Veliaj rrëfen bisedën me ish-Presidentin Moisiu: Kur mbylla mandatin zbulova se kisha…

Në takimin me të rinjtë që kanë përfunduar praktikën e punës në Bashkinë e Tiranës, kryebashkiaku Veliaj ndau edhe një bisedë interesante që ai kishte zhvilluar dje me ish-Presidentin Alfred Moisiu, me të cilin mbollën 110 selvi në Unazën Jugore të Tiranës.

Dje isha me një zotëri, që sot është 89 vjeç, me Presidentin Alfred Moisiu. Gjëja më e bukur që më tha është: kur mbylla mandatin në Presidencë zbulova se kisha marrë detyrën më të rëndësishme që njeriu mund të marrë në jetë.

Unë e pyeta: Cila është detyra më e rëndësishme që mund të ketë njeriu në jetë, pasi është bërë President i një vendi? Ajo e qytetarit, – m’u përgjigj, – kjo është detyra më e rëndësishme që njeriu mund të ketë në jetë.

Pavarësisht se mund të kesh ofiqe, mund të bësh karrierë, të kesh poste të ndryshme, por të jesh qytetar është detyra më e rëndësishme, të thuash në moshën 89-vjeçare: Po, unë jam qytetar dhe detyra ime sot është shërbej qoftë edhe duke mbjellë 110 selvi.

Ndaj, sikur secili prej nesh ta marrë seriozisht këtë dhe të thotë: Po, unë kam një karrierë, bëj një punë, kam një jetë personale, por mbi të gjitha kam një detyrë fisnike, atë të të qenurit qytetar dhe duhet të sillem si i tillë”, tha Veliaj.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Veliaj rrëfen bisedën me ish-Presidentin Moisiu: Kur mbylla mandatin zbulova se kisha…”

 1. edi says:

  U takua b,, shpuari me rroten e k..rit. O Shqypni e mjera Shqypni kush te ka qitun me krye ne hi.Keta jane perfaqsuesit e klases se majte politike te Shqiperise, hajdute dhe idiote.

  1. ben says:

   po more “edi”, tamam e ke zotrote, se Salushi yt kur ishte ne pushtet, beri “gjemen” duke “punuar” per shqiptaret, packa se shkaterroi ekonomine, te pakten ate qe kishte mbetur nga komunizmi, vodhi, rrahu, vrau, u perpoq te hidhte Veriun kunder Jugut ne 97-ten kur u vrane me se 2000 te rinj e te reja dhe si per ti vene kapak “bemave” te tij, u fali detin grekeve, se mesa duket kujtoi se ja kishte lene Rama me Sheqeren. Tani, me nder teje, kush eshte “b. shpuari” dhe kush eshte “rrota e k.rit” nga keta qe ke permendur. Me siguri keto epitete duhet ti kesh per veten tende dhe per te tjere mendje “ndritur” te tjere si puna jote. Zaten, se jeni ju, pa eshte edhe Salushi me Lulushin dhe te tjere maskarenj qe jane mbledhur ne PD dhe LSI.

 2. PidhiISateme says:

  Edhe ketij plakut nuk i rrihet pa e leshuar nje pordhe per qef te lali Erit.

  1. bekimi says:

   Ky emer te shkon per shtat! Mbaje ,, e gezofsh !Te shkon me mire se Edi ! je pordhe e lagur..e vjeter!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *