Kufiri detar me Greqinë, Koloneli Pashaj: 12 miljet që flet Kotzias janë e drejtë ndërkombëtare, por…

Koloneli në pension Myslym Pashaj, një nga oponentët kryesorë të marrëveshjes së rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë, deklaron se 12 miljet që flet ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, janë e drejtë ndërkombëtare, që i takojnë çdo shteti.

Në një intervistë për emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa në “News 24”, Pashaj sqaron se problemi kryesor për arritjen e një marrëveshjeje mes dy vendeve, janë hapësirat ekonomike ekskluzive.

Pse e keni konsideruar të vështirë dhe kompleks paktin detar?

E kam cilësuar të tillë, pasi unë jam skeptik që ajo marrëveshje mund të rinegociohet. E quaj komplekse, pasi në këtë moment kjo marrëveshje është zeruar nga Gjykata Kushtetuese. Unë mendoj që për këtë marrëveshje ne shqiptarët kemi krijuar një problem me Greqinë. S’kemi pasur problem me Greqinë, e krijuam ne. Bëmë një marrëveshje në tavolinën diplomatike, ku të dyja palët luftuan për të fituar hapësirat e detit, në bazë të së drejtës ndërkombëtare. Në fund u bë një marrëveshje, e cila u firmos nga të dyja palët. Unë mendoj që pala greke nuk ka diktuar, thjesht ka dhënë mendimin e saj. Pala shqiptare ka qenë e papërgatitur dhe e humbi “luftën”. Edhe tani, pas 9 vjetësh nga ajo marrëveshje, opinioni është i ndarë në rezultatin që ajo dha.

Ju keni thënë se duhet të flasim ekspertët…

Nuk është vetëm shqetësimi im, por i të gjithëve. Ekspertët janë përfaqësuesit teknikë dhe ligjorë të një marrëveshje kaq të rëndësishme dhe të ndjeshme për opinionin shqiptar. Është krijuar një tymnajë e madhe, vetëm nga një frazë që ka thënë ministri grek, Kotzias, për 12 miljet detare. Ka një moskuptim të habitshëm jo vetëm nga njerëzit e zakonshëm, por edhe nga njerëz që janë të politikës. Duhet të kuptojmë që është bërë një punë goxha e madhe qe ne të ulemi në tavolinë, jo për negociata, por për të bërë një përafrim për të filluar negociatat. Sepse për të filluar negociatat, duhet një ekip negociator me plotfuqinë e Presidentit dhe më pas, nis “lufta” në tavolinën diplomatike.

Por pala shqiptare ka qenë hermetike në lidhje me këtë marrëveshje. E keni vënë re edhe ju këtë fakt?

Këtë gjë edhe unë e kam shqetësim. Përse u desh të dilte Kryeministri, kur që në fillim, në momentin që doli ministri grek, duhej të dilnin një pjesë e ekspertëve të qartësonin opinionin. Duke u futur në thelbin e problemit. Ministri i Jashtëm grek nuk ka folur për shtrirje të hapësirave detare deri në 12 milje, por ka folur për një term, që ia ka dhënë e drejta ndërkombëtarë. 12 milje janë pranuar që në vitin 1982 për të dy krahët. Opinioni shqiptar duhet të kuptojë që 12 milje janë deti territorial, që është njëlloj si hapësira tokë- sore. Pra, kur prek 12 miljet, tregon që ke prekur sovranitetin e shtetit tjetër. Këto të drejta i kanë të dy palët. Problemi kryesor janë hapësirat ekonomike ekskluzive. Ne kemi hapësira ekonomike ekskluzive vetëm në hapësirën e Otrantos.

Ta sqarojmë pak këtë, deti në Otranto midis tre shteteve, Shqipëri, Itali dhe Greqi…

Të përfytyrojmë një pikë treshe, e cila do jetë në ngushticën e Otrantos. Sipas konceptimit që i ka bërë marrëveshja e parë, që tani është zero, sikur të merrnim një kompas, ta vendosnim në pikën e mesit dhe do preket bregdeti i Otrantos, Karaburuni në krahun tjetër, ndërsa në palën greke preket ishulli Othonoi. Kjo është zgjidhja më e keqe. Shteti shqiptar këtu u dëmtua në një hapësirë, që është mbi 220 km katrorë. Kjo është nyja gordiane. Kjo është pika që negociatorët e ardhshëm të Shqipërisë dhe Greqisë do të ngelen dhe do të diskutojnë për një kohë të gjatë.

Ky është problemi kryesor se si do të zgjidhet kjo çështje. Kjo çështje, me Italinë është zgjidhur në këtë mënyrë. Italia ka nënshkruar marrëveshje me Greqinë që në vitin 1977 dhe ka bërë një zgjedhje, që është një shembulli shumë i mirë për zgjedhjen që do të bëjmë ne me Greqinë. Ata nuk i kanë dhënë një hapësirë të njëjtë detare ishullit, siç merr kontinenti. Dheu kontinental zotëron detin, nuk mund të zotërojë një ishull. Një ishull merr aq sa i takon. Sepse ka një tezë tjetër, që është ai i proporcionalitetit, i cili, në varësi të vijës bregore që ke, vendos edhe për detin që do të marrësh. Ky është diskutimi i rëndësishëm, të cilin ne nuk po e prekim.

Ne jemi përballë një arkipelagu. Greqia nuk është arkipelag, por Korfuzi, me bashkësinë e ishujve të tjerë dhe shkëmbinjtë që janë brenda tij, është arkipelag. Si ka mundësi që ishujt të marrin aq det sa marrin edhe hapësirat kontinentale të Shqipërisë. Shkëmbi Barketa është “Thembra e Akilit”. Kryeministri tha se kompasi nuk do të vendoset më në Barketa. Kjo është shumë gjë e madhe. Nëse grekët do të pranojnë që kompasi nuk do të vendoset më atje, kjo është një gjë shumë e madhe dhe të dyja palët, në mënyrë paqësore, do të ulen për të bërë një gjë të mirë dhe harmonike mes dy vendeve.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Kufiri detar me Greqinë, Koloneli Pashaj: 12 miljet që flet Kotzias janë e drejtë ndërkombëtare, por…”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  oh nooooooo,mos nxirrni me fytyra te degjeneruara turkoshakesh qe flasin per harta/qitape sulltani…………………

  1. Flm says:

   Ja dhe Turko-shaku Pasha, tani nderoj mendje, thote qe Greqia kishte te drejte, si ne 2019 por edhe tani.
   Per keto pa pergjegjesi kush duhet denuar dhe duhet te jet pergjegjes.
   Keni 10 vjet qe llapni kunder Greqis, Saliut, Dules dhe kuj do qe ju thoshte popullit te drejte, kurse ju i demaskonit si tradhetar te kombit.
   Ja pra kush jane tradhetaret e vertet te shitur tek Turku.

  2. pjeter says:

   Ore, ne nje menyre apo ne tjetren ne do te biem dakord me greket, po ju bastardet qe hani mut c’do dite c’do beni?po ju nzjerrin jashte loje ju kukuvajkave te deshperuara.

  3. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

   Ja dhe jevgu i anadollit qe vjen te haje mut ne forume shqiptaresh. Sa here peremenden turqit tfgs i dhemb bytha fort hahah A ka me turkoshake se grekoevgjitet?

 2. shpatar says:

  Koloneli Pasha me kete dalje po na frikson shume .”Ajo qe eshte firmosur ne 2009 nuk ka kthim mbrapa” .Pra bie ne mendimin qe insiston Saliu me grupin e tij negocjator .
  Cfare ka ndodhur me Pashen . Te mos jet optimizem per kete nisem nga dy qeverite greke e shqiptare ? Te ken te drejte grekerit e ne te mos e zgjasim ?.Te jet mosha qe e ben te dobet te luftoj te mbroj ato qe ka then me par ?
  I nderuar Kolonel Pasha .Gjith populli shqiptare te vlersoj per ate pune patriotike qe bere duke denoncuar nje marveshje kundra interesave te vendi . Mbi kete baze dhe Kushtetuesja te dha te drejt e populli te duartrokiti . Te ngritem shume larte dhe more shume komplimente qe zorr se merr nga shoqeria shqiptare .Kjo kthes ne mendimet e tua mua me tremb shume . Ndoshta tremb dhe autoritetin shteteror para se te ulen ne tavoline palet negozuese . Ndoshta ti nuk duhet te flasesh me e te presesh qe specialist te tjer ta vazhdojn kete tyeze bizedimesh .
  Une jam optimizem ne ata delkarata dypalshe se eshte arritur nje marveshje mirekuptimi per te korigjuar ato ceshtje qe trubulluan detin . Ndjek cdo informacjon nga te dy palet dhe nuk shikoj kete trembje qe ke ti . Thenjet e Kotcias jane me shume vler qe duhen kuptuar mire jo nga populli i thjesht por nga specialistet e te dy palve . Jeni perqendruar te shpjegojme 12 milshin e ngaterrojme hapsiren detare qe e kushtezon kete mbi baza ligjore te Konventave Detare. Flet per piken e tret .Lere ate se ska rendesi per ne .Le te shtrihen dhe grekerit ne veri te Otonit ku te duan pa prekur kufirin ton me reze 12 milje . Zgjuarsia jon ,ose me mire aftesia jon kopetente , qe nuk eshte shprehur asnje pale, jane zonat e ngushta. Per kete i bera dhe nje pyetje Profesor te se Dejtes Nderkombetare ne komentin mbi sqarimet qe bente . Thuaje Kolonel Pasha qe ne si shtet para 1982 kemi gabuar me shpalljen e zonave te mbyllura .Thuaje ta mesoj populli e te mos marrin pushken e jevgut si avokat Altini qe na del tek bregu si dikur Kreshnik Faqe Ziu e na bejn demostrime budallenjesh .
  Une kam lexuar dhe pare si e ka rikoncepuar vijen ndarse kufitare ujore pala greke . Nuk shoh kete panik qe po fut ti dhe shume te tjer qe llomotisin qorrazi mbi ato qe jan diskutuar konkretisht se cfare do te behet per ndarjen e ujrave . Po te jete keshtu sic i kam pare ne nuk duhet te alarmohemi por te qetsohemi e te mos kalojme me veprime ekstremiste ne dem te frymes se re ne mardhenjet Greqi -Shqiperi .

 3. Alban Hamzai says:

  Z.Pashaj!Ju shkruani se ate qe zoteron pjesa kontinentale nuk e zoteron ishulli. Po shtetet qe jane vetem ishuj,si p.sh. Malta e Gozo ,pra qe nuk kane pjese kontinentale ,nuk e kane te drejten sic e ka p.sh.Italia? Nga ana tjeter tymnajen si ne rastin e para 9 vjeteve edhe tani e krijon pjesa poturake shqiptare e komanduar nga Turqia .Kete e dine te gjithe ne Shqiperi ,pavaresisht se disa e mohojne e disa e mbulojne me fraza patriotike .Ju lutem shume botoni komentin tim!

  1. pjeter says:

   Me duket se per ty ky argument qenka shume i veshtire.Ishujt e greqise nuk jane shtet me vete shoku Hamza, PER TE MOS FOLUR PER SHKEMBINJTE DETARE, TE CILEVE I REFEROHET ARTIKULLI SOT.

 4. Ylli says:

  Ouuuu Llum Pasha nuk po flet per tradheti dhe shitje deti ???!!!???? S ‘ka mundesi.i ka ulur tonet Gjeli Hero i Detit.??? Apo mbasii mori pagesat dhe mbushi xhepat ka filluar zbythjen ???Duket qe eshte edhe shejtan edhe budalla.Ben llogaritesin me ate kompastin e arave por njekohesisht thote ,duhet patjeter te flasin specialistet dhe tekniket.!!!Cudi se 9 vjet me pare beje gazetarin ,ekspwrtin ,teknikun ,atdhetarin ,analistin ,gjykatesin dhe prokurorin.Tamam si Enxhi Nini i viteve 92 -95 u katandise. Po shprehja me brilante eshte qe ….me Greqine gjithmone e kemi patur mire.???? Ben te habiturin me Koxhiasin qe deklaron 12 mije miljet por ben te paditurin me Edi Ramen kur thote qe Koxhiasi ka te drejte ????
  O Myslym ti je ne rregull o fshatar djallezor dhe inatcor.Ca leke i bere ,Hero nga delet e Rilindjes u shpalle ,ca lavderime i more ,ne Amerike me leket e “mbrojtjes se detit” shkove ,keshtu qe sa te kesh komentuesit injorante te TemA dhe Dita ,mos ki frike se do te dali boja .Keta bene minister Tahirin ,shofer Tahiri ,e nuk u skuqen jo te te kerkojne llogari si kalove nga termat ” shitje deti” dhe ” tradhti ” ne fjalet e zakonshme “duhet te flasin ekspertet ” dhe “te ndahemi me Greqine urte e bute” .???
  Meqe je ne Amerike ndihmo shtetin e Florides te ndaj detin me Repubiken Domenikane se kane problem te ishulli CARI -CARI .Po se pate marre kopmastin e kooperatives thuaj ketyre komemtuesve te TemA ,te mbledhin para dhe ta sjellin.
  Heronjte duhen perkrahur !

  1. pjeter says:

   Sigurisht qe duhen ndihmuar, nuk ka asnje dyshim, nuk ka asnje dyshim edhe per shkelmin bythes atyre, paraziteve, injoranteve me diplloma te blera , qe shfaqen sot si dijetaret me te medhenj te drejtesise, apo te gjithckaje,kemi deshire tu japim,dhe qe ne te vertet jane zero me bisht, ti si thua Yllo?talent i munguar dhe i pa kuptuar.Pse nuk i qendron fakteve te ketij artikulli, kush te pengon, mllefi, injoranza, apo idiotesia, qe kerkon me ngulm te shfaqesh ne kete koment, ne rast se eshte kjo e fundit, qe ka shume probabilitet te jete,” komentuesit” e temes, qe per fat te keq per ty nuk jane te vetem, te varin hebet ne qafe.

   1. Ylli says:

    Meqe do te ndihmosh kete dordolecin hero “Gjelin e Detit” me kompast ,bej nje matje vetvetes nga vrina anale deri te vrima e gojes.Merr per bazen kerthizen ,ashtu si “dordoleci hero” shkembin Barketa ,dhe jepi peparesi nga ana e gojes o Pjeter.
    Eshte pak i gjate per ty nga kerthiza te gòja ,por ashtu si koloneli u shpall hero nga “komentuesit inteligjent te Temes ” ,ti shpallu hero i vetvetes.
    Koloneli i siguroi Shqiperise 12 milje me shume ne drejtim te Sarandes ,ti Pjeter i dhe vetes 12 cm me te gjate ne drejtim te gojes.

    1. pjeter says:

     hahahaha, nuk me zhgenjeve aspak, Yllo, kisha pak dyshim se mund te ishe ndonje tjeter, por e konfermove ate qe je, me siguri ke qene, dhe mathot mendja ke per te qene gjith jeten, rr.k.

 5. Flm says:

  Hemo majmun, o kolo-koqe, o ligesira turko-shake….
  Duhet te kalojne 2 jave thashethemesh qe te dilje e te thoshje qe Greqia ka te drejte, duhej te kalonin 2 jave qe te kuptoje qe 12+12=24 dhe 12÷2=6 ????
  Jeni te gjithe nje rezik kombetar, dhe nje rezik per paqen ne rajon.
  Nuk dini gje tjeter vec se te ndizni zjarre armiqesish me Greqin, aty ku nuk ka asnje arsyje.
  …..
  Jeni te pa cip dhe te pa pergjegjshem
  Me besim duhet te ket Shqiptari tek theniet e gazetareve, ushtarakve, historianeve, politikaneve Grek, se sa tek ata Shqipetar.

 6. vaso says:

  Nuk i re drejt.Duhet te thuash te verteten.

 7. Ilir says:

  I gjithe populli I ka syte nga ju kolonel bravo.
  Shpjegimi I sakte. Qeveria duhet te perfshij ju te ekspertet. Mendoni per brezat e ardhshem.
  Bashkimi evropian eshte jet shkurter 20 Viet nga dalja e Britanise. Mareveshja detare e perjetshme nafta , pik strategjike, turizem. Zgjidhje e keqe e tradheti, varferi, mbyllje. Ju lutemi mos u nxitoni. Kerkoni expert nderkombetar po flasim per 300km katror dete. Per detin flasin vetem expertet. Ju lutem politikes te degjoj.

 8. emigranti says:

  Heren e pare z. Pashai fliste si bilbil, ndersa tani ose eshte ne terr informativ, ose ne nje menyre ose tjeter I kane mbyllur gojen.
  Z. Pashai o sot o kurre. Mos ve interesat e ” partise ” mbi kombin , ose me keq te te ken hedhur ndonje kocke.
  Me bejne pershtypje disa laro shqipfoles qe nderhyjne kurdohere si me komande per te vjellur vrer kunder Shqiperise.
  Persa I perket pikes se trete qe permendi dikush me lart, ka shume rendesi, madje ajo eshte themra e Akilit, pasi greket do tentojne te percaktojne si te tille ndonje ujdhese sa me afer nesh per te perfituar hapesire detare.
  Gjithashtu percaktimi I qarte I gjirit te Sarandes, jo I portit, si vije baze per ne dhe I Korfuzit per to do te duhet te jene pika ku pala jone te qendroje fort.

 9. hartel visha says:

  marreveshja per detin e vitit 2009 lindi si resultat dallavere te berishes per mandatin e dyte qe une mendoje ishte njohja e zgjedhjeve. kjo u mundesua edhe me ndermjetesimin e erdogan dhe qe te tre u takuan ne athine nga ku u mor iniciativa . sipas gojedhanave matjet behen nga ishulli me pare por qe duket mbi uje dhe jo shkembinje nenujor. por me e rendesishme eshte te dime se nuk kemi interes per kete kur anijet greke vijne afer plazhit publik sarande dhe bien sirenave ske pse me qene gjalle. kur punoja ne sarande ne ate kohe kam pare vete kete marrezi. edhe tani po perseritet e njejta gje se ska si me qene ndryshe. prandaj me mire te bejme sic beri ex diktator enveri.

 10. Spartaku says:

  Ky eshte nje problem shume i veshtire,dhe per te bere kalkulimet te sakta duhet eksperte te kesaj fushe dhe me pergatitje te larte profesionale.
  Eshte pak e dyshimt qendrimi i zbutur i grekeve.Greket njihen per dredhi qe ne kohet e lashta.Duhet kudes.Eshte gje e mire qe kane filluar negociatat per caktimin e kufirit detar,njehere e pergjithmon.

  1. Mbreti says:

   Po porese greket e lashte asqe nuk egzistojne me, ( pervec gjuhes shqipe edhe Nje pjes e shqiptarevesudomis veriore, pasi sjan gabelizuer si Gjith neogreket e Shqiptaret posht shkumbinit)!

 11. Roberto says:

  Nese nuk kuptoni se c’fare thote Myslym Pashai nuk eshte faji i tij por juaji.Koloneli eshte shume atdhetar dhe shume i pregatitur.Ai flet me kompetenca dhe di se c’thote.Asnje ton nuk ka ulur ai por Koloneli flet per aq sa ka mesuar nga delkarimet e delegacioneve te ministrave te jashtem. Mbetet qe te shihet ne fund firmosja dhe zgjidhja perfundimtare e ketij KRIMI qe Sali Berisha i ka bere ketij vendi.Lulezim Basha thjesht ka zbatuar ate qe i ka thene Saliu pasi nuk eshte ne gjendje te vendose vete. Mos gjykoni si debila kur nuk keni haber fare nga kjo pune.Lerini specialistet te flasin. Koloneli eshte njeri shume i pregatitur dhe shume i nderuar.

 12. nexhat says:

  Ky eshte Pashai I Enver Hoxhes qe ne 209 I ndihmoi birit te Byrose Politike

 13. Pellazgos says:

  Zoti Pashaj.
  Lerini ato cka bere Greqia me Italine apo Turqine se po te tregoheshin Shtete te denja Amerika,Anglia,Franca,Gjermania nuk jua linin Kostandinopolin apo Asine e vogel Islamikeve Osmane.
  Keto jane shtete pa shpirt.
  Ate qe beren me te drejte per Kosoven kunder pushtuesve sllave pse nuk e detyruan Turqine te terhiqej ne Mongoli ne vtin 1912 te kur disa gazeta te ndershme ne Perendin dek,aronin qe eshte turp i Madh qe Islamiket te mbajne Kostandinopolin.
  Mirepo cifutet dhe anglezet nuk donin nje Greqi ne mufijte e saj natyral,bashke me ta edhe fashistet qe vrane Arkimedin,pushtuan jugun e Italise Greke qe me vone shkaterruan rreth 80 qytete te Epirit ne hakmarrje per Pirron qe luftoi per clirimin e Saj.
  Mirepo “shqipetaret” si puna tuaj zoti Pashaj doni ata qe ju perdhunon se ndryshe nuk mund te shpjegohet mijera Xhamija qe Erdogani thote qe jane bajoneta.
  Cju duhen ujerat kur bajonetat i kini gati dhe do ja degjoni psheretimat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *