Ivanov nuk nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe? Zbulohet plani për zvarritje

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e qartë se nuk do ta nënshkruajë dhe do të vendos veto për këtë ligj.

“Është mëse e qartë se presidenti Ivanov nuk do ta nënshkruajë ligjin për gjuhët. Ky vendim është i qartë dhe se të hënën presidenti do ta jap arsyetimin e tij.”, theksuan për INA, burime të afërta me presidentin.

Kabineti i tij është mbyllur orëve të fundit dhe nuk ka dhënë asnjë qëndrim për mediat, gati disa ditë që kur ky ligj mori dritë jeshile nga 69 deputetë.

Nëse Ivanov vendos që të mos e miratojë ligjin për përdorimin e gjuhëve, i cili i mundëson një shtrirje më të gjerë përdorimit zyrtarë të gjuhës shqipe, ky ligj në afat prej 30 ditëve nga dita e miratimit, përsëri kthehet në diskutim në Kuvend për t`u miratuar, por në atë rast mjafton të sigurojë shumicën e thjeshtë, pa pasur nevojë të firmoset dhe nga presidenti.

Kryeparlamentari Talat Xhaferri, por edhe partitë e maxhorancës kanë theksuar se presin që Ivanov ta nënshkruajë ligjin, që më pas të hyjë në fuqi.

Por se sa do të ndodhë zbatimi i tij, ekspertët dhe njohësit e zhvillimeve politike kanë shumë dilema.

“Mendoj se zbatimi i këtij ligji do të jetë shumë i vështirë për shumë arsye, për shkak të mungesës së kuadrit, mungesës së mjeteve dhe më e rëndësishmja, mungesës së vullnetit politik. Andaj, miratimin e këtij ligji nuk e shoh si përmbyllje të një kapitulli shumë të rëndësishëm të Marrëveshjes së Ohrit ose si frymë që buron nga ky dokument kornizë”, theksoi ditë më pare për Evropën e Lirë, profesoresha e çështjeve juridike, Mirjana Najçevska.

Se presidenti Ivanov nuk do ta miratojë këtë ligj ka dhënë sinjale edhe gjatë deklarimeve të fundit, sidomos në fjalimin e fundvitit të kaluar, kur nënvizoi se Ligji për përdorimin e gjuhëve është jo-kushtetues dhe e cenon unitaritetin e shtetit. (INA)

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Ivanov nuk nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe? Zbulohet plani për zvarritje”

  1. salem says:

    Ky eshte “Bujar Nishani” i Gruevskit.
    Keshtu do bente edhe Jari po ti thoshte Berisha.

  2. Viro says:

    President bythe qe respekton nje pjese te popullit dhe denigron nje pjese tjeter. Keta nuk Jane president real, nuk e njohin kohen qe jetojne dhe perfundojne keq. Keshtu deklaronte dhe Milloshevici per kosovaret por iku si qen per vete dhe shkaterroi serbine per gjithmone.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *