DOKUMENTI: Traktati Shqipëri-Greqi i vitit 1996, ja si Berisha tradhtoi çamët

Në kulmin e polemikave dhe mjegullnajës rreth bisedimeve Bushati-Kotzias për çështjen e kufirit detar, Shqiptarja.com zbardh për herë të parë Traktatin e Miqësisë mes Shqipërisë dhe Greqisë, i firmosur më 21 Mars 1996, por i mbajtur i fshehtë nga autoritetet shqiptare prej 22 vitesh. Traktati ka hyrë në fuqi në fuqi në 5 shkurt të vitit 1998, ndërsa është firmosur nga ish-ministri i Jashtëm shqiptar, Alfred Serreqi, në kohën kur President ishte Sali Berisha.

Nga pala greke është firmosur nga ish-ministri i Jashtëm, Theodoros Pangalos. Në Traktatin e Miqësisë mes Shqipërisë dhe Greqisë, i firmosur gjatë pushtetit të parë të Partisë Demokratike, nuk figuron askund çështja e ligjit të luftës, i cili mban të ‘ngrirë’ Çështjen Çame. Në Traktat nuk përmend askund as Çështja Çame dhe problemet e tjera të mprehta. Por teksa palët kanë harruar ligjin e luftës dhe çamët, ata kanë harruar që të theksojnë që në krye të Traktatit, respektimin e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri.

Gëzimi i pronave  
Në dokument ka vetëm një paragraf, i cili jo vetëm nuk e zgjidh, por i vë kapak Çështjes Çame, e cila në fakt nuk përmendet, por nënkuptohet. Neni 15 i Traktatit parashikon që shtetasit e njërës palë, do t’i gëzojnë pronat në territorin e palës tjetër, por brenda kuadrit ligjor të saj. “Secila nga palët kontraktuese do të përballojë mundësinë e heqjes, brenda kuadrit të saj ligjor, të pengesave që vështirësojnë gëzimin e pasurive që kanë shtetasit e njërës palë në territorin e palës tjetër”, thuhet në nenin 15 të Traktatit të Miqësisë. Pra, neni 15, paradoksalisht thotë që çamët mund të kërkojnë në rrugë juridike kthimin e pronave të konfiskuara në Greqi pas Luftës së Dytë Botërore, por duke respektuar ligjin e luftës së Greqisë.

Mosmarrëveshjet 
Palët kanë rënë dakord që t’i zgjidhin mosmarrëveshjet në formë paqësore dhe sipas të Drejtës Ndërkombëtare. “Veprimet e tyre synojnë përdorimin mjeteve paqësore që parashikon e Drejta Ndërkombëtare, Karta e Kombeve të Bashkuara dhe tekstet e përbashkëta të OSBE, si dhe të mekanizmave përkatëse të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të mundshme. Në kuadrin evropian, ato janë të vendosura në mënyrë të patundur të vazhdojnë të japin ndihmesën e tyre për funksionimin rezultativ të organeve dhe metodave, të pranuara nga të gjithë, për zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve dhe parandalimin e përplasjeve”, thuhet në nenin 3 të Traktatit. Në dokument thuhet gjithashtu se Greqia mbështet integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. “Të dyja palët mbështesin thellimin e marrëdhënieve midis Bashkimit Evropian dhe Republikës së Shqipërisë. Republika e Greqisë do të mbështesë integrimin e Shqipërisë në të gjitha strukturat politike, ekonomike dhe ushtarake të Evropës”, parashikon Traktati.

Minoriteti  
Respektimi i lirive themelore dhe të drejtave minoritare theksohet që në nenin 1 të Traktatit të Miqësisë mes Shqipërisë dhe Greqisë. “Ato deklarojnë respektimin nga ana e tyre të parimeve të sovranitetit dhe të dinjitetit, si të respektimit të lirive themelore dhe të drejtave njerëzore dhe minoritare”, thuhet në dokument. Traktati parashikon gjithashtu që të dy vendet shpallin përkushtimin e tyre ndaj parimit të paprekshmërisë së kufijve ekzistues, të njohur ndërkombëtarisht, në përputhje me Aktin Final të Helsinkit dhe Kartën e Parisit dhe se vija kufitare midis dy vendeve do të jetë vijë kufitare paqe dhe miqësie”, thuhet në krye të Traktatit.

Paradoksi 
Neni 15 i Traktatit të Miqësisë paradoksalisht parashikon që çamët mund të kërkojnë në rrugë juridike kthimin e pronave të konfiskuara në Greqi pas Luftës së Dytë Botërore, por duke respektuar ligjin e luftës së Greqisë.

Ligji i luftës 
Ndryshe nga retorika dhe lojërat politike për vite me radhë, në Traktatin e Miqësisë mes Shqipërisë dhe Greqisë, i firmosur gjatë pushtetit të parë të Partisë Demokratike, nuk figuron askund çështja e ligjit të luftës, i cili mban të ngrirë Çështjen Çame. /Shqiptarja.com/

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/traktati-me-greqine-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/traktati-me-greqine-1.jpg","attachment_id":"837624"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/traktati-me-greqine-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/traktati-me-greqine-2.jpg","attachment_id":"837623"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/traktati-me-greqine-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/traktati-me-greqine-3.jpg","attachment_id":"837622"}]

17 komente në “DOKUMENTI: Traktati Shqipëri-Greqi i vitit 1996, ja si Berisha tradhtoi çamët”

 1. o tourkotsamis nuk ka vend ne token kristiane........ says:

  per 5 tourkotsamides te pabese nuk mund te prishet miqesia mes dy shteteve gjitone…………

  1. U says:

   ………………………………….. ja te te bien dhe ca te tjera …………………………… e shikon, plot me pika te rënçin o 14 vjeçar ……………..

  2. [email protected] i Epirit says:

   Ανά γειά σου, οι Τούρκο Τσαμιδες είναι μια φάρα την οποία μου την χρέωσαν, σαν Ηπειροτες που είμαστε. Είναι εθνικό ζήτημα λένε τα τουρκο τσιράκια, μπειδες γιδογαμιαδες, ατημη ράτσα.

   1. Grigor says:

    Sepse nuk me dukesh si Djali i Epirit ti mua. Nga ato maskaralleqet qe shkruan me poshte ne shqip, me dukesh si Çuni i K*****.
    Ketu me siper, po na ke share ne greqisht, nje tre miljone shqipetare te shajne me ç’te permban pragu. Po nuk na ke share, prapë merri sharjet tona paradhenie, per ato qe do shkruash neser.

  3. Une... ti... ne te gjithe... says:

   Turkofaca ti nuk di miqesi ti di vetem te beshe pipes

 2. Zigur Qarri says:

  Dihet ajo,Berisha vetem tradheterira ka bere,kurse Rama,nuk tradhetaron fare!
  Kjo varet edhe nga gazetat,sepse ne disa gazeta tradhetaron Berisha,ne disa te
  tjera Rama!!!Ore kush eshte Kryeminister tani,Berisha apo Rama?!
  http://www.panorama.com.al/mirmengjes-qirje-afendiko-postimi-i-fundit-i-kryeminsitrit-qe-shkaktoi-lume-komentesh-dhe-te-qeshurash/

 3. bregdetari says:

  PO TANI CFARE U MBETET KETYRE PALACOVE TE POLITIKES.
  KETA QE KANE SHITUR INTERESAT KOMBETARE.
  KETA QE KANE VEPRUAR NE KUNDERSHTIM ME KUSHTETUTEN SHQIPTARE.
  ME C’FYTYRE DALIN PARA POPULLIT SHQIPATR KETA QELBESIRA DHE NJEREZ TE NEVERITUR.
  KETA KANE KURAJON EDHE CIRREN E BERTASIN NE EMER TE KETIJ POPULLI KUR VETE I KANE BERE VARRIN ATIJ.
  VETE E SHITEN DETIN ME MARRVESHJEN E ARRITUR DHE NDERKOHE ENDE PA NISUR MARREVESHJA E RE KU DUKET HAPUR RECIPROCITETI NDERSEJNE PER TI MANIPULUAR MASAT SE U BE HATAJA…!
  KETA TE MENDEROSUR KOKE E KEMBE QE FIRMOSIN NE EMER TE POPULLIT NE KUNDERSHTIM ME INTERESAT E TIJ DUHET TE JAPIN HESAP NE EMER TE POPULLIT PERPARA DREJTESISE SE RE SHQIPTARE.
  BEKUAR QOFTE DITA KUR PALOPOLITIKANET DO TI SHOHIM PRAPA HEKURAVE.

 4. Grigor says:

  Por Mesila Doda nuk e ka problemin me Saliun. Vetem i hakerrohet Panajot Barkes qe e vetmja gje qe mund të kete bere, eshte se mund të kete thënë ca fjalë ne mbrojtje te Greqise. E pastaj? A thua se Panajot Barka eshte ministri i brendshem apo i jashtem i Greqise.
  Ndersa kur vjen puna tek Saliu, Mesila Doda zbythet, ul koken, per pak i shpeton shurra, dhe kerkon leje per te shkuar ne banje.
  U be emisioni Opinion si dikur tregu Gabi tek unaza.
  Lere pastaj kur doli edhe filozofi i mamase berishiste nga Permeti me ca broçkulla per disa zona shfrytezimi qe te lante me shurre mutin e Saliut.
  Mediat greke e kane akuzuar Kotzias per mungese transparence.
  E njejta gje, them unë, mund të thuhet edhe per ministrin Bushati, per te cilin askush nuk di te thote se çfare vlere ka si diplomat.
  Edhe Strazimiri qe eshte trap natyral, bente pyetje me me kuptim se sa Fevziu dhe Mesila.
  Sepse aty na doli qe armiku kryesor I shqipetareve ne shekuj na paska qene Panajot Barka, I cili nuk ka shkrepur nje pushke ne jetën e vet, vetem kur ka qene ne zboret e Enverit, mund të kete bere qitje.
  Por per marreveshjet antikombetare te Saliut? Asnje fjalë.

  1. Eri says:

   Cfare thua ,o njeri?
   Barka nuk ka thene vec ca fjale ne mbrojtje Greqise se do ishte normale,por ca djallezi ,qe si dhjakonar qe eshte i mermerit se nuk ka guxim ti artikuloj.
   Per cfare gabel flet?Per ata qe i ka mbedh greku duke i bere grek me pahir?
   Apo per gabelet qe cohet si primitiv kunder shkolles shqip?
   Cfare jane keta kriminel qe justifikojne dhunen ndaj njerzve?Ku ka zot qe qe e lan shpirtin e tyre qe mbrojne krimin?
   Na bete mendjen Greqi ,o u marrte dreqi,sa dje edhe edhe Patriarkanen e Stambollit e quajta greke.
   Me kete rast ndjese Glauk,edhe pse nje lapsus i justifikueshem.
   As e mendova qe e kisha shkruar.
   Per te tjerat ,me vjen keq,po e di vete.

   1. Grigor says:

    O Eri
    Je mire mo? Çfare flet mo Eri? Edhe çifutet qe u vrane me miliona nuk kane aq urrejtje per gjermanet.
    Panajot Barka mund të jete njeriu me I keq ne Gjirokaster, por nuk mban ndonje pergjegjesi per krimet qe Ka bere qeveria greke e 50-70 vjeteve me pare.
    Po të shkonim me aresyetimet tend Anglia dhe Gjermania duhet te ishin ne lufte tani mbas milionave qe u vrane be Luften e pare dhe te dyte.
    Edhe romaket dihet qe u munduan t’i shfarosin çifutet mbas vitit 72 te eres sone, dhe I lane pa atdhe si pasoje, per 200 vjet. Por nuk jam degjuar asnje izraelit t’u hakerrohet italjaneve te sotem “ju mor ju, ju na vrate dhe na prete”.
    Sakrificat dhe krimet nuk harrohen, njerezit e humbur nuk harrohen. Por nuk mund të marrim hak tek grekët e sotem we as nuk kishin lindur ne vitin 1945.
    Tani çeshtjet zgjidhen me diplomaci, dhe prandaj thashe qe ai muhabeti me Panajot Barken ne Opinion ishte nje pordhe me rigon, qe Mesila Doda te dilte trime para ekektoratit çam. Sepse Panajot Barken nuk e pjerdh njeri ne Greqi per te bere politiken e jashteme te Greqise. Edhe ai vete e di kete. AI vetem flet ndonje gje si t’i vije, por nuk na vjen e keqja nga Panajoti sepse nuk Ka fuqi te beje keq, por vetëm gam gam. Ashtu siç bere edhe ti gam gam kot ne komentin tend, pa e ditur se kujt I drejtohesh dhe çfare flet.
    Puna eshte se ne tavoline sot per sot me grekët eshte Bushati, dhe ne nuk e dime as diplomat I zoti eshte qe marreveshja me Greqine te mos jete be dem te shqipetareve, por te vendose mbi baza te drejta Jo vetem marredheniet midis dy shteteve, dhe qe popullsia çame te fitoje te drejtat e humbura para 70 vjetesh. Ato te drejta qe minoriteti grek ne Shqiperi I Ka gëzuar gjithmone.
    Pyetja eshte nese jemi te ulur si te barabarte ne ne tavoline, apo do vazhdojme politikat antikombetare te Berishës.
    E more vesh tani mo Eri se ku qendron puna? Kush e bën marreveshjen, Mesila Doda me Panajot Barken, apo Bushati me Kotzias?
    Rritu edhe ca, pastaj dil e komentit ketu.

 5. vaso says:

  Nje ligj qe nuk zgjidh apo pengon nje ceshtje nuk ka pse te diskutohet dhe te debatohet per te.Ligji i luftes nuk ka te beje me camet.

 6. KA LEN GJE PA TRADHETUAR
  E SHKATERRUAR
  VJEDHUR E
  TJETERSUAR NE ATE VEND KY
  PROSTITUTE KOMBETARE
  sali berisha
  DUHET TE ARRESTOHET MENJIHER

  NE NJI VEND TJETER DO ISHTE TASHME
  BERE USHQIM PER PESH
  OSE PULA

 7. h says:

  Malok i pabese ky. Vret naten ,te ben lapidar diten.
  Ky fakt është vetëm konfirmimi i asaj që dinë të gjithë.

 8. llaman says:

  As ne traktatin e ri qe pritet te neneshkruhet nuk do permendet ceshtja came. Shtwt nyk mund te mbeten peng i kohe te kaluar.

 9. [email protected] i Epirit says:

  Edhe çfarë të keqe ka me këtë traktatin?? Nuk është firmosur nga të dyja palët, a e keni pranuar se çështja Çame është një çështje higjienike për tualeta? A nuk e shihni sa të pa besë që jeni?? Arvanitasit kanë qen heronj me ndërgjegje vërtetë të pa mvarur anadollak siç janë albanezat, njerëz të besës ku panë që në këtë vend të mallkuar edhe të sunduar nga osmanët u larguan. Po ju sikur luftuat nëpër luftuat botërore, partizan e ilirë etj etj. Nga keni luftuar nga koteci I pulave. Ju jeni të pa besë, pa moral, kuturu njerëz jeni vetëm kujt t’ia hedhni. Njerëz të mbaruar.

 10. keshtu ndodh says:

  DHE MOS HARRONI! çamet kane votuar e votojne edhe sot e kesaj dite per Sali Berishen. Nuk flase vetem per Dashin e Havase, por Vangjel Dulen çamet e nxorren deputet ne Vlore. Hane buken dhe permbysin kupen, por kur s’jane ata per vete, perse duhet te jene te tjeret per ta? Megjithate, shteti do te punoje per shqiptaret e Greqise jane çame apo çfare jane, kjo s’ka rendesi se ky eshte detyrim, ndersa çamet le te punojne per shkaterrimin e Shqiperise. Shiko dhe ne parlamentin grek, nuk jane me origjine shqiptare ata qe pretendojne territore ne Shqiperi?! Po Saliu nuk eshte me origjine gjysem shqiptare gjysem serbe (se babain e ka serb) dhe eshte kunder Shqiperise?! Keshtu eshte mbjellur fara dhe i ka marre ara keta lloj gjeje qe kane mesuar te flasin.

 11. bregdetari says:

  QE TE KUPTOHET CESHTJET KOMBETARE NUK MUND TE JENE DHE NUK MUND TE BEHEN CESHTJE PERSONALE.
  PER ANALOGJI , EDHE PSE DASHI I HAVASE APO KUSHDO TJETER PERFAQESON OSE KA VOTUAR X PARTI KJO KURRSESI NUK I JEP TE DREJTE ASKUJT PRWJ TYRE TE BEHET PERFAQESUES LEGJITIM I CESHTES KOMBETARE E PER ME TEPER TE MARRE PERSIPER LEGJITIMITETIN E ZGJIDHJES SE KESAJ CESHTJEJE.
  KETU KEMI TE BEJME ME INFLUENCEN QE KA BERE INDIVIDI SALI PER TU IMPONUAR NE VENDIME KOLEGJIALE QE JANE TE LIDHURA ME CESHTJET KOMBETARE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *