Erdogan: Bashkimi Europian duhet të na hapë derën

BE duhet të bëjë pjesën e saj, duke filluar që nga premtimet për pranimin e Turqisë dhe ruajtja e statusquo-së së Jeruzalemit. Ankaraja është e gatshme të bashkëpunojë me Italinë për Libinë.

Një ditë para vizitës zyrtare në Itali, ku do të takohet me Papën, presidentin Mattarela dhe kryeministrin Gentiloni, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka dhënë një intervistë për “La Stampa”.

“Pranimi i Turqisë në BE nuk mund të sakrifikohet për llogaritë e politikës së brendshme”, është shprehur ai. Ndërsa në lidhje me Jeruzalemin, Erdogan thotë se ai nuk është thjesht një çështje e myslimanëve.

Sipas presidentit turk, statusi i këtij qyteti “duhet të ruhet mbi bazën e rezolutave të OKB-së, duke u siguruar bashkëjetesën paqësore myslimanëve, hebrejve dhe të krishterëve.

“E vetmja zgjidhje është ajo e dy shteteve”, ka shtuar Erdogan. Ndërsa në lidhje me ndërhyrjen turke në provincën e Afrinit në Siri, Erdogan është shprehur: “Do t’i luftojmë terroristët. Vetëm ata. Kemi të drejtë ta bëjmë këtë”.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Erdogan: Bashkimi Europian duhet të na hapë derën”

 1. ti je turk,ti je zhuls shkretetire, si i tille nuk ke vend ne BE..........allah uakbar! says:

  hahahaha,perse i duhet BE-se kristiane nje sunit i piset……!!??

  1. Stela says:

   Kurre ne be anadollaket

  2. More vesh, mora thuaj says:

   Sepse edhe tregut europian i duhet tregu i madh i nje vendi 80 miljonesh: tregu turk.

   Qip ! (dmth qyp)

 2. Undefined Suni says:

  Ku e ke halin ti o Byrazer ose Babaxhan Erdogani, mik i Shqiptareve dhe Rames.

  Edhe armik numer 1 i Prerendimit te pamoralshem dhe korruptuar dhe nga na tjeter mezi po pret dhe nuk po te mban inati qe t bashkohesh familjes evropiane qe aq shume do ta shkaterrosh dhe ta zavendesosh me “vlerat e bukura dhe morale Islamike”.

  Dihet qe Evropa Kristiane do marre fund brenda 50 vjeteve dhe pjelljet me shumice nga nenat muslimane qe predikon ti dhe raca jote anadolle-arabe, vetem do pershpejtojne fundin e qyteterimit perendimor qe do zevendesohet nga Kalifati i enderruar nga Turq-Arabet dhe shqipfolesit mes tyre.

  Por ke te drejte kur thua qe mund te hysh ne BE para Shqiperise se Rilindur te Droges dhe rrembyer nga tradhetaret Sali-Rama- Meta.

 3. Stela says:

  Ne be kurre anadollaket ti je islamist radikal

 4. Be se shpejti per Turqine says:

  nja herte thote sja kemi nevojen dhe spysim per ta, tani na del qe dashka patjetar, qoke mashtrus si Sai-Rama, or tej.

  Prandaj vazhdo ta kesh mire me Rusine, fut ne burg gazetare gjermane dhe ta kesh keq me Ameriken.Te vetmin mik te forte ke vetem shqipfolsat anadollake dhe Edvin Ramen.

 5. Stela says:

  Kurre ne ne be anadollaket ingoraranza turke

 6. Baba Erdogani says:

  ne pritje te komentit, o Tema?

 7. Ajaxi says:

  Kristian? => Historikisht, ithtar i shpirtrave te vdekur, mashtrues me valvitje ne Kryq te vrarin; stimulues te magjive qe bejne gomarin mashkull me bare => sadist qe therr dhe djeg te gjalle shkencetarin, mbjelles i erresires mesjetare.

 8. Hahahaha says:

  Perse jo kur jane “greket” ne BE perse jo dhe turqit eshte i njejti popull te pakten gjysma kane te njejten preardhje mentalitet e tradita

 9. Hahahaha says:

  Perse jo kur jane “greket” ne BE perse jo dhe turqit eshte i njejti popull te pakten gjysma kane te njejten preardhje mentalitet e tradita

 10. Hahahaha says:

  Perse jo kur jane “greket” ne BE perse jo dhe turqit eshte i njejti popull te pakten gjysma kane te njejten preardhje mentalitet e tradita

 11. T. Urku says:

  Do presesh ca babush! Me ty ne krye, rruget e Evropes jane te hapura, po si.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *