FOTOT: “Gjaku nuk bëhet ujë”, Majko takon shqiptarët e Ukrainës, e presin me verë e kostume tradicionale

Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko zhvilloi një vizitë në fshatin Karakurt, në rajonin e Odesës ku jetojnë më shumë se gjysma e shqiptarëve të Ukrainës.

Gjatë vizitës Majko përcolli dhe një mesazh për shqiptarët që jetonin atje.

“Pas 300 vitesh duhet të vini në Shqipëri, për ta parë nga afër vendin tuaj të origjinës, i cili është kthyer në një destinacion mjaft të preferuar turistik”– tha Majko

“Gjaku nuk bëhet ujë”, tha më tej Ministri i Shtetit, në këtë vizitë zyrtare ku u prit nga autoritetet rajonale e gjithashtu përfaqësuesit e diasporës shqiptare.

Majko premtoi se do të ketë gjithmonë një sy e një vesh për diasporën në Ukrainë.

Implementimi i projekteve të përbashkëta në arsim dhe kulturë ishte në qendër të një tryeze të rrumbullakët të mbajtur me autoritetet rajonale dhe përfaqësues të diasporës.

Ministri Majko, i shoqëruar edhe nga ambasadorja e Shqipërisë në Ukrainë, Shpresa Kureta, vizitoi shkollën ku mësohet gjuha shqipe e gjithashtu Shtëpinë e Kulturës ku performuan një sërë grupesh artistike të diasporës. (TemA)

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/19029611_351353908677053_2125439263248620324_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/19029611_351353908677053_2125439263248620324_n.jpg","attachment_id":"827943"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26993275_351781258634318_3430973437690952173_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26993275_351781258634318_3430973437690952173_n.jpg","attachment_id":"827942"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26815335_351781131967664_8237293187925163629_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26815335_351781131967664_8237293187925163629_n.jpg","attachment_id":"827940"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26733342_351781075301003_6353152384783037239_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26733342_351781075301003_6353152384783037239_n.jpg","attachment_id":"827939"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26229516_351776618634782_4786141938648310516_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26229516_351776618634782_4786141938648310516_n.jpg","attachment_id":"827938"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26219814_351776658634778_666790779814406741_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26219814_351776658634778_666790779814406741_n.jpg","attachment_id":"827937"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26815276_351781081967669_1535484907580201785_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26815276_351781081967669_1535484907580201785_n.jpg","attachment_id":"827936"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26805278_351776615301449_846659811527228009_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26805278_351776615301449_846659811527228009_n.jpg","attachment_id":"827935"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26731333_351781078634336_458529094839800279_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26731333_351781078634336_458529094839800279_n.jpg","attachment_id":"827934"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26239739_351776665301444_7790219309874069968_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26239739_351776665301444_7790219309874069968_n.jpg","attachment_id":"827933"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26907827_351781135300997_5998191071042443895_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26907827_351781135300997_5998191071042443895_n.jpg","attachment_id":"827932"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26733589_351776708634773_8681954469724904559_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26733589_351776708634773_8681954469724904559_n.jpg","attachment_id":"827931"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26239466_351776808634763_6184202383128275647_n-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/01\/26239466_351776808634763_6184202383128275647_n.jpg","attachment_id":"827930"}]

17 komente në “FOTOT: “Gjaku nuk bëhet ujë”, Majko takon shqiptarët e Ukrainës, e presin me verë e kostume tradicionale”

 1. Lan XHABIJA says:

  Meriton fjalet me te mira dhe pershendetjet me te ngrohta, ministri Majko, per punen e lavderueshme qe ka filluar.Urime.

 2. Majko eshte nje burre i forte shqiptar,por ne parti te lige si ps… po kure dhe si iken shqiptaret ne ukrain.nga pushtimi turk…une kame ne facebook miq shqiptar te ukraines,por kane problem me gjuhen te flasin mire.emri ballkan eshte imponuar,se ky emer eshte iliria.ka edhe prova qe emri balkan e beren per qellime politike.kta vllezer tane shqiptar duhet afruar sa me afer shumices shqiptare te ne,dhe mos ta harrojn gjuhen e kombin shqiptar.ma shume ksne te drejta shqiptaret ne ukrain,kalabri itali,sesa ne turqin e zez.

 3. Aleko says:

  te ruash indetitein ne keto kohe globalizmi e liri levizje nuk eshte gje e lehte , sidomos ne Shqipetaret e sotem qe e kemi aq per zemer kozmopolitizmin..m3e gjithate Shqipetaret e Arberise dhe te Ukraines qe edhe pas shekujsh ruajne ende nje pjee te gjuhes dhe cultures larg vendit te origjines se tyre flet se edhe ne nuk kemi qene pa indetitet..

 4. Thanasi qe ta plasi says:

  Po qe eshte idiot e kane kuptuar?

  1. O Thanas mbush e zbraz says:

   Me siguri Thanas , idioti mbetesh ti ne kete rast. Paneli nuk mendon keshtu.

 5. ben says:

  Shume e vertete; Gjaku nuk behet uje. Shikoni djemte dhe vajzat shqiptare qe jane si yjet. S’ke ci thua; jane rrace ariane.
  Pacin jete te gjate e te lumtur

 6. Gentian says:

  Shum mire Majko te ruajme origjinen tone kudo qe te jemi!

 7. Tirana Re says:

  Majko eshte nje deputet idiot dhe i trashe qe asnjehere nuk e kam pare ne zonen qe figuron si deputet. Pra nje deputet pa asnje lloj vlere ashtu sikurse shumica ne parlament.

  1. Lumi says:

   Je zhele , kazan Tirana e re

 8. Kaonia says:

  Lajm i bukut dhe qe te le shije te mire.Vlersime per Majkon.

 9. harillaqi says:

  Tirana e re! E ke treguar vehten se qenke gomar por nga ata qe jane me samar.Budalla me brire.Pse te vjen inat ty? Majko ka bere nje takim njerzor me shqipetaret e Ukrahines,ç’pune ka Majkua ketu si deputete qe zotrote i ve gjithe ato epitete? Nuk eshte fare vendi i duheur,po sepse e ke bere,e di vetem ti.Turp te kesh.Injorant.Vuan shqiperia e shkret nga keta,mender gomar.

 10. "BOHOTINA" says:

  Para disa vitesh vajti atje edhe nje burre i kuq me quka, ne s’ gaboj ish minister arsimi ne kohen e PD. A dihet gje ç’ beri. U premtoi shume. Majko mos premto shume. Pak, dy gjera, por realizoi.

 11. beni says:

  Kremtohet krishtlindja ne daten 7 janar me kalendarin Julian,pra shqiptaret kan Mär tashme drejtimin e patriarkanës se kostandinopojes?
  Kta jan te debuar para 300 vjetve kur ra patriarkana e ohrid!

 12. imigranti says:

  cmut ukraine eksziston vetm Perandor RUse

 13. imigranti says:

  cmut ukraine eksziston vetm Perandor RUse
  apo per keta gjaku behet uje ????

 14. imigranti says:

  cmut ukraine eksziston vetm Perandor RUse
  apo per keta gjaku behet uje ????????

 15. ismet ademi says:

  kombi mbi te gjitha…kompliment zoti Majko je flamurtar te prift e mbara me te gjitha tmirat dhe pershendeti gjakun tone tregoju se marrim frym si nji komb anemban ku frymohet shqip.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *