Takimi 3 ditor Bushati-Kotzias, ministria e Jashtme jep detajet: Ja vendimet që u morën

Ministria e Jashtme e Shqipërisë dhe ajo e Greqisë kanë shpërndarë për mediat një deklartë të përbashkët pas përfundimit të takimit të dytë, tre ditor mes Bushatit dhe Kotzias i cili mbajt në Korçë.

Të dyja ekipet bënë përparim thelbësor drejt arritjes së zgjidhjeve të qëndrueshme dhe afatgjata për çështjet e pazgjidhura, në përtim reciprok të të dy vendeve dhe qytetarëve të tyre, në përputhje me vlerat dhe normat evropiane”, thuhet ndër të tjerash në deklartë.

Njoftimi i plotë:

Ministrat e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dhe Greqisë, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias, zhvilluan bisedime në Korçë më 19-21 janar 2018, duke u fokusuar në çështjet bilaterale.

Në vijim të takimit që u zhvillua në Kretë nëntorin e kaluar, të dyja ekipet bënë përparim thelbësor drejt arritjes së zgjidhjeve të qëndrueshme dhe afatgjata për çështjet e pazgjidhura, në përfitim reciprok të të dy vendeve dhe qytetarëve të tyre, në përputhje me vlerat dhe normat evropiane.

Diskutimet u zhvilluan në një atmosferë miqësore dhe konstruktive.

Të dyja palët përsëritën angazhimin e tyre për të ndjekur më tej dialogun në të gjitha nivelet në muajt në vijim.​

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Takimi 3 ditor Bushati-Kotzias, ministria e Jashtme jep detajet: Ja vendimet që u morën”

 1. o sunitis nuk ka vend ne token kristiane........ says:

  Asnje symfoni me te pabeset sunite…………………..
  Pas hyrjes se Serbise dhe Mavrovounios ne BE,te ”gjatit” grek[VETO] ndaj Albanistanit pritet ti shtohen edhe dy ”gunga”[VETO] ne gjakosjen e sumave sunite dhe enderres se tyre per ne BE,fundja Evropi nuk u krijua per arabet!

  1. Dashi says:

   He mer kaurr se të vjen era dhi se evropian jo që nuk je por magrebini nuk te pranojnë se edhe ato e kanë një shprehje i pa bese dhe rrens si qafir grek.

   1. o sunitis nuk ka vend ne token kristiane........ says:

    reeeeee,ouuussssssstttttttttttt …………..vrromoarapi!

    1. Dashi says:

     O magrebini Shqipëria e shqiptarëve poshtë pushtuesit e tokave Ilire

  2. Bellkameni says:

   Ke te drejte, kuluf Junani. Europa nuk u krijua per arabet, te cilet, edhe pse Europa, me ndihmen e shqiptareve I cliroi nga turku dhe I dha, per gati nje shekull, nje familje mbreterore gjermane, perseri u treguan mosmirenjohes dhe po e zhvatin, pambarimisht, Bashkimin Europian.
   Evgjiti, kur u be mbret, vrau te atin.

  3. Andrea says:

   Ik se i solli janulla 200 evtote. Ik se i mbaroi e do ngordhrsh paxtaj. Gamidu anzdolls

 2. Kryeveper says:

  Aq shume marrveshie u dakortesuan sa nuk morem vesh as nje.
  Shpresoj qe rama te kete kuptuar se marrveshia dy palshe i leverdis greqise dhe te mos e çaj karin per broçkullat qe kerkojne grekerit.
  Vendet e bashkimit evropian i kane caktuar qarte ligjet per tregeti,p.sh: cdo produkt qe shitet duhet te jete shkruar ne gjuhen amtare”
  Sa produkte greke tregtohen ne shqiperi dhe gjuhen e produktit e kane greqisht?
  Ja futi nje” block” qe neser….se nuk na lejon evropa,prandaj.

 3. vaso says:

  Shume vendime interesante!

  1. zhaku I pamposhtur says:

   Po ku janë vendimet mër daku?? greku i mori ato që deshi po ne çpërfituam nga këto bisedime?
   ky djaloshi që quhet ministër duhet të dorëhiqet pas kushte sepse është totalisht i paaftë ose është ‘peng’ i asfalias greke. ..

 4. Arjani says:

  Cfare vendimesh u moren me jevgjitet neo grek mor aman ? ??

  Jevgjitet neo grek e pranuan me ne fund qe jane produkt rracash te ndryshme dhe qe jane kryeprodukt i spermes se shqiptareve myslimane dhe ortodokse? ?

  Aq sa kane fustanellen si kostum ceremonial? ??

 5. Ahahahahah says:

  Po marre eshjet ku jane more gazetar apo ke harruar ti shkruash se titullin e kishe ven si syt e tu

 6. Dashi says:

  He mer kaurr se të vjen era dhi se evropian jo që nuk je por magrebini nuk te pranojnë se edhe ato e kanë një shprehje i pa bese dhe rrens si qafir grek.

 7. NAFTETARI says:

  U MOREN AQ SHUME “VENDIME” SA TE GJITHA I SHKRUAN ME GREQISHTEN E VJETER..KU EDHE VETE PROFESOR KOCIAS, NUK MUNDE TE TI ZBERTHENTE KETO “VENDIME”…as edhe Lexonte, pale “Alvanoset” e Bushatit, qe ishin ne Grupin e Punes..u perpoqen qe sa me shume tu “Pelqenin” Grekerve…PSE SHAKA I THONE???KU I DIHET SI VINE PUNET, me Gjitonin duhet Mbajtur Mire…!! sA lARGEPAMES JEMI NE sHQIPETARET::::jo vetem Kaqe..por per te Qetsuar edhe Fashistet e “Agimit te Arte” si dhe te ND-neo-Demokracise ne Athine..
  Shqipetaret “Vendosen” qe te hapin sa me shume Varre, duke i mbushur ato me Kocka Qenesh…Gomaresh…Dhishe..dhe Derrash….biles per kete do te shperblehen ..ata qe japin “Dhurate”..qofte edhe nje Kafshe te Vetme..se do te paguhen 10-te fishi…
  Ne Varrezat e Korce u shiten Eshtra Shqipetaresh per Greke..tani qe nuk kemi me Eshtra Shqipetaresh do te kemi Gomaresh dhe Kafshe te tjere Shtepiake…E gezushme per GREKET ESHTE SE DO TE KETE KERKIME PER “HERONJTE ” GREKE te Luftes edhe ne Tepelen…kerkimet dote zgjasin deri ne Gradishte te Vlores..si dhe Zona te “Diskutushme” kerkimesh do te behen ne Thellsi te MALLAKASTRES si p.sh.Ne Fshatin Kute…ne Rrezet e Corushit….Shkoze ect…Specjaliste Greke thane se “Heronjet” Greke te rene munde ti kete marre Rrjedha e Vjoses duke i nxjerre ne Fushat e Kutes…si dhe Shkozes….pse jo???Ka shume “Heronje” kane Greket..a thua se Lufta e Dyte Boterore u zhvillua vetem ne Frontin Shqiperi-Greqi..
  Dhe ne funde z.Kocias beri nje POOOORDHEEE Te madhe..sa nuk na theu Xhamat e Zyrave, por se paku ja kaloj Thirrjes se Hoxhes ne maje Minares qe po Plliste….lol

 8. Iliri says:

  Ik o me gjith arabet e greqise. Tuf tek vetullash.

 9. "BOHOTINA" says:

  Keshtu flitet ne pergjithesi kur nuk arrihet asgje, kur udheheqesve nuk u flet zemra, por buzet dhe xhepi.

 10. Albani says:

  FITORE
  PERPARA SHQIPERIA
  DO TU NJIHEN PATENTAT PLEQVE SHQIPETARE NE GREQI,NDERSA SI KEMBIM DO TU JAPIM VETEM DETIN DHE DISA PALO VARREZA.
  BRAVO RAMA TETE ME DY UA BERE…………………

 11. Thanasi qe ta plasi says:

  Gabim qe ka vajtur Bushati per negociata. Jane bere dy dylbere bashke dhe ka plasur xhelozia per njeri tjetrin

 12. Arjan says:

  Vetem marreveshje nuk shoh une ketu ,si gjithmone mbahen te fshehura kundra popullit qe i rriti keta plehra te ministrise Se jashtme.Shqiptare mos u besoni politikaneve te tanishem ata e kane perdhunuar token eshqiperise duke arritur marreveshje per ngritjen e varrezave te fashisteve greke qe vrane dhe prene njerez Shqiptare te pafajshem.Me mire mos mbete kembe Shqiptari Se sa te jene varreza greke.Ato varreza duhet te shkaterrohen kushdo qeveri e mallkuar Shqiptare u ka dhene leje pa miratimin e Shqiptareve.Eshte detyre e cdo Shqiptari te ngrihet dhe te marre nga nje kazem dhe ti shkallmoje varret eqeneve te ngordhur ne trojet tona.

 13. vang says:

  Ku i ke vendimet o trendafil-e ???????

 14. E verteta e hidhur says:

  Bushati,nuk ka as forcen as staturen as pergatitjen per t’u perballur me homologune tij, nuk japin vendimet se me siguri ato jane teresisht kunder opinionit te popullit shqiptar,ato vendime vetem mund te kenaqin egon personale te pushtetareve por nuk mund te jetsohen.Perderi sa nuk japin vendimet dhe bisedimet behen ne erresire te plote atehere kane frike nga opinonin i brendeshem dhe do t’i japin pjese pjese ne te ardhmen.Politikanet tane jane frikacake,cfare mund te behet ne raste te tilla kur fqinjet tane ndjekin te njeten startegji kunder interesave te vendit tone,ne ekspansion te plote politiko-ekonomik?Greqia na kercenon me veto,duke luajtur me aspiraten e shqiptareve !Atehere cila eshte zgjidhja?Bisedimet midis dy vendeve nuk po perparojne,Greqia per nje thele qe jep, te kerkon nje pele prej pale tone,atehere ne keto kushte, bisedimet e ardheshme duhet te behen ne prani te nje pale te trete .Pala e trete mund te jete nje grup mixt ku SHBA duhet te jene pjese e si vend qe nuk ka lidhje me BE-ne.Asnje nga problemet e shekullit 20-te midis Greqise dhe Shqiperise,nuk eshte zgjidhur.Greqia duhet ta filloje nga kerkimi i faljes per masakrat e viti 1914 ne jug te vendit,duhet te heq pa kushte ligjin absurd te luftes me gjithe prerrogativat qe rrjedhin prej tij.Bisedimet per shelfin detar duhet t’i marre ne dore nje komision ekspertesh nderkombetare.Rruge tjeter nuk ka.

 15. 4LB35T says:

  Çelësat e kashtës….
  Mashtrues. ..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *