Gjykata lë në burg drejtorin e LSI, reagon Manjani: Me arrestime bolshevike nuk shkojmë në Europë

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar pas vendimit të Gjykatës për të lënë në burg ish-drejtorin e ARRSH Dashamir Xhika, i cili vjen nga radhët e LSI.

Përmes një postimi në Facebook, Manjani thotë se si mund të arrestosh dikë, me akuzë për një ngjarje që ka ndodhur por që nuk ka lidhje fare me të akuzuarin.

Këtë arrestimin Manjani e quan Bolshevik dhe thotë se nuk shkohet në Evropë me arrestime të tilla.

Trupi gjykues vendosi sot masën “arrest me burg” për Dashamir Xhikën, me akuzën për “shpërdorim detyre” dhe “korrupsion”.

Statusi i plotë:

Me arrestime bolshevike nuk shkojmë në Europë.

———————

Kam kohë që them se arresti me burg në Shqipëri bazohet mbi praktika bolshevike! E kam thënë këtë gjë si në parim ashtu edhe për raste të caktuara, përfshi edhe rastin “Tahiri”.

Ligji procedural nuk u rregullua asnjëhere, ndaj prokurorët dhe gjykatësit e zbatojnë sipas qejfit.

Për disa prokurorë “qejfi” përcaktohet nga përkatësia politike ose nga zelli për ti shërbyer të fortit në pushtet! Ndaj ka dhe arrestime politike, ashtu siç ka edhe dështime hetimesh për politikanë në pushtet!

Llogjika e ligji nuk ju hynë në sy!

Se si mund te marrësh në përgjegjësi penale, aq më shumë të arrestosh dikë, me akuzë për një ngjarje që ka ndodhur por që nuk ka lidhje fare me të Akuzuarin?!

Ose si mund të marrësh një masë të dytë arresti, gjatë kohës që po shqyrtohet masa e parë e arrestit më gjykatë, në një ditë pushimi, për një akuzë që sajohet fët e fët, vetëm sa për tu siguruar që të mbahet në burg medoemos!!!

Ashtu siç nuk ka llogjikë që për akuzën e shpërdorimit të detyrës, të vendoset kontrolli i banesës, madje edhe jashtë orarit të lejuar me ligj. Cfarë nguti kishin, se mirë llogjikën ja kanë borxh partisë?!

Çfarë provash kërkon të gjejë prokuroria në banesë, kur shpërdorimi i detyrës hetohet mbi dokumente zyrtare! Pra që gjenden në zyra e jo në banesa.

Liria e personit dhe paprekshmëria e banesës janë themelore, për shoqërinë demokratike! Ato kufizohen për raste ekstreme, por jo për çdo hetim apo qejf që mund të ketë dikush!

Nuk dua të mbroj askënd, por kjo sjellje është anti-kushtetuese e anti logjore! Kur kjo sjellje kryhet pêr motive politike, është edhe anti -demokratike!

E kam denoncuar, kur përdoret rëndom për njerëz të thjeshtë. Kam të drejtë ta denoncoj edhe kur përdoret për politikë.

Kam propozuar madje edhe zgjidhje, por parlamenti dhe disa shkenctarë fallco të jurisprudencës nuk i pranuan!

Nuk i kushtuan vemendje as të huajt qe medemek do na mbronin nga Rusët! Përkundrazi na lanë me qejf në duart e ligjeve Ruse…

Kjo që po shohim është filmi, skenari i të cilit u shkrua nga Rilindja!

Kjo nuk është rilindja e Shqipërisë, por e Rusisë në Shqipëri!

Uroj shumë që opozita të jetë në krye të lëvizjes anti-rilindje! (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

53 komente në “Gjykata lë në burg drejtorin e LSI, reagon Manjani: Me arrestime bolshevike nuk shkojmë në Europë”

 1. radoja says:

  ti more anadollak qe e ben fytyren si byth kali shko tani ne burg e coji ndonje paket cigare qurramanit dashamir se leket e vjedhura me haxhinaston e monika kryemadhin i ndante i biri i Asllan spiunit.

  1. Gimi says:

   Dolen mafiozet te mbrojne hajnat e tyre. Po si shkohet ne Europe, more qeros e faqezi i ndyre? Me hajdute dhe kriminele qe vjedhin parate e popullit. Pse nuk e lini drejtesine te beje detyren? Perse akuzoni e bertisni pa degjuar prokurorin e gjykatesin. Keto klithmat tuaja jane bolshevike, ne fakt dhe nje shfaqje e qarte per te ndikuar procesin gjygjesor dhe shantazhuar gjykatesit tuaj te korruptuar. Ju mund ti quani arrestime bolshevike por per ne jane arrestime me klase te larte. Me teper elegance dhe plot fakte. Jane me plot qetesi dhe dashuri te madhe per LSI-ne dhe Presidentit e tyre.

  2. h says:

   Po me vjedhje “menshevike ” shkohet ???

   1. neda says:

    Ti ore zoteri ke hall qe pse te ndeshkohen vjedhesit e 55 miljon eurove apo ke hallin tend se mos ke bere me ta ndonje korrupsion dhe pret radhet e flet thirrjes nga krimet e renda, ti ke qene minister i drejtesise dhe vetem per faktin qe nuk vure rregull ne digasterin qe drejtoje meriton te te thirresh per te dhene spiegime, por qe te jesh me i qete dhe dhenien e spiegimeve duhet te arrestohesh dhe se bashku me ty sidomos edhe ish presidenti qe nuk vuri rregull qellimisht ne sistemin e drejtesise e keshtu me tej simbas radhes ,duhet te kaloni si me thene ne vetingun e gjyqesorit, mos u merzit, punet e mira behen avash avash, kjo ndoshta ju bene dhe nervoz qe keni dale hapur kunder botes qe kerkon te vendoset rregull e drejtesi ne shqiperi, durim zoteri durim..

  3. Kujtimi says:

   EDHE ti o PLERE shum KE VJEDHUR
   ALABAK

 2. Dita says:

  DUHET DORËZUAR PLAÇKA E VJEDHUR !!
  O MANJANI ! KENI BËRÊ PËRSHESH , PA HESAP!
  S ‘U A KA FAJIN RAMA , POR BAPËZIA!!👎👎

 3. Jim says:

  Te vjedhesh 5 milion euro per nje rruge qe nuk u be asnjhere dhe ti thuash arrestim bolshevik Nuk e kuptoj logjiken Ndoshta ka te drejte qe pse nuk u denua Iliri kur vidhte me bllok ne dore

  1. ce says:

   A E DI ky tullaci qe mbahet shume i mencur se 2 muaj para zgjedhjeve drejori burgaxhi ka teerhequr nga buxheti 30 milion dollare qe kane shkuar gjoja per rrugen e elbasanit,,,,,,,,,

 4. Tepelena says:

  PTUUUUUUUUU QELBESIRE. U del ne mbrojte plaçkiteseve te shqiptareve.
  E keni vjedhur, zhvatur e tallur kete popull dhe nuk ndaleni. Per ju nuk mjafton burgu.

 5. As Duçja ne kohen e vete ,megjithese ishte pushtues fashist,nuk ka llogjikuar kaq me idiotizem,prandaj o Menjan ligjet jane per te gjithe edhe per ju pasaniket e felliqur te demokracise LESHELI.

 6. Izeti says:

  Ish Ministet Drejtesie ,ky fytyra dhe Tit Vasali,,,, Mos o Zot kulmi I injorances,,,,,,,,,,,, Kerkonin arrestimin e.Saimir Tahirit keta mender Ministra. se e permendin dy trafikante ne emer. ,,,,,,,,Si shume dukeni te trembur o Manjak ,se po ju vjen radha or hajduta te peshtire. E gjithe STALLA juaj L.S.I. jeni gati per tek ai vendi me 7 penxhere. ,,,,,Po vjen dita ti villni te gjitha or funderima,,,,,,,,,,,,per te lepire ndonje bythe do gjesh aty brena ,mos u merzit se ka atje lloj–lloj,,,,,,,,se ne ate fushe jeni profesioniste ju,,,,,

 7. Neri xxv says:

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  VETINGU👏👏👏👏👏🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸

 8. Eri says:

  Si i tha ,si i tha Likja Kastriot Ismailit tek si pergjimi?
  Me sill 200 mije deri ne mengjes.
  Te gjithe politikanet te futen brenda dhe te mbajne pergjegjesi per dosjet ,pergjimet dhe akuzat qe kane ndaj njeri tjetrit.
  Te nxjerrin dhe pergjimet qe i kane bere njeri -tjetrit.
  Me vjen keq per Manjanin qe e ka nje fare inteligjence dhe guximi,qe e la veten ta perdorte Likja sa ishte minister ,si gjoja zerin opozitar ne LSI kunder qeverise .
  Ketej delte vete e fliste Likja me dashuri e qetesi per bashkpunimin e sukseshem me PS ,kunder politikes konfliktuale,e per avion qe malaksnin myshkonja ,e kur ju desh ne prag zgjedhjeje u vinte ju te demaskonit palorilindjen. Pastaj te hoqi vete kur nuk ju deshe me.
  Behu dinjitoz Ylli e mos u bej zar i LSI akoma,se nuk ja vlen te humbasesh vlerat e tua.
  Ju kujtohet qe e nxorret Dritan Priftin me gruan e botes.Atehere gajaseshit e zgerdhiheshit duke e imituar te ndjerin e llojit tuaj.
  Qe keta mund te bejne goditje politike dhe selektive nuk eshte cudi,por sic thoshte dhe lideri juaj,lereni ne dore te drejtesise ,se te gjithe keni dhene kontribut per kete fare drejtesie.

 9. Qytetari durrsak says:

  O, Z. Ylli Manjani (Balili(, ke kurajo te mbrosh te korruptuarit e tuaj te LSI ? Po te vjen rradha edhe ty. mos u ngut me deklarata idiotesh te parakohshme. Duro, edhe pak…

 10. Lumi A says:

  Te q…te bota nenen ty, partise tende dhe te gjithe bandes tuaj. Nuk u zhveshi njehere politikisht ore hajdut me koke K….i por flet si xhandar ushtrie. Nuk te vjen keq per ato miliona euro qe ky hajdut i vodhi nga investimi? Qenka ma e rendesishme liria e ketij hajduti se vujtja qe perjetojne banoret e atyre zonave nga mungesa e rruges. Hajduta dhe kriminel ne burg te shkoni te gjith dhe ti ktheni popullit gjene e vjedhur.

 11. Tani says:

  Filluan rezultatet e reformes ne drejtesi edhe pse shume pak prokurore jane ndryshuar. Tepsia shkoj per skrap dhe hajdutet po futen brenda. Jam krenar qe kam votuar per qeverine e Edi Rames. Me ngadale dhe me ‘qetesi e dashuri’ rrasi hajdutet brenda drejtesia shqiptare. Bravo prokuroret e pavarur nga politika!

 12. kasem gahinji says:

  zoti ish minister kokloqe,me cilesimin”arresime bolshevike”doni te thoni qe kane qene te drejta?sepse,nuk konkluoj sa kane vjedhur apo sa eshte demi ndaj shtetit dhe komunitetit,por fakti qe ka fshehur xhixha ne shtepine e tij 80 dosje me dokumente perben krim.dosjet zyrtare e kane vendin ne sekretarine e institucionit dhe jo ne shtepine e funksionarit.mos ke dhe ti te tilla?derisa ti i justifikon duke dale ne mbrojtje me jep kete indicie per te dyshuar.apo i keni grumbulluar te zyrat e lsi?vetem zhdukja e dosjeve dhe fshehja e qellimshme e tyre e ngarkon me pergjegjesi penale.cilesoi si te duash,bolshevike apo ndryshe,fakti tregon se ke llogjike trashanike.habitem si te kane vene ty miister drejtesije.zaten kot nuk dolen vjedhje e shperdorime ne ate kohe pikerisht.njesoj jeni ,si likja ,mona dhe te tjere.

 13. Tirona says:

  Haaa 😂 Do me u duk ene ky si peshku modh 😂😂 ore dallkauk ti nuk hyn as te cirongat dhe hardhucat 🦎🦎, por hyn te morri tullac , prandaj e mban koken tull,se koka jote ka pas parazit morrin gjith jeten 😂😂😂😂 ,lere te shkretin drejtor qe te hyje ne librin e burgut te ri dhe te ngelet ne histori si i pari pushtetar hajdut qe inaguroi me pranga ne duar qelite e reja te ktij burgu apo mos je gjeloz o morr se don te hysh ti ne histori,qe te jesh ti i burgosuri i pare i ketij burgu, mos u merzit se do ti vije dhe rradha e morrave qe te perfundojne ne qelite e ktij burgu ⚖️⚖️⚖️🤗🤗🤗

 14. Milan says:

  Po ju vjen fundi o funderina te peshtira

 15. Tomorri says:

  Kush je ti qe i del para drejtesise…O kok trangull…aty e ke vendin edhe ti..

 16. Ore mut, qelbanik, koke loqe, dibran pa din e iman po pse çfare kujton ti te duket vetja i mençur duke dale TV-ve me ato idiotlleqet e tua. Njeri pervers qe ngele duke i lepire bythen baxhelles mutit, hajdutes me çizme. Ju jeni race e poshter, Leshe e Li hajdutesh me çizme.Te gjithe ne burg qelbesirat e mutit. Na çate trapin.

 17. Ilir says:

  Po mire more idiot se ke qene dhe minister po ke vjedhur nuk duhet te denohesh?Pse denohesh me gjobe apo heqje patente kur kalon me semafor te kuq.Dhe ky idioti ben pjese te ata njerez qe do pergjigjen per vjedhjet se dhe ky ka vjedhur

 18. Ylli says:

  Obo ky shkencetari jurisprudences qenka prekur ndjeshem se po futen hajdutet ne burg figurat e shqyara te LSI .Po kjo nuk ben asnje cudi se edhe ti Manjan njelloj si ai je po aq imkorruptuar .More para sa deshe vetem
  nga licensat qe u dhe notereve per mos folur per te tjerat .

 19. Jimi says:

  Ne Evrope nuk shkohet me arrestime bolshevike more dangall, por shkohet me arrestime berishiste, me mire me then me egzekutime berishiste!

 20. Devolliu says:

  Populli pret qe te gjithe hajduto-banditet e BANDES LSI te perfundojne ne burg, por me mire do te ishte qe kjo pune te fillonte me Kryehajdutin me cizme e me bllok, Like FLORIRIN. Pas Likes shkofte dhe ky zagari i tij manjan apo manjak si i thone.

 21. M says:

  Lere se e ndritet kaqe vite , kujte i humben qe te kesh zotrote, bolle bere te zgjuarin (nuk kerkon njeri pse pela polli ; mez apo mushke , po pse ngeli shterpe)

 22. Edi says:

  O legen,,po kur ishe ti minister dolen vrasesit NGA burgu,dhe e dyta nuk do hiqje ti dore NGA politika?

 23. ylli i shamunaqes says:

  Po si luftohet korrupsioni o kurve burre, me mbledhje rinie me diskot e Mona cizmes ne Jal?

 24. skenderbeu says:

  Ti do 200 vjet te behesh qytetar o Manjan pastaj nja 400 te behesh europian. Halabak inferior. Produkt incesti kulturor.
  Politikane si ty na lane jashte Europes se populli ka 27 vjet qe bertet EUROPA. Legen te 313 e ke vendin …ke dhe sapu atje…

 25. petrit says:

  Me qe te dhimbset shko Avukat dhe mbroje ! Me qe paska shkelje e fiton lehte dhe mer ndonje lek .O Manjan djali erdhi koha te bjene peshqit ne rrjete ! nuk keni pare asgje akoma thuhet , e ke degjuar besoj .

 26. Enri says:

  Manjani !
  LSI-ja, ka bërë kërdinē në pare. E thoshin militantët tuaj. Se mendonin që do vinte kjo ditë. U thoshte LIKJA,
  qê LSI, vendoste se nga shkonte pushteti.
  PO TANI ??😀😀. Në BURG !!!HAJDUTËT!👎😡👹

 27. Shqipe says:

  Edhe pa arrestime nuk shkohet ne europ!
  Dhe me fytyren tende nuk shkohet ne europ!
  Kur ishe ti minister drejtesie lulzonte krimi, mor plehra .
  Do te vij edhe rradha jote

 28. Pa vlere says:

  Shko bej nje rruge nga Gjinari me furgonin e linjes o Tullaco dhe shiko mos te fryn pak era tullen..
  Po kodren e rruges te Elbasanit, si ta quajme, rreshkitje politike, ashtu te pelqen ty..??
  Pse nuk behen njerzit milionere duke punuar 30 vjet, por behen milionere me 4 vjet minister dhe deputet..??
  Mender, ik e mos na çaj trapin o Tullaco..

 29. D.Ulqinaku says:

  Zoti jo vetem do ju denoje, por do ju turperoje per tere jeten, do ju shemtoje, do ju marri dhendetin familjarisht, do e paguani te gjith ju hajdutet aty ku ju dhemb me shume, edhe femijet e juaj do heqin (jo se ata kane faj) por Zoti do ju denoje rende, sepse keni vjedhur kafshaten e bukes se nje populli te varfer, keni vjedhur buken e gojes se femijeve te varfer, ju notoni ne superluks (ai kokelopa i kryemadhes vetem ne nje vile kishte 15 tualete dhe disa tualete per macet e qente) dhe ju nuk jeni me pak. Ti je nje imoral, i fotografuar neper motele me prostituta dhe njeri i shantazhuar me materiale kompromentuese, hajdut qe ne kohen e Nanos, e ke pranuar vete.
  Sa i perket asaj qe je gay, nuk te qorton njeri, por e ndyre eshte se rri duke i thene te tjereve gay, per te krijuar pershtypjen se nuk je i tille.
  Plehre e ndyre.
  Mund te kete qindra artikuj qe bejne te tjeret kunder teje. Ke me mijera statuse qe ti hedh ne rrjetet sociale dhe jane me qindre e mijera komentues qe vetem te poshterojne dhe nuk gjendet nje rast i vetem qe dikush te te kete marre ne mbrojtje. Te pakten kete e dijne gjith shqiptaret, por ju ka mundur keq zullumi dhe nuk jeni ne gjendje te nxirrni konkluzione, sepse ju eshte vrare gjumi, po ju vihen hekurat, po ju merret pasuria dhe do katandiseni te gjith ju maskarenj ne lypsare.

 30. Happy says:

  Ske pare gje akoma. …koke patate. ..kur te shofesh Liken ….dhe monen me nje cizme. ..

 31. normalment se pari rama duhet arrestuar edi ramen.manjani duhet them lir metes bujrun burgun per gjysem.ktu skan te ndalur akuzat per njeri tjetrin,se trafiku e vjedhjet jane serike zingjirore,dhe propazhohet si virusi deri te qdo institute.ktu sdin ciline ta akuzosh para tjetrit.

 32. VASO says:

  MOS U MERZIT O ZOTERI SE DO VIJ DHE RADHE JOTE TE REHATOHESH EDHE TI ME SHOKET E TU TE BURGUT

 33. Monitor says:

  Z. Manjani!
  U pa puna, s’kemi c bejme, por te pakten nderhy me argumenta qe te shkojne tek ai burgu european i Recit! Gjej ndonje argument juridik qe keta mund te konsiderohen peshq te medhej ose kane lidhje me peshqit e medhenje qe te shkojne ne Rec. Ka kondita te mira. Kalohet mire thone.
  Forca yllo!

 34. manastiri says:

  Nese ka njeri qe nuk duhet te flasi ne planet perpara gjykates …ai eshte juristi ,sic dhe ti pelqen ta quash vehten, ne te kundert nuk e ke bere ti shkollen por shkolla te paska bere ty.
  Per Sajmir Tahirin cfare nuk thate e cfare nuk late pa thene……por fatkeqesisht kjo eshte e vetquajtura drejtesi shqiptare e mbushur me te pa afte ordinere,…. qe bota nuk u mer as per reje e jo me per juriste.
  Edhe sikur derjtesi fare mos te kete ,ti vetem per etike dhe ne respekt te asaj shkolle dhe te gjitha lendeve te se drejtes qe ke bere ,nuk te takon te shprehesh apo te paragjykosh si njeri i nivelit te ulet.
  TURP TE KESH JURIST INJORANT

 35. Berti says:

  Edhe ky Manjani do te jete ne grupin e pare te atyre qe do te arrestohen Eshte coroditur nga frika qe e ka kapluar te ngratin.
  Kete here e ke kot, nuk shpeton dot Manjani.Dorezohu me dinjitet.

 36. MONIKA NEPËRKA PIKA - PIKA says:

  O Mero , mos ke ngateruar gje fotografine , se kjo me
  duket si foto e Musolinit ne profil ?!
  Keta idjote , kur nuk kane gje per te thene , perdorin
  sllogane antikomuniste , te dale boje me kohe ! Deshmi
  paster e njerezve medioker e pa fantazi !

 37. Tori says:

  Talleshe me Ramen o malok, po u futi. Ike nga PS dhe shkove te LSI se aty behej leke. Tani, na ishte njehere nje LSI.

 38. oxav says:

  Ik mor laskar…hajdutet ne burg dhe ju te tjeret qe keni mare perqindjet.

  1. Emeri says:

   Din ndonje zanat tjeter z. Maja_ n. Ka per te ngel kova ne dore e te te ule pak qafen se te eshte bere si qafa e vicit te Qazimit.

 39. Andre says:

  Qofte Ashanti I hajrit . Zoti vonon por nuk harron.
  Minister idrejtesis I po pjese e tepsis ???

 40. Jani says:

  Te vjen verdalle per vete o manjkmakut,byzylyket manjak makut sa fitove nga tenderi do ti vjellesh,Xhika s”do te jete vetem!Soji juaj i peshtire i te gjithe te zezave po i vjen fundi:Shqiperia po rilind ne saje te reformes ne drejtesi qe mdeshtet Amerika dhe Europa . Ju hajdute ju minj qenefesh ne qenef kini per te shkuar !

 41. bolshevik says:

  Bolsheviku me i ndyre je ti!

 42. Bregu says:

  Kjo do te thote te konsiderosh te tjeret budallenj me siguri te tepruar ne vetevete te “bazuar” tek ligji.
  Kur kryen vjedhje denohesh. Ligji duhet te funksionoje per te gjithe. Per me teper duhet aplikuar qe nga maja e sistemit per te krijuar shtet te forte dhe besim tek qytetaret. Ndergjegja qytetare krijohet vetem ne kete lloj menyre dhe jo duke gjobitur fara shitesit e gjore neper rruge.
  Korrupsioni ka tjetersuar ndergjegjet e funksionareve partiake. Konsiderohet tashme mese normale te vjedhesh miliona sapo ngjitesh ne nje post qe te jep mundesine.
  Ka ardhur koha te ndryshojne mentalitetet keta pushtetare lokale perndryshe le te futen artet e hajduterise bazike dhe te sofistikuara ne metodat e mesimdheniese qe fillore, ne menyre qe te permbyset ky mentalitet. Eshte pranimi i ordinerizimi te momentit kur fiksioni tejkalon realitetin.

 43. Vjosani says:

  O Ylli delirant, po si nuk gjendet n je person te te mbroje ne tere keto komente o burre? E kupton dot se sa te urrejne njerezia? Po pse valle, si thua ti?

 44. Ola says:

  Po gjith te zgjuarit jane mbledhur ne LSI .Si ne pushtetin e PD dhe tePS zune vendet kyce ku rrithte paraja ,vodhen sa plasen tani hiqen si te ndershem se vertet besojne se vetem ata jane te zgjuar ne te tjeret jemi budallej.Shpresojme qe keta te heqin kemben zvarre per te gjithe hajdutet qe ky popull te marre fryme lirisht.

 45. Tani says:

  Me arrestime bolshevike ndoshta Jo, por me karrige elektrike per palacot si ty , poooo!

 46. Kellira says:

  Te ishte shoku Enver o koke bile ketij nuk do t’i kishin humbur kocka kurse Likja do te kishte vrare veten me 3 plumba

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *