PD dhe LSI mbledhin firmat për të shkarkuar Arta Markun, ja ndryshimet që propozojnë për Kushtetutën

Deputetët e PD dhe LSI po mbledhin sot firmat e nevojshme për të ndryshuar Kushtetutën dhe ligjin në bazë të të cilit zgjidhet Prokurori i Përgjithshëm.

Sipas opozitës këto ndryshime duhen bërë për t’i dhënë fund sipas tyre  antikushtetueshmerisë së zgjedhjes kryeprokurorit.

Amendamenti i propozuar nga opozita kërkon 3/5 e votave në Kuvend dhe Kryeprokurori i përkohshëm t’i nënshtrohet Vettingut, derisa të ngrihet KLP.

Nëse mblidhen firmat e nevojshme nga PD dhe LSI, do të thotë ndërprerje e mandatit të kryeprokurores Arta Marku dhe deri në zgjidhjen e kryeprokurorut të ri funksionet i merr KLP.

“Neni 1/ Pika 13 e nenit 179 të Kushtetutës ndryshon si më poshtë vijon: “13. Prokurori i Përgjithshëm në detyrë i përfundon koha e qëndrimit në detyrë të nesërmen e hyrjes në fuqi të këtij ligji. 

Deri në zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm sipas procedurës së parashikuar në nenin 148/a të Kushtetutës, funksionet e Prokurorit të Përgjithshëm do të ushtrohen nga një prokuror i caktuar nga Kuvendi, me tre të pestat e anëtarëve të tij, mes kandidaturave të propozuara nga Gjykata Kushtetuese, për një mandat të përkohshëm.

Nëse Kuvendi nuk arrin shumicën e caktuar për zgjedhjen brenda 10 ditëve nga propozimi, kandidati i rendit i pari, që ka kaluar me sukses procesin e rivlerësimit kalimtar sipas ligjit, konsiderohet i emëruar. 

Kandidatët i nënshtrohen procesit të rivlerësimit me procedurë të përshpejtuar dhe me përparësi ndaj të gjithë subjekteve të tjera të rivlerësimit.

Rregullat e detajuara për caktimin e prokurorit që do të ushtrojë funksionet e Prokurorit të Përgjithshëm me mandat të përkohshëm dhe afatet për realizimin e procesit të vlerësimit të kandidatëve dhe rivlerësimit kalimtar të tyre përcaktohen me ligj”, thuhet në propozimin e PD. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “PD dhe LSI mbledhin firmat për të shkarkuar Arta Markun, ja ndryshimet që propozojnë për Kushtetutën”

 1. Rocco says:

  Hahaha…..
  Ataccatevi al cazzo !!!

  1. Kujtimi says:

   Basha Mona fundi ikazanit
   Kerkon me cdo kusht pengimin e drejtesis
   Basha eshte nje llapaqen Adoleshent
   Mona nje goje corape qe bije ere
   Like floriri ju jep krahe me i keqi
   Sali qeni leh prapa tyre
   O popull denoi me voten tende per gjithmon
   Eshte denimi me i mire per nje politikan
   Leri vetem te protestoin me 27 Luli me Monen
   Like floririn dhe Sali qeni

 2. shqip says:

  Bo bo çfare paniku i paska zene . Keq qenka puna . Perderisa e kerkojne me kaq ngulm , di te thote qe zgjedhja paska qene domosdoshmeri ! Me krahe te lehta moj Znj. Arta . Nxirri ujin e zi ketyre kellirave .

 3. floriri i Bençes says:

  dhe neni i fundit) prokurori vendoset me miratimin e Saliut, Likes, Lulushit dhe Monkes! Ne emer te popullit shqiptar!

 4. undefined says:

  O zot kush na paska qeverisur !

 5. drejtesia po vjen says:

  Po kush do ta aprovoje kete ndryshim kushtetues apo Lulezimi, Monika dhe Iliri? Po s’hoqi dhe breket ne parlament Monika, se çizmet i hoqi e radha u vjen atyre, nuk aprovohet ky ligj kushtetues.

 6. Shqiptar says:

  Kjo do te thote se Arta Marku eshte tmerri i Monika Kurvemadhja dhe Llulli Bashes &co

 7. Tani says:

  Shumë saktë e tha për zonjën Arta.Nxiru ujin e zi këllirave se po e tregojnë veten se u ka hyrë frika në palcë.

 8. Kombi says:

  HA HA HA , SIKUR JETOJNE NE TJETER PLANET .

 9. ore ,
  or tej,
  oj taj ,
  si shume jane tu u q! kto te dy .

 10. Gjoni.Shkoder. says:

  Po sa vota duhen per te ndryshuar kushtetuten.???????
  A mjaftojne ato ta Sales dhe Mones?????????????

 11. petro says:

  Partia demokratike mund te beje vegtem pune si parti spiune,nuk eshte ne gjendje per asgje tjeter ljo me te beje kushtetute e ligje.ajo di vetem te spiunoje dhe te perpiqaet te mbroje vehten e saje.por me keto metoda ka rene kok e kembe brenda.

 12. Keta i ka lene fiqiri fare, u ka ikur mendja nga halli se po afrohet ora e hedhjes se hekurave. Perpara Mona, vetem perpara. Perpara Lulush, vetem perpara. Perpara drejt ders se BURGUT.

 13. Tralala says:

  Moren fund. Vetem arrest dhe burg.

 14. M says:

  Akoma do te gumezhijne keta, qe mundohen te bejne te pamunduren ,qe te shpetojne nga drejtesia,duhet te japin llogari nje per nje per 27 vjet shkaterimidhe mjerimi qe i kan sjelle ketij populli te urte, paqedashes dhe shprese madh tek drejtesia, Evropa dhe ShBA-ja

 15. BERISHA LARGOHU says:

  Te tilla ndryshime i japin jete krimit opozitar.

 16. Elton says:

  Nuk e trembni dot ….. jo firma te mblidhni por edhe me ushtare ti vini poshte zyres nuk e trmbni dot .Imagjinoni pak ne mengjes ajo perkrahet nga Usa dhe BE mbasdite kercenohet nga Lulushja Dhe baxhella e Ilirit megjithe Sali idiotin qe se ka kuptuar se ka ndenje ne qeveri sepse donte Amerika dhe qe ne nje vend 97 perqind pro amerikan e heqin kur te duan ata , ashtu sic do e fusin ne burg po kur te done ata . se po e krute shume bie edhe nje avionmbajtese ai ne Durres sa te shurroheni te tere ju kurvat e opozites bythqire shqiptare .

 17. Roland says:

  Thjesht te vjen per te vjelle me keta pithmotra …. u qifte qeni femijet ….ishalla ju qifte qeni kalamajt e kalamajve ne pith e ne byth….

 18. fieraku 71 says:

  o lexuesit e nderuar te mero gelbazes,me te vertete mendoni se luli,monika apo berisha po luftojne se mos I fut kjo sorra ne burg.
  Te mjeret ju qe ka 10 vjet gelbaza qe tall bythen me ju.Ke futet ne burg per gerdecin?Po per 21 janarin?
  se mero gelbaza tha qe dikush do te mbaje pergjegjesi prandaj te zgjedhim kete pallen e gjate qe ti zgjidhi keto pune.Dhe palla I zgjidhi duke hip cdo dy dite ne avion per hallet e popullit.

  1. BERISHA LARGOHU says:

   Fieraku 71, ke komentuar si lop rrugash. Neqofse nuk beson tek Rama, ik tek luli me 27 janar sepse nuk ta fut kush, prandaj mos bej ketu debilin sepse i tille je.

 19. Happy says:

  Fuck lsi pd shembelltyre te poshtersise njerezore

 20. Epo kjo pune! says:

  ore se nuk ben burri ashtu (se grate favorizohen) se nuk ju detyroi njeri te benit pislleqe, ja do beni ca vite burg ne kamp pushimi, do keni tv, ndoshta playstation, do rifreksoni tavllen dhe dominone, do kaloje koha pa u kuptuar aq sa mezi do elini burgun se do jeni rehatuar… burg kishte atehere por tani ne demokraci, vidh, fut ne qyp, bej ca burg, dil dhe hap qypin, ik ne ishujt e paqesorit dhe shikon portokokallin me satelit. Mjere mileti qe humben jeten, kohen, parate pa ju ne terezi e keni. tani mos na cani derrasat me dokrra por beni nje liste me deshira para se te rraseni brenda dhe realizojini ato.

 21. Doni shtet apo rrumpalle vdekjeprurese says:

  Asnje minut mos prisni zj. Marku, bjeru me top vrasesve dhe hajduteve. Dhe emri jot do behet i pavdekshem.

 22. Kujtimi says:

  PD dhe LSI nje bade
  LERINI VETEM TA DIN KUSH JAN

 23. Kujtimi says:

  PD dhe LSI nje bade + Like FLORIRI
  LERINI VETEM TA DIN KUSH JAN

 24. GONI says:

  ARRESTOJENI KETE KURVEN SE CMENDI DYNJAN

 25. Kellira says:

  Tik-tak tik-tak tik-tak

 26. "BOHOTINA" says:

  Luli di vetem 17 fjale. Rreth tyre rrotullohet. Beni nje studim po deshet te bindeni.

 27. Koba says:

  E ndjene te keqen qe po u vjen!!!!.ne hapsane e kane vendin,Do tu konfiskohen te gjitha Pasurite e vena me vjedhje,Gjobitje,fallsifikime e tj.
  Rrofte Daj Sami qe po u sillet si Xhebraili.

 28. lavdosh says:

  Kjo eshte loje dhe politike rrugacesh.
  Nqs PD dhe Opozita konstatuan nje boshllek apo anomali ligjore pas aprovimit te ligjit ne Kuvend ne 20 Korrik 2016, kishin gjithe kohen ne dispozicion te propozonin ndryshimet e nevojshme. Menduan se do te mbanin mikun e tyre Llalla ne krye te Prokurorise kundra ligjit (sepse manadatin e kishte te kufizuar ne 5 vjet). Kur kjo nuk u eci, u munduan te bllokojne votimin e Prokurorit te Perkohshem. Kjo nuk u eci fale maturise se Rucit/PS dhe mbeshtetjes se Shba dhe BE. Tani propozojne ndryshime kushtetuese qe te heqin nje Prokurore qe sapo filloi punen konform ligjeve te shtetit shqiptar. Keta jane rrumpalle dhe kerkojne rrumpalle. Nqs jane per shtet, ligj dhe shoqeri normale te shkojne ne Gjykaten Kushtetuese dhe te bejne padi. Cdo gje tjeter eshte budallallek dhe tregon se keta jane nje bande ordineresh dhe kerkojne vetem rremuje si e vetmja shprese per te ardhur ne pushtet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *