me 16 mije ushtare mboshqi ushtrine turke me 180 mije ushtare ne Betejen e Călugărenit.
   Stefani III ose Stefani i madh. Rumuni qe ne nje beteje te vetme la te vrare 40 mije turq dhe nderohet ne dy vende, rumani dhe Moldavi, ku e kane ne te gjitha monedhat.
   Wilhelm von Roggendorf dhe
   Niklas R. Salm. mbrojtesit e Vienes ne 1529
   Zhan Parizot de la Vallete ne Malte, 1565.
   Johani i Austrise dhe
   Markanton Kolona admirali i mbreterise se Sicilise, Sebastiano Venier komandant i flotes venedikase,
   Pietro Justiniani i Kavaljereve te Maltes,
   Agostino Barbarigo i Republikes se Venedikut
   Xhanandrea Doria princ gjenovez.
   Te gjithe keta te bashkuar arriten fitoren legjendare te Lepantos, 1571.
   Johan Sobieski lll dhe
   Karli i Lorenes, Livio Odeskalki, Antonio Karafa,
   Ernest von Starhemberg ne Rrethimin e dyte te Vienes.
   Eugjeni i Savojes. Princi piemontez qe shume idhnime e kobe turqve u solli.
   Siç e sheh kontineni evropian ka nxjerre me bollek burra te zote e trima. Po si Skebderbei ka vetem nje dhe gjithe bota e njeh per shqiptarin me te shkelqyer nder shekuj. Vemje si ti nuk artij e t ia zbehin famen dhe lavdine. Vetem zhyten ca me poshte ne mizerjen e vet. Mjeran dreqi!

   1. Lexues says:

    Bravooo!!!!. Me lejen tende do ta perdorur kete koment per t i kthyer pergjigje kujtdo qe do guxoje te na çaje koken me plagen osmane e cenon Skenderbeun.

   2. Arjani says:

    Mos u merr shume me kete idiotin, sepse ai eshte jevg dhe vemje.

    Shqiptaret dhe europianet e tjere kane luftuar kunder Osmaneve dhe jo ” turqeve”. nuk ka pas turq atehere si etni dhe identitet dhe ky temr eshte shume i gabuar dhe i perdorur rende nga regjimi komunist.

    Jam dakord deri diku me komentin tend, por mos harros e gjitha ata qe permende aty , nuk krahasohen dot Gjergj Kastriotin.
    Gjergj Kastrioti jo vetem qe ka 25 fitoe kunder Osmaneve ( me shume se te gjithe ata aty se bashku) por shteti qe krijoi, Lidhja e Lezhes vazhdoi edhe per 12 vite te tjera mbas vdekjes se tij, dhe shpetoi europen dhe italine nga pushtimi osman i Muratit dhe Mehmetit II.

    Por nuk eshte vetem Gjergj Kastrioti…. lufta kunder Osmaneve ka filluar qe ne 1380 me Gjin Bue Shpaten, zotin shqiptar te Epirit dhe Korinthit , vazhdoi pastaj me gjithe princat shqiptar der ne 1420, ku me se shumti paten humbje, dhe riffliloi lufta me Gjergj Arianitin e Madh, qe ne 1431 mundi Osmanet ne 5 beteja, duke u bere princi i pare europian qe mundte osmanet ne ka shume beteja dhe shtroi rrugen per ardhjen e Gjergj Kastriotit.

    Pastaj eshte edhe Lek Dukagjini qe vazhdoi luften der ne 1480 dhe djali i Skenderbeut qe luftoi der ne 1488…

    Mihal Kurajozi, nuk ka mundur ndonjehere ndonje ushtri osmane me 180 mije ushtare dhe ishte bashkepunues me Osmanet.

    U vra nga kryegjenerali shqiptar dhe stratioti Gorgio Basta, kryegjeneral i ushtrive Hambsburge per 30 vite.

  2. katarakti says:

   Ti “net” nuk ke vend ne Shqiperi. Ti je nje bajge turke. Asgje me shume. Kthehu ne vendin e te pareve te tu. Neqoftese jeton ne Shqiperi dhe jo ne ndonje vend perendimor. SI shume vellezer te tu qafire, qe hajne buken e Perendimit dhe bejne duvane e Mekes.

  3. Undefined says:

   Gjergj Kastrioti luftoi kundra turqve pushtues te Arberise.Se e beri kete pune me ndihmen e Vatkanit apo Hasanit kjo nuk eshte e rendesishme. Gjergj Kastrioti luftoi qe plehrat dhe mbeturinat e kombit te mos njiheshin si Hasana e Beqira.

   1. Ali Pashe Tepelena says:

    Gjergj Kastrioti luftoi kunder Osmaneve dhe peradorise Osmane dhe jo kunder ” turqise” qe as nuk ekzistonte ne ate kohe…

    mesojini ti beni keto dallime se lat nam dhe veteme viktimizoni veten.

    sa per Hasan etj, shqiptaret u konvertuan vet ne islam , per arsye te ndryshme.

    Historia duhet pare me arsyetim shkencor.

 3. dihet se nuslimanet turq e ish shqiptar te shortuar ne turq qe urrejn gjergj shqiptarin ,a adhurojn rankovicin serbe.po te behesha une si guvenator shqiptat kisha futur ligje te Kim Jungut dhe te gjitha pjellat osmane i kisha vare ne litar.

 4. Kellira says:

  Ne shqip thuhet “iu ka ngel kunj n’bythe” (kjo puna e Skenderbeut)

 5. Njeriu says:

  P.P.L. = Pirdhni Pirdhni se Liroheni: kaq mund t’u thuash ketyre dythundrakeve mutslimane (nuk jane myslimane sipas Kuranit).
  P.P.L./P.P.L./P.P.L./P.P.L.e perseriP.P.L. e gjithmone P.P.L.

 6. portali impakt duhet te jene turq e ish shqiptat te shortuar ne turq nga maqedonia,apo prizereni.portale e gazeta turke,gjysem turke e islamike te al nusra isis dhe al kaeda ne kosove.por edhe portale e gazeta pro diktatorit erdogan.gazeta bota sot.koha ditore gazet bektashe,telegrafi,tv 21kosove tv tipike turke por maskohen si shqiptar,tv mitrovica e turkut nexhmedin spahiu,tv perzereni,tv vali gjilan te njoftur si turq te rexhur me lutfi hazirin nje koke turke qe fare nuk ka pas lufte ne gjilan e anamarave nga miqsia e vjeter turko-serbe.nderpres komentin se mu hargjua bateria…

 7. I says:

  Ne gjak ne Shqiptaret nuk jemi mysliman. Une jetoj ne Angli ka mysliman sa te duash nga e gjithe bota. Jane njerez te bezdisshem nuk kane tolerance nuk rrespektojne mendimin ndryshe jane fanatik, xheloze edhe shpirt zi. Shqiptaret ne pergjithesi nuk i kane keto vese. Ne tolerojme, rrespektojme mendimin e tjetrit edhe pse ndryshe. Shpirtin e kemi te mire. Fajin e ka politika qe per ca dollare per ti vjedhur per vete na orientojne drejt botes islame. Terroristave.

 8. Ari says:

  Keta qe shkruajne jane armiq te Shqiptareve duan te percajne Shqiptaret, kurse te tjeret qe i mbajne ison jane sherbetoret e tyre sepse bejne punen e tyre. Me vjen keq qe perduaren fyerje fetare kundra njeritjetrit , ai qe eshte Shqiptare e ka per ndere figuren e Skenderbeut Shqiptari lufton per komb jo per fe . Pra ne fillim jeni Shqiptare pastoj musliman, edhe te Krishtere te gjithe keto fe kane ardhur nga lindja mesme edhe vetem mjerim edhe percarje kane sjelle kudo ne bote. Po te ishte per mua sdo lejoja fe fare ne Shqiperi as prifta as hoxhallare. Zoti i vertete eshte perendia jone e vjeter ZEUSI dmth DHEU pra nga kjo toke kemi dale edhe aty do vdesim . Mbrojeni Zeusin tuaj Dheun tuaj token tuaj or njerez te pa fe qe besoni tek nje Cifut edhe nje Arab e jo tek perendia e vertete Zeusi Dheu Tika Shqiperia.

 9. James says:

  Shkoni pirdhuni ne turqi,kta musliman qe e qujn veten turk.
  Ka shume shqiptar musliman po shumica jan shqiptar te kulluar dhe se rrujn shume per fe.
  Kta qe e nijn veten turq,le t ikin. Te marrin dhe ket loqen net me vete

 10. Arjani says:

  Skenderbeu luftoi kunder osmaneve dhe jo kunder “turqeve”.

  Kombi turk u krijua ne 1923 nga ataturku dhe eshte perzierje popujsh te ndryshem.

  Perandoria Osmane ishte nje perandori multi etnike ndhe multi fetare me karakter islamik dhe kulture persiano islamike. Edhe gjuha osmane ishte 88% persisht dhe arabisht.

  Edhe vet dinastia osmane e kishte per ofendim termin “turk”.

  Nga 140 kryeministra ,42 kryeministra ishin shqiptare.

  Prezenca politike osmane ne shqiperi ishte diku tek 400 vite dhe jo 500.

  Mesojini keto dallime o gazetar injorant se lat nam.

  Sa per kete portal te Gylenit , nuk e kuptoj perse qeveria shqiptare nuk e mbyll kete gazete halesh.

 11. Jack says:

  A ka zot ky vend ? Cohuni o shqi[ptare se na cane me thenen keta dembele , injorante e tradhetare te kombit qe financohen ne menyre te paligjshme per ti bere varrin ketij vendi.

 12. Gregori.uk says:

  Gjergj Kastrioti Skenderbeu bashkoi arberoret dhe i udhehoqi ne lufte kunder nje superfuqie te kohes Turqeve Osman te cilet kishin arritur te shkateronin nje perandori gjigande ate Bizantine, kishin pushtuar nderkohe ballkanin dhe po i versuleshin europes perendimore. Dhe e fitoi kete lufte sa ishte gjalle dhe per sa kohe i mbajti arberoret te bashkuar dhe duke mbrojtur vendin e te pareve te tij u be nje bariere mbrojtese edhe per vendet e tjera te perendimit te cilat jane te detyruara te respektojne figuren e tij se askush nuk mund ta dije si do ishte europa kristiane sot nqse turqit do arrinin deri ne londer duke shkatruar Italine Francen Gjermanine etj. Dhe eshte normale t’i jene mirenjohes, ta vleresojne dhe ta quajne edhe kalores te krishterimit. Kjo na ben ne shqiptareve krenare, pjese natyrale e europes gjate gjithe historise sone si komb edhe pse per 500 vjet te nenshtruar dhe te neperkembur. Eshte normale qe me pushtimin erdhen edhe pushtuesit, pasardhesit e te cileve te mbetur ne ballkan nuk mund te kaperdijne edhe sot pas me shume se 500 vjeteve se si nje feudal arberor i vuri kufirin te thana nje superfuqie qe nuk kishte arritur ti bente balle asnje komb deri atehere madje kombe shume me te medhenj ne numer se kombi arberor. Skenderbeu heroi yne kombetar e beri historine dhe mbeti ne histori dhe ata liliputet osmane qe po perpiqen ta sulmojne gjigandin nga poshte, vetem sa i gudulisin topet. Figura e Skenderbeut eshte e ngulitur thelle ne memorien e kombit shqiptar dhe nuk mund ta c’renjosin spermatozoidet e mbetura osmane. Kush eshte shqiptar jeton ne token e tij dhe respekton te paret e tij kush eshte mbetje osmane me e pakta duhet te mbylle gojen dhe te respektoj kombin autokton qe jeton ne keto troje mijra vjet para se te shfaqeshin turqit osmane ne ballkan rreth 1mije vjet perpara. Ju mbetjet osmane mos perfitoni qe nje pjese e arberoreve u detyruan te nderojne fene se kjo nuk i ben ata me pak shqiptare se pjesa tjeter, se ndryshe nuk do ishin myslimane pjesa me e madhe e rilindasve shqiptare. Feja eshte si puna e futbollit sot je me Realin neser je me Barcelonet por prap mbetesh shqiptar.

 13. M says:

  Musliman qe han mish deri dhe pijne alkol
  Musliman se besojne ne muslimanizem
  Apo
  Musliman per interesa fitimi e jane sherbetor te tyre
  Muslimanet jan te civilizuar, bejne pjese ne shtet?
  Apo
  Musliman qe percajne, terorizojne dhe ofendojne per fe e jo per komb?

 14. Iliri says:

  Osmanet jo “turqit” of injorant.

  Perandorine romake te lindjes ( jo bizantin se eshte term I huaj) e krijuan shqiptaret dhe shqiptaret ishin qytetare me status te vecante gjate gjithe kohes ne Perandorine e krijuar prej tyre.

  Sidoqofte ne kohen kur erdhen osmanet ne ballkan dhe anadoll ishte nje shtet i marr fund Perandoria romake e lindjes.

  Edhe princerit shqiptare ishin distancuar nga konstandinopoja.

  Perandoria osmane ndenji 400 vite dhe jo 500 ( biles faktikisht 340 vite) dhe shqiptaret ishin e kunderta e asaj qe the ti.

  Shqiptaret ishin bashksundues ne Perandorine osmane dhe ne postet me te larta.

  E drejtuan dhe zgjeruan Perandorine osmane per shekuj.

  Por ky ishte nje gabim i madh i shqiptareve te cilin e vuajme Edhe sot.

  1. Gregori.uk says:

   ILIR. Nuk eshte ne natyren time per shkollimin qe kam te debatoj me nje nivel te tille por po bej nje perjashtim meqe je i huaj. Asnje shqiptar autokton nuk mendon qe paskemi qene me fat qe na paskan pushtuar turqit osmane perkundrazi ka qene fatkeqesia me e madhe si komb qe po e vuajme edhe sot akoma. Sikur shqiptaret autoktone te kishin mendjen e turqve te mbetur ne ballkan ne sot nuk do quheshim shqiperi por turqi dhe nuk do ishte shpallur kurre pavaresia. Shqiptaret autoktone i terheq perendimi te ardhurit i terheq Erdogani. Kam respekt per turqit por secili ne shtepi te vet. Sa per ate si quhej perandoria romake e lindjes nga renia e perandorise se perendimit 476 p.k e deri ne renien e perandorise se lindjes 1453 p.k merr e lexo ndonje enciklopedi ne anglish dhe do ta kuptosh se si e quan gjithe bota. Dhe nga vdekja e skenderbeut deri ne shpalljen e pavaresise po te dish te mbledhesh jane rreth 450 vjet vec nese ti mendon se Skenderbeu vdiq ne 1568 dhe jo ne 1468 ose e llogarit me ndonje kalendar turk.

   1. Iliri says:

    O gregor, qe ti je nje super injorant, kjo eshte e dukshme dhe mos te te vij fare keq, me kupton?

    Dukesh qe nga komenti qe ben per veten, dhe me pas edhe nga injorancja jote e shfaqur ne kete koment.

    Une jam shqiptare i kulluar meqe ra fjala, dhe vet ” turqit” jane nje rrace perzier, identitti i te clieve u krijua nga nje person me prejardhje te pjesshme apop te plote shqiptare, Ataturku.

    Atehere, ne rradh te pare une kurr nuk kam thene qe ardhja e osmaneve ne ballkan ishte bekim, aspak. Lufta 100vjecare e shqiptare lkunder osmaneve eshte nje epope qe duhet ta marri vesht cdo njeri ne planetin toke. Ajo cka une thashe eshte qe mbas kapjes se Arberise ne 1488, shqiptaret u inkuadruan shume ne perandorine osmane.

    U kthyhen ne myslimane dhe u bene shtylla kurrizore e perandorise me 42 kryeministra, qindra gjenerale, garda perandoroka eishte shqiptare, mercenaret kryesore ishin shqiptare etj…. te neperkembur ishin me se shumti ortodokset dhe sllavet ne ate perandori biles edhe arabet. Keto jane fakte, sepse une si tip e kam inat viktimizimin dhe nuk zgjidhen gjerat duke u viktimizuar

    Sa per ceshtjen sesa kane qendruar osmanet, ti po te kishe pak shkollim do dije 2 gjera,

    Qe osmanet E kapen perfundimisht Arberine ne 1488, dhe jo mbas vdekjes se Skenderbeut ne 1468, pra lufta vazhdoi edhe 20 vite.

    Dhe qe nga 1750 der ne 1832 ne trojet shqiptare dhe gjithe ballkanin perendimore der ne jug te greqise se sotshme, dominonin PASHALLEQET E PAVARURA SHQIPTARE. Pra osmanet ulen der ne 420 vite dhe ma pashallqet shqiptare ulen der ne 350 vite.

    Injoranca jote pastaj duket kur folem ne lidhje me ” Bizantin”.

    Bizant , eshte nje term i perdorur per here te pare nga nje nje historian gjerman ne 1540.

    Emri i vertete i Perandorise ishte ” Perandoria Romake” sepse ata qe derjtonin perandorine e ashtquajtur ” bizantine”e quanin veten Romake.

    Sidoqofte per te mos e ngaterruar quhet Perandoria Romake e Lindjes, nderkohe qe termi ” bizant;; eshte term teper i gabuar dhe i shpikur.

   2. Iliri says:

    ah dhe mos te harroj, qe kete Perandori Romake te Lindjes, e krijuan perandoret Ilire, duke filluar me Konstandinin e Madh.

    Me pas per 200 vite u udhehoq nga Perandore Ilire dhe perandori me i madh i historise ishte nje tjer Ilir, Justiniani i Madh.

 15. Shkupi - Prishtina says:

  keta Arap dashesit , Turkoleshat qe as vet nuk e respektojne qumeshtin e nenane te tyre … duhet extraduar dhe ti mohoen shtetesia Shqiptare edhe ajo Kosovare … fare e felliqur akoma kane fyryre te ofendojne me mes truallit Shqipetare.

 16. miri says:

  TEMA: Ky nuk eshte portal mysliman por portali personal i OLSI JAZEXHIUT qe ju turpshem e lanconi si “perfaqesues” te muslimaneve, megjithese ka qene i punesuar tek TEMA per nje kohe te gjate . Ky eshte bajoneta RUSE ne hapesiren mediatike shqiptare. Jini te sinqetre dhe thojini te vertetat sic jane.

 17. dihet historikisht se te gjithe shqiptaret ishim me fe katolike nga shekulli 1 nje e deri sot por nje numer shqiptaresh i asimiloje ne fen ortodokse pushtimi bullgare ne vitin 1000 mi,pastaj ndikimi grek maqedon e serbe te ortodokset ,dhe pushtimi osmano-turk ne vitin 1455 ku u dashte 5 shekuj per ti asimiluar shqiptaret,dhe veqse ne vitin 1900 arriti ti asimiloj kryesisht femijet jetima pa babe e nene,i asimiloj ne turq.prova qe une vete me babe e nene si musliman,por fetstat e vjetra shqiotare katolike si pashket e krishlindjet i festojshin ne menyrat e tyre,duke pergatit ushqim te mire et.dhe e pyes nenen pse pergatit ushim special per pashket e lodha duke e vet,ma ktheu,se eshte adet dhe nena e saje e ka mesuar te beje ushqime te mira per festat pashke e krishlindje,qka i thash nenes,nena e nenes sate ka qen me fe katolike dhe ka mbete tradit.u binde nena ime.pra feja turko islame eshte shume e vonshme dhe falce e rrejshme te shqiptaret duke e diture se gjyshrit kemi pasur katolike.definimi:se vetem jo shqiptaret qe urrejn gjergj kastriotin kryetrimin shqiptare.mu per kete ika nga feja turke dhe u bera prifte.

 18. Landi says:

  Faqja site leaks jep kto informacione per kete Portal. Po adrese nga turkia e dhjere

  Overview: gazetaimpakt.com has a global Alexa ranking of 1366014 and ranked 1964 in Albania. The website server is using IP address 178.210.173.22 and is hosted in Turkey. The Google page rank of this website is N/A/10.
  Site Title: Gazeta Impakt

 19. Ben says:

  Po cfar kar shqiptaresh leshkot e makedonia more se na hapet barkun ata Jan pjedh otomane jevgjite Islamike. Mjafton ti shikosh emrat qe kan Aqif.Gjylamete. Aziz. Serufullah..

 20. kerkoj falje se po me ikun komentet pa i prrfunduar.shkaku se komentoj nga telefoni,dhe behet nje gabim.vazhdim.gjergj shqiptari luftoje per atdheun e gjuhen shqipe,qka normale

 21. kame pengesa ne shkrim,dhe me ikun komentet pa i perfunduar,se komentoj nga telefoni ku shume publicite ne gazeten tema mi bllokojn komentet. pasojat e fes turko

 22. kame pengesa ne shkrim,dhe me ikun komentet pa i perfunduar,se komentoj nga telefoni ku shume publicite ne gazeten tema mi bllokojn komentet. pasojat e fes turko arabe per shqiotaret jane fatale,shuarje e zhdukje etnie e konbi shqiptar.pra feja turke s,eshte asgje tjeter perveqse asimilim te shqiptarve ne turq,boshniak si ishqiptaret e novi pazarit,tani boshnijak serbe me gjuhe serbe por edhe shume shqiptare te kosoves e maqedonis e besa disa te shqiperis qe ndjehen si turq.evropa nuk pranon me asnje kushte shtete nuslimane ne mes europes usa urren brutalisht,kina,rusia e ku hamamin do tja mbathin shqiotare.pra vet feja turko islame pushkaton kombin shqiptar..

 23. Pellazgos says:

  Ju lutem pak respect dhe mirenjohje per historine tone te Epirit dhe Ilyrise.
  Mjaft me hipokrizi dhe servilizma kunder Identitetit tone.
  Per Iskander -Beun po hidhet balte vete nga te ashtuquajturit “shqipetare” dhe jo nga Ilyret dhe Epirotet.
  Emri i ketij heroi si Prijesi i Epirit nuk mund te ishte Gjergj!Duke patur nje periudhe rreth 1100 vjecare te pakten ne te gjithe Ballkanin si Perandoria Greke e Bizantit me te gjithe autoritetin,institucionet,Fene dhe gjuhen Greke si mund te quhej Gjergj dhe vellai Kostandin.
  Te na shpjegojne “historianet” e sotem shqipetare sot pse po fallsifikojne historine?
  Neve si Orthodoks nuk kemi patur emra shenjtoresh si Gjergj apo Xherxh se keshtu duan tradhetaret dhe servilat e fashizmit.
  Nuk e shikoni se sa poshte kemi rene qe Terezen nje misionare d.m.th spiune e nje shteti dhe jo feje si Vatikani po na degjeneron identitetin gjoja cmim Nobel per “Paqen”.
  Kush ka pak tru e kupton qe politika percarese e Perendimit po deperton cdo dite ne kete vend me histori Helene.
  A mund te lejohet nje fetare ne nje vend “Laik” si Albanistani te zevendesoj Enver Hoxhen?
  Prisni nje dite te rinjte te quhen Pionieret e Terezes.
  Skenderbeu luftoi per Orthodhoksine dhe jo per Krishterrimin se kisha u nda e 1054 dhe ishin ne lufte sic jane sot Serbet me Kroatet.
  Injoranca e ka pllakosur kete vend pa dinjitet,pa nder,pa vlera.
  Prinesi i Epirit ishte Orthodhokse dhe si i tille ishte vazhdim i Periudhes dhe Identitetit Helene.
  Mjaft me hipokrizi.

 24. feja islame dhe fillim anulimet e njofjes se kosoves shtet.veqse 3 shtete kane suspenduar njofjet,por i fshehin ne qeveri,e gazeta.edhe egypti i premtoj serbis se do terhjek njofjen.zvjcra para 3 vjtev tha se do shqyrtoj njofjen italia qysh moti ka then se kosova nuk meriton pavarsi se eshte anti vlerave e demokracis evripiane fronti nacional francez ka deklarue se pas fitores se tyre hapi i par fo jete terheqja e njofjes nga franca.nje deputete turke ne parlamentin gjerman tha se ka qen gabim i madhe njofja e kosoves sj Shtet.Partia anti islamit ne austri fitoje.por edhe vete anerika eshte e deshpruar dhe populli e kundershton.krejte kjo eshte pasoje e fes turkoshako islame.mos te flas per fotot e terrorsve shqiptar me koka te femijve te prera ne siri,dhe kto foto gjinden edhe te kshilktaret e trumpit…..

  1. Arjani says:

   Asnje deputet turk nuk ka thene qe njohja e pavaresise s ekosoves shte gabim, mos thuaj budalliqe…. dhe Egjipti, qe eshte nje shtet i krijuar nga shqiptaret nuk ka thene kurr qe do heq njohejne pavaresise se kosoves, mos flit budalliqe.

 25. Helidon says:

  Ju plehra te poshtra! Degjoheni edhe nje here thenien e madhe! FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA…….. lajeni gojen mire edhe nderoni nje nga figurat me te shquara ne mbar boten! Lexoni pak me shume se librat e shenjte! Feja ka sunduar popujt vetem kur ata nuk ishin te studiuar. Keta lloj njerez mund ti sundoni por jo shumicen. Historia e GJERGJ KASTRIOTIT nuk ka te beje fare me Vatikanin or te trashet e anadollit……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *