FOTO/ Kur Sali Berisha specializohej në Paris me mjekët e ish- Bllokut, Enver Hoxha i përzgjidhte…!

Enver Hoxha, diktatori komunist i perzgjidhte njerezit besnike ndaj tij dhe PPSH dhe nuk i linte pa i shperblyer.

Ish- kryeministri Sali Berisha,gjatë regjimit komunist ka ushtruar profesionin e kardiologut dhe shpesh herë së bashku me kolegë të tjerë dërgoheshin me specializim jashtë Shqipërisë.

Në një foto të publikuar nga gazeta “Dita” Berisha me kolegë janë dërguar për një specializim në Paris.

Nga e majta në të djathtë doktorët Vangjel Todri, Arben Hoxha, Sali Berisha, Lutfi Balili, Sabit Brokaj, Abdulla Bilali, Nestor Thereska, Thanas Gjika dhe Mentor Petrela.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “FOTO/ Kur Sali Berisha specializohej në Paris me mjekët e ish- Bllokut, Enver Hoxha i përzgjidhte…!”

 1. Zigur Qarri says:

  Jasht Shtetit per te studiuar ose specializim ne kohen e diktatures,nuk jan derguar besniket,por njerezit me te zot,me intelegjentet.
  Edhe Fahrudin Hoxha eshte specializuar ne France,megjithate ju i keni thurur lavde
  me superlativa!Me kete dua te them,mos u merrni me anen profesionale te Berishes,
  qe eshte cilesuar edhe nga te huajt nje nga kardiologet me te miret ne Bote,por merruni
  me politiken e deshtuar te tij,sepse i bie qe s’keni ku te kapeni.

  1. Qytetari Analog says:

   Zigur
   Ne pamje te pare duket si kur ke te drejte. Dhe mund qe te jete edhe e vertete ajo cka thua ti per “zotesine”. Vetem se nuk di me dashje apo pa qellim ngaterom kekun me byrekun. Ajo qe kerkon te terheqe vemendjen shkrimi nuk ka lidhje me “zotesine” por me “besnikerine”. Eshte e natyrshme qe me te zotet do te zgjidhte, qe ti sherbenin, por ata nuk ishin me te zotet prej te gjitheve, por me te zotet prej atyre qe Partia kishte besim, qe do te ishin besnike sido qe te vinte puna. Me fjale te tjera, qe do te mund te benin cdo gje prej atyre paudhesive qe bente Partia. Dhe nga kjo pikepamje, nuk duhet te kene qene burra te mire. Dhe meqe praktika eshte kriteri i se vertetes, se cfare burrash kabe qene e tregon rasti Berishes. Me pas, vlen ajo thenia shqiptare “me thuaj me ke rri, te te them se cili je”. Dhe me kete arsyetim, dalin burra jo te mirre edhe Nestori edhe Petrela, se kot nuk i kane vajtur nga prapa kaq kohe Berishes.
   Tung Zigur

   1. Zigur Qarri says:

    Tedi Papavrami ishte me i zoti te gjithve,por nuk i qendroi besnik,apo jo?
    Byroja politike,Komiteti qendror,Sekretaret e partive,kryetaret e
    komiteteve,drejtoret dale nga shkolla partise,ishin injoranrte dhe
    militante te Partise.Per studentet qe shkuan ne universitet lindore,
    ka pasur kushte besnikerie,ndersa ata qe shkuan ne Universitet
    Perendimore,si edhe ata qe u specializuan,ishin absolut me te miret,
    dhe nuk iu shikua shume biografia.Per kete flas,sepse kam pasur nje kusheri
    timin(nje gjeni ne matematike),qe nuk i interesonte politika dhe qe nuk kishte
    asnje komunist ne familje,pra jo besnik te Partise.
    Shkrimi si te gjith shkrimet tjera,eshte personale.Te mos ishte marre Berisha me politike,
    do ishte nga njerezit me te nderuar.
    Ku ka diktature,ka servilizem.Keshtu qe,askush nuk mund te thote se kush ishte
    “besnik” i vertete i atij regjimi.Nje intelektual i zoti,nuk kishte arsye per te qendruar
    besnik atij regjimi,ashtu si nje miliatnt injorant qe posedonte nje post pa merite,por vetem sepse
    kishte mbaruar shkollen e partise.
    Eshte nje teme e gjate…gjith te mirat.

   2. Bambi says:

    Edhe Driteroi, Ismaili, Avni Mula Ramiz Kovaci, tej etj…
    Zotesia profesionale ka qene kushti i pare. Edhe besueshmeria gjithashtu, po ne rradhe te pare profesionalizmi.
    Arsyeja eshte e thjeshte. Ata qe nuk ishin te zotet, ngelnin ne klase dhe ktheheshin si gomere…

  2. Studenti 1990 says:

   O pallosh,Saliu beri kariere si spiun i sigurimit dhe si bythelemires i dinastise Hoxha.Prandaj ti Salikari qepe se nuk sheton dot nga shpagime

  3. spartaku says:

   Sa per dijeni FARUDIN HOXHA eshte derguar per specializim ne France si inxhinjer,dhe nuk e ka mohuar kurre,ku i sherbeu atdheut ne gjigandet energjitike,por Sali Beeisha,ky bukshkal,nuk i ka thene keto,madje ka zhdukur edhe dosjet e tij nga arkivi qendror per te shpetuar lekuren.Sa per ate qe thoni se Berisha ishte kardiologu me i madhe i botes,eshte nje lapsus i yti,se ate nuk e njihte njeri fare,ka qene nje idiot.Per te qene mire ne profesion,Enver Hoxhe e niste jashte per specializim se ishte tap topi,mjafton qe ai ishte besnik i tij.Saliu eshte me pesqind surrate.

 2. Mentari says:

  Enver Hoxha e zgjodhi Berishen per studime? jeni te semure nga trute e kokes. Po pse atehere ai nuk e pranoj Berishen si kardiollog te tij (Doktor)? eshte bere nje gazete qesharake.Po ku i gjeni keto mendje primitive te shkruajne kesisoj pacavuresh ne kete sajt?

 3. Prostituta Atomike Sali says:

  Kam qene i cmueshem dhe gjithmone gati!

 4. lola says:

  “Dhuntia” kryesore e shqiptarit, është mosmirënjohja dhe këtë e mishëron më së miri, Salë shpellari…!

 5. ar-qy-te-(k)-ti says:

  klysht e kuç!

 6. Kruja says:

  O Zigo, ashtu asht i perzgjidhte Partia por duhej te kishe biografine njeher pastaj perzgjidhej nga ana e aftesive teknike. E ke humbur pak sensin sepse nuk ke kapur thelbin e lajmit: Berisha ishte njeri besnik i PPSh-se, ashtu si dhe ata te tjeret ne fotografi.

  Per mua kjo nuk perben ndonje te keqe sepse cdo rregjim perzgjedh njerezit e vet. Ceshtja eshte se perse Berisha hiqet si anti-komunist?! Do thuash ti qe njerezit “ndryshojne”!!!! Po sikur te kthehet sistemi perseri ne socializem a duhet te “ndryshojme” serish?!!!! Dhe tani ceshtja eshte: a do “rikthehet” nje karakter si berisha ne komunist?!

  Morali i mesazhit eshte shume i qarte: Njerez si berisha nuk kane bindje ideologjike dhe karakter te qendrueshem. Ata shkojne nga fryn era dhe njerez te tille nuk mund te udheheqin. Ta usheheqesh do te thote qe ne sitata deshperuese shkon perpara duke frymezuar edhe te tjeret.

 7. Petrelsi says:

  More, po e keni gabim.
  Mentor Petrela te kete dale jashte per specializim?
  Eshte e pamundur. Lexoni nje shkrim te tij qe thote se ka qene dhe i persekutuar nga komunizmi.
  Nuk di ai ka dhene Saliu kompensimin si i persekutuar nga komunizmi?

 8. Ate nuk e zgjidhte enveri,por ai skuth servil hipokrit shpellar gjente metoda se si te futej atje ku ishte e pa mundur me metodat etij.
  Pse udhetonte me varke shpellari,pse zinte shoqeri me shtresat e larta komuniste me shefa kuadri.
  Me keto metoda pushtoi edhe partin e delenxhinjve ku strehoi te gjithe komunistet dhe sigurimsat e hajdutet e gjithckaje.

 9. JIM says:

  vetem spiunat dhe servilat e partise dilni jashte ;;; kam pasur shoke komshije intiligenta ;;;; dhe as ne shkoder nuk shkoni dot ;;se koomunistat kishn frike ;;;;;;; prandaj mos ja futni kot ;;dhe njoha disa analfabeta qe dilni jashte si ne ne durres ;;;; mjaft me rrena ;;; jashte shkonin njerez te zot ;;;;; ha ha ha ha me bete pe te qeshur ;;;; intiligencen enveri i vrau ;; dhe cobanet i xhironte si te donte ;;;;dh keta cobane doktorra ishin pa kulture ;;pa civiliziacion ;;ishin thjeshte disa sahan lepiresa ;;;

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *